АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 18°C
Днепр: 19°C
Одесса: 20°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 18°C
Львов: 17°C
Ужгород: 18°C
Луцк: 19°C
Ровно: 19°C

Скільки олігархи заборгували Україні за газ

Скільки олігархи заборгували Україні за газ
Скільки олігархи заборгували Україні за газ

Сукупний борг Фірташа та Пінчука за спожитий газ сягає двох мільярдів

Для закупівлі у “Газпрому” 5 млрд куб м газу НАК “Нафтогаз України” потрібно здійснити $1,8 млрд передоплати. Крім того, російський монополіст наполягає на погашенні Україною $2 млрд боргу за поставлений раніше газ? – пише Юрій Віннічук в INSIDER.

Ці суми становлять більше 80% кредиту, наданого Міжнародним валютним фондом Україні в 2014 році.

Частину коштів на закупівлю російського газу держава могла б взяти у олігархів, які з 2010 року за допомогою судової системи не повертають “Нафтогазу” борги за спожитий раніше газ.

Найбільшим боржником є хімічні підприємства олігарха Дмитра Фірташа, який наразі перебуває під арештом в Австрії. Проте ця обставина йому не зважає досить успішно затягувати на роки сплату боргів.

Наприклад, в серпні виробник азотних добрив “Рівнеазот” рішенням Рівненського апеляційного господарського суду, отримав право протягом двох років не віддавати НАК “Нафтогаз України” 370 млн гривень боргу за отриманий в 2009 році природний газ.

Цим рішенням відстрочка зі сплати боргу була скорочена з 60 місяців до 24-х. Гарантією для сплати боргу є арешт майна підприємства.

Місяцем раніше “Рівнеазот” звернулося до господарського суду Рівненської області з проханням надати відстрочку у сплаті ще 19,7 млн грн. боргу за газ (3% річних від основної суми боргу). Засідання суду у цій справі заплановано на 1 жовтня 2014 року.

Інше підприємство Дмитра Фірташа - Черкаський Азот з 2010 року заборгувало перед НАК “Нафтогаз України” 370 млн грн. боргу за природній газ. Державна компанія (тоді ще в особі компанії “Газ України”) звернулася в суд з вимогою сплатити борг.

В 2011 році Господарський суд Черкаської області позов задовольнив частково і стягнув з виробника хімічних добрив на користь НАКу трохи більше 170 млн гривень. Станом на 2014 рік підприємство Фірташа борг не погасило. Більше того у вересні Черкаський Азот звернувся до суду з проханням про відстрочку виконання рішення з погашення боргу терміном на 10 років. Заяву підприємства суд прийняв до розгляду та призначив її засідання по ній на 1 жовтня.

В червні 2014 року Господарський суд Луганської області зобов’язав “Сєверодонецьке об’єднання “Азот” сплатити НАК “Нафтогаз України”півмільярда гривень боргу за газ, поставлений в 2010 році згідно з договором від 22 грудня 2009 року. Судова тяганина між цим підприємством та “Нафтогазом” триває з 2011 року. Першу інстанцію та апеляцію держкомпанія виграла, однак Вищий господарський суд скасував рішення на користь Нафтогазу і повернув справу на нове коло. В 2012 році провадження у цій справі було скасовано, а в 2014 знову поновлено.

Юристи Фірташа спробували заблокувати рішення по сплаті цього боргу “Нафтогазу”. Але в липні до Київського господарського суду подали позов з вимогою розірвати договір від грудня 2009 року, за яким виробник азотних добрив заборгував державі за газ. Суд не підтримав позов Сєверодонецького “Азоту”. В вересні була апеляція заводу Фірташа, яку Київський апеляційний господарський суд відмовився розглядати.

Навесні госпсуд Луганської області поновив провадження у справі зі сплати “Нафтогазу” більше 300 млн грн. боргу сєверодонецького “Азоту”.  Тоді ж госпсуд Луганської області поновив провадження по сплаті “Азотом” на користь НАКу ще 50 млн грн. Ці борги за газ було накопичено також в 2010 році. У зв’язку з подіями на Донбасі доля цих судових справ наразі невідома.

В донецьких судах наразі лежать справи про стягнення з концерну “Стирол” Фірташа, газового боргу на майже 50 млн грн. Однак, у зв’язку з окупацією регіону, по них рішення не приймаються.

“Нафтогаз” судиться з підприємствами Фірташа за сотні мільйонів боргів, накопичених в 2009-2010 роках, з 2011 року. Багато справ держкомпанія виграла, однак суди вищих інстанцій повертали їх на нове коло. Паралельно юристи олігарха подавали і подають зустрічні позови до “Нафтогазу” з вимогою розірвати договори на поставки газу держкомпанією “Газ України”, за якими накопичились борги. Таким чином вони відтягують час сплати, оскільки позов про розірвання договору призупиняє розгляд справи про стягнення боргу.

Проте не лише Фірташ не гасить свої борги перед державою. Ще одним боржником серед олігархів перед НАК “Нафтогаз України” є Віктор Пінчук.

Наприклад, в липні “Нафтогаз” звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ТОВ “Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод” з вимогою сплатити 261,8 млн грн. Наразі провадження зупинено і буде відновлено після отримання результатів економічної експертизу, яку суд призначив в серпні.

Приблизно в той же період держкомпанія подала позов на інше підпрємство Пінчука з тією ж назвою - ПАТ “Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод“, – з вимогою стягнути 55,721 млн грн. газового боргу. В цій справі суд також призначив економічну експертизу.

В Реєстрі судових рішень налічується ще декілька справ про стягнення з підприємств Пінчука на користь “Нафтогазу” боргів за газ на менші суми. Борги за паливо трубні підприємства олігарха накопичили в 2010-2012 роках.

Нафтогаз час-від-часу на корпоративному сайті публікує статистику по заборгованості споживачів за газ. За останніми даними, найбільшими боржниками серед промислових підприємств є: Алчевський металургійний комбінат – 92,6 млн грн. та Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського – 73 млн грн., що належать групі ІСД донецького губернатора Сергія Тарути. Вказані також “Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод” – 67,3 млн, та Енергомашспецсталь (належить “Росатому”) – 60 млн грн. А от боргів Фірташа чомусь немає.

INSIDER

 


Теги статьи: НафтогазНАК НафтогазПинчукФирташ

Дата и время 01 октября 2014 г., 11:40     Просмотры Просмотров: 2887
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Ошалевший Зеленский сидит в центре грязной возни олигархов
Юлия Ковалив — пример того как люди из коррумпированного бизнеса начали приносить пользу своей стране
Как Коболев промахнулся на несколько миллиардов кубометров газа — эксперт

В США допросят украинских чиновников, — Березовец
"Нефтегаз" увеличивает на 20% цены на газ с ноября
В «Нафтогазе» ответили на скандальное заявление главы «Газпрома»

Новая стратегия «Нафтогаза»: чем больше инвестиций, тем меньше добыча — «Зеркало недели»
Украинцев здорово перепугали новой формой расчета за газ зимой
Коболев и Витренко нашли повод снова выписать себе по несколько миллионов долларов премиальных

Нафтогаз ответит Газпрому иском на $11 млрд
СМИ: «Слуги народа» поссорились с Гончаруком из-за мажоритарщиков и закона о ГТС
Фракція “Слуга народу” посварилася з прем’єром Гончаруком

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

За кого бы вы проголосовали на выборах мэра Киева?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
1.613934