АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 1°C
Днепр: 0°C
Одесса: 2°C
Чернигов: 1°C
Сумы: 1°C
Львов: 1°C
Ужгород: 4°C
Луцк: 1°C
Ровно: 1°C

Під прикриттям Нацбанку «Фортуна-Банк» продовжує обкрадати своїх вкладників

Під прикриттям Нацбанку «Фортуна-Банк» продовжує обкрадати своїх вкладників
Під прикриттям Нацбанку «Фортуна-Банк» продовжує обкрадати своїх вкладників

Навряд чи сьогодні когось можна здивувати історіями про ошуканих вкладників банків. Не дивує вже більше і бездіяльність органів державної влади, які теоретично мали б стояти на захисті гарантованого Конституцією України права власності, але натомість лише створюють сприятливі умови для шахраїв. 

З легкої руки керівництва Національного банку України провідні банки та їх власники пішли у небуття. І тепер в пошуках справедливості обмануті вкладники вимушені судитися з НБУ. 

Існують і такі банки, які, знаходячись у стані банкрутства де-факто, функціонують де-юре, лише проїдаючи кредити, отриманні від Нацбанку на рефінансування. 

Зрозуміло, що і керівники Держави, і керівники банків наразі співіснують в максимально комфортних умовах.

Цікаво, що при виникненні у банку проблем, існує як мінімум дві схеми. 

Згідно з першою − спочатку власник проблемного банку попадає у немилість, вже зовсім скоро вводиться тимчасова адміністрація, невдовзі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплачує вкладникам 200 тисяч, а майно банку просто розкрадається. На жаль, деталі цього сценарію відомі вже мало не кожному українцю.

Друга схема, у якій одразу задіяні і банк-шахрай, і НБУ, і Верховна Рада, і суди, і правоохоронні органи, також доволі розповсюджена.

Яскравим прикладом такого сценарію стала протиправна діяльність АТ «Фортуна-Банк» за сприяння української влади, яка, як свідчать дані з відкритих джерел, порушила своїми діями принципи Основного Закону та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зокрема, «Фортуна-Банк» вже давно не тільки не виплачує відсотки по вкладам, але й не повертає самі вклади, за якими закінчився строк дії. При цьому банк продовжує свою діяльність, а НБУ просто ігнорує очевидні проблеми. 

Аудиторським висновком незалежного аудитора ТОВ «БДО» в результаті проведеного аудиту фінансових звітів АТ «Фортуна-Банк» станом на 31.12.2015 року була встановлена вражаюча кількість порушень в діяльності банку. Сам висновок розміщений на офіційному сайті банку. 

Проте, не дивлячись на встановлення факту наявності серйозних порушень банківського законодавства в АТ «Фортуна-Банк», НБУ надав кредити банку під сумнівне забезпечення зі строком виконання до 31.05.2017 року в розмірі понад 100 мільйонів грн. Як були витрачені ці кошти – це вже запитання для правоохоронних органів. Водночас неважко здогадатися, що отримані гроші аж ніяк не вплинули на діяльність самого банку, адже навіть після отримання кредитів від НБУ на 100 мільйонів грн та від ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» на $10 мільйонів АТ «Фортуна-Банк» не виконав свої зобов’язання перед вкладниками, посилаючись на відсутність коштів. 

Як відомо, відповідно до п. 2 ст. 75 Закону України «Про банки і банківську діяльність» Національний банк України зобов’язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії проблемних за умови, якщо банк не виконав вимогу вкладника або іншого кредитора, строк якої настав п’ять і більше робочих днів тому.

Однак, не дивлячись на вимогу закону, у відповідь на звернення вкладника, якому «Фортуна-Банк» відмовив у виплаті відсотків та поверненні вкладу, Нацбанк зухвало повідомив, що дані відносини є цивільно-правовими і НБУ не повинен реагувати на подібні заяви застосуванням заходів впливу до банку.

Водночас загальновідомий факт, що саме НБУ є регулятором діяльності банків і саме НБУ має першим реагувати та вживати необхідних заходів для забезпечення дотримання прав вкладників.

Окрему увагу варто звернути на ще цікавіший, хоча й відомий більшості юристів «трюк» − подання позову до банку, в якому не повертають вклад, відверто говорячи, що їх кримінальною справою не залякати, та до якого НБУ не застосовує жодних заходів впливу. 

Якщо дослідити практику судових спорів вкладників АТ «Фортуна-Банк», абсолютно очевидним стане одне: в Державі повністю відсутні правові механізми захисту права власності громадян. І головною перепоною, саме перепоною, а не дієвим механізмом, гарантування цього права є Цивільний процесуальний кодекс України, зокрема, ст. 293, положення якої передбачають можливість оскарження ухвали. 

У свою чергу «Фортуна-Банк» цю особливість українського законодавства добре засвоїв. Алгоритм дій наступний: ухвала суду про порушення провадження у справі оскаржується в апеляційному порядку і справа, слухання якої ще навіть не розпочалося, одразу передається до апеляційного суду. 

Зухвалість банку полягає ще й в тому, що, подавши скаргу, банк умисно не сплачує судовий збір та не підтверджує повноваження. Як результат, апеляційний суд залишає скаргу без руху та надає банку час для усунення недоліків. 

А потім знову все розпочинається спочатку: справа повертається до суду першої інстанції, а банк знову подає цю саму апеляційну скаргу на цю саму ухвалу про порушення справи і робить це за тією же схемою. 

Відомі навіть приклади, коли такі ухвали оскаржували десять разів. Проблема нескінченного оскарження ували про порушення справи добре розкрита в статті «Скаржся досхочу!», ЗіБ № 19-20 (15.05 − 22.05.2015).

Одним із прикладів «умілого» застосування ПАТ «Фортуна-Банк» права оскарження ухвали, передбаченого в ст. 293 ЦПК, є справа № 758/15751/15-ц, що розглядається Подільським районним судом м. Києва.

Таким чином, якщо проаналізувати специфіку ведення судових справ в Україні, одразу стає зрозумілим, чому НБУ так швидко вмиває руки та відсилає ошуканого вкладника до суду.

З огляду на таку безвихідь, резонно, що вкладнику було б цікаво дізнатися, хто винен в його нескінченних бідах. НБУ, який допускає злочинну бездіяльність банку, ігноруючи закон? Або ж можливо, Верховна Рада, яка прийняла Цивільний процесуальний кодекс, що дозволяє шахраям красти та залишатися безкарними? Чи все ж таки власник банку, який по один бік з представниками влади розкрадає кошти вкладників?

Безсумнівно, ця когорта шахраїв одностайно відповіла б, що в усьому винен лише сам вкладник, який з такою безтурботністю довірив свої кошти банківській системі з надією на захист Держави.

 Але навряд чи така відповідь влаштує постраждалих вкладників. А тому усі винні в шахрайстві, в першу чергу «Фортуна-Банк», мають бути покарані. І для початку вся Україна має дізнатися про відверто злочинну діяльність банку, його менеджерів та власника.

Як за допомогою шантажу та брехні, примусу та залякування вкладників «Фортуна-Банк» до сьогоднішнього дня отримував державні кошти та розподіляв їх між «своїми», читайте вже у наступній статті.

 

Лавренко Н. Адвокат


Теги статьи: Фортуна банк

Дата и время 19 сентября 2016 г., 23:18     Просмотры Просмотров: 2380
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Что делать с «евробляхами»?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
1.147375