АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал

Коломойський забрав у держави два мільярди кубів газу

Коломойський забрав у держави два мільярди кубів газу
Коломойський забрав у держави два мільярди кубів газу

Одна з найбільших добувних компаній "Укрнафта", яку контролює група "Приват" Ігоря Коломойського, відсудила в держави 2 млрд куб м природного газу.

Хитра касація

У січні 2011 року Господарський суд Києва задовольнив позов "Укрнафти", яка вимагала від оператора газотранспортної системи "Укртрансгазу" не чинити перешкод нафтовидобувній компанії в реалізації 2 млрд кубів газу власного видобутку 2006 року промисловим споживачам.

Увесь газ, який видобули державні компанії, відповідно до закону, мають використовувати на потреби побутових споживачів. "Укрнафта" також має виконувати це правило, бо більше ніж 50% акцій "Укрнафти" належить державній компанії НАК "Нафтогаз України". Ще близько 40% акцій є у власності кіпрських компаній Коломойського, який і контролює видобувне підприємство.

Не погоджуючись із рішенням суду, "Укртрансгаз" та "Нафтогаз" подали апеляцію до Київського апеляційного господарського суду.

Суд, керуючись нормами про те, що газ, який видобули держкомпанії або компанії з держчасткою, повинні передати "Нафтогазу" для потреб населення, задовольнив апеляцію.

Не бажаючи віддавати державі газ, "Укрнафта" подала касаційну скаргу у квітні 2011 року. Як стало відомо INSIDER, у травні 2014 року Вищий господарський суд задовольнив касацію "Укрнафти" та скасував постанову Київського апеляційного господарського суду від 14 квітня 2011 року.

"Фактично суд зобов’язав не чинити перешкод у відборі з підземних сховищ газу (видобутого "Укрнафтою") та його реалізації промисловим споживачам - виробникам азотних мінеральних добрив, - пояснює старший партнер ЮК "Кравець та партнери" Ростислав Кравець. - Щодо оскарження цього рішення, то якщо буде підтверджено неоднакове застосування судами касаційної інстанції норм матеріального права, це рішення перегляне Верховний суд України".

Куди йде газ

"Укрнафта" видобуває близько 90% всієї нафти у країні. Окрім того, компанія видобуває природний газ. 2013 року  видобуток становив 1,5 млрд куб м.

За 2013 рік чистий дохід "Укрнафти" становив 21,1 млрд грн, а чистий прибуток – 190 млн гривень. Для порівняння, 2012-го прибуток компанії становив 1,43 млрд грн.

"Укрнафта" вже три роки не сплачує дивіденди в державний бюджет. Останню виплату здійснювали 2011 року. Держава отримала від компанії 793 млн грн. Наприкінці 2013 року сума нерозподіленого прибутку "Укрнафти" становила майже 2,6 млрд грн.

Окрім цього, "Укрнафта" не віддає державі видобутий газ, який мають використовувати для забезпечення побутових потреб населення.

Однак "Укрнафта" передає газ на виробництво азотних добрив на "Дніпроазоті" Коломойського.

Як відомо, на початку 2011 року "Укрнафта" взяла в оренду майновий комплекс "Дніпроазоту" - виробника азотних добрив. У такий спосіб підприємство Коломойського отримало доступ до дешевого газу, який хіміки використовують як сировину. Для порівняння: ринкова ціна газу для промисловості на початку 2011-го становила $389 за тис куб м, а собівартість видобутку аналогічного об’єму газу "Укрнафтою" - $100.

Згідно з постановою Нацкомісії з регулювання енергетики, 2014 року тариф, за яким "Укрнафта" мала продавати газ державі, становить лише 562 грн за тисячу кубів.

На рік раніше Вищий госпсуд дозволив "Укрнафті" використовувати частину видобутого газу, який вона накопичила в газосховищах, для постачань "Дніпроазоту". Зробити так із державним газом компанії дала змогу "нестиковка" в законодавстві. Норма про обов’язковий продаж газу населенню обмежувалася бюджетним роком (від січня до грудня 2010 року), а газ, який "Укрнафта" планувала переробити на "Дніпроазоті", було видобуто до 2010 року.

Так сталося і з двома мільярдами кубометрів спірного газу. Цей об’єм палива "Укрнафта" видобула 2006 року, і закачано його в підземні сховища "Укртрансгазу". Наприкінці 2010 року "Укрнафта" звернулася до оператора ГТС із заявкою про відбір газу з подальшою реалізацією промисловим споживачам.

"Укртрансгаз" відмовився задовольняти заявку "Укрнафти", оскільки цей газ було передбачено для задоволення потреб населення.

Однак суд першої інстанції та Вищий госпсуд вважають інакше.

Юридичний капкан

На переконання суддів, закон "Про Державний бюджет на 2010 рік", що регулює передачу державного газу на потреби населення, ухвалений 30 квітня 2010 року, не передбачає, що його дія поширюється на ресурси природного газу, які видобуто до набрання ним чинності.

Не стосується спірних об’ємів газу і ухвалений у липні того самого року закон "Про засади функціонування ринку природного газу", оскільки його дія не поширюється на раніше видобутий газ, вважають судді.

Цей закон також передбачає передачу "Нафтогазу" палива, яке видобули державні компанії або компанії, у яких державі належить 50% і більше, для потреб населення.

Зважаючи на ці аргументи, Вищий господарський суд залишив чинним рішення першої інстанції, яким "Укртрансгаз" зобов’язувався віддати "Укрнафті" 2 млрд куб м газу.

Це класична схема отримання структурами Коломойського газу з підземних сховищ. За даними "ЛігиБізнесІнформ", 2010-2012 років "Укрнафта" відсудила в "Нафтогазу" близько 6,5 млрд кубометрів газу. Юридично на сьогодні компанія є власником 6,5 млрд кубів газу, однак фізично цього об’єму немає в ПСГ, оскільки "Нафтогаз" реалізував його споживачам.

Инмайдер


Теги статьи: УкрнафтаКоломойский

Дата и время 20 июня 2014 г., 14:04     Просмотры Просмотров: 3022
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи:

«Укрнефтебурение» Хомутынника и Коломойского увеличило прибыль в 2 раза
Партнер Коломойского Овчаренко за год вывел из ЕС в Панаму более 50 млн. евро. – европейская ассоциация
“Деолигархизация” в Украине идет за счет других олигархов в пользу олигарха-президента — эксперт

Ахметов возглавил рейтинг богатейших украинцев, Порошенко опустился на 10 место
Лещенко прокомментировал информацию о встречах с Григоришиным в Лондоне
Луценко не Палица

Стало известно за что арестовали Мартыненко: подробности
Суд разблокировал счета клуба Суркиса в экс-банке Коломойского
Медиахолдинг Коломойского уходит из «Привата» в банк «Пивденный»

Главные скандалы с участием Николая Мартыненко
Найем: Финансового компромата на меня нет. Есть съемки интимного характера в моей квартире. Думаю, это видео есть у людей, близких к СБУ и Пашинскому
Почему Порошенко не подписывает госгарантии для ПриватБанка

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто по вашему мнению лучший президент за историю независимой Украины?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте