АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -1°C
Харьков: 1°C
Днепр: 1°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -2°C
Сумы: 0°C
Львов: 1°C
Ужгород: 1°C
Луцк: 1°C
Ровно: 1°C

Ставнійчук: Луценко не зможе самостійно приймати рішення

Ставнійчук: Луценко не зможе самостійно приймати рішення
Ставнійчук: Луценко не зможе самостійно приймати рішення

Колишній експерт Венеціанської комісії від України прокоментувала призначення Юрія Луценка генпрокурором.

Марина Ставнійчук, член Венеціанської комісії за демократію через право від України з 2009 до 2013 року, проаналізувала ситуацію з призначення Юрія Луценка генеральним прокурором України. Матеріал розміщено у №19 журналу Корреспондент від 20 травня 2016 року.

1. У нового генпрокурора немає ні юридичної освіти, ні стажу роботи в прокуратурі. Чи є, на ваш погляд, це проблемою?

Так, звичайно. У всьому світі ця посада вимагає спеціальної юридичної освіти. Навіть більше, у всіх європейських країнах стандарти такі, що прокурору потрібна ще й спецпідготовка в рамках вже отриманої юридичної освіти.

2. Водночас у Юрія Луценка є великий досвід роботи в МВС. Чи може цей досвід йому допомогти?

Не думаю. Якщо дивитися фактам в обличчя, Юрій Луценко не здійснив реформування МВС. Хоча він був призначений відразу після помаранчевої революції і всі чекали, що правоохоронні органи зміняться на краще.

3. Багато хто говорить про те, що прокуратурі потрібна свіжа кров. Мовляв, люди, які мають освіту, досвід, спецпідготовку, є людьми старої системи. А отже не в змозі її змінити. На цьому тлі Луценко виглядає саме таким – новою людиною, яка може провести зміни ...

Ми всі розуміємо, що прокуратуру потрібно реформувати. Як і суди, і систему юстиції. Але робити це потрібно професійно. Згадайте, що Луценко говорив після призначення. Він заявив, що його основний обов’язок – це покарання. Вибачте, але покарання не є функцією прокуратури. Карають від імені держави суди! А прокурор повинен професійно зібрати докази, здійснити контроль за досудовим слідством і представити сторону обвинувачення в суді. Тобто, очевидно, Луценко розглядає роль прокурора з політичного боку. 

Луценко не знає право і процес, не володіє внутрішньою правовою культурою настільки, щоб самостійно приймати рішення. А весь час покладатися на думку радників неможливо

Ясно також, що Юрій Луценко не знає право і процес, не володіє внутрішньою правовою культурою настільки, щоб самостійно приймати рішення. А весь час покладатися на думку радників неможливо. Це не робота.

4. Які наслідки можуть бути у цього призначення? Чи можуть недоброзичливці Юрія Віталійовича і Президента скористатися сумнівністю процедури призначення генпрокурора і спробувати визнати Юрія Луценка, а разом з тим і всі його рішення, нелегітимними?

Давайте почнемо з того, що призначення Луценка – це результат волі глави держави і великого політичного компромісу, який не був заснований на бездоганній конституційно-правовій основі. Через це кожна політсила, яка віддала Луценкові голоси, буде розуміти по-своєму завдання генпрокурора. І по-своєму давати оцінки його роботі.

Мені в цьому плані хотілося б, щоб Юрій Віталійович був не на словах, а реально нікому і нічим не зобов’язаний, крім закону. Не можна не сказати і про те, що результатом сумнівної демократичності і законності процедури призначення Луценка є недовіра суспільства.

Ясно, що в такій ситуації жоден генпрокурор не зможе повноцінно виконувати свої обов’язки належним чином. Хоча піар-акції і видимість бурхливої діяльності прокуратури, звичайно, будуть. Якщо Луценко все-таки хоче досягти результату, йому доведеться подолати багато перешкод, які можна було б уникнути за рахунок легітимності процедури призначення.

5. Ви підтримуєте стосунки з європейськими юристами. Як вони відреагували на це призначення?

Вони тактовно промовчали. Тому що в європейських країнах ніколи не стануть змінювати закон (!) заради призначення конкретної персони на посаду. Там це неможливо! Водночас у США вітали звільнення Віктора Шокіна. Але відразу висловили здивування тим фактом, що це рішення було прийнято тільки зараз, а не рік тому. Адже всі давно розуміли, що це необхідно зробити.

Кореспондент


Теги статьи: СтавнийчукЛуценко

Дата и время 23 мая 2016 г., 16:24     Просмотры Просмотров: 1210
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
17 января 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.134751