АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -1°C
Харьков: -1°C
Днепр: 0°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -1°C
Сумы: -2°C
Львов: -1°C
Ужгород: 0°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

Темний ліс: яка роль мораторію на експорт деревини в отриманні допомоги від ЄС

Темний ліс: яка роль мораторію на експорт деревини в отриманні допомоги від ЄС
Темний ліс: яка роль мораторію на експорт деревини в отриманні допомоги від ЄС

І чому деревообробники незадоволені компенсаторами, запропонованими Кабміном

Поки виділення третього траншу кредиту МВФ у розмірі $1,7 млрд в рамках розширеної програми фінансування все відкладається, уряд шукає інші джерела залучення грошового ресурсу. Макрофінансова допомога ЄС, з якою Україна отримала лише 600 млн євро, або третину запланованого обсягу, могла б стати якщо не альтернативою займу Фонду, то хоча б частковим компенсатором його відсутності.

Як і у випадку з МВФ, ці кредити уряд може отримати тільки при виконанні ряду умов. Одна з них ‒ вимога скасувати мораторій на експорт необробленої деревини ‒ в останні місяці стала предметом палких дебатів між Кабміном і представниками деревообробної галузі.

Причиною введення десятирічної заборони в квітні минулого року послужило неконтрольоване вивезення лісу-кругляка, внаслідок чого українські переробники відчували гострий дефіцит сировини. За даними Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств (ВАДП), щороку Україна виробляє близько 18 млн кубометрів деревини, з яких на внутрішні торги до введення мораторію потрапляла лише половина. Решта обсягу йшла на експорт, при тому що потреба внутрішньої галузі в сировині ‒ 20 млн кубометрів.

Причиною введення десятирічної заборони в квітні минулого року послужило неконтрольоване вивезення лісу-кругляка, внаслідок чого українські переробники відчували гострий дефіцит сировини

Мораторій благотворно вплинув на переробку. В Україні почався бум відкриття великих деревообробних підприємств. Найяскравіші його приклади ‒ фабрика «Українські лісопилки» потужністю 300 000 кубів на рік, яка відкривається найближчим часом, і Коростенський завод МДФ, де будується нова лінія, яка доведе потужність підприємства до 1 млн кубів на рік. «Інвестор уже пішов сюди. Ще буквально рік, і всі європейські компанії, які хочуть працювати в Україні, будуть тут», ‒ впевнений президент ВАДП Дмитро Артемчук.

Проте безпосередньо з моменту введення мораторію ЄС виступав проти такої радикальної форми захисту внутрішнього ринку. «Однією з умов надання чергового траншу кредиту макрофінансової допомоги ЄС є зобов’язання «утриматися від впровадження нових заходів, які обмежують або спотворюють торгівлю, відповідно до зобов’язань України перед СОТ». Таким чином, дана умова не пов’язана безпосередньо з деревиною, а з міжнародними зобов’язаннями України в рамках СОТ та Глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі», ‒ роз’яснили в представництві ЄС в Україні у відповідь на запит Forbes.

Навіть якщо мораторій скасують, це не означає, що Україна отримає зелене світло від Євросоюзу на отримання другого траншу в 600 млн євро. Уряду потрібно виконати ще два з 15 пунктів. Перший з них ‒ це прийняття закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, другий ‒ «Забезпечення ефективного надання соціальних пільг і послуг внутрішньо переміщеним особам за допомогою відповідного законодавчого забезпечення та фінансування». Третій транш допомоги Євросоюз готовий надати в обмін на виконання Україною ще 21 умови.

Слабкий захист

Уряд твердо має намір зняти мораторій. Про це деревообробниками дали зрозуміти 16 травня на розширеній нараді, в якій, крім представників галузі, взяли участь торговий представник України Наталія Микольська та міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий. Втім, якимось консенсусом зустріч не завершилася. Уточнити позицію основних дійових осіб з боку держави не вдалося, оскільки в Державному агентстві лісових ресурсів і Мінагрополітики запити Forbes переадресували на Міністерство економічного розвитку і торгівлі, в той час як МЕРТ до моменту публікації матеріалу свою відповідь не надав. Торгпред Наталія Микольська на дзвінки та повідомлення минулого тижня теж ніяк не відреагувала.

Мораторій благотворно вплинув на переробку. В Україні почався бум відкриття великих деревообробних підприємств

Абсолютної підтримки в своєму прагненні зберегти мораторій деревообробники не знаходять і у професійних лобістів. «Навіть деякі наші члени хотіли б залишити мораторій, ‒ констатує директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко. ‒ Але є [зобов’язання] України, які ми повинні поважати». Асоціація виступає за зняття мораторію з встановленням перехідного періоду, протягом якого українські переробники будуть мати пріоритетне право на купівлю вітчизняного лісу-кругляка.

У Мінекономіки є компромісна пропозиція, що включає цю умову ‒ це розроблений за підтримки Офісу ефективного регулювання законопроект «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів». У ньому є як положення про продаж деревини на аукціонах, так і захист внутрішнього переробника терміном на три роки. Але крім того, що галузь категорично не згодна з таким коротким періодом права пріоритетної покупки, у неї є претензії до самих положень документа.

«У законопроекті дійсно зазначено, що деревина продається на аукціонних торгах. Але не сказано, чи в повному обсязі», ‒ заперечує Артемчук, підозрюючи, що на торги знову буде потрапляти лише половина сировини. Також у законопроекті не сказано, хто буде нести відповідальність за невиконання його вимог. Доопрацювання документа в частині положень про реалізацію, сертифікацію та електронний облік деревини, а також пріоритетне право на її купівлю залишаються обов’язковими вимогами деревообробників у разі скасування мораторію.

В Європі, судячи з усього, на це не згодні. «ЄС перебуває в дуже тісному консультації з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України з цього питання. Ми спільно працюємо над вирішенням, яке забезпечило б прийнятну підтримку для сектору переробки деревини, не порушувало міжнародних зобов’язань України і було б справедливим для всіх користувачів цієї сировини», ‒ резюмують у представництві Євросоюзу.

forbes.net.ua


Теги статьи: МВФДревесина

Дата и время 30 мая 2016 г., 11:27     Просмотры Просмотров: 1240
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
13 декабря 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.698817