АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -5°C
Харьков: -7°C
Днепр: -6°C
Одесса: -2°C
Чернигов: -5°C
Сумы: -9°C
Львов: 0°C
Ужгород: -1°C
Луцк: -3°C
Ровно: -4°C

Підгорецький замок на Львівщині таємно готують до передачі в концесію

Підгорецький замок на Львівщині таємно готують до передачі в концесію
Підгорецький замок на Львівщині таємно готують до передачі в концесію

Львівська обласна державна адміністрація звернулася до Мінкульту з проданням передати в концесію пам’ятку архітектури національного значення, замок XVII-XVIII ст. у с.Підгірці Бродівського району Львівської області.

У проекті постанови Кабінет міністрів визначив замок таким, що підлягає концесії, та зупинив дію договорів на право оренди замку.

Відповідні документи на своїй сторінці у Фейсбук виклала народний депутат від Львівщини Ірина Подоляк.

У своєму дописі народний депутат вказує на непрозору процедуру підготовки концесійного управління щодо замку і на відсутність конкурсних процедур.

«Один з найцінніших і найкращих замків Центрально-Східної Європи в концесію таємно?

Вчора телефонував Тарас Возняк (директор Львівської національної галереї мистецтв –авт.) і попросив про допомогу. Львівську картинну галерею ніхто не питає, не інформує, заступники голови Львівської обласної ради про це нічого не знають, міністр культури довідується про це випадково… зранку говорила телефоном з Олегом Синюткою (голова Львівської ОДА – авт.). Він поінформований, концесіонування підтримує, ініціює і готує постанову КМУ про передачу», – написала депутат і додала:

«У мене кілька примітивних питань: чому підкилимно? хто інвестор? чому один інвестор? Чому саме цей замок? Де комплексний підхід до усіх замків України? Де конкурсність? Прозорість? Де успіхи концесії в Старому Селі і у Свіржі? (а вони провальні). Де успіх будь-якого концесійного проекту? Якщо треба ще один експериментальний проект, то чому саме на цьому замку проводити черговий мутний експеримент? Бо найкращий? Бо найцінніший?»

14940139_1318169324862368_6967383493937649797_o

14900516_1316865128326121_2287762613842366078_n

«Підгорецький замок може бути амбітним проектом президентів, місцем спільної спадщини України, Литви, Польщі, Австрії, великим музеєм і місцем зустрічей… Я не проти концесії як одного зі способів ревіталізації і збереження, але я категорично проти темних схем і таємних договорняків, ніби-то в ім’я «порятунку». Чому б задля експерименту і порятунку не здати в концесію Маріїнський палац, замість гатити в нього щороку з бюджету сотні мільйонів гривень?», – зазначила Подоляк і додала, що в чинному Законі України «Про концесію» об’єкти культурної спадщини і замки не зазначаються.

У коментарі «Лівому берегу» директор Львівської галереї мистецтв Тарас Возняк підтвердив, що його не повідомили про плани передати Підгорецький замок у концесію.

«Можливо, це пов’язано з тим, що влада хоче отримати хороший досвід передачі таких об’єктів у концесію. У Львівській (та й не тільки у Львівській) області вже були спроби передати замки в приватні руки – поки що нічого не вийшло, – коментує Возняк. – Я не розумію, чому взялися саме за Підгорецький замок – він дуже великий, він функціонує і приносить гроші. Крім того, це замок, за яким стоять серйозні політичні смисли, і передача його в концесію може спровокувати неоднозначну реакцію в Литві, приміром, у Польщі або в Австрії, або навіть у США, адже він пов’язаний і з американською історією часів Другої світової війни».

Возняк вважає, що якщо і відновлювати спроби передачі замків у руки приватних інвесторів, то варто почати з менших об’єктів.

«Це добра ідея, але її потрібно обговорювати на рівні Кабміну, обласної адміністрації та культурних інституцій, які керують об’єктами культурної спадщини», – додає він.

“Ні корупції!” вже звернувся із запитами до Кабінету міністрів і Львівської ОДА з проханням пояснити передумови та законність передачі Підгорецького замку в концесію, а також назвати потенційного користувача пам’ятки архітектури національного значення.

Підгорецький замок (або Палац у Підгірцях) — пам’ятка архітектури епохи пізнього Ренесансу і бароко. Розташований у селі Підгірці Бродівського району Львівської області.

Замок було збудовано протягом 1635–1640 років під керівництвом архітектора Андреа дель Аква за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського.

Підгорецький замок є одним із найкращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями.

2008 року Підгорецький замок потрапив до Переліку 100 пам’яток світу, що потребують негайної реставрації. Перелік складають працівники Всесвітнього фонду пам’яток. Внесення до Переліку полегшує отримання пам’яткою коштів на реставрацію.

Нагадаємо, що концесія – це передача об’єктів комунальної або державної власності в користування юридичним або фізичним особам на платній основі. У чинному законі про концесію вказано сфери, в яких повинні функціонувати об’єкти, котрі можна передати в концесію. Об’єктів культурної спадщини серед них немає. Хоча досвід такий Україна вже має: у 2010 році в концесію були передані рештки оборонного замку XVI–XVII століть у Старому Селі і Палац Потоцьких ХІХ століття у Тартакові на Львівщині. Однак цей проект цілком провалився. А замок і палац нині ще більш зруйновані, ніж до передачі.


Теги статьи: МинкультурыПидгорецкий замок

Дата и время 08 ноября 2016 г., 09:36     Просмотры Просмотров: 2987
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.050533