Рейдерство, коррупция в Украине, борьба с коррупцией • Национальный антикоррупционный портал «АНТИКОР»

Історія одного боргу

Історія одного боргу
Історія одного боргу

Фірма «Південьзахідшляхбуд», яка за останні три роки взяла на тендерах 3 мільярди, зв’язалась з Януковичем.

Будівельна компанія «Південьзахідшляхбуд» («ПЗШБ») упродовж останніх років часто з’являлася в наших публікаціях – вона була одним з тендерних лідерів дорожньобудівельної галузі, регулярно виграючи підряди на роботи в різних регіонах. Однак з падінням режиму Януковича це непересічне везіння похитнулося.

Перший публічний дзвінок пролунав у квітні, коли стало відомо про серйозні борги перед робітниками. Спершу у Вінниці з’ясували, що фірма винна працівникам понад 5 млн. грн., останній раз людям видавали гроші у січні – при чому це була зарплатня за жовтень. Кілька тижнів тому з’явилася й аналогічна інформація по одній з філій на Хмельниччині – там заборгували близько 2 мільйонів.

Далі більше – прокуратура почала розбиратися із тендерами «ПЗШБ». У квітні проти «ПЗШБ» порушили справу щодо підряду на капремонт 4,5 км дороги поблизу Гайсина вартістю 39,82 млн грн. Суд встановив, що «ПЗШБ» подав у складі документації довідку, згідно з якою чистий збиток фірми за перше півріччя 2013 року складав близько 25 млн. грн., а загалом на той момент – близько 39 мільйонів, що мало б бути кваліфіковане як збитковість і фінансова неспроможність для участі в торгах. А відтак тендер і договір визнали недійсними.

За цим судом не забарився й інший, знову на рідній Вінничині, але вже стосовно іншої дороги. 14 липня ГПУ повідомила, що подало в суд на стягнення з «ПЗШБ» близько 28 млн гривень. Справа у тому, що фірмі були перераховані державні кошти за ремонт траси «Київ-Харків-Довжанський», але робіт так і не виконали. Рішення по цій справі ще немає.

Переглянувши судові справи «ПЗШБ» за останні півроку, ми з’ясували, що з фірми наразі багато хто намагається вибити борги.

З кінця минулого року з нею судиться «ВТБ Банк»: один суд на 7 мільйонів уже виграв, тяганина за ще 40 мільйонів триває.

Окрім того, у червні з «ПЗШБ» уже стягла 14 мільйонів боргу італійська компанія «TodiniCostruzioniGeneraliS.p.A.». Цікаво, що італійці, обґрунтовуючи позов, зазначали: вартість чистих активів української фірми «є меншою від статутного капіталу, що передбачає або зменшення статутного капіталу або ліквідацію підприємства». І навіть просили суд накласти арешт на майно, поки його не вивели подалі від кредиторів.

Вибиває борги з «ПЗШБ» ще і державний «Ощадбанк». За даними «Ділової столиці», госпсуд Вінницької області вже розпорядився віддати борг у розмірі 60 мільйонів, при чому стягують його уже в вигляді майна – виробничого комплексу там же, у Вінниці. Загалом же «Ощадбанк» впритул узявся за всю групи пов’язаних з «ПЗШБ» компаній «Альфадорбуд» і «Будівельне управління №813», вимагаючи з них понад 400 млн грн.

Нагадаємо, «ПЗШБ» раніше був частиною корпорації «Золоті ворота» Сергія Самусєва. Потім основну частку в 82% переписали на компанію «Альфадорбуд» віце-президента корпорації – Віктора Ящука, а решту на його дочірнє ПАТ «Будівельне управління №813». А зараз, щоб кредиторам життя не здавалось занадто легким, «Альфадоробуд» перереєстрували у … Севастополь, нині непідвласний українському правосуддю.

Уся ця картина важко вкладається в голові: за даними «Вісника держзакупівель» за останні шість років фірма виграла тендерів на 3,51 мрд грн. Більша частина, майже 3 мільярди, припала на 2011-2013 р.р. (рік поточний поки «нульовий», бо наразі кошти на дороги видають в основному облавтодорам у форматі «полатати дірки»).

