АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 22°C
Днепр: 23°C
Одесса: 25°C
Чернигов: 20°C
Сумы: 21°C
Львов: 19°C
Ужгород: 21°C
Луцк: 20°C
Ровно: 20°C

Чому Білорусь не визнає $200 мільйонів боргу перед Росією

Чому Білорусь не визнає $200 мільйонів боргу перед Росією
Чому Білорусь не визнає $200 мільйонів боргу перед Росією

Ніяких розбіжностей у Росії з Білоруссю немає, вони просто по-різному рахують, тому що їм подобаються різні цифри.

Білоруський уряд вважає, що має платити Росії 73 долара за тисячу кубометрів газу, а російський переконаний, що 132 долара, – пише Ірина Халіп на сторінках Нової газети.

Таким чином, Росія вимагає від Білорусі виплатити борг по постачаннях газу, який, за її підрахунками, становить 200 мільйонів доларів з початку року. Білорусія стверджує, що нічого нікому не винна.

Картина виходить майже комічна: труба працює справно, газ у Білорусь йде в потрібних обсягах, білоруси перераховують російським постачальникам гроші, виходячи з тієї ціни, яку самі вважають прийнятною, а постачальники просто записують в книжечку: ага, ось і ще мільйон доларів заборгували. І все залишається як і раніше.

Правда, в травні ВАТ «Газпром Трансгаз Білорусь» ( «дочка» «Газпрому») звернулося до міжнародного арбітражного суду при Білоруській торгово-промисловій палаті з позовом щодо білоруських газопостачальних організацій «у зв’язку з наявністю заборгованості з боку газопостачальних організацій з оплати поставленого природного газу». Але, як зауважив посол Росії в Білорусії Олександр Суриков, поки суд та діло, контракт закінчується, і взагалі нема про що буде говорити.

Переговори про зниження ціни на газ для Білорусії почалися ще в кінці минулого року. І до минулого тижня йшли ні добре ні погано на різних рівнях: заступників міністра енергетики, міністрів енергетики, віце-прем’єрів, прем’єр-міністрів. Але 8 червня в Мінську нарешті зустрілися Олександр Лукашенко і Володимир Путін. Хоча офіційно вважалося, що вони не для переговорів про ціну на газ зустрічаються, а для участі в форумі регіонів Росії і Білорусі, було зрозуміло, що без газу не обійдеться. І не обійшлося: завдяки тому, що мікрофон був вимкнений на кілька секунд пізніше, ніж закінчилися протокольні мови, що транслювалися для преси, акредитованим журналістам вдалося почути зайве.

Оскільки зустрічав Володимира Путіна не Лукашенко, а глава білоруського уряду Андрій Кобяков, і саме він мав ще в лімузині почати неприємну розмову. Він поспішив відзвітувати перед Лукашенко: «Ну, я з Путіним на цю тему трохи поговорив. Є економічні та юридичні аспекти цього питання».

Є взагалі-то ще й політичні аспекти, про які Кобяков не сказав в випадково невимкнений мікрофон, – політичні і військові. Швидше за все, якби Білорусія погодилася на присутність російської військової бази на своїй території – переговори на цю тему ведуться з минулого року, – то і знижки на газ вона напевно отримала б. Але оскільки не погоджується – Росія, в свою чергу, не знижує для союзника ціни. Така ось гра в «хто кого пересидить».

Після зустрічі в Мінську, до речі, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив журналістам, що і Олександр Лукашенко, і Володимир Путін доручили міністрам енергетики самостійно врегулювати питання ціноутворення при поставках газу, не залучаючи вищих посадових осіб: «Білоруси, природно, вважають, що вони повинні розраховувати на більш низьку ціну. Ми вважаємо, що права знижки немає. Це чисто комерційна суперечка. Не потрібно перебільшувати значення цієї суперечки».

Міністр енергетики Росії Олександр Новак вважає, що Білорусь зобов’язана виплатити вже існуючий борг, і після цього можна продовжувати переговори.

Ціна на газ для Білорусії переглядається щороку і формується на підставі міжурядової угоди, підписаної в 2011 році. Формула ціноутворення проста: ціна на газ для Ямало-Ненецького автономного округу (36 доларів) плюс вартість доставки до білоруського кордону (90 доларів) і зберігання в російських газосховищах (6 доларів). Білорусія ж наполягає на рівноприбутковості ціноутворенні в зв’язку з падінням цін на газ в Європі, тобто за формулою «вартість газу на ринку Німеччини мінус вартість транспортування по польській (9 доларів) і білоруській (12 доларів) ділянках газопроводу «Ямал-Європа» і експортної мита в 30 відсотків». У цій формулі не враховується транспортування по території ЄАЕС, і кінцева ціна становить 73 долари.

Для Білорусі це, звичайно, вигідно. І перехід на принцип рівноприбутковост ціноутворення дійсно планується в рамках створення єдиного газового ринку ЄАЕС. Але – тільки в 2025 році. А за дев’ять років, як відомо, «чи то емір помре, то чи віслюк говорити навчиться». А поки діє та сама «ямало-ненецька» формула, яка записана в міжурядовій угоді.

У цьому черговому газовому спорі і Росія, і Білорусія – «обидва гірші». Росія – тому, що ціни на газ і нафту неабияк знизилися на світовому ринку. (З останніх новин з тегом «газпром», 10 червня: «Газпром» почав продавати газ до Європи за ціною на 20 відсотків нижче ринкової, експерти говорять про найбільшому за вісім років дисконті.)

І з точки зору союзницьких поступок в умовах економічної кризи міг б і «посунутися» небагато. А Білорусь теж гірше тому, що вимагати можна все, що завгодно. Але поки немає нової угоди, діє старе. Так що Білорусія просто ігнорує легітимний договір, вважаючи так, як вигідно їй, і сплачуючи довільно: може проскочить, куди союзнику діватися.

Найсмішніше, що вже двадцять років «проскакує».


Теги статьи: РоссияБелорусь

Дата и время 13 июня 2016 г., 23:44     Просмотры Просмотров: 1249
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.105425