АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 18°C
Днепр: 19°C
Одесса: 20°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 18°C
Львов: 17°C
Ужгород: 18°C
Луцк: 19°C
Ровно: 19°C

Суддя Свиненко підтримав депутатське беззаконня

Суддя Свиненко підтримав депутатське беззаконня
Суддя Свиненко підтримав депутатське беззаконня

Службовці Шосткинської міської ради не керуються українським законодавством при наданні доступу громадськості до Генерального плану міста. 25 червня суддя Шосткинського суду Михайло Свиненко відмовив у задоволенні судового позову до міської ради, в якому оскаржувалось ненадання міською радою доступу до текстової частини генплану.

Генеральний план є основним містобудівним документом, який зачіпає питання соціально-економічного розвитку міста, налагодження ефективного транспортного сполучення, вирішення екологічних завдань, захисту природних ресурсів, збереження культурної спадщини, розвитку промисловості тощо. В умовах закритості цього документу інвестори не передбачать  перспектив їхньої інвестиційної діяльності, а люди, наприклад, не зможуть усвідомлено спланувати придбання нерухомості.

Наскільки Генеральний план Шостки доступний громадянам України, я переконався на власному досвіді, написавший запит на інформацію до розпорядника цього документу – Шосткинської міської ради.

У першій відповіді заступник міського голови Шостки Віктор Пустовіт повідомив, що Генеральний план міста перебуває під грифом “Для службового користування” (ДСК). Службовець послався на постанову Кабміну №1893 і зауважив, що “документи з грифом “ДСК”, одержані від сторонніх організацій, можуть бути розмножені  тільки за їх згодою, а також, що з цим документом можна ознайомитись у приміщенні Шосткинської міської ради за заявою та погодженням міського голови.

Скан_20140217

Ця відповідь мене здивувала, оскільки порядок віднесення інформації до службової регулюється законами та підзаконними актами, які прийняті на підставі та відповідно до вимог закону і не суперечать останньому. Згадана ж постанова Кабінету міністрів не визначає критерії обмеження у доступі тієї чи інішої інформації, а тільки передбачає порядок доступу до службової інформації.

“Місцеві депутати не можуть голосувати за зняття грифу “ДСК”, оскільки вони не є кваліфікованими фахівцями у містобудівній документації  та архітекторами. Такими фахівцями є експерти з проектних інститутів, які проектують Генеральний план міста. Вони мають експертні комісії, які визначають, чи потрібен гриф “ДСК” на певний розділ чи ні”, – каже представник Відділу містобудування та архітектури міської ради Леся Ларіна.

Однак нині виглядає слабким і маніпулятивним аргумент Віктора Пустовіта та Лесі Ларіної, мовляв, позаяк ми отримали Генеральний план від державного проектного інституту “Укрміськбудпроект”, то він має давати згоду на його розповсюдження.

У міських радах, як і в державних адміністраціях є спеціальні відділи, які відповідають за зберігання та обіг інформації, яка є для службового користування. Ці люди мають відкривати необхідні для громадскості частини генплану, згідно з Законом “Про доступ до публічної інформації”, оскільки вони є експертами у цій царині.

Обмеження інформації переглядається відповідно до ч. 2 ст.6 зазначеного Закону, а не підзаконним актом Кабінету міністрів. Ця норма Закону говорить, що розпорядник зобов’язаний обмежувати інформацію лише у наступних випадках в сукупності: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони злоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної кофіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Абсурдність приховування пояснювальної записки

Згідно з Законом “Про регулювання містобудівної діяльності”, замовниками генеральних планів виступають міські, селищні та сільські ради. За розробку цього масивного документу платять платники податків, тобто місцева громада. Питати дозволу у виконавцях робіт скористатись результатом його роботи, за який вже сплачено, – нелогічно. Це виглядає десь так само абсурдно, як би районна бібліотека надавала своєму відвідувачу книжку в тому випадку, якщо голова бібліотеки або взагалі саме видавництво письмово надасть дозвіл на прочитання книги. І то це по тому, як відвідувач напише письмову заяву з інформацією, навіщо йому потрібен доступ до книжки.

Так співпало, що відразу після першої відповіді Віктора Пустовіта Шосткинська міська рада отримала листа від Управління містобудування та архітектури Сумської облдержадміністрації, в якому йдеться, що проектний інститут “Укрміськбудпроект” знімає гриф “ДСК” з низки частин Генерального плану.

img231img232

У другій відповіді Віктор Пустовіт повідомляє про можливість ознайомлення тільки з тими матеріалами, де відсутній гриф “ДСК”. Я відвідав Шосткинську міську раду і ознайомився з усіма частинами  Генплану, які мене цікавили, окрім пояснювальної записки.

Начальник відділу з питань мобілізаційної та режимно-секретної роботи Микола Науменко сказав, що орган місцевого самоврядування може надати публічний доступ лише до тих документів, які міська рада розробляла самостійно. Оскільки матеріали Генплану міста розробляло державне підприємство «Сумигеодезкартографія», то у міській раді знімати із текстової частини гриф обмеження доступу відмовились.

Що таке пояснювальна записка?

Поянсювальна записка – це текстова частина генерального плану, у якій словами описується те, що зображено на кресленнях генплану, та даються роз’яснення щодо теперішнього стану розвитку міста та планів на майбутнє.

Як бачимо, текстова частина – це суспільно-важливий документ, який не має приховуватись від очей громади, яка володіє цим докоментом по суті.

Відповідно до ч. 2 ст.6 Закону «Про доступ до публічної інформації», інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі, які існували раніше. Це означає, що ця норма встановлює для Шосткинської міської ради необхідність перегляду певної інформації на предмет можливості зняття грифів обмеження доступу. А така необхідність є, бо останні два роки

нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади та Кабінету Міністрів України передбачають відкриття генеральних планів в Україні.

В Шосткинській раді я пояснював, якщо розпорядник інформації бачить, що в документі певну інформацію необхідно обмежити, то така інформація ретушується і обгрунтовуються причини такого обмеження.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений”,– так зобов’язує чинити кожного службоця п. 7 ст. 6 Закону “Про доступ до публічної інформації”.

Але при моїх аргументах службовці міської ради знизували плечима, і мені нічого не лишалось, як подати до суду.

Судове провадження

Заступник міського голови Віктор Пустовіт вважає, що я не звертався за текстовою частиною Генерального плану: “На інформаційні запити до Шосткинської міської ради для ознайомлення позивачу були надані матеріали Генерального плану, які не містять інформацію “ДСК”. Відповідно до п. 37 Постанови КМУ України від 27.11.1998 р. №1893 “Про затвердження Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять службову інформацію” представники інших організацій допускаються до ознайомлення і роботи з документами з грифом “Для службового користування” з дозволу керівників організацій (структурних підрозділів), у володінні та розпорядженні яких перебувають ці документи, за наявності письмвого запиту організації, в яких вони працюють, із зазначенням характеру завдання, що виконується. Від позивача до Шосткинської міської ради не надходило запиту щодо ознайомлення з текстовою частиною Генерального плану міста, яка знаходиться під грифом “ДСК”, – пише у запереченні проти адміністративного позову Віктор Пустовіт.

Чомусь заступник міського голови Віктор Пустовіт не знає, що вже протягом трьох років в Україні доступ громадскості до генеральних планів міста регулюється Законом “Про доступ до публічної інформації”.

“Ну, ви ж розумієте, що в Україні зараз напружена ситуація! Як можна відкривати, наприклад, схему мереж водопроводу й каналізації?”, – запитує мене представник Шосткинської міської ради у суді Леся Ларіна. Звісно, з нею важко не погодитись, особливо, коли під носом у міліції Шостки диверсанти з вогнемету обстрілюють воєнкомат. Таку інформацію необхідно обмежувати для доступу як власне й схеми газопостачання та урядового зв’язку. Ці схеми не знадобляться громадськості. Її цікавить та інформація в пояснювальній записці Генерального плану, яка пов’язана із її життєдіяльністю.

Як бачимо, Шосткинська рада не хоче виконувати вимоги Закону “Про доступ до публічної інформації”, а суддя Шосткинського міського суду Михайло Свиненко пристав на сторону міської ради і відмовив у задоволенні позову повністю.

img233img220

img225

З 20 квітня 2014 року законодавець вніс зміни до частини 11 статті 17 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, яка взагалі забороняє вносити інформацію з обмеженим доступом до генральних планів. Тепер ця норма зобов’язує розпорядників генпланів переглядати гриф ДСК протягом року. 

8 липня Харківському апеляційному адміністративному суду відправлена апеляційна скарга на рішення Михайла Свиненка.

Далі буде…

Микола Іващенко, для “Ні корупції!”


Теги статьи: Свиненко Михаил

Дата и время 06 октября 2014 г., 16:29     Просмотры Просмотров: 4449
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
17 октября 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

За кого бы вы проголосовали на выборах мэра Киева?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.107073