АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -14°C
Харьков: -13°C
Днепр: -13°C
Одесса: -4°C
Чернигов: -12°C
Сумы: -11°C
Львов: -8°C
Ужгород: -5°C
Луцк: -7°C
Ровно: -7°C

Українська рулетка: громадяни й бізнес втратили в банках-банкрутах понад 300 млрд гривень

Українська рулетка: громадяни й бізнес втратили в банках-банкрутах понад 300 млрд гривень
Українська рулетка: громадяни й бізнес втратили в банках-банкрутах понад 300 млрд гривень

Чи можна побудувати в Україні європейську систему гарантування вкладів?

Слабка судова система, необхідність захисту прав кредиторів та інші питання щодо зміцнення прав банкірів – незмінні теми для обговорення в ділових колах. Банкіри говорять про те, скільки мільярдів пропало через нечесних клієнтів, і як страждає фінансова система, котру порівнюють із «кровоносною системою країни». Однак основний донор цієї кровоносної системи – український клієнт – свого голосу не має.

Про справжній стан справ на ринку говорить той факт, що з моменту підписання асоціації з ЄС ніхто – ні колишній глава Ради НБУ Петро Порошенко, ні перший банкір країни Валерія Гонтарева – не заїкнулися про те, щоб наблизити українську систему гарантування до європейської. Зокрема не згадується і формування гідних гарантій для вкладників, що було б логічно, з огляду на зобов’язання України синхронізувати фінансове законодавство з європейським. Поки що ніхто з банкірів не став активним оповісником формування в Україні європейської системи гарантування вкладів. Чому?

 Європейські правила визначають мінімальну суму гарантування вкладів юридичних і фізичних осіб у розмірі 100 000 євро. Про такий розмір гарантій щодо депозитів говорить директива ЄС 2014/19 / ЄС. Оскільки асоціація України з ЄС – а саме 127-а стаття – наполягає на синхронізації законодавства, європейські та міжнародні донори в кулуарах порушують питання про причини, через які українська влада не діє щодо зміни системи гарантування. І така бездіяльність може багато чого коштувати.

За даними ФГВ, на сьогодні 32,4 млрд гривень вкладів фізосіб залишилися в неплатоспроможних банках як кошти, що не підпадають під компенсації. Ще приблизно270 млрд гривень – це кошти юридичних осіб, які перебувають у «сьомій черзі».

Заступник глави Фонду гарантування вкладів Андрій Кияк розповідає, що згідно з правилами роботи ФГВ і відповідним законом, у разі ліквідації банку чиновники продають майно банку, розпродають усі наявні активи, і перераховують вторговані кошти на погашення зобов’язань неплатоспроможного банку. «Якщо вторгованих від продажу майна грошей достатньо, ми відшкодовуємо кошти всім вкладникам. Якщо ні – ми доходимо до продажу останньої тумбочки, далі закриваємо зобов’язання банку перед податковою та Пенсійним фондом, і банк ліквідують», – пояснює Кияк.

Сама сума гарантій, яку раніше озвучували, поки що становить від 10 гривень до 200 000 гривень. Це менше 10 000 євро, і більш ніж в 10 разів нижче гарантій, доступних європейцям. Також зовсім не підпадають під гарантії кошти юридичних осіб. «На момент ухвалення чинної суми гарантування це було майже $25 000. У середньому це було дуже добре для вкладників. Але коли почалася стрімка девальвація, цю тему – суми гарантування – у парламенті ніхто не порушував, жодна політична сила про це не говорила», – нагадує екс-член Ради НБУ Василь Горбаль.

Що можна змінити в системі гарантування? Опитані Forbes банки, насамперед, обурюються тим фактом, що найбільший державний Ощадбанк не вважається частиною ФГВ, і не перераховує гроші у ФГВ. Зазначимо, що, згідно з даними ФГВ, обов’язкова сума відрахувань для банків становить приблизно 0,5% щорічно від усіх депозитів фізосіб.

Це правило не поширюється тільки на Ощадбанк, для якого в законі «Про банки й банківську діяльність» зафіксовано окремі гарантії. Згідно з 57-ю статтею, «вклади фізосіб Державного ощадного банку України гарантуються державою». Як раніше писав Forbes, жодних підзаконних актів, які говорять про те, куди звертатися в разі банкрутства держбанку, як буде реалізовано цей механізм і так далі – немає.

Комерційні банки будуть усіма силами чинити опір змінам у системі гарантування, поки Ощадбанк залишається у привілейованому становищі. Тобто Ощадбанк має стати учасником системи гарантування вкладів.

«Для створення в Україні європейської системи гарантування вкладів усі банки без винятку мають стати учасниками системи гарантування вкладів. Але про підвищення суми гарантування поки що говорити рано, тому що 200 000 гривень покривають 96% всіх вкладів громадян», – зазначає прес-секретар ПриватБанкуОлег Серга. Його банк є однією з основних установ, які відраховують кошти у ФГВ. Щорічно відрахування «Привату» на систему гарантування – приблизно 1 млрд гривень.

Масштаби бізнесу поки що різняться в рази: обсяг вкладів фізосіб ПриватБанку майже утричі перевищує суму грошей, довірених Ощадбанку, і майже в 10 разів перевищує обсяг депозитів громадян в Альфа-Банку.

Крім банків, джерелом фінансування ФГВ в умовах кризи є бюджет, а також міжнародні донори, як-от Світовий банк. За підрахунками Андрія Кияка, щоб збільшити суму гарантування хоча б до 300 000 гривень, потрібно додатково 45 млрд гривень.

За матеріалами Forbes.


Теги статьи: Бизнес

Дата и время 28 мая 2016 г., 17:12     Просмотры Просмотров: 1275
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Зеленский, вслед за Порошенко заявил, что передал свой российский бизнес «в управление»
Похищенный в Москве украинский «авторитет» «отжимал» миллионы долларов у бежавших в Россию сподвижников Януковича
Юрист Зеленского признал, что его фирма в Москве до сих пор получает роялти

Журналисты нашли бизнес–империю Коломойского в США
В Луганской области женщина занималась сутенерством, работая администратором в отеле
’’Я с ними не работаю’’: Зеленский разгромил обвинения в бизнесе в России

«Сотни миллионов прибыли»: журналисты нашли у Зеленского бизнес в России
Черное золото. Почему аграрии зарабатывают все больше, а «село гине»
В сети начали появляться объявления о срочной продаже имущества президента Порошенко, - СМИ

Александр Деркач: “70% всего нашего заметного бизнеса зарегистрировано именно там”
Один из инструментов в Польше, который позволил стране осуществить стремительный скачок в развитии
Однажды прилетев домой, ты можешь обнаружить одно тотальное МАУ на всю страну, – Фурса

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.069171