пзшб тендери

Що стало причиною стрибка у 2011 р. пояснити було важко. Ниточки тяглися до двох відомих осіб.

Перший – Віктор Медведчук, радником якого працював вищезгаданий Самусєв, коли той займав посаду першого замголови Верховної Ради в 2000–2001 роках. А віце-президент корпорації – Віктор Ящук – очолював Бурштинський лісокомбінат в Закарпатті, коли регіон знаходився під впливом медведчуківської СДПУ(о).

Другий – Євген Прусенко, який з 2010 по весну 2013 року був заступником керівника «Укравтодору» Володимира Демішкана, а потім і сам керував структурою аж до втечі Януковича. Справа в тім, що Прусенко у 2005-2006 роках працював саме у «Золотих воротах».

Однак, Медведчук був давно і далеко. А щодо Прусенка, то його представники минулого року навіть зверталися до «Наших Грошей» з проханням не надто зациклюватися на зв’язку чиновника з корпорацією. Мовляв, Прусенко очолював лише департамент технічного розвитку дорожнього сектору «Золотих воріт» – і, знову ж таки, давно.

Може й так. Тим більш, що в старому офісі «межигірського» «Танталіту» сплили документи, які додали нових штрихів до портрету «ПЗШБ».

Це договір поруки на позику «ПЗШБ» у «Укрбізнесбанку» на суму 70 мільйонів. Сумнівів у тому, фірма справді його брала немає – відповідні дані про кредит відображені у річній звітності на SMIDA за у 2012 р.

кредит12сміда ПЗШБ кредит

Цікавими у цьому документі є три факти.

Перше – позичати 70 мільйонів фірма пішла не куди-небудь, а в сімейний «Укрбізнесбанк». Фінансову установу, зв’язки котрої з родиною екс-президента ми докладно розписали кілька місяців тому, і яка відома тим, що обслуговувала фірми «межигірської групи», в тому числі у справах не надто прозорих.

Друге – поручителем на позику виступив сам «Танталіт» – «маточна» фірма януковичевського «Межигір’я». Ми не знаємо, наскільки важко чи легко було отримати кредит в «УББ». Але ми розуміємо, що отримати в поручителі сам «Танталіт» можна тільки на особливих умовах співпраці.

І третє. Згідно з даними SMIDA, погасити кредит фірма повинна була влітку минулого року. У договорі поруки дедлайн перенесено на 31 грудня 2013 р. А сам договір поруки датований 24 грудня 2013 р. Це за тиждень до крайнього терміну погашення кредиту. Той факт, що фірма брала поручителя в останній момент, швидше за все, означає, що віддавати було нічим, і позику в результаті гасив поручитель. Принаймні у звіті по зобов’язаннях за 2013 р. кредит від «УББ» уже не фігурує.

Ми не маємо звички гадати на кавовій гущі, а відтак не будемо розвивати гіпотези з приводу того, які стосунки, коли й за яких умов могли так тісно пов’язати будівельників «ПЗШБ» з головною президентською компанією. Разом з тим, сам факт цього зв’язку, як нам здалося, варто вписати в історію. Адже це тендерна історія вартістю в три мільярди, використання яких, щось нам підказує, зараз якраз на часі перевірити.

Леся Іванова, «Наші Гроші»


Теги статьи: ПЗШБЯнукович

Дата и время 31 июля 2014 г., 17:09     Просмотры Просмотров: 2955
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus

Важные новости

На Прикарпатье офицер ВСУ устроил солдатам "рабскую службу" На Прикарпатье офицер ВСУ устроил солдатам "рабскую службу" 05.12.2016
Военная прокуратура Западного региона обвинила полковника Вооруженных сил Украины Григория Демьянчика в том, что он испо… Подробнее
В ходе перестрелки в Княжичах только в одного сотрудника Госслужбы охраны всадили 38 пуль В ходе перестрелки в Княжичах только в одного сотрудника Госслужбы охраны всадили 38 пуль 05.12.2016
В теле убитого в селе Княжичи Киевской области сотрудника Госслужбы охраны обнаружили 38 пулевых ранений. Подробнее
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Если бы выборы в Раду проходили сегодня, кого бы вы поддержали?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте