АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 1°C
Днепр: 2°C
Одесса: 0°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 1°C
Львов: -1°C
Ужгород: 0°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

Як і скільки заробляє на тендерах волинська медична «сім’я»

Як і скільки заробляє на тендерах волинська медична «сім’я»
Як і скільки заробляє на тендерах волинська медична «сім’я»

Головний лікар Волинської обласної клінічної лікарні Іван Сидор постійно скаржиться на недостатнє фінансування закладу. Попри це, заклад проводить тендери, на яких із завидною частотою здобуває перемоги компанія, яка пов’язана із сином головлікаря. Ця ж компанія не за ринковими цінами орендує приміщення для своїх аптек в будівлях комунального медзакладу. Після «революції гідності» схема працює далі.

Журналісти ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ досліджували чи справді бізнес сім’ї головного лікаря пов’язаний з його посадою.

Післямайданівський тендер знову виграла «своя» фірма

 

В той час, як у лікарні і надалі тривають медичні побори, а від лікарів та адміністрації не чутно публічних заяв про потребу реформ чи лобіювання змін в сфері охорони здоров’я, тендерні схеми для своїх продовжують працювати.

Один із останніх таких тендерів Волинська обласна клінічна лікарня провела у червні цього року. Півтора мільйона гривень потрапили до фірми наближеної до головного лікаря цієї лікарні.

Тендер виграло Приватне підприємство «Алтея-фарм». Директор цього підприємства Віктор Козицький є директором також двох інших фірм ТОВ «Інтервойс» і ТОВ «Грендкепітал». В першій з них засновником є Лариса Сидор, а в іншій Ярослав Сидор. Це дружина і син головного лікаря Івана Сидора.

Згідно з укладеним 16 червня, за результатами тендеру, договором між Волинською обласною лікарнею і ПП «Алтея-фарм», компанія має надати медзакладу 98 найменувань медичних інструментів і приладів на 1 мільйон 645 тисяч 325 гривень.

Єдиним конкурентом переможця було Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега-Спектр». Зареєстроване воно неподалік від самої обласної лікарні: м. Луцьк, вул. Гулака-Артемовського, 15, а засновником значиться Василь Яблонський. Цінова пропозиція цього товариства була дорожчою від пропозиції «Алтеї-фарм» орієнтовно на півмільйона гривень.

Портал «Четверта влада» поспілкувався із учасниками конкурсних торгів, які боролися за бюджетні кошти.

Керівник ТзОВ «Мега-Спектр» Дмитро Климук повідомив, що в конкурсі обласної лікарні цьогоріч брали участь вперше. Про своїх конкурентів – ПП «Алтея-фарм» – пан Климук розповідає небагато, лише те, що це підприємство постійно «працює» в обласній лікарні – має там свої аптеки і часто виграє тендери.

Переможець цих відкритих торгів про тендер спілкувався неохоче. Директор підприємства «Алтея-фарм» Віктор Козицький порадив журналістам почитати про конкурс на сайті держзакупівель і був небагатослівним. Проте, відзначив цікаву деталь – саме підприємство не займається виробництвом, а лише має аптечну мережу.

- Як часто ви берете участь у тендерах лікувальних закладів? – запитуємо.

- Регулярно, - каже Віктор Козицький.

 

- Ваше підприємство займається тільки постачанням медичних товарів чи й виробництвом?

- Ні, ми не займаємось виробництвом. У нас мережа аптечних закладів.

 

- Як часто вам вдається вигравати торги?

- Дуже рідко. Існує дуже серйозна конкуренція. Ми брали участь багато разів, але в 70 відсотках ми не отримали перемогу.

 

- За межами області у торгах ви теж берете участь?

- Ні, не беремо.

 

- То у вас на Волині існує висока конкуренція?

- Звичайно. Якщо ви передивитесь інформацію, то побачите, що на торги зараз виходить дуже багато компаній з різноплановою продукцією, то іноді ми не в силах конкурувати.

Наша розмова була аж надто короткою: то керівник підприємства не чув запитань, то допитувався навіщо журналісту ця інформація, то запитував чи його записують.

ПП «Алтея-фарм» перемагала лише в обласній лікарні  

 

У державних закупівлях Волинську обласну лікарню представляє багаторічна голова тендерного комітету Віра Марчук. 

 

- Підкажіть, будь ласка, половина року вже минула, а тендер на постачання медичних препаратів на 2014 рік відбувся нещодавно?

- Ми вже по договорах працюємо, вже все закуплено, - відповідає працівниця лікарні.

 

- Але договір за цією закупівлею підписано 16 червня?

- Так, правильно, бо мінялися ціни. Один тендер нам подали, він не відбувався, то один представник був, то ще щось. У нас тендери тягнулися довго. Були такі події в Україні, мінялися ціни і люди не могли заявки скласти. Зараз у нас всі тендери завершені і ми працюємо. 

 

- А оце постачання препаратів на півтора мільйона гривень – це на цілий рік чи на півроку?

- На цілий рік. До проведення торгів лікарня працювала по одномоментних договорах.

 

- У цьому тендері було два учасники, а чому вибрали саме підприємство «Алтея-фарм»?

- Це були відкриті торги, все було оприлюднено. Вибрали найменшу пропозицію. Там була «Алтея-фарм» і ще якась, я вже не пам’ятаю. Я ж не тільки торгами займаюсь, я лікар.

- Протягом 2009-2014 років переможцем багатьох торгів є «Алтея-фарм». Чи були такі тендери, де це підприємство програвало?

- Всі торги у нас, де вигравала ця фірма, – відкриті. Тобто ми робимо відкриті торги і хотіли б щоб було по 15-20 учасників, а люди дивляться і заявок не дають. Цей рік взагалі із торгами були проблеми, багато торгів відміняли, то один учасник, то ні одного учасника. Тим більше у процесі проведення торгів змінився закон.

- Скажіть, чи бували випадки що ця фірма програвала торги?

- Я по пам’яті не знаю. Таку інформацію по телефону не даю.

Цьогорічний тендер не перший успіх ПП «Алтея-фарм». Ця компанія перемагає на торгах у Волинській обласній клінічній лікарні ще з 2009 року. За 5 років медзаклад за результатами тендерів уклав із компанією 16 договорів на загальну суму 9 мільйонів 850 тисяч гривень.

У цієї фірми купували все – від лікарських засобів до медичного устаткування. Цікаво те, що згідно з інформацією з «Вісника державних закупівель» ця компанія перемагала на тендерах лише у Волинській обласній клінічній лікарні. 

 

Щоб відсіяти виробників і зменшити кількість учасників – лот створюється з різних товарів

У конкурсах обласної лікарні в ПП «Алтея-фарм» були конкуренти.

Зокрема, чотири рази ця компанія виходила на тендер із ТОВ «Західмедінвест», яке за збігом обставин зареєстроване у якихось ста метрах від лікарні (Луцьк, вул. Гулака-Артемовського, 20), нині ж на час ремонту їхнього постійного приміщення вони розташовуються там само, де і ТОВ «Мега-Спектр», за адресою вул. Гулака-Артемовського, 15. Засновником фірми значиться Іван Лесюк.У розмові з журналістами заступник директора цього товариства зізнався, що зараз виграти конкурс в обласній лікарні дуже важко.

 

В цьому приміщенні зараз розміщується ТОВ «Мега Спектр» і ТОВ «Західмедінвест» – конкуренти ПП «Алтея фарм»

– Ми знаємося, але це два різних підприємства, – розповідає заступник директора ТОВ «Західмедінвест» Олексій (прізвище не захотів називати – авт.) про своїх сусідів ТОВ «Мега-Спектр».

Чоловік розповідає, що їхнє підприємство бере участь в тендерах не тільки на Волині. Намагалися виграти торги і у Волинській обласній лікарні, однак без успіху. Зауважень до процедури проведення торгів немає, каже заступник директора. Проте відзначає, що трапляються ситуації, коли може скластися враження, що хочуть скоротити кількість тих, хто може взяти участь в тендері.

– Були там зараз два тендери, – каже Олексій. – Ми не йшли на них, бо там в одному лоті поставили лабораторні установки разом з ліками. Ми ліків не маємо, і ми не могли піти на тендер. Отак дивимося, буває, ніби все наше, все можемо постачати, а тут ставлять одне чи два найменування, які ми не можемо поставити і не маємо на них ліцензії і тому не йдемо на той тендер, – розповідає чоловік.

Якщо погортати «Вісник державних закупівель», то можна побачити, що майже в усіх тендерах, в яких перемагало ПП «Алтея-фарм» було лише 2 учасники, і лише в одному – 3.

 

Таблиця тендерів ПП «Алтея фарм» (збільшити можна натисканням мишки):

 

Розіграли тендер між «своїми» фірмами

 

Не лише червневий тендер на півтора мільйона гривень виглядає підозрілим.

У березні 2013 року у тендері Волинської обласної клінічної лікарні взяли участь дві компанії: ПП «Алтея-фарм», яке й виграло тендер і уклало договори на понад 2,2 мільйона гривень, і ТОВ «Ремедікал». Остання компанія має мережу аптек у Луцьку та у Львові. Це аптеки «Ківі» (раніше – «Природа чистоти» – авт.), яких у Луцьку три та одна у Львові.

Серед засновників ТОВ «Ремедікал» нині значиться Руслан Степанчук, Раїса Долік та дружина головлікаря обласної лікарні Лариса Сидор. На момент же проведення тендеру Лариси Сидор серед засновників ще не було.

Статутний фонд компанії – 2 мільйони 350 тисяч гривень. За словами головлікаря Івана Сидора, і ПП «Алтея-фарм» і ТОВ «Ремедікал» керує його син Ярослав.

Як так сталося, що ці компанії між собою розіграли 2,2 мільйона гривень на двох тендерах ми намагалися запитати у самих підприємств та в сина головного лікаря Ярослава Сидора. Проте, у ТОВ «Ремедікал» протягом майже двох тижнів так і не захотіли поспілкуватися на озвучені напередодні питання. В ПП «Алтея-фарм» посилаються на відсутність керівництва, а сам Ярослав Сидор, за словами його батька, наразі перебуває за кордоном. Контактний телефон до нього в його фірмах називати відмовляються.

Юрист Центру протидії корупції Ольга Веретільник, стверджує, що в цій ситуації наявні ознаки антиконкурентних узгоджених дій учасників торгів.

– В цьому випадку наявні ознаки антиконкурентних узгоджених дій учасників конкурсних торгів, що призвели до спотворення результатів торгів (змови), відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» – дві юридичні особи постійно розігрують між собою закупівлі, керівництво цих юридичних осіб має спільні бізнес-інтереси. Але прямої пов`язаності в розумінні ст. 1 ЗУ «Про захист еконмічної конкуренції» між учасниками немає, – зазначає юрист.

Також Ольга Веретільник зазначає, що об’єднання великої кількості найменувань товарів може бути зроблено з метою обмеження кола осіб, що можуть взяти участь в тендері.

– Закупляється 98 найменувань приладів, причому дуже різнопланових – шприци, гінекологічні набори і клапани для серця, всі одним лотом. Це суттєво обмежує коло осіб, що можуть взяти участь в тендері і виключає з цього кола безпосередніх виробників цих приладів. Відповідно до ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про здійснення державних закупівель», документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, – каже юрист.

За словами Ольги Веретільник, якщо буде доведено, що мали місце антиконкурентні дії учасників, що призвели до спотворення торгів, то учасники мали б понести таку відповідальність:

Антимонопольний комітет може рекомендувати:

1) розірвати договір;

2) накласти штраф (у розмірі до 10% доходу (виручки) суб`єкта господарювання від реалізації продукції за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф – ст. 52 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»);

3) особи, які притягувались до відповідальності за спотворення результатів торгів на протязі трьох років не можуть брати участь у державних закупівлях (п. 3 ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про здійснення державних закупівель»).

Якщо перевірка підтвердить порушення законодавства у сфері державних закупівель, Державна фінінспекція може накласти штраф за ст. 164-14 КУпАП – від 11 тисяч 900 до 17 тисяч гривень на членів тендерного комітету. А Мінекономрозвитку за результатами моніторингу може лише рекомендувати усунути виявлені порушення і повідомити фінінспекцію і прокуратуру.

 

Не тендерами єдиними. Фірмі сина головлікаря віддали в оренду приміщення лікарні

 

Уже кілька років ПП «Алтея-фарм» орендує три приміщення на території Волинської обласної клінічної лікарні та її філії. Цього не приховує і сам головлікар обласної лікарні.

Орендарі приміщень в обласній лікарні (щоб збільшити натисніть мишкою):

В оренді ПП «Алтея-фарм» перебувають два приміщення площами 18 та 33,50 кв. м. на першому поверсі Волинської обласної клінічної лікарні та одне приміщення площею 21,71 кв. м. на третьому поверсі корпусу цієї ж лікарні в селі Боголюби поблизу Луцька.

Цікаво виглядають ціни за оренду цих приміщень. Зокрема, протягом жовтня 2011- лютого 2014 років ПП «Алтея-фарм» платило 639 гривень на місяць за оренду 33,50 кв. м. на першому поверсі обласної лікарні. За рік же фірма мала сплатити 7640 гривень за оренду цієї площі.

У березні 2014 року договір було переукладено. Тепер фірма платитиме майже 785 гривень на місяць (9419 грн. на рік).

За інших же 18 кв.м. на першому поверсі терапевтичного корпусу обллікарні з 2009 року до 2013 фірма платила 180 гривень на місяць. У 2013 році договір переуклали і тепер орендна плата за це приміщення складає трохи більше 325 гривень на місяць.

За приміщення у майже 22 кв.м. на третьому поверсі лікувально-діагностичного корпусу Волинської обласної клінічної лікарні у селі Боголюби ПП «Алтея-фарм» з 2010 року платило 108,55 гривень орендної плати на місяць. У серпні 2013-го договір переуклали і тепер орендна плата складає 414 гривень на місяць. Величина орендної плати зазначена без ПДВ.

Надані в оренду ПП «Алтея-фарм» приміщення для аптек знаходяться в місцях значного скупчення пацієнтів, що очевидно приносить непогані прибутки.

 

Аптека Алтеї-фарм

Сімейний бізнес

 

Чим пояснити такий шалений успіх у конкурсах держзкупівель ПП «Алтеї-фарм»? Відповідь на це допоміг знайти головний лікар обласної лікарні Іван Сидор. В інтерв’ю журналістам порталу «Четверта влада» пан Сидор дещо прояснив ситуацію навколо сімейного бізнесу і орендованих приміщень.

 

– Писали, що ваш син займається бізнесом, має аптеки?

– Я знаю до чого ви хилите. Оце фірма «Алтея». Я до них не маю ніякого відношення, оформлена оренда. «Гедеон Ріхтер» має дві чи три аптеки (перелік аптек, які є у приміщенні лікарні – авт.), Півнюк (місцева компанія «Волиньфармпостач» - авт.) має 2 чи 3 аптеки, «Сальве» має 4 аптеки, «Астрон» має аптеку. Це десь шість фірм, які мають 12 аптек. А син має дві аптеки. Ця оренда оформлена офіційно, я не втручаюся, не маю ніякого відношення.

 

– Ці аптеки тут у приміщення лікарні?

– Ні. У нас два кіоски. А фірми не в нас. Із 12 аптек син має дві, вони платять оренду.

 

– То які аптеки у вашого сина? Як називаються?

– Ну «Алтея», «Алтея-фарм».

Згідно з інформацією із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України засновником ПП «Алтея-фарм» значиться Оксана Гедзь, а ось керівником його є Віктор Козицький, який також значиться керівником у кількох фірмах сім’ї Сидорів: ТОВ «Гренд Кепітал» та ТОВ «Інтервойс».

Цікавимося у Івана Сидора, чи немає ще чогось.

– То тільки це чи є ще якісь компанії? У нас є інформація, що мережа «Ківі»… – запитуємо.

– Я навіть не знаю. «Ківі» це на Шопена. Купив, робив там (син Ярослав – авт.). Це ж його аптека, власність його. То ж не приховано нічого. У нас, в лікарні, орендує дві тільки.

 

– А дружина ваша теж бізнесом займається?

– Ні, не займається. Вона психіатр, на пенсії. Не займається. І я не займаюсь ніяким бізнесом. Це точно, – із впевненістю зазначає головний лікар.

 

– Ми знайшли інформацію, що вона є співзасновником у чотирьох фірмах.

 

– А-а-а. Ну, то може там син, – каже лікар. – Вона вже років 10 не працює. Це в сина вони десь там разом. Колись ще до пенсії вона там робила. Це приватна фірма, вона там собі займається. Я, наприклад, нічого не знаю чим він займається (про сина – авт.).

 

– Ваша дружина – засновник у двох фірмах, діяльність яких – здача в оренду майна.

– Ви підіть на фірму до нього і запитайте. Вам все покажуть, розкажуть. Це мама, він там її включив.

 

– Але то він цим займається?

– Ну звичайно. Я не займаюсь – це точно. Не знаю, де вона там і що вона там.

Нерухомість. Цигарки. Продукти

Як виявилось аптечний бізнес – не єдиний у родині Сидорів. Спектр їхніх бізнесових інтересів досить різноманітний: від цигарок до нерухомості.

Попри те, що Іван Сидор і його дружина більшу частину кар’єри пропрацювали у бюджетній установі, син здобув фах лікаря і теж пробував себе у цій сфері, все ж сім’я пана Сидора зуміла побудувати непоганий бізнес.

Хоча Іван Сидор каже, що не має жодного бізнесу, все ж він значиться засновником однієї з волинських фірм – МПП «Родис», яке нібито займалося наданням певних комерційних послуг. Наприкінці 2013 року Волинський окружний адмінсуд припинив діяльність юридичної особи МПП «Родис» через фактичну відсутність за адресою реєстрації.

  

 

Рішення суду у справі МПП «Родис» (збільшість натисканням мишки)

Значно серйозніше займаються бізнесом син Івана Сидора Ярослав і дружина Лариса. Обоє є засновниками у шести фірмах. Проте, за словами головного лікаря найбільшої лікарні на Волині, бізнесом займається виключно син, а дружина вже на пенсії.

Донедавна син Івана Миколайовича Ярослав Сидор мав широку мережу аптек «Сальве», однак, за словами батька, він її продав. Нині власником мережі значиться приватна компанія з обмеженою відповідальністю «Украптека Лімітед» із адресою реєстрації у Великобританії і статутним фондом у 18,5 мільйона гривень.

Зараз одна із найсерйозніших фірм сім’ї Сидорів – ТОВ «Ремедікал», про яке ми згадували вище і яке займається торгівлею фармацевтичними товарами. Ця фірма має мережу аптек у Луцьку та у Львові. Це аптеки «Ківі» (раніше – «Природа чистоти» – авт.), яких у Луцьку нараховується три та одна у Львові. Серед засновників ТОВ «Ремедікал» значиться Руслан Степанчук, Раїса Долік та Лариса Сидор. Статутний фонд компанії – 2 мільйони 350 тисяч гривень.

Є у бізнесі сім’ї Сидорів і тютюнова ТОВ «Глобал Тобако Інтернешнл» зі статутним фондом п’ять мільйонів гривень. Зареєстрована фірма у селі Струмівка поблизу Луцька, а серед її засновників зазначені той таки Руслан Степанчук, Богуслав Чернек та дружина Івана Сидора Лариса. Фірма займається виробництвом і продажем тютюнових виробів.

У бізнесі Сидорів є й дві фірми, які займаються орендою і продажем нерухомого майна. Це ТОВ «ВІН-ВІН» зі статутним фондом у 485 тисяч гривень, засновниками якої є все ті ж Руслан Степанчук, Раїса Долік та Лариса Сидор та ТОВ «Інтервойс» із статутним фондом у 300 тисяч гривень і засновником якого є тільки Лариса Сидор. Обидві фірми мають основний вид діяльності – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Син Івана Сидора Ярослав офіційно значиться засновником лише у двох компаніях. Це ТОВ «Гренд Кепітал» зі статутним фондом у 63 тисячі гривень та мале приватне підприємство «Медікс». В обидвох фірмах Ярослав Сидор є одноосібним власником. Перша – працює і займається торгівлею продуктами харчування, друга – в стані припинення.

Бізнес сім’ї Сидорів:

Загальний статутний внесок у ці фірми сім’ї Сидорів становить майже 3,5 мільйона гривень.

4vlada


Теги статьи: Алтея-фармСидор Иван

Дата и время 17 августа 2014 г., 11:35     Просмотры Просмотров: 9103
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.553947