АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 2°C
Харьков: 0°C
Днепр: 2°C
Одесса: 4°C
Чернигов: 1°C
Сумы: 0°C
Львов: 3°C
Ужгород: 4°C
Луцк: 2°C
Ровно: 2°C

Ціна війни: у що обходиться утримання сепаратистів. У східних регіонах на бойовиків щодня витрачають мінімум $3 млн

Ціна війни: у що обходиться утримання сепаратистів. У східних регіонах на бойовиків щодня витрачають мінімум $3 млн
Ціна війни: у що обходиться утримання сепаратистів. У східних регіонах на бойовиків щодня витрачають мінімум $3 млн

«Найманці за ідею не працюють. Блокування надходження їм грошей могло б «розвіяти» сепаратистські настрої на Сході», − підкреслив один із військових експертів, який побажав залишитися неназваним. СБУ, МВС і Держприкордонслужба періодично повідомляють про затримання цінного «вантажу», який завозять із території РФ та Криму. Цього тижня співробітники ДАІ МВС взяли громадян Росії на Ізюмському блокпосту з 200 000 гривень. У середині травня СБУ заблокувала банківський рахунок, з якого намагалися перерахувати 3,93 млн гривень «для підготовки масових заворушень і терористичних актів».

У квітні Держприкордонслужба затримала жителів Севастополя, які везли з Криму на Схід України близько 5 млн гривень у подвійних днищах валіз. За кілька днів до цього СБУ взяла «кур’єрів» із 1,8 млн гривень. Гроші, за даними відомства, призначалися для підтримки виступів на Сході України. В цілому, за даними групи «Інформаційне опір», завдяки перекриттю ряду каналів у травні обсяги фінансування з Росії серйозно зменшилися.

Однак значні «інвестиції» продовжують надходити і з території України. Одним із місць, звідки вивозять готівку, стала Святогірська Лавра, вважає джерело. Територію обителі, яку останнім часом ЗМІ частіше називають «базою диверсантів», не заблоковано. Чи були спроби це зробити? Дане питання міністр МВС Арсен Аваков залишив без відповіді.

Перехоплені силовими відомствами суми − лише мала частина реального фінансування бойовиків. Тільки два місяці підтримки військового конфлікту на Сході країни коштували понад $248 млн. У розрахунок було включено мінімальні суми за основними статтями витрат: оплата «праці» бойовиків, участі в акціях місцевих «протестувальників», забезпечення зброєю, утримання баз підготовки диверсантів.

Оплата «праці» бойовиків

Підрахувати точну кількість найманців, які постійно мігрують через кордон, сьогодні практично неможливо. За приблизною оцінкою директора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, кордон перетнули близько 5000 іноземних «туристів». Серед них − кадирівці, козаки, найманці, співробітники кримських «Альфи» і «Беркута». До їх кількості потрібно додати місцевих сепаратистів.

«Їх склад дуже неоднорідний. Суміжна Росії територія напхана цивільними організаціями, які роками спонсорувалися російською стороною, − вважає ідеолог проекту Razvedka.in.ua Дмитро Золотухін. − Також потрібно враховувати напівкримінальні організації (охоронні структури) під керівництвом місцевих «авторитетів». Вони можуть брати участь в конфлікті як добровільно, так і за наказом власника таких охоронних фірм».

За даними радника міністра МВС України Антона Геращенка, минулого тижня на Сході вже діяло «до 10 тисяч терористів». Цього тижня в інтерв’ю Forbes голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін оцінив кількість бойовиків у 15-20 тисяч.


Фото GettyImages/fotobank.ua

На думку радника міністра внутрішніх справ Станіслава Речинського, їм платять близько $300 на день. Однак оплата «праці» кадирівця та місцевого гопника-ополченця істотно відрізняється. Також, безумовно, відрізняються ставки рядових бійців та їхніх керівників. Екс-голова служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж вважає, що Ігор Гіркін (позивний − «Стрілок») отримує від декількох десятків тисяч доларів на місяць. «Думаю, корупція в рядах бойовиків теж присутня. Напевно, не всі гроші доходять до рядових», − вважає Мельник.

Якщо припустити, що в середньому ополченцям «нараховується» близько $200, то утримання нинішніх 15 000 бойовиків обходиться в $3 млн на день. За орієнтовними підрахунками, з початку квітня, враховуючи зростання загонів ополченців, їм було виплачено мінімум $45 млн. До цієї суми потрібно додати преміальні за викрадення, вбивства, збиті вертольоти та іншу «благу активність в ім’я ідеї».

На думку експерта, який побажав залишитися неназваним, найманці беруться до «роботи» тільки після отримання авансу. Побоювання небезпідставні. «Всі учасники бойових дій на боці сепаратистів поза правовим полем», − каже Мельник. Із ними можуть зробити що завгодно, у тому числі й свої ж можуть «прибрати». Тут доречно згадати, що багато хто з місцевих ополченців, на відміну від їхніх російських «колег», часто йдуть у бій без бронежилетів. Після цього відео «по-звірячому розстріляних мирних протестувальників» широко транслюється на російських каналах.

«Мирні» протестувальники

Окрема стаття витрат − оплата так званих мітингувальників. На думку координатора групи «Інформаційний опір» Дмитра Тимчука, деякі місцеві жителі, які залишилися без роботи, не гребують цим способом заробітку. Розцінки різні: від 400 гривень за блокування військ до 1 000 гривень за участь у «живому щиті».

За дуже приблизними оцінками, за час конфлікту на Сході було залучено не менше 10 000 осіб. Безкоштовно − за ідею − виходили на мітинги максимум 20% із них. Якщо взяти до уваги мінімально пропоновані суми − «праця» мітингувальників коштувала близько $300 000.

Вартість зброї

За даними СБУ, за березень-травень вилучено 877 одиниць зброї, 1,055 млн патронів до неї, понад 322 кг вибухових речовин, 1169 гранат, мін і т.п. «Скільки зброї у найманців, не знає навіть їхнє керівництво», − розповідає джерело.

На думку директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентина Бадрака, на одного бійця, як правило, припадає автомат або снайперська гвинтівка, гранатомет одноразового застосування (наприклад, РПО «Шмель»), приціл нічного бачення, два ріжки патронів, дві ручні гранати − Ф1 (оборонна) і РГД-5 (наступальна), дві-три гранати для підствольного гранатомета. На кожен відділ (7 осіб) − один багаторазовий гранатомет (РПГ-7). Загін (еквівалент роти 80-100 осіб) зазвичай оснащений двома-трьома переносними протитанковими ракетними комплексами (типу «Фагот»), двома-трьома протиповітряними ракетними комплексами, одним автоматичним гранатометом (АГС-17 або АГС-30) і великокаліберним кулеметом (ДШК).


Фото GettyImages/fotobank.ua

Оцінка вартості цього озброєння залежить від численних факторів: скільки в день відстрілюють патронів, як часто використовують одноразові гранатомети, за якою вартістю «виділено» важке озброєння і т.п.

За приблизними оцінками Георгія Учайкіна, зараз у 15-20 тисяч бойовиків, які перебувають у зоні конфлікту, знаходиться в розпорядженні мінімум 200 тисяч одиниць легкої стрілецької зброї. За середніми цінами чорного ринку, це $400 млн. Важливо враховувати, що чимало зброї дісталося бойовикам безкоштовно − шляхом грабежу відділень МВС, СБУ, військових частин. За оцінкою Учайкіна, близько 50-60% зброї − російського походження. З ним солідарний Мельник: «Співробітники силових відомств вже багаторазово фіксували номери, серії, які свідчать, що використовується зброя, якої не було на території України». Виходячи з цих орієнтовних даних, російську зброю можна оцінити мінімум у $200 млн. У розрахунок не включено вартість патронів, гранат, крупного озброєння.

Також, за даними групи «Інформаційний опір», бойовики оснащені зброєю, захопленою російськими військовими в Криму. «На півострові наші залишили кілька мільйонів одиниць української зброї. Її вже зафіксовано на Сході», − коментує Учайкін. Польські військові експерти упізнали свій ПЗРК Grom, який було продано Грузії та «вилучено» росіянами в 2008 році.

Підтверджуються дані експертів і численними відео-свідченнями використання «неукраїнської» зброї. Наприклад, автоматів АК-100. Російська влада, заявляючи про непричетність до підтримання збройного конфлікту, сама себе заганяє в чергову пастку. Якщо зброя, яка стоїть на балансі армії або «вилучена» в минулих військових конфліктах, не видається за згодою керівництва силових відомств, отже, українські мирні протестувальники періодично грабують військові частини РФ. Логічно було б припустити, що російська сторона негайно мала б вимагати від України повернути награбоване й заарештувати людей, які здійснили кримінальний злочин. Поки що РФ вимагає зворотного − припинити АТО, мета якої − зупинити злочинців.

На думку Учайкіна, надалі кількість зброї буде тільки збільшуватися: «Недалеко від Артемівська в соляних шахтах Соледара знаходяться великі склади фактично «неврахованої» стрілецької зброї − від 5 до 15 млн одиниць. Поки що немає достовірної інформації, чи їх захоплено. Але мені вже траплялися фотографії бойовиків зі зброєю із цих складів».

Утримання баз підготовки диверсантів

За даними української розвідки, перед закиданням в Україну диверсантів готують на військовій базі під Ростовом-на Дону. Секретар РНБО Андрій Парубій вважає, що на базі перебуває до однієї тисячі бойовиків. Утримання подібної «школи» може обходитися до $40 000 на день (враховувалися лише оплата інструкторів, витратні матеріали, харчування). Виходить, що тільки за останні два місяці на підготовку бойовиків пішло близько $2,4 млн.

«Всі ці гроші могли б бути спрямовані на розвиток більш важливих для росіян галузей − охорона здоров’я, освіта, якість доріг тощо», − підсумовує Мельник. Але, схоже, їх потреби враховуються в останню чергу.

Forbes


Теги статьи: Сепаратисты

Дата и время 08 сентября 2014 г., 20:56     Просмотры Просмотров: 3231
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Фашик Донецкий: Ташкент слезам не верил. Армянско-ватная драма
Боевики несут серьезные потери на Донбассе
"Я живу в Донецке 5 лет, как в тюрьме. За что мне это дерьмо?" - пособник оккупантов Болотин жалуется на "власти ДНР" и призывает к акции неповиновения

"Киборг" опознал воевавшего за "ДНР" бразильца Лусварги
Захар Прилепин рассказал сколько русских приехало убивать украинцев
В сети опубликовали личные данные предателей Украины на службе "ДНР"

Украинские военные уничтожили БМП пророссийских боевиков на Донбассе: яркое видео
’’Вымолил на коленях?’’ В сети высмеяли ’’паспорт’’ идеолога ’’ДНР’’
В Италии открыли второе "представительство "ДНР" - СМИ

’’Начнут затаскивать в Украину’’: в России заговорили о возврате Донбасса после выборов
’’Все пойдут в ад!’’ Писатель-террорист Прилепин пригрозил украинцам из-за ПЦУ
Минус один: стало известно о самоликвидации боевика ДНР

Комментарии:

comments powered by Disqus
16 февраля 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.083394