АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: °C
Харьков: °C
Днепр: °C
Одесса: °C
Чернигов: °C
Сумы: °C
Львов: °C
Ужгород: °C
Луцк: °C
Ровно: °C

ЯК «ФУРШЕТ» ШЛЯХОМ БАНКРУТСТВА УНИКАЄ СПЛАТИ БОРГІВ

ЯК «ФУРШЕТ» ШЛЯХОМ БАНКРУТСТВА УНИКАЄ СПЛАТИ БОРГІВ
ЯК «ФУРШЕТ» ШЛЯХОМ БАНКРУТСТВА УНИКАЄ СПЛАТИ БОРГІВ

Компанії, що входять до мережі супермаркетів «Фуршет», масово почали банкрутувати в господарському суді Дніпропетровської області, щоб не повертати борги

Скандал навколо спроби відходу компаній групи «Фуршет» від погашення своїх багатомільйонних боргів не вщухає. Як стало відомо, після того, як один з банків-кредиторів навесні цього року почав роботу щодо стягнення заставного майна, наданого українськими компаніями групи в забезпечення зобов’язань його материнської структури (зареєстрованої у Великобританії Anthousa Limited), боржник вирішив, що найкращий захист - це напад. Не бажаючи втрачати нерухоме майно в Києві, Львові, Кам’янець-Подільському, Тернополі та Вінниці, на яке державними виконавцями були накладені арешти в рамках відповідних виконавчих проваджень, іпотекодавці перереєструвалися з Києва у Дніпропетровськ, де стартували процеси їх банкрутства. Мова йде про компанії «Господарник» і «Строй-Маркет Груп», що входять в групу «Фуршет».

Задум був дуже простий - за українським законодавством, перебування компанії в стадії банкрутства зупиняє всі виконавчі дії і заморожує всі існуючі виконавчі провадження. Таким чином, процес банкрутства не дозволяє кредитору реалізувати заставне майно. Першим «по справі» пішов «Господарник» - в квітні цього року Господарський суд Дніпропетровської області почав банкрутство цієї компанії з подачі ТОВ «Регіон Ріелті Груп». В близькості ініціюючого кредитора до «Фуршету» немає сумнівів - компанія зареєстрована за адресою центрального офісу «Фуршету», на вул. Сосюри, 6 у Києві. Таким чином, стає очевидно, що цей процес банкрутства спочатку замислювався як керований.

Схожа ситуація спостерігається і з другим іпотекодавцем за кредитом Anthousa Limited - «Строй-Маркет Груп». Банкрутство цієї компанії було ініційовано днями, на початку червня київським ТОВ «Техменеджмент», яке за «збігом обставин» також прописано на вул. Сосюри, 6. Судячи з усього, в обох процесах боржники будуть намагатися максимально надовго затягнути хід банкрутства (перший позов вже оскаржується в касаційній інстанції), все це час пов’язуючи кредитору руки.

На цій ниві біля «Фуршету», фактичним власником якого прийнято вважати депутата Київради Ігоря Баленка, накопичений чималий досвід. Anthousa Limited, що володіє «Фуршетом», вже багато років не погашає борги за кредитами, і навіть провела «реструктуризацію», в результаті велика частина операційного бізнесу мережі була виведена під контроль номінальних компаній в офшорних юрисдикціях. Після цього незалежні міжнародні аудитори KPMG не погодилася надати компанії чистий висновок за 2013 рік, а далі Anthousa Limited взагалі перестала публікувати або надавати кредиторам підтверджену аудитом фінансову звітність.

За повідомленням кредиторів, яким «пощастило» працювати з «Фуршетом», боржник вів себе недобросовісно. Як повідомив колишній працівник Банку Кіпру, в кінці 2008 року Cyprus Popular Bank надав Anthousa Limited кредит на розвиток мережі супермаркетів. Джерелом погашення боргу повинен був виступати операційний прибуток групи «Фуршет» від роздрібної торгівлі. Однак після того, як у 2012-2013 роках Кіпр пережив масштабну фінансову кризу, в результаті якого Cyprus Popular Bank був націоналізований, а його кредити були рішенням уряду передані Банку Кіпру, боржник умисно перестав платити по своїх рахунках. «Позичальник шукав можливість заробити на списання боргу, спекулював на ситуації в Україні, наполягав на зупинці нарахування відсотків, пропонував неринкові умови і не надавав банку передбачену договором фінансову інформацію, - повідомило джерело. За його словами, спочатку боржник наполегливо пропонував вивести з-під застави будівлю в Києві заставною вартістю понад $5 млн, продати його за ціною нижче ринкової (близько $2 млн) та спрямувати кошти на часткове погашення боргу. «Підозрюю, що компанія мала намір самостійно або з залученням підставних осіб за безцінь викупити цей об’єкт», - вказало джерело. Він сказав також, що боржник також пропонував схеми зі зворотним викупом, коли об’єкт викуповується банком і тут же передається позичальнику в довгострокову оренду з правом викупу. Таким чином, боржник не тільки отримував право викупити закладений об’єкт за заниженою вартістю, а також користуватися ним протягом 5 років на пільгових умовах.

«В цілому, умови, запропоновані «Фуршетом», були для нас абсолютно неприйнятними. Нам пропонувалася погасити менше 30% боргу, отримавши в рахунок його погашення активи, якими ми не зможемо розпоряджатися. Ми ж наполягали на необхідності аналізу реального фінансового стану групи позичальника, за результатами якого ми могли б запропонувати їм довгострокову реструктуризацію, при якій борг б гасився поступово, за рахунок операційного прибутку «Фуршету», - зазначив банкір. Висловивши припущення, що власники «Фуршету» просто віддали перевагу присвоїти цей операційний прибуток і під вивіскою реструктуризації продали операційні компанії за безцінь підставним власникам.

Кредитори кажуть, що зараз фактично єдиним шансом домогтися від компаній мережі «Фуршет» отримання інформації по їх реальному фінансовому стану, активах та структурі власності (Anthousa Limited не розкриває свого бенефіціара) є ініційований ними розгляд в Окружному суді Нікосії на Кіпрі.

Тут кредитори в травні домоглися постанови, яким були заморожені активи Anthousa Limited та її дочірніх підприємств, а також майно депутата Київради Ігоря Баленка та українських топів групи компаній «Фуршет» - Оксани Кулаженко та Іллі Битки. Крім того, під удар потрапили також представники французької Auchan Жерар Галле і Мішель Ларивье, які входять до ради директорів Anthousa Limited і приймають рішення.

Ці події змусили «Фуршет» занервувати. Компанія навіть спробувала незграбно спростувати повідомлення про свої недобросовісні дії, заявивши про успішно проведену реструктуризацію та назвавши помилковими повідомлення про виведення активів. На жаль, компанія забула згадати про те, як ЄБРР раніше вже мав досвід погашення заборгованості «Фуршету». Не зумівши домовитися про реструктуризацію, цей вкрай консервативний міжнародний фінансовий інститут був змушений піти на відчайдушне рішення - продати з великим дисконтом борг «Фуршету» в сумі понад $40 млн партнеру Баленко. Потрібно згадати також, що за останні кілька років з орбіти «Фуршету» вибув цілий ряд компаній, щодо яких на зборах акціонерів компанії приймалися рішення про продаж часток у них за 10-30 тис. грн. Серед них - компанії «Фуршет регіон», «Продмережа», «Мережа-Трейд», коріння яких тепер губляться на далеких Сейшельських островах і Белізі, і безліч інших структур, про яких у «Фуршеті» воліють не згадувати. Що ж стосується базової української компанії Баленко - ПрАТ «Фуршет», то вона, як з’ясувалося, днями вже перейменувалася, взявши собі символічну назву «Сансет трейд» («торгівля на заході»), і змінила юридичну адресу, прописавшись у Житомирі. Де, цілком можливо, скоро почнеться новий процес банкрутства.

За матеріалами: ДС


Теги статьи: БанкротствоФуршет

Дата и время 13 июня 2016 г., 19:08     Просмотры Просмотров: 3480
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Что нужно сделать с Савченко?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.054112