АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -8°C
Харьков: -5°C
Днепр: -2°C
Одесса: -1°C
Чернигов: -9°C
Сумы: -7°C
Львов: -5°C
Ужгород: -3°C
Луцк: -5°C
Ровно: -5°C

"Російська мова – не менша загроза, ніж "Гради", гармати, снаряди" – Юрій Сиротюк

"Російська мова – не менша загроза, ніж "Гради", гармати, снаряди" – Юрій Сиротюк
"Російська мова – не менша загроза, ніж "Гради", гармати, снаряди" – Юрій Сиротюк

Конституційним статусом української мови як державної – нехтують. Її варто міцніше закріплювати в органах державної влади та сфері послуг.

Про це в інтерв’ю Gazeta.ua розповів керівник фракції ВО "Свобода" у Київраді Юрій Сиротюк. Він ініціював проект рішення "Про подолання наслідків совєцької окупації в мовній царині".

Чому цей документ не вдалося ухвалити раніше?

