АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 17°C
Харьков: 18°C
Днепр: 19°C
Одесса: 19°C
Чернигов: 16°C
Сумы: 17°C
Львов: 15°C
Ужгород: 17°C
Луцк: 16°C
Ровно: 16°C

Кубів подарував $12 млрд "Газпрому". "Чайові" – Фірташу та Григоришину

Кубів подарував $12 млрд "Газпрому". "Чайові" – Фірташу та Григоришину
Кубів подарував $12 млрд "Газпрому". "Чайові" – Фірташу та Григоришину

Як Україна подарує Газпрому $12 млрд.  А ще, схоже, подарує відомому, але підзабутому вже, пану Фірташу 350 мільйонів кубометрів газу. Більш популярному останнім часом пану Григоришину пару мільярдів гривень на кишенькові витрати. Одним розчерком пера, пише в блогах "Нового времени" Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Суть історії дуже проста. Як стало відомо 15 вересня, ще 7 вересня пан Степан Кубів, віце-прем’єр-міністр та міністр з питань економічного розвитку підписав наказ по своєму міністерству. І цим наказом він перевів ПАТ "Укртрансгаз" із підпорядкування НАК "Нафтогазу України", одночасно відповідним чином змінивши статут Укртрансгазу. Якщо цей наказ не буде відмінено найближчими днями, наслідки будуть... власне, я їх опишу - а кожен вирішить сам, який епітет вживати.

Перш за все. Оскільки НАК "Нафтогаз України" Укртрансгаз більше не підпорядкований, то за оцінками юристів, Стокгольмський арбітражний суд резонно скаже: "Підстав для подальшого продовження справи проти Газпрому у нас немає". Бо саме Нафтогаз представляє інтереси України у процесі проти Газпрому щодо ціни на транзит російського газу нашою територією. Ціна претензій з боку України 12 мільярдів гривень. Майже 25% державного боргу можуть бути автоматично погашені, якщо ці гроші виграти.Але вони будуть повністю втрачені через цей наказ МЕРТу - такі висновки юристів, знайомих з процедурами Стокгольмського арбітражу. Росія аплодує стоячи.

Далі не про Росію. Тепер вже набагато ближче до землі. Черкаський "Азот" - підприємство Фірташа - вже давно намагається відібрати із сховищ 345 мільйонів кубометрів газу, за які давно триває судова тяганина. Досі Нафтогазу вдавалося відстояти державну власність. Схоже, після "зміни влади" ситуація стрімко змінилася: стало відомо, що Укртрансгаз готується "підняти" цей газ (прикрившись черговим "судовим рішенням"). Ціна питання - $70 млн - може не така вже й велика. Але екс-олігарху, який очікує рішення австрійського суду що екстрадиції з Відня до Сполучених Штатів через звинувачення в корупції і багато витрачає на адвокатів, схоже, зовсім не завадять.

Хоча на досягнутому не зупинилися. Темпи робіт просто вражають. Протягом кількох днів з моменту підписання наказу ПАТ "Укртрансгаз" підготував та оголосив у системі ProZorro тендерів на суму 4 мільярди 119 мільйоні гривень на реконструкцію компресорних станцій. Чому тендери оголошені саме зараз? Мабуть, так сталося. Єдиний виробник таких компресорних станцій в Україні - підприємство, що належить пану Григоришину СМНВО ім. Фрунзе. Важко сказати, якою буде фінальна ціна на цих тендерах. Можна пригадати аналогічну історію з електричними трансформаторами, коли Укренерго намагався купити їх вдвічі дорожче реальної ціни, яка пізніше - виключно через публічний тиск активістів - таки була встановлена. Схоже, тут підтримка державницької позиції активістами вкрай необхідна - інакше вартість компресорних станцій може виявитися просто захмарною. Виглядає так, що Константін Іванович знайшов таки спосіб компенсувати собі "моральні втрати" на трансформаторах.

Цікава при цьому є одна обставина. Наказ, підписаний паном Кубівим і виданий "на гора" МЕРТом протирічить рішенню Кабінету Міністрів від 1 липня цього року, коли було затверджено план реструктуризації (unbundling) Нафтогазу на виконання вимог 3-го пакету європейської Енергетичної Хартії. В якому чітко прописано зовсім інший механізм реструктуризації, інша схема його проведення - погоджена із всіма іноземними партнерами та контрагентами. Саме через порушення цього порядку один з великих кредиторів Нафтогазу - Європейський Банк Реконструкції та Розвитку - вже заявив про "сильне занепокоєння" з приводу можливого дефолту НАК "Нафтогаз України" із всіма наслідками, що з того витікають.

Так само представники Світового банку - поки що в приватних розмовах, але тим не менш - кажуть, що вже запланований і в думках потрачений кредит на закупівлі газу Україна, при новому "форматі" роботи газотранспортної системи, може й не отримати. Все це - прямо перед початком опалювального сезону. І якщо Нафтогаз не докачає газ у сховища - а вугілля цього року в Україні взагалі майже не запасли - то взимку маємо всі шанси масово перейти на відновлювальне біопаливо - себто на дрова. Всією країною.


Теги статьи: КубивГазпром

Дата и время 17 сентября 2016 г., 12:39     Просмотры Просмотров: 1438
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

«Газпром» может лишиться доли в «Северном потоке»
Суд в Швеции возобновил взыскание долга в $2,6 млрд с "Газпрома" в пользу "Нафтогаза"
«Нафтогаз» предлагает продать 49% украинской ГТС западному партнеру: названа цена

«Газпрому» не хватает $3 млрд, дыра в его бюджете стремительно растет
Иск "Нафтогаза": в Амстердаме арестовали акции "Газпрома"
Крупная европейская энергетическая компания готовится выйти из «Северного потока-2»

Русские снова требуют арестовать завод в Николаеве, который им не дали разворовать
Молдова перестанет сотрудничать с “Газпромом”
Газпром оспорил решение польского регулятора по Северному потоку-2

У Коболева заплатят норвежцам еще 18 млн евро за суд с «Газпромом»
Газовая история Украины. Часть третья: в осаде «Газпрома»
Неуловимый Коболев. От кого глава “Нафтогаза” прячется в бронированном “Кадиллаке”

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.069343