Рейдерство, коррупция в Украине, борьба с коррупцией • Национальный антикоррупционный портал «АНТИКОР»

Зайвий мільярд для Юрушева

Зайвий мільярд для Юрушева
Зайвий мільярд для Юрушева

Стало відомо скільки становить переплата «Укрзалізниці» по вагонному контракту з «Прем’єр лізингом».

Краще пізно, ніж ніколи. Тільки зазирнувши у прірву, в «Укрзалізниці» хоч частково почали відмовлятись від хитромудрих схем.

Днями «Укрзалізниця» повідомила про виготовлення партії з 76 вантажних напіввагонів на власному підприємстві «Укрспецвагон» по ціні 449 тис. грн. за штуку, в той час як середня ринкова вартість нового піввагону за даними самої залізниці становить 555,6 тис.грн. без ПДВ.

Також начальник департаменту вагонного господарства Укрзалізниці Олексій Ткачик повідомив, звідки залізниця взяла гроші: зменшено договірні ціни на закупівлю матеріалів та запасних частин до рівня 2013 року на 15%, економія витрат на залізницях та підприємствах залізничного транспорту, відмова від підрядних фірм з охорони підприємств та ін.

Ми цілком свідомі того, що в «Укрзалізниці» залишилась ще тисяча і одна лазівка, через яку з держпідприємства і досі викачують величезні кошти. Однак не можемо не відмітити – невеличка «усушка/утруска» дала економію 34 млн грн., за які і замовили цілий ешелон.

Вартість напіввагонів від державного виробника ще більше вражає, якщо її порівняти з ціною напіввагонів, які «Укрзалізниця» замовила у 2012 році у фірми «Прем’єр лізинг» по 1,02 млн грн. Ціна від «Укрспецвагону» є вдвічі меншою!

У ту ціну було зашито вартість лізингових послуг (це такий різновид кредиту) і безпосередню вартість вагонів від виробника. Як вдалось з’ясувати «Нашим Грошам», цим виробником є ПАТ «Дизельний завод» (Кривий Ріг) Леоніда Юрушева, а заводська ціна становила 700 тис грн. Нагадаємо, мова йде про 2012 рік, коли долар коштував 8 гривень, а не 14 як зараз. Однак ціна дворічної давнини від приватного заводу є у півтора рази більшою, ніж нинішня ціна від державного виробника.

Тобто перевитрати «Укрзалізниці» від такого партнерства лише по ціні виробництва п’яти тисяч напіввагонів можуть становити (700 000 грн. – 449 000 грн. ) х 5 000 шт.= 1 255 000 000 грн. з загальної суми контрактів з «Прем’єр лізингом» 5,1 млрд грн.

Ми умисне кажемо «можуть становити», оскільки не володіємо інформацією про те, скільки грошей залізничники вже перерахували за цими контрактами.

Для більш повного розуміння ситуації нагадаємо хронологію подій.

У серпні 2012 року ДП «Дарницький вагоноремонтний завод» і ДП «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» (Укрспецвагон) за результатами тендерів укладають угоди з ТОВ «Прем’єр лізинг» на постачання 5 тисяч напіввагонів по лізинговій схемі на 2,04 млрд грн. та 3,06 млрд грн. відповідно.

Вартість одного на піввагону для залізничників становить 1,02 млн грн. лізинговий процент 9,5% на сім років, ціна від виробника – 700 тис грн.

ТОВ «Прем’єр-лізинг» в 2011 р. було зареєстроване на жителя села Білокуракине Луганської області Анатолія Пономаренка, а потім на киянина Андрія Чернікова. У 2009 році він очолював компанію «Укррослізинг», коли вона намагалась продати Київському метрополітену вагони на суму 1,39 млрд грн. За даними ГоловКРУ, вартість вагонів було завищено на 55% (більше про зв’язки Чернікова з угрупуванням Юри Єнакіївського та Віктором Януковичем у статті «Маловідомий» лізинг росіян і януковичів»).

ПАТ «Дизельний завод» контролює екс-власник банку «Форум» донеччанин Леонід Юрушев.Саме він збудував готель «Інтерконтитенталь» у Києві, який останніми роками слугував штаб-квартирою для Партії регіонів під час виборів, і саме у цей готель ДУСя заганяла гостей президента Віктора Януковича.

У 2014 році Янукович втік з України, а з «Укрзалізниці» пішли донецькі кадри. Але сподівання громадськості на те, що лізингову «прокладку» викинуть з усіх схем, виявились марними. У квітні Черніков повідомив, що обсяги поставок колійної техніки і піввагонів «Укрзалізниці», визначені в договорах, підписаних з компанією «Прем’єр Лізинг» в 2012-2013 роках, не змінювалися, а сама компанія продовжує співпрацю з залізницею. По ходу між «Прем’єр лізингом» і «Дизельним заводом» виникають тертя через гроші, які зараз вирішуються у суді.

Разом з тим, саме після Майдану Юрушев різко збільшив вплив на «Укрзалізницю». Першим заступником директора УЗ призначено Максима Бланка, який раніше очолював кілька фірм з групи Юрушева («Унібудінвест», «КУА «Форум» та інш) та входив до наглядової ради «Дизельного заводу». Бланк в одному інтерв’ю підтвердив, що угоди залізниці з «Прем’єр лізингом» знаходяться на перегляді, однак відразу заявив, що співпраця з цією фірмою (а відтак і з її постачальником «Дизельним заводом») буде продовжена.

Також додамо, що після призначення Бланка «Дніпропетровський завод з ремонту та будівництва пасажирських вагонів» Юрушева за три місяці виграв тендери в системі «Укрзалізниці» на 464,60 млн грн. За попередні п’ять років тендерні здобутки цього заводу становили 461,83 млн грн.

Державний «Укрспецвагон» у липні очолив Андрій Анофрієв, який у 2011-2012 роках працював у «Дизельному заводі» Юрушева.

Звісно, за нинішніх турбулентних часів не все безхмарно навіть у Юрушева, відомого своїмспонсоруванням «Фронту змін» Арсенія Яценюка.

У жовтні СБУ провело обшуки в «Укрзалізниці» і квартирі Бланка, у якого знайшли півмільйона доларів та дві дорожні сумки, набиті гривнями. За наявними даними, цей скандал виник через розборки у між гендиректором УЗ Борисом Остапюком (ось як тендерила на УЗ його екс-дружина та інші оборудки), до команди якого ситуативно входить Бланк, та директором Південно-Західної залізниці Олексієм Кривопішиним (ось про цього кадра). Однак це вже інша історія, до якої ми обов’язково повернемось.

Ми ж поки що зафіксуємо такий факт – юрушевські напіввагони коштують «Укрзалізниці» на 1,3 млрд грн. дорожче від тих, які може робити завод, що належить самій залізниці.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»


Теги статьи: ЮрушевЮрушев ЛеонидУкрзализныця

Дата и время 31 октября 2014 г., 16:39     Просмотры Просмотров: 3026
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus

Важные новости

В ходе перестрелки в Княжичах только в одного сотрудника Госслужбы охраны всадили 38 пуль В ходе перестрелки в Княжичах только в одного сотрудника Госслужбы охраны всадили 38 пуль 05.12.2016
В теле убитого в селе Княжичи Киевской области сотрудника Госслужбы охраны обнаружили 38 пулевых ранений. Подробнее
Онищенко розповів, скільки Ляшко вимагав грошей за потрібні голосування Онищенко розповів, скільки Ляшко вимагав грошей за потрібні голосування 04.12.2016
Стало відомо чому Ляшко підскочив до президента після голосування за призначення Шокіна генпрокурором Подробнее
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Если бы выборы в Раду проходили сегодня, кого бы вы поддержали?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте