АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 11°C
Харьков: 14°C
Днепр: 15°C
Одесса: 15°C
Чернигов: 9°C
Сумы: 12°C
Львов: 9°C
Ужгород: 11°C
Луцк: 8°C
Ровно: 9°C

Як держава взувала й одягала армію

Як держава взувала й одягала армію
Як держава взувала й одягала армію

Від початку антитерористичної операції (АТО) минуло вже більше чотирьох місяців. За цей час у країні розгорнувся широкомасштабний волонтерський рух. Небайдужі громадяни власними силами і коштами постачають військовослужбовцям усе необхідне. 

Фактично вони виконують роботу Міністерства оборони, яке мало першим попіклуватися про своїх підлеглих. Але враховуючи те, що тендерні процедури на закупівлі для потреб АТО так і не було скасовано, відомство не встигає надавати військовослужбовцям усе необхідне.

Та все ж закупівлі проводять доволі активно. Крім Міноборони, ними займаються Міністерство внутрішніх справ та окремі військові частини.

За даними "Вісника держзакупівель", з 13 квітня цими відомствами було проведено більш ніж 700 тендерів. Із різних причин 200 з них було скасовано, успішно завершилися близько 500.

Серед товарів, робіт і послуг, які закуповували, – форма, спорядження, постільні приладдя, ліки, їжа та засоби гігієни для військовослужбовців, ремонт бойової техніки, автомобілі й автобуси для транспортування людей, паливо та необхідне обладнання.

Загальний кошторис закупівель становив 3 мільярди гривень.

Основною статтею витрат – 1,2 мільярда гривень – став ремонт бойової техніки, більшість якої виявилася непридатною для експлуатації. Через фактичну відсутність конкуренції на цьому ринку і нагальну потребу виконати роботи якомога швидше більшість тендерів пройшла за процедурою "закупівлі в одного учасника", яка в нинішньому законі зветься "переговорна процедура". Виконували роботи переважно державні машинобудівні, бронетанкові та авіаційні підприємства.

Паливо

Суттєву частину грошей було витрачено і на закупівлю нафтопродуктів – 768 млн грн. INSIDER уже повідомляв, що абсолютним лідером із поставок пального для потреб армії стала компанія губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського.

"Укртатнафта" (Кременчуцький НПЗ) з березня заправила військову техніку та авіацію на 546,5 млн грн. Власниками компанії є державний "Нафтогаз України" та група "Приват" Коломойського, яка і контролює її через менеджмент. Інша компанія, близька до губернатора, – "Авіас" (АЗС під однойменним брендом) – поставила армії пального ще на 15,7 млн грн.

Крім того, великим постачальником пального для армії стала маловідома компанія – ТОВ "Альфа". За час війни вона продала військовим нафтопродуктів на 128,24 млн грн. Раніше компанія не брала участі в державних тендерах. Трейдер належить двом фізособам із міста Шепетівка Хмельницької області: Вікторові Барабашу та Сергієві Дячуку.

83,6 млн грн від продажу авіаційного реактивного пального отримав "Авто Сіті Сервіс". Компанія належить волинському бізнесменові Геннадію Честякову. Іще один новачок у тендерах Міноборони – "Партнер Олеум" – заправив армію на 78 млн грн. Компанію зареєстровано в лютому 2013 року. Єдиним власником є Максюк Ігор Анатолійович. У мережі відомості про нього відсутні.

Апаратура

На спеціалізовану апаратуру для аеронавігації, GPSнавігації та здійснення радіолокації і радіозв’язку було витрачено 244 мільйони гривень. У цю суму входять закупівлі оптичних і вимірювальних приладів та електричних акумуляторів.

Найбільше на тендерах у цій сфері заробила компанія "Доля і Ко. ЛТД". За 4,4 тисячі одиниць цифрового мобільного радіо і 90 комплектів засобів танкового зв’язку вона отримала майже 93 мільйони гривень. Іще близько 10 мільйонів на менших тендерах.

Фірму "Доля і Ко" було обрано постачальником з огляду на готовність надати потрібну кількість обладнання упродовж доби з моменту підписання договору. Компанія зареєстрована 1992 року, її власниками є кияни Лариса й Андрій Татарінцеви.

Найбільшими постачальниками акумуляторів стали компанії "Укравтозапчастина" – 27,8 млн грн, та "Веста Кар Батери" – 23,5 млн. Угоди з ними було підписано за переговорними процедурами, що виключають конкурентів. Аргументація – нагальна необхідність для потреб армії.

За інформацією "Наших грошей", раніше "Укравтозапчастина" входила в холдинг "Укрпромінвест" президента Петра Порошенка. Сьогодні ж серед її акціонерів є Олег Зімін, давній бізнес-партнер Порошенка.

Фірма "Веста Кар Батери" пов’язана з групою компаній "Веста" Віктора та Дениса Дзензерських. Останній із 2012 року є народним депутатом від ВО "Батьківщина" за квотою "Фронту змін" Арсенія Яценюка.

Захист

На закупівлю бронежилетів і захисних шоломів за час АТО було витрачено 231 мільйон гривень.

Майже монопольне становище в поставках цього виду продукції для потреб армії зайняла компанія "Темп-3000". Більшість тендерів пройшли за процедурою закупівлі в одного учасника у зв’язку з тією ж "нагальною необхідністю". Загальний кошторис – понад 160 мільйонів гривень.

Тисячі бронежилетів різних модифікацій замовляли за ціною від 2,5 до 5,1 тис. грн. При цьому інколи ціни на одну й ту саму модифікацію могли суттєво відрізнятися. В багатьох випадках на товар також нараховувався податок на додану вартість, від якого закупівлі на потреби армії було звільнено наказом президента.

Після того, як більшість поставок було виконано, Генеральна прокуратура повідомила, що бронежилети виробництва "Темп-3000" не відповідають технічним нормам. Вони поставлялися без захисту шиї і паху, що призвело до чисельних поранень і смертей військовослужбовців. Окрім того, кулі, які бронежилети мали зупиняти, пробивали їх наскрізь.

Власниками НВП "Темп-3000" є Тамара Романчук, Юрій Євтушенко та Роман Балченко. Компанія є розробником і виробником бронежилетів серії "Корсар".

Іще одним постачальником захисного спорядження виступила вже відома паливна компанія "Авіас". За 2 тис. бронежилетів 5-го класу і 6 тис. захисних шоломів вона отримала 55 мільйонів гривень. На товар також було нараховано ПДВ.

Пізніше представники компанії повідомили журналістів "Української правди", що амуніція закуповувалась у польської компанії, яка попросила заплатити гроші відразу. МВС, яке було замовником тендеру, звернулося по допомогу до компанії "Авіас", яка й погодилася заплатити власні кошти.

Крім того, в компанії пояснили, що ПДВ було нараховано помилково і пізніше ціну буде знижено.

Техніка

На закупівлю вантажних автомобілів і автобусів для перевезення цивільних та військовослужбовців було витрачено понад 190 мільйонів гривень. Усі тендери пройшли за процедурою закупівлі в одного учасника.

Найбільший підряд отримала компанія "Український автобус". Вона має поставити для МВС 60 автобусів "Атаман" і таку ж кількість комерційних автомобілів Isuzu загальною вартістю 80 млн грн.

Зараз "Український автобус" зареєстрований на донеччанку Світлану Свєшнікову. Але до 2011 року під назвою "Черкаський автобус" компанія входила в корпорацію "Богдан" бізнес-партнера Порошенка Олега Свинарчука. Згодом через борги завод було продано "Промінвестбанку", який належить російському "Внєшекономбанку".

Ще 59 автобусів "Еталон" різних моделей за 37,96 млн грн замовлено в "Чернігівського автозаводу" та "Бориспільського автозаводу", якими володіють Володимир Бутко та швейцарська фірма Bodmin AG. Президент корпорації "Еталон" Володимир Бутко за часів СРСР був першим секретарем Донецького обкому комсомолу.

44 вантажівки на базі МАЗ для перевезення військовослужбовців за 40 мільйонів гривень було замовлено у фірми "Техкомплект". Моделі автомобілів у конкурсній документації не вказувались.

Власниками компанії "Техкомплект" є родина Онищуків: Володимир, Михайло, Микола та Василь Онищук (перші два – з Алушти, другі – з Києва).

Останнім автопостачальником став "Торговий дім "КамАЗ". У нього було замовлено 29 КамАЗів різних моделей загальною вартістю 28 мільйонів гривень.

Торговий дім "КамАЗ" належить родині Затхей, власниками є Валентин, Тетяна й Маріанна Затхей, а також депутат Фастівської райради Михайло Затхей, обраний від "Партії регіонів". 

Одяг, текстиль, постіль

На закупівлі одягу, спальних мішків, матраців, подушок і білизни для військовослужбовців було витрачено 219 млн грн. Більшість тендерів проводились за неконкурентними процедурами, проте ділилися на велику кількість лотів, тому підряди змогли отримати кілька десятків різних компаній.

Найбільшим постачальником зовнішнього одягу, тобто костюмів, курток і штанів стала компанія "Астра люкс". За даними Держреєстру, її найбільшим акціонером є Ольга Сєргєєва, яка раніше очолювала "Партію регіонів" у Солом’янській райраді столиці.

Разом із нею одяг закуповували у фірм "ОлТекс" Ганни Огаренко і "Харків" Валентини Якименко й Віти Фелонюк.

Водночас бізнес-партнер Сєргєєвої Ганна Туманова, яка володіє компанією "Формстиль", постачала для Нацгвардії спальні мішки.

Замовлення на взуття розділили між собою фірми "Таланлегпром" Андрія та Оксани Лаврик і "Нью-Артшуз" Артура Трепеза.

При закупівлі одягу та текстильних виробів Міністерством оборони, МВС та військовими частинами ціни на товар помітно різнилися.

На продукти харчування для військовослужбовців за чотири місяці було витрачено 106 мільйонів гривень. Майже всі тендери в цій галузі були відкритими і дробилися на невеличкі лоти, тому переможців було безліч і виокремити найбільшого з них важко. Закуповували в основному м’ясо, рибу, консервовану продукцію, крупи, чай та каву.

За схожим сценарієм проводились закупівлі засобів гігієни: мила, миючих засобів і послуг прання, на які витратили близько 6 мільйонів гривень.

Тендери з закупівлі ліків також проходили за відкритими процедурами. Найбільшим постачальником медичної продукції (7 млн грн) стала компанія "Медичний центр "М.Т.К.", основним власником якої є киянин Микола Гуменюк. Ця фірма неодноразово потрапляла у списки "улюбленців" Міністерства охорони здоров’я за попередньої влади.

На послуги з транспортування та зв’язку було витрачено 36 і 18 млн грн відповідно.

Під транспортуванням мається на увазі перевезення вантажів для потреб армії у залізничному й авіаційному сполученні. Більшість підрядів у цій сфері отримали територіальні відділення державної "Укрзалізниці".

Послуги з надання телефонного зв’язку та Інтернету надаватимуть компанії "Укртелеком" мільярдера Ріната Ахметова , "Датагруп" бізнесмена Олександра Кардакова, "Київстар", що через компанію "Вымпелком" належить російському бізнесмену Михайлові Фрідману і норвезькій Telenor.

Инсайдер


Теги статьи: АТОМинобороны

Дата и время 22 августа 2014 г., 14:38     Просмотры Просмотров: 3136
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

«До российской границы осталось не так далеко»: бойцы рассказали об успехах ВСУ на Донбассе
На Донбассе в пятницу ранили одного украинского военного
Взрывы в Ичне - новая версия следствия

На заводе Минобороны восстанавливают "черный ящик" с разбившегося Су-27
Террористы атаковали ВСУ на Донбассе запрещенным оружием: есть раненый
Статистическая тайна прокуратуры (документы)

Яроша на Донбассе больше нет: что произошло на самом деле
"Трейд Коммодити" получила от Минобороны очередной контракт на поставку топлива
Ярош заявил о создании отрядов теробороны во всех областях Украины

Террористы устроили ВСУ кровавый понедельник на Донбассе и получили жесткий ответ
В Луганской обл. введены в действие все полицейские стационарные блокпосты
Украинская армия имеет потери на передовой. Ситуация на Донбассе

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.460422