АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал

Чому акції фабрики Roshen було продано в 100 разів дорожче за номінал

Чому акції фабрики Roshen було продано в 100 разів дорожче за номінал
Чому акції фабрики Roshen було продано в 100 разів дорожче за номінал

Вінницька кондитерська фабрика залучила 860 млн гривень за близько 0,84% акцій

Основний виробничий майданчик корпорації Roshen, яка належить президенту України Петрові Порошенку, – Вінницька кондитерська фабрика – залучила на фондовій біржі ПФТС 860 млн гривень. Компанія розмістила 34,4 млн простих іменних акцій (близько 0,84% від 4,05 млрд емітованих до цього моменту паперів). Цінні папери було куплено одним лотом. Згідно з даними ПФТС, акції Вінницької кондитерської фабрики продано по 25 грн за акцію при номіналі 0,25 гривні за акцію..

Виходячи із залученої суми, вартість одного цього активу Roshen становить $6,7 млрд, що є напевно нереалістичною оцінкою. Для порівняння: 2005 року група Mittal Steel придбала «Криворіжсталь» – найбільший металургійний комбінат України – за $4,8 млрд. Раніше учасники ринку оцінювали всю корпорацію Roshen максимум у $2 млрд.

«Ця вартість викликає резонанс, оскільки в лютому 2013 року викуп акцій Roshen у міноритарних акціонерів здійснювався по 0,2575 гривень за акцію, що вважали ринковою ціною», – каже партнер юридичної компанії DEGA Partners Костянтин Гамкрелідзе.

У компанії уточнюють: угода не є ринковою, відбулася операція купівлі/продажу цінних паперів афілійованими особами. «Оскільки Вінницька фабрика є акціонерним товариством, то так ми вирішили збільшити статутний фонд. Ми маємо намір самим і викупити ці акції», – зазначає генеральний директор корпорації Roshen В’ячеслав Москалевський.

За словами Москалевського, використовувати такий непростий метод крос-фінансування його компанію змушують вимоги українського законодавства. Детальних обставин угоди він не коментує: за його словами, таку структуру рекомендували юристи. «Оскільки 99% фабрики володіє наша компанія, то це суто технічна операція», – підкреслює гендиректор корпорації.

Згідно з проспектом емісії, залучені кошти інвестують в основні фонди підприємства: 450 млн гривень планують направити на купівлю нового виробничого устаткування, 10 млн – на реконструкцію та модернізацію вже наявного, а ще 400 млн піде на будівництво виробничих потужностей.

Угоди з таким перевищенням номінальної вартості нетипові навіть для українського фондового ринку. «Можна було випустити пропорційну кількість акцій або залучити кошти через кредити чи облігації. Але в принципі спосіб фінансування неважливий, головне – що кошти спрямовані в капітал», – каже експерт фондового ринку на умовах анонімності. Це IPО не вплине на фондовий ринок – за умовами торгів на ПФТС, біржовий курс акції формується після того, як за одну торговельну сесію буде укладено щонайменше три контракти з її участю на загальну суму понад 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Імовірна причина завищення вартості акцій під час торгів – бажання зберегти структуру володіння активами. Емісія 3,44 млрд акцій із тим же номіналом на суму 860 млн гривень знизила б частку Roshen у Вінницькій кондитерській фабриці до 53%. Костянтин Гамкрелідзе припускає, що Roshen розмістила свої акції публічно для дотримання стандартів прозорості. «Приватне розміщення передбачає відчуження акцій шляхом безпосередньої пропозиції певному колу осіб, кількість яких не перевищує 100. Звичайно ж, Вінницька кондитерська фабрика не могла вдатися до такого непопулярного варіанта», – констатує він.

До розпродажу активів президента, який він обіцяв під час виборчої кампанії, публічне розміщення Вінницької кондитерської фабрики не має стосунку і було продиктоване виключно локальними бізнес-міркуваннями. «Коли йдеться про продаж [корпорації Roshen], мається на увазі продаж пакету, що належить Петрові Порошенку, а він не єдиний акціонер компанії. Варто розділяти діяльність компанії та президента», – підкреслює Москалевський. За його словами, діяльність компанії не завжди узгоджується з гарантом.

Суму розміщення акцій Вінницької кондитерської фабрики також не братимуть до уваги при визначенні вартості Roshen. «Якщо це справді угода між пов’язаними сторонами, то ніхто не звертатиме на неї уваги, оцінюючи вартість активів. У самого холдингу грошей від цього більше не стало», – стверджує Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестбанку Concorde Capital.

forbes.ua


Теги статьи: Рошен

Дата и время 22 ноября 2014 г., 19:43     Просмотры Просмотров: 4520
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи:

Roshen намерен продать Мариупольскую фабрику
Винницкая Roshen сократила чистую прибыль в 17 раз
Реальность «деоффшоризации» Порошенко: новые факты о «панамских документах»

Появилась самая подробная биография Порошенко и подробности его тайных сделок ранних лет
Коханівський закликав громити російські банки та магазини Roshen
Під магазин Roshen у центрі Києва стягнули значні сили Нацгвардії

Новым депутатом Рады стал юрисконсульт Roshen
Украинка: По-моему у президента сахар сильно поднялся. В голову ударил
А ви взагалі в курсі? У кондитерских Москви та Пітера з радістю продають солодощі Рошен!

Киевская кондитерка огорчила владельца ROSHEN снижением прибыли
Російські дивіденди для Петра Порошенка: Бізнес процвітає в країні-агресорі
Політик: Ось таких будок Порошенко набудував за своє президентство, мабуть сотні по всій Україні

Комментарии:

comments powered by Disqus
29 марта 2017 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто по вашему мнению лучший президент за историю независимой Украины?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте