АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -14°C
Харьков: -13°C
Днепр: -13°C
Одесса: -4°C
Чернигов: -12°C
Сумы: -11°C
Львов: -8°C
Ужгород: -5°C
Луцк: -7°C
Ровно: -7°C

Як військова прокуратура (не) бореться з контрабандою в зоні АТО


Знищення так званої групи Ендрю по боротьбі з контрабандою восени минулого року нарешті привернуло увагу до цієї проблеми на східному фронті.

Рух товарів між Україною і неконтрольованими територіями ДНР і ЛНР не припиняється ані на хвилину. Везуть усе – вугілля, наркотики, продукти тощо. Масштаби контрабанди такі, що за неї готові вбивати. Що сталося того фатального вересневого ранку на півночі Луганщини? За відповідями ми поїхали на місце. І знайшли всіх учасників подій і переконалися, що офіційна версія подій щонайменше сумнівна. 

Це те саме перехрестя, на якому другого вересня 2015 року о шостій ранку потрапив у засідку позаштатний працівник СБУ Ендрю.

Автівка Ендрю їхала з тієї сторони. Повернула ліворуч і потрапила під вибух. Ось саме в тому місці, де стоїть інша машина. До речі, це та сама модель, але інший колір.

ВІКТОР НІКОЛЮК, командир 92 ОМБР:

- Когда мы приехали, были следы от двух мин. Одна стояла своим направлением на вот эту дорогу. То есть, если бы они даже ехали бы прямо, они под нее бы попали. И вторая монка стояла вот здесь.

Від вибуху загинули водій, сам «Ендрю» Андрій Галущенко і його пасажир, співробітник фіскальної служби Дмитро Жарук. Група відстежувала рух контрабанди на лінії розмежування.

Бійці 92 бригади, які прибули на допомогу потерпілим із командиром, теж потрапили під обстріл.

ВІКТОР НІКОЛЮК, командир 92 ОМБР:

- Одного нашего погрузили в БТР. Второй лежал здесь. Причем такой был, тяжелый, синел. Потому было принято решение немедленно его отвозить. І два десантника, которые были в охране. Такие были, легкие.

Комбриг 92-ї упевнений, що діяла ворожа ДРГ. І вона необов’язково полювала на групу Ендрю.

А це місце, де залягав сам підривник. Десь тут він натиснув на кнопку і стався вибух.

І он стоїть така сама автівка, на якій їздив Ендрю. Але іншого кольору, зеленого. На ній їздить командир 92 бригади. З цього місця визначити, той це колір чи інший, досить важко. Тем паче усе відбулося о шостій ранку. 

ВІКТОР НІКОЛЮК, командир 92 ОМБР:

- Разведчики доложили, что будет покушение на меня, потому что будет очень плохо. Ну, не исключаем, что это была, скорее всего, засада на нас. Как бы не было прискорбно, но пацаны в нее попали.

ГЕОРГІЙ ТУКА, екс-голова Луганської військово-цивільної адміністрації:

- Удобная версия. За день до того машину Эндрю обстреляли из стрелкового оружия. Наверное, тоже думали, что это Николюк ездит.

Георгій Тука вже наступного дня після вбивства оголосив головним замовником замаху на групу Андрія Галущенка комбрига 92-ї Віктора Ніколюка.

ГЕОРГІЙ ТУКА, екс-голова Луганської військово-цивільної адміністрації:

- Я вже цій людині не просто сказав, я їй написав, що вона із вчорашнього ранку із звичайнісінького зрадника і бариги перетворилася на вбивцю. Ця людина – вона вже перейшла межу.

Слідом за Тукою про те, що ніяких проросійських диверсантів там і бути не могло, оголошує головний військовий прокурор.

АНАТОЛІЙ МАТІОС, головний військовий прокурор України:

- Слідством це доведено. Неможливо із об’єктивних, географічних, охоронних і бойових ситуацій і обставин, було неможливо перебування диверсійно-розвідувальної групи 02:39

ВІКТОР НІКОЛЮК, командир 92 ОМБР:

- Вот она, местность. Вот пожалуйста, посмотрите. В округе вот, вот эта зеленка, где все стояло. Дальше мы проедем сейчас. Там лес, сразу же начинается хвойный лес. Вот поле, но которое, видите, вот оно. Все полностью пересекается. Дальше посадка, посадка, посадка, овраги. То есть, для перемещения ДРГ здесь очень хорошо.

Підозрювані у безпосередньому нападі на групу Ендрю  розвідники 92 бригади із позивними Крим і Змій – досвідчені ветерани.

ВІКТОР НІКОЛЮК, командир 92 ОМБР:

- Змею – 50 лет. При всех его навыках, давайте, 10 километров по такой местности пробежите? Типа, поставили мины и убежали. Дай бог здоровья такому дедку в 50 лет.

Ми неодноразово розповідали, як живе у Києві військовий прокурор зони АТО Костянтин Кулик. А тепер йдемо харківськими нетрями до людини, яку сам Кулик називає ледь не організатором наркотрафіку у зоні АТО.

- Сколько это у вас комнат в доме этом?

- Одна.

- Одна комната? Это вы с сыном живете тут?

- И с женой.

- И с женой?

Олександр Свідро - розвідник 92 ОМБР ЗСУ, який пройшов усю війну на сході. Та дзвоном від зароблених на війні медалей ситий не будеш.

- А сколько лет дому?

- Дому? 1870-й.

- 1870-й?! Это у вас на несколько хозяев дом?

- Да.

Медалі також не здатні захистити колишнього десантника, який пішов захищати Україну добровольцем, у спілкуванні із прокурорами. Хоча саме Олександр працював у 92 бригаді з Ендрю.

ОЛЕКСАНДР СВІДРО, позивний Змій, підозрюваний у вбивстві Андрія Галущенка:

- Андрей очень много информации получал именно от меня, как от разведки. Мы организовывали прикрытие, возили везде и всюду.

За завданням СБУ розвідник Змій спілкувався із двома офіцерами так званої ЛНР. Від них дізнався про черговий рейд ДРГ терористів. За завданням СБУ спланував операцію із затримання ЛНРівців.

ОЛЕКСАНДР СВІДРО, позивний Змій, підозрюваний у вбивстві Андрія Галущенка:

- Накануне расстрела группы Галущенко именно этот прапор позвонил ко мне по телефону и предупредил о том, что на нас готовится покушение. Об этом было доложено по инстанциям. И комбригу, и, в общем, всем.

Полонені на допиті вказали на своїх затримувачів як на винуватців замаху. Прокуратура охоче повірила. Не допомогли навіть десятки свідків, що ночували із обома підозрюваними на базі розвідників.

ОЛЕКСАНДР СВІДРО, позивний Змій, підозрюваний у вбивстві Андрія Галущенка:

- Я могу доказать, что все время, которое мне инкриминируют, скажем там, утром с 4 до 6 я мог установить где-то мины, я находился дома и спал в это время. Меня видели сослуживцы. То есть, в этом доме я жил не один. Нас там было порядка 25 человек.

Бійцям Змію і Криму не допомогло навіть те, що вони брали участь у бою, де захопили, а потім змогли вивезти двох спецназівців ГРУ, яких зараз судять у Києві.

У травні 2015 росіяни спробували вибити українців із берега, який контролює так звана ЛНР, щоб встановити контроль за єдиним мостом у районі Луганська. Російських ГРУшників-диверсантів захопили саме тут, он біля тих укріплень. 

Ми йдемо до посту Аляска, який є частиною чотирьохсотметрового укріплення “Фасад» на ЛНРівському березі Сіверського Донця.

АДМІРАЛ, боєць 92 ОМБР:

- Это была разведоперация, чтобы захватить «Фасад». Раньше, как «Айдар» вывели, запустили, как говориться, мульку, что тут стоят три ЗСУшника и все, и больше никого нет. Вот они спланировали операцию и пришли до нас.

Захоплення ГРУшників Єрофеєва і Александрова стало одним із головних доказів участі регулярних військ Росії у війні. Воно коштувало життя одному з оборонців посту.

АДМІРАЛ, боєць 92 ОМБР:

- Царство небесное Вадику Пугачову, он шел вот здесь, по этой тропе, и увидел, что они сидели в окопе.

- Уже здесь вот?

- Да, в окопе сидели. И они же его ранили.

У складі групи ГРУ було ще 14 осіб. Але коли її авангард натрапив на опір, решта відійшли. У бою брав участь і комбриг, якого Георгій Тука назвав зрадником та баригою. А підозрюваний Змій забезпечував охорону полонених.

ГЕОРГІЙ ТУКА, екс-голова Луганської військово-цивільної адміністрації:

- У меня встречный вопрос к этим ребятам. А они когда-нибудь в своей жизни видели работу ДРГ, после которой территория, на которой совершен теракт, грубо говоря, подметается? Уничтожаются следы присутствия.

Губернатора Луганщини ввели в оману військові прокурори, запевняє адвокат обох підозрюваних у вбивстві Ендрю. Сліди є – доказів вини нема.

АНАТОЛІЙ ТАРАСЕНКО, адвокат бійців 92 ОМБР ЗСУ, обвинувачених у вбивстві Андрія Галущенка:

- Єдине бажання у прокуратури було, щоб за цей час провести певні слідчі дії, щоб вони, ці докази, накінець з’явилися. Для цього хотіли провести допити свідків сторони обвинувачення. Можливо, ці допити відбулися. Але доказів не з’явилося.

Попри спротив військової прокуратури, суд мусив випустити обох підозрюваних із СІЗО під домашній арешт. Натомість з бригади зник інший боєць.

КИРИЛО, офіцер 92 ОМБР:

- Муравей, наш товарищ. Которого похитили, который был был в Иловайске геройски. У него метр пятьдесят роста, он вытащил пять раненных на себе. Перевязал, оказал помощь и вытащил на себе, и они остались живы благодаря только ему.

За кілька днів пошуків Мурав’я із слідами тортурів знайшли у Краматорську, у військовій прокуратурі, у того ж слідчого, що розслідує справу загибелі Ендрю.

ВІКТОР НІКОЛЮК, командир 92 ОМБР:

- Следователь мне четко сказал. Я, говорит, когда вышел из кабинета, он у меня стоял под дверью с мешком на голове и с наручниками на руках. При общении с ним я выяснил, что его двое суток пытали. Просто был один. Признайся, как ты с Ветром уничтожили группу Эндрю.

Ще більше питань викликають звинувачення у контрабанді, яку нібито організували бійці 92 бригади. Адже всю вісімдесяти-кілометрову ділянку, яку вони контролюють, їхні позиції і територію бойовиків розділяє річка.

Це єдиний міст через Сіверський Донець на ділянці, яку контролює 92 бригада. Його називають мостом Щастя. Бо він відноситься до міста Щастя. Насправді це частина Луганська і он навіть видно Луганську ТЕЦ. За інформацією прокуратури, через цей єдиний міст проходить контрабандний трафік. От тільки чи може проїхати будь який транспорт через цей міст – побачимо зараз разом.

ДМИТРО БУЛАТОВ, командир опорного пункту «Фасад»:

- Мы – единственные, кто стоит на оккупированном берегу реки. Говорить о том, что на подконтрольном нам участке фронта существует контрабанда в промышленных масштабах – это полная ахинея.

Колишній лідер “Автомайдану” і міністр молоді да спорту вже рік як офіцер у 92-й бригаді. Командує опорним пунктом “Фасад” на обох берегах Сіверського Донця. Каже, добре розуміє природу помилок військової прокуратури.

ДМИТРО БУЛАТОВ, командир опорного пункту «Фасад»:

- Военная прокуратура ни разу не была на первой линии. Ни разу не приезжала посмотреть, как переправляет, кто переправляет. Военная прокуратура не заезжает в ту зону, в которой есть риски.

Прокуратура на наші питання про докази вини бійців і контрабанду вперто мовчить. Екс-губернатор Луганщини вважає, за рік контрабандисти просто змінили способи переправки товарів.

ГЕОРГІЙ ТУКА, екс-голова Луганської військово-цивільної адміністрації:

- Все дело в том, что достаточно просто понадблюдать за количеством этих лодочек. И легко подсчитать, сколько надо сделать ходок для того, чтобы объем фуры переправить. Все очень просто.

Ми їдемо на вказане місце. Тим паче, треба перевірити й прокурорські твердження про контрабанду на мільйони.

Це так звана Лобачевська переправа. Відоме місце. За словами прокурорів, саме тут перевозять контрабанду. Цей берег український, а той контролює вже ЛНР. 

ДМИТРО БЕРЕСТЕНКО, боєць 92 ОМБР:

- Часто люди їздять на той берег з цього берега?

- Кожен день.

- А куди їздять, навіщо?

- На базар, туда-сюда. Половина там людей живуть, половина — тута людей. Родствєннікі там, родственнікі тут. Школа, садік — все туда.

- Школа і садік там?

- Да. Больниця.

- А як вони потім екзамени здають, ЗНО?

- Не знаю, но, кажуть, їздять потім в Щастя, перездають.

Командир опорного пункту не приховує, що місцеві постійно переправляються із торбами підгодовувати родичів з тієї сторони. Багато не перевезеш - на всю переправу один старенький човен. На ньому ночами і возили контрабанду. Власний рекорд у Сергія Чуба — це упіймана контрабанда на 500 тисяч.

СЕРГІЙ ЧУБ, боєць 92 ОМБР:

- Простой большой белый мешок. В нем этикетки: куры, крылышки, окорочка. Но «выготовлено в ЛНР». Печатают на нашей территории. Справки счетов, договора, кто кому платит. Там семь бумажек, шесть бумажек было. Мне за этот мешок 500 тысяч давали, чтобы я только отдал эти документы. Я говорю: «Нет. Я отдам все руководству».

Ще один успіх — це тонна сиру, яку не встигли перевезти на човні з автівки.

СЕРГІЙ ЧУБ, боєць 92 ОМБР:

- Поздно ночью подезжали, брали лодочника и пробовали потихонечку перевезти в три-четыре рейса. Когда наша разведка спустилась, они увидели нас, кидают гранату и вплавь на ту сторону.

Потім власник машини, що згоріла від гранати ЛНРівців, написав на бійців скаргу у військову прокуратуру України. І та її прийняла. Самого ж контрабандиста та його колег ловлять по всьому берегу річки ледь не щодня із новим контрабандним товаром для ЛНР. Але усе марно.

СЕРГІЙ ЧУБ, боєць 92 ОМБР:

- Ловишь контрабанду, задерживаешь две легковые машины с сыром, мясом, колбасой. Сдаешь в фискальную, в прокуратуру, в СБУ. Через два часа эта машина с этим же сыром у него здесь и с улыбкой: «ха, ну что?». Они там штрафик заплатили и поехали дальше. 

ГЕОРГІЙ ТУКА, екс-голова Луганської військово-цивільної адміністрації:

- Есть такая проблема абсолютно. В неурегулированном законодательстве. Мы сейчас занимаемся тем, чтобы навести порядок в законодательной базе. Вчера было совещание рабочей группы.

Тобто, навіть за 9 місяців після смерті Ендрю головну  проблему у боротьбі із контрабандою так і не вирішено – справжні винні нікого не цікавлять.

Жахлива, полита кров’ю історія контрабанди на Луганщині, перетворюється на фарс, якщо подивитися на усі деталі тут, біля міста Щастя.

ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, Слідство.Інфо


Теги статьи: АТОКонтрабанда

Дата и время 27 мая 2016 г., 09:55     Просмотры Просмотров: 3060
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

’’Л/ДНР’’ несут потери: ВСУ отчитались о мощной ’’ответке’’ на Донбассе
На Крещение боевики на Донбассе существенно усилили обстрелы украинских позиций
Иностранец пытался незаметно провезти в Украину почти 50 килограммов красной икры

Щеглов, которых пытались вывезти из страны контрабандисты, выпустили на свободу
Ситуация на Донбассе: За минувшие сутки зафиксировано 13 вражеских обстрелов, ранен один военный
На Донбассе взорвали машины с бойцами ВСУ: первые подробности

Як захисники ДАПу ставали "кіборгами"
Боевики на Донбассе понесли серьезные потери
Доба на фронті: один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та двоє отримали поранення

Самоліквідувався: на Донбасі загинув ще один бойовик
ВСУ подбили вражеский бронетранспортер: один боевик ликвидирован
В Борисполе изъята рекордная партия смартфонов

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.140507