АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 1°C
Днепр: 2°C
Одесса: 2°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 0°C
Львов: 0°C
Ужгород: 2°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

Як "Моторола" вбив полоненого "кіборга" - розповідь очевидця

Як "Моторола" вбив полоненого "кіборга" - розповідь очевидця
Як "Моторола" вбив полоненого "кіборга" - розповідь очевидця

Нещодавно один з польових командирів самопроголошеної "ДНР", росіянин Арсеній Павлов, відомий також за позивним "Моторола", в коментарі виданню KyivPost зізнався, що сам "розстріляв 15 полонених" українських військових. СБУ збирається інкримінувати бойовику ці вбивства.

Юрій Сова, боєць 80-ї бригади, який потрапив у полон бойовиків після підриву нового терміналу Донецького аеропорту в січні 2015 року, говорить, що був очевидцем одного з таких вбивств.

За його словами, "Моторола" з власного пістолета застрелив Ігоря Брановицького - військовослужбовця 90-го окремого аеромобільного батальйону 81-ї десантно-штурмової бригади, що разом з ним потрапив у полон "ДНР".

На одному з відео бойовиків про полонених "кіборгів" Юрій Сова стоїть поруч з Ігорем.

Про обставини загибелі свого бойового товариша та про те, як "днрівці" брали Донецький аеропорт і як поводилися з полоненими, Юрій Сова розповів в інтерв’ю ВВС Україна.

Підрив та полон

Юрій СоваImage captionЮрій Сова: Ігор міг вижити, якби його дозволили забрати в "швидку"

ВВС Україна: За яких обставин ви потрапили в полон?

Юрій Сова: Перший вибух (підрив одного з перекриттів у новому терміналі Донецького аеропорту, яке слугувало укриттям для українських бійців. - Ред.) був 19 січня. Ми залишилися в квадраті між двома рукавами нового терміналу. Побудували собі барикади, щоб відстрілюватися. Довбали лід, щоб просто пити воду, і давали пораненим.

Далі нам сказали, що нас знову мінують. Не дозволяли спускатися в підвал, адже казали, що там все заміновано, стоять розтяжки. Карти розтяжок в нас не було.

Хлопці, хто хотів, вночі з 20 на 21 січня вийшли, тоді якраз був туман. Ми ж залишилися з пораненимиЮрій Сова

Але вони (бойовики "ДНР" - Ред.) ходили під нами. Замінували нам низ і верх, а тоді повністю підірвали.

Хто лежав з краю, залишився зверху, а хто був посередині - поруч з "трьохсотими" (пораненими. -Ред.) та "двухсотими" (загиблими. - Ред.) - всі пішли під завал. Кого змогли, того ми дістали. Живих - дев’ять людей.

Тоді загалом у нас померло п’ять людей, і ще залишилося чотири важкопоранених.

Хлопці, хто хотів, вночі з 20 на 21 січня вийшли, тоді якраз був туман. Ми ж залишилися з пораненими.

Донецький аеропортImage copyrightREUTERS

ВВС Україна: Скільки вас залишалося?

Юрій Сова: 12 людей і четверо поранених. До ранку давали пораненим води, знайшли два рюкзаки з одягом, щоб зігрівати.

На другий день, 21 числа, прив’язали до палиці "білуху" (шматок білої матерії. - Ред.), і "Свирид" (боєць з позивним "Свирид". - Ред.) пішов до сепаратистів домовлятися про госпіталізацію хлопців.

Так нас взяли у полон. Воювати нам уже не було чим. Було кілька автоматів, кілька ріжків патронів до них, й то не всі робочі.

Повели нас допит у підвал, який в них вважається тиром - вони там стріляють. Там протягом шести-семи годин нас билиЮрій Сова

Тоді ж в ночі ми познайомилися з Ігорем. Діставали з ним одяг пораненим. Сам Ігор залишався у тонкому светрі. Діставали з ним тіло нашого медика "Психа" (медик 80-ї бригади Ігор Зінич, який загинув внаслідок підриву нового терміналу Донецького аеропорту. - Ред.).

Коли нас взяли у полон, повезли до "Гіві". Там, кому було треба, трохи надали допомогу, забинтували, дали попити води і покурити. І потім повезли в підрозділ до "Мотороли", в якусь колишню військову частину.

Був Захарченко, трохи говорив з нами. Показали нам і "Моторолу", хоча раніше казали, що він загинув.

І після цього повели нас на допит у підвал, який в них вважається тиром - вони там стріляють. Там протягом шести-семи годин нас били.

Летальний допит

Руїни аеропортуImage copyrightAFPImage captionРуїни аеропорту

 

ВВС Україна: Так це був допит чи вас просто били?

Юрій Сова: Спочатку били, а після цього був допит. Задавали такі питання, по яких можна було зрозуміти, що серед них були росіяни. Зізнавалися, що є серед них російські найманці, є і добровольці. (Один з громадян Росії, що воював на території України у складі збройних угруповань самопроголошеної "ДНР", раніше дав інтерв’ю ВВС. - Ред.).

А Ігорю дісталося найбільше, тому що зізнався, що він кулеметник. Йому зламали багато кісток. Прийшов медик, перебинтував його і викликали "швидку".

Тоді зайшов "Моторола". Подивився на нас усіх, ми вже сиділи під стінкою. А Ігор лежав за два-три метри від мене.

"Моторола" підійшов, попитав: "Шо за тєло". Йому сказали, що викликали "швидку". Тоді він ще подивився, сказав, "щоб не мучився, бо не доживе до лікарні", дістав ТТ (модель пістолета. - Ред.) і пустив йому дві кулі в голову.

Похорон БрановицькогоImage copyrightUNIANImage captionЗ Ігорем Брановицьким прощалися у Свято-Михайлівському соборі Києва

 

ВВС Україна: Ви це бачили на власні очі?

Юрій Сова: Так. Він подивився на Ігоря, який лежав і не ворушився з поламаними кістками...

ВВС Україна: Але він був живий?

Юрій Сова: Був живий. Аби його "швидка" довезла до лікарні, він міг би вижити. Але казали, що так "Моторола" нібито проявив милосердя.

Він також казав нам: "Не дивіться, що я такий добрий, я можу будь-кого з вас застрелити".

Потім він сказав, щоб нам принесли трохи поїсти, і тоді був вже більш офіційний допит: запитували, хто і звідки, коли був мобілізований і так далі.

Пошуки кулеметника

КулеметникImage copyrightGETTY

 

ВВС Україна: Чому така була жорстока реакція на слова Ігоря про те, що він кулеметник (на одному з відео, опублікованих на сайтах "ДНР", його автор також запитує у щойно взятих в полон захисників Донецького аеропорту про кулеметників. - Ред.)?

Юрій Сова: Тому що казали, ніби кулеметник в аеропорту застрелив когось з їх друзів. Ми відповідали, що всі наші кулеметники і снайпери - "двохсоті" під завалами. Чому Ігор зізнався, ми не можемо зрозуміти.

ВВС Україна: Які враження Ігор залишив у вас?

Юрій Сова: Познайомилися з ним у ніч з 20-го на 21 січня. Добра людина, відмовився виходити з аеропорту, весь час був з пораненими, хто його гукав - одразу до нього підходив. Приносив води чи сигарету.

Ті ж з нас, у кого залишалися автомати, намагалися тримати оборону.

Донецький аеропортImage copyrightAP

ВВС Україна: Чи можна було утримати новий термінал Донецького аеропорту, якби не було підриву?

Юрій Сова: Оборону можна було ще тримати довго. Але пізніше почали лупити танками, розбили дах, і нашим бійцям закрило огляд.

В кінці в аеропорту нас залишалося не більше 80 людей.

ВВС Україна: Вистачало боєприпасів?

Юрій Сова: Боєприпасів було мало, адже багато їх згоріло через обстріли. Тож ми намагалися економити.

Транспорт вже не міг доходити. Останнє МТ-ЛБ (один з типів бронетранспортерів, абревіатура з російської, українською означає "багатоцільовий транспортер - легкий броньований". - Ред.) їхало до нас на евакуацію 20 січня, але звернуло не там, де треба. Там по ним ударили з РПГ (ручний протитанковий гранатомет. - Ред.), й МТ-ЛБ перевернулося, а далі його повністю підірвали.

Кажуть, що до нас ішли танки, але ніби дали наказ, й вони розвернулися.

ВВС Україна: Чи був зв’язок з командуванням?

Юрій Сова: Після підриву рацій у нас не було. Були лише мобільні телефони, але не у всіх й розряджені.

Що було у полоні

Полонені бійціImage copyrightEPA

 

ВВС Україна: Як довго ви були в полоні?

Юрій Сова: 21 січня я потрапив у полон, а обміняли мене з хлопцями 21 лютого. Ми були "непрацездатні", а хто був "працездатний" - залишися ще там. У мене було переламане плече, я не міг нічого робити, і їм не було смислу мене тримати.

ВВС Україна: Як проходив сам допит?

Юрій Сова: Всіх вишикували під стінкою. Кожного по черзі били металевою трубою. Труби були квадратні й круглі, ще держаки від лопат, табуретки. Били й автоматами, руками і ногами, всім, чим можна.

У підвалі пропонували, якщо візьмеш пістолет і застрелиш свого, то не будуть бити і відпустять додомуЮрій Сова

Питали, чого ми прийшли на їхню землю і вбиваємо їхніх жінок і дітей.

ВВС Україна: Які були умови в полоні?

Юрій Сова: Два рази на день приносили їжу. В туалет водили по графіку, тоді ж ми набирали воду. Дві доби сиділи без їжі і води - як нам сказали, через те, що не було світла.

ВВС Україна: Де вас тримали?

Юрій Сова: Після допиту нас привезли в будівлю донецької СБУ. Там повели у підвал - колишній архів. Тут на стелажах і знаходилися весь час.

Загалом в підвалі СБУ вже ставилися краще, лише постійно давили морально.

Пропонували: якщо візьмеш пістолет і застрелиш свого, то не будуть бити і відпустять додому. Такі люди знаходилися.

Юрій СоваImage captionПопри поранення та можливість піти з армії, Юрій Сова повернувся до своєї бригади

ВВС Україна: Ви були свідком такої ситуації?

Юрій Сова: Так. В інтернеті є відео. Я стою спиною, а біля мене на колінах стоїть один хлопець, а інший ніби стріляє в нього. Але там патрона не було, його обдурили. Так вони перевіряли психіку людей, хто зламається.

ВВС Україна: Чи відомо вам, скільки було полонених у будівлі донецької СБУ, коли ви там перебували?

Юрій Сова: Під кінець у нашій камері було близько 50 людей. А загалом ще були полонені з добровольчого батальйону "Донбас".

Також там були місцеві "днрівці". За п’янку чи за щось таке їх також на місяць садять в підвали. Але вони самі туди намагаються потрапити, щоб на передову їх не кинули.

З Юрієм Совою спілкувався В’ячеслав Шрамович.

bbc.com


Теги статьи: Донецкий Аэропортвойна АТОСова ЮрийКиборгиАТОВоеннопленныеПленныеМоторола

Дата и время 17 октября 2016 г., 10:29     Просмотры Просмотров: 2808
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

В Украине возможен третий Майдан: известный певец выступил с тревожным заявлением
«В раны можно было всунуть палец». Пленные украинские моряки написали письма из московского СИЗО
В ФСБ планируют следственные действия с украинскими моряками на этой неделе

Захваченным украинским морякам могут предъявить новые обвинения
’’Какая мелкая месть!’’ Сенцова оставили без теплых вещей
За минулу добу окупанти випустили по наших позиціях 39 мін

’’Путин избегает разговора!’’ Порошенко внезапно обратился к Онуфрию
Война на Донбассе: террористы устроили провокацию украинским военным
На фронте ранили одного украинского воина

Украинским политзаключенным обещают выплачивать ежемесячную стипендию
’’Вместе победим!’’ Украинские военные трогательно поддержали плененных моряков
Сутки на Донбассе: восемь обстрелов, один раненый

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.17399