АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -2°C
Харьков: 0°C
Днепр: -2°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -3°C
Сумы: -1°C
Львов: -1°C
Ужгород: 4°C
Луцк: -2°C
Ровно: -2°C

Порушення у держзакупівлях Прикарпатського національного університету

Порушення у держзакупівлях Прикарпатського національного університету
Порушення у держзакупівлях Прикарпатського національного університету

За останній час тема державних закупівель стала широкообговорюваною, оскільки новий Закон України Про здійснення публічних закупівель диктує нові правила та вимоги, що обіцяють прозорість, конкурентоспроможність та ефективність проведення тендерів. До 1 серпня цього року державні установи, зокрема ВУЗи, працювали за старою системою закупівель,  нерідко її порушуючи. Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника не став винятком.

Для аналізу  проведених закупівель Прикарпатським НУ взято 2014-2015 роки.

2014 р.

Усі державні закупівлі 2014 р., здійснені Прикарпатським НУ,  були проведені з порушенням  Закону України  Про здійснення державних закупівель ст.10 п.1.

Мова йде про те, що  замовник (Прикарпатський НУ) повинен був безоплатно розмістити  на веб­порталі Державних закупівель ряд документів: оголошення про проведення процедури закупівлі; документацію конкурсних торгів, кваліфікаційну документацію.

Але документацію конкурсних торгів, у якій описуються вимоги до потенційних учасників та інформація про предмет закупівлі,  Прикарпатський НУ  не оприлюднив.

«Відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар комітету з конкурсних торгів замовника, відповідно до статті 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VI (Закон втратив чинність на підставі Закону № 922-VIII від 25.12.2015), але на момент виникнення даних правовідносин у 2014 р. цей Закон був чинним, у зв’язку з цим винних осіб можна притягнути до відповідальності за даним Законом.

Статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні порушення (далі за текстом – КУпАП) передбачено притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб за порушення законодавства при здійсненні закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти: неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства  тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за одне з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», – пояснює юрист Андрій Боднарчук.

“Процес державних закупівель відбувається лише з тими учасниками, які отримали запити на виконання роботи чи забезпечення послуг від університету “особисто”. Усі інші потенційні учасники, завдяки яким і здійснюється “здорова” торгівля, участі у тендері не взяли”, – пояснює експерт у сфері державних закупівель, керівник проекту “Тендер і Злочин” Мирослав Сімка.

Відтак, можна говорити про  навмисний відбір учасників торгів до проведення закупівлі, а отже, і наступне визначення переможця у проведених тендерах 2014 р.

Вартою уваги закупівлею у 2014 р. стала закупівля №4 Паперу та картону обробленого. У ньому присутні 5 повідомлень про внесення змін до договору. Усі вони були затверджені протягом лютого 2015 р. з єдиною зміною – збільшення ціни за одиницю товару, згідно з п.2 ч.5 ст. 40 Закону України “Про здійснення державних закупівель”. Відповідно, ціну за одиницю товару можна збільшити не більше ніж на 10%.

В результаті, маніпулюючи нормами Закону, Прикарпатський НУ збільшив ціну акцептованої пропозиції тендеру практично на 50% – з 79 986,90 грн. до 119 980 грн., хоча говорити про необхідність збільшення ціни не випадає, оскільки запропонована вартість  1 листка – 0,1 грн. на початку 2015 р. відповідала ринковій.

«Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше, ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі – п.2 ч.5 ст. 40 Закону України “Про здійснення державних закупівель”, в даному випадку Прикарпатський НУ збільшив ціну товару більше, ніж на 10 відсотків, що призвело до зміни істотних умов договору», – пояснює юрист Андрій Боднарчук.

2015 р.

У 2015 р.  документація конкурсних торгів у переліку обов’язкових документів  на веб-порталі з’являється, проте це не говорить про її відповідність Закону. У процедурі запиту цінової пропозицій  Прикарпатський НУ  порушує статтю 16 п.3. Згідно з нею, університет не повинен встановлювати кваліфікаційні критерії для учасників торгів. Йдеться, зокрема, про: 1)наявність обладнання та матеріально-­технічної бази;

2) наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

3)наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів;

4)наявність фінансової спроможності.

Натомість, Прикарпатський НУ в запитах цінових пропозицій вимагав в учасників такі кваліфікаційні критерії (довідки)  у 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 21, 22 державних закупівлях  2015 р. Це фактично стало тенденцією університету  і спричинило неможливість  відкритої конкуренції. Як результат, у тендерах бере участь  2  учасники  з наявністю цих довідок, перемога одного з яких могла бути заздалегідь продуманою.

«Відповідно до пункту 4 статті 16 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VI, документи, що не передбачені законодавством для учасників або учасників попередньої кваліфікації – юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб – підприємців, не подаються ними у складі пропозиції конкурсних торгів або кваліфікаційної пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі)», – пояснює юрист Андрій Боднарчук.

ХЛІБНІ БОЇ

Грубе порушення було допущено у тендері №12 на закупівлю хлібобулочних та кондитерських виробів у спортивно-оздоровчий табір “Смерічка”с. Микуличин.

Учасниками торгів виступають два конкуренти – ПАТ “Чернівецький хлібокомбінат” та Товариство з додатковою відповідальністю “Івано-Франківський хлібокомбінат”. Кінцевим бенефіціаром цих двох підприємств є Чернишова Олена Миколаївна.

Пункт 19 частини 1 статті 1 Закону визначає цих учасників як пов’язаних між собою спільним засновником.

Учасники цього тендеру  в розумінні Закону є пов’язаними особами та, можливо, присутня змова учасників. Прикарпатський НУ  був зобов’язаний  відхилити дані пропозиції учасників відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Закону та відмінити торги, – пояснює експерт у сфері державних закупівель Мирослав Сімка. – Натомість, замовником неправомірно було укладено договір про закупівлю”. 

Сам замовник, Прикарпатський НУ, в офіційній відповіді на інформційний запит пояснює цю ситуацію тим, що причин для скасування торгів у нього не було, оскільки ознак порушення законодавства працівники сфери закупівель університету все ж не виявили.

У зв’язку з цим було подано звернення до голови Антикорупційного комітету України про вжиття необхідних заходів реагування відповідно до законодавства.

«Статтею 42 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII визначено, що за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени комітету з конкурсних торгів замовника (генерального замовника), члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України, – коментує юрист Андрій Боднарчук. –  Правові засади функціонування діяльності комітету з конкурсних торгів затверджено статтею 11 Закону. Так, згідно з пунктом 5 цієї статті, рішення комітету з конкурсних торгів оформляється протоколом, який підписується усіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету з конкурсних торгів. У разі відмови члена комітету підписати протокол  це вказується у протоколі із зазначенням причин відмови.

Члени комітету з конкурсних торгів несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.

Разом із тим, статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні порушення (далі за текстом – КУпАП) передбачено притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб за порушення законодавства при здійсненні закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до вимог статті 255 КУпАП, протоколи про адміністративне правопорушення за статтею 164-14 КУпАП має право складати уповноважена посадова особа органу державного фінансового контролю.

Безпосередньо ж протоколи за даною категорією справ розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів (стаття 221 КУпАП).

Таким чином, у разі прийняття комітетом з конкурсних торгів рішень, які можуть бути кваліфіковані як правопорушення, склад якого передбачено статтею 164-14 КУпАП, адміністративну відповідальність несуть всі члени комітету, що проголосували за зазначене рішення.

За порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти законодавством встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу, що становить від трьохсот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина 1) та від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів у разі повторного (протягом року) аналогічного правопорушення».

 

Сама Чернишова Олена виявилась чималою монополісткою на хлібному ринку України. Холдингова компанія «Хлібні інвестиції» у переліку засновників зазначає ТОВ «Селебрер холдінг лімітед» з адресою реєстрації у Кіпрі, кінцевим власником якої й є Чернишова Олена.

Загалом до складу компанії входять такі підприємства: ТОВ «Цар Хліб» (Крим, Севастополь), ПАТ “Теремно Хліб” (м. Луцьк, Волинська обл.) , ТОВ «Бердичевский хлебозавод» (смт. Бердичів, Житомирська обл.), ПАТ «Чернівецький хлібокомбінат» (м. Чернівці), ТОВ «Перший столичний хлібзавод» (м. Київ), ПАТ «Івано-Франківський хлібокомбінат» (м. Івано-Франківськ), Підприємство з виробництва та оптового продажу макаронних виробів ТМ «Макарелла» ТОВ «Продовольча компанія “Заграва-Луцьк”» (м. Луцьк).

Кінцевою власницею, чи засновником цих підприємств також виступає Чернишова Олена Вікторівна

.

ТОВАРНА ВИБІРКОВІСТЬ

Звичною справою для Прикарпатського НУ стало проведення лише “вибраних” закупівель на основі тендерів.

Так, наприклад, університет проводить тендер, щоб придбати м’ясо, сир, консерви, соки, ціна яких не перевищує 16 тис. грн. В цей же час без проведення тендеру Прикарпатський закуповує харчі у приватних підприємців, зокрема, у Стасюк О.М., Мостового А.М., ТОВ “Чумак-ІФ”, на суми понад 100 тис.грн. Так, Стасюк О.М. за період з вересня до грудня 2015 р. отримує  186 тис. грн., “Чумак-ІФ” – 102 тис. грн.

Це ж стосується і тендеру, наприклад, на закупівлю систем безпеки у 2015 р. на суму 122 тис.грн. В цей же час без проведення тендеру Прикарпатський НУ у 2015 р. придбав у єдиного підприємця  Запоточної С.В. обладнання для газової котельні на суму 104 тис. грн., а також у неї ж сигналізатори на суму 186 тис.грн.

У поясненні, наданому у відповіді на наш запит, представники університету щиро переконані, що проводять процедури тендерів винятково на суми більше 200 тис. грн., чого вимагає Закон і що передбачено річним планом закупівель ВНЗ.

З цього приводу можна припустити, що університет вибірково та заради “замилювання ока” проводить закупівлі на суми до 200 тис.грн., адже проведення тендеру вимагає вартості товару чи послуги більше за 200 тис.грн.

З 1 серпня у дію вступив Закон України “Про публічні закупівлі”, відповідно до якого використовується система ПРОЗОРО, що забезпечує електронну систему проведення тендерів (електронний документообіг) в Україні, а, відповідно, прозорість та публічність. І хоча Прикарпатський НУ зазначає, що уже зареєстрований на електронних майданчиках http://e-tender.ua та http://zakupki.prom.ua , проте знайти цього замовника на самому сайті https://prozorro.gov.ua/ua не вдається.

Закупівлі до 200 тис. грн. Закон також врегулював – Наказ Про порядок здійснення допорогових закупівель  прописує процедуру закупівлі від 3 тис.грн. до 200 тис. грн. Проте його застосування у Законі прописане як рекомендаційне.

“Хоча порядок здійснення допорогових закупівель є необов’язковим, але у випадку державного університету це дасть змогу прозоро та відкрито проводити закупівлі на суми до 200 тис.грн. Відповідно, надасть  можливість того, що у такій закупівлі візьмуть участь як мінімум 2 учасники, а переможець буде визначений на основі найбільш вигідно запропонованої конкурсної ціни для університету, а одні й ті ж підприємці не отримуватимуть постійних замовлень на допорогові суми до 200 тис.грн.”, – рекомендує Мирослав Сімка.

Наталя Федоришин, для “Ні корупції!”


Теги статьи: ГосзакупкиПрикарпатский университет

Дата и время 15 сентября 2016 г., 17:45     Просмотры Просмотров: 2587
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Что делать с «евробляхами»?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.129666