АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -8°C
Харьков: -5°C
Днепр: -2°C
Одесса: -1°C
Чернигов: -9°C
Сумы: -6°C
Львов: -4°C
Ужгород: -2°C
Луцк: -4°C
Ровно: -4°C

"Волинь" Смажовського – антиукраїнський пропагандистський витвір

"Волинь" Смажовського – антиукраїнський пропагандистський витвір
"Волинь" Смажовського – антиукраїнський пропагандистський витвір

Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко поділився враженнями від скандальної стрічки Войцеха Смажовського"Волинь"

Я переглянув фільм "Волинь" на звичайному сеансі в одному з кінотеатрів у центрі Варшави. Зал був повний, купити квиток безпосередньо перед переглядом було не можливо. Майже вся аудиторія – молоді люди. Дівчата й хлопці. Протягом фільму із залу ніхто не вийшов, хоча деякі під час найжорстокіших моментів закривали обличчя руками чи відверталися від екрану. Виходили приголомшені побаченим.

Я розумію чим керувалися творці фільму, проте мені дуже цікаво, чому 20-річний польський хлопець у суботній вечір запрошує свою дівчину на жорстокий фільм про події, які відбулися більш ніж за 50 років до їхнього народження?

Фільм є передусім не твором кіномистецтва, а декларацією позиції творців фільму щодо минулого і майбутнього стосунків польського й українського і народів.

Автори навіть не намагаються розповісти якусь історію, їхня задача продемонструвати архетипи – українські та польські селяни, німецькі та радянські військові, єврейські шинкарі та вчителі, католицькі та православні священики тощо. Автори не шкодують для цього ані фантазії, ані художніх засобів. На допомогу режисеру приходить відверта натуралістична жорстокість та акторський ансамбль, значну частину якого становлять актори, що говорять українською мовою без жодного акценту. Впізнав я лише одного з них, обличчя й прізвища інших мені ні про що не говорять, окрім того, що таки знайшлися українські артисти, для яких немає значення зміст фільму, в якому вони знімаються.

Формування архетипів досягається в основному за рахунок порівнянь та гіпербол. Як окремі бонуси – історична неправда та зловживання натуралістичним насильством. У фільмі злочини гітлерівців та совітівмають значно менш варварський вигляд порівняно з методами, якими українські селяни вбивають поляків – якщо німці лише вішають та розстрілюють, то українці здирають з людей шкіру живцем, відрізують голови, палять дітей, зав’язавши їх у снопи жита, виколюють очі, патрають жінкам животи тощо. І якщо у німців та росіян це роблять покидьки з СС та НКВС, то українці – прості селяни, які ще недавно разом зі своїми невинними жертвами бавилися на весіллі.

Характерним моментом є сцена, в якій один із персонажів-поляків потрапляє у засідку радянських партизанів. Командир загону звертається до нього зі словами: "Не бойся, мы не украинцы. Дай нам еду и самогон, и можешь идти".

Найбільш показовим є драматургічний хід, яким пояснюється мотивація українців, що вчиняють терор проти польського населення. На початку фільму п’яні українські селяни в розмові між собою скаржаться на утиски з боку польської влади і висловлюють свою "підтримку Гітлеру та Бандері". Все. Жодної ілюстрації, крім епізоду видання польської дівчини заміж за старого заможного поляка замість молодого, але бідного українського хлопця. Цей хлопець є одним з небагатьох більш-менш позитивних персонажів-українців у всьому фільмі.

Значну частину фільму присвячено створенню цілком однозначного образу українських націоналістів. Тут усе просто – Бандера вже в першій сцені ставиться на одну ланку з Гітлером, всі звірства вчиняються під вигуки гасел "Слава Україні! Героям Слава!", "За вільну Україну", "Слава нації!" тощо. Для підсилення драматичного ефекту у фільмі постійно цитується Декалог українського націоналіста. Більшість точок Декалогу скандують бійці УПА, зображені у лихих відблисках вогню на жорстоких обличчях з фанатично витріщеними очима.

Кульмінацією фільму є сцена порятунку головної героїні, яка потрібна для достовірності розповіді – залишається живий свідок, що може оповісти правду. Так от спасіння приходить від загону німців, які в момент апогею кривавої різанини виступають силою, що приносить порядок.

Цей фільм є художнім твором, а не підручником з історії – стверджує режисер в одному зі своїх інтерв’ю. Але художні фільми значно сильніше впливають на суспільну думку, аніж будь-які підручники. Фільм містить чимало асоціативних ланцюжків з нашим сьогоденням, в першу чергу, через використання українцями у стрічці гасел і символів, які сьогодні вже міцніше прив’язані до подій сучасного, ніж минулого. Гімн "Ще не вмерла Україна", синьо-жовтий прапор, гасла "Слава Україні! Героям Слава!", "За вільну Україну!" тощо – сьогодні це символи української Незалежності, героїв Небесної сотні, бійців, які ведуть війну з окупантами на сході України.

Кому це вигідно сьогодні? До чого приведе перегляд цієї стрічки широкою аудиторією в Польщі? А в Росії? А в Україні? Це риторичні запитання.

У свій час шлях до справжнього порозуміння між сусідніми народами окреслив папа Іван Павло ІІ, який запропонував формулу "Пробачаємо і просимо пробачення!". На жаль, фільм "Волинь" може ініціювати лише діалог зовсім протилежного змісту.

uainfo.org


Теги статьи: СмажовскийВолыньИльенко Филип

Дата и время 19 октября 2016 г., 20:50     Просмотры Просмотров: 941
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Женщину разорвало на куски: на Волыни произошло смертельное ДТП
Отца известного украинского футболиста нашли мёртвым
В городском суде Луцка произошла стычка: распылили слезоточивый газ

На Волыни растаможили первые автомобили на еврономерах по новой стоимости
"Евробляхеры" объявили бессрочную акцию протеста и жгут шины на границе с Польшей
В Волынской области пожар унес жизнь ребенка

Унижает детей и учителей: в школе на Волыни разгорелся скандал из-за директора
На Волыни мужчина намеренно сбил пограничника
Комедия "Безумная свадьба" с Винником и Монатиком установила рекорд проката в Украине за выходные

Рвала и метала: запад Украины накрыла разрушительная стихия. Фото и видео последствий
В Волынской области пьяный водитель сбил мать с детьми
На Волыни школьника «наказали» старой партой, потому что родители не сдали деньги на новую

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.139911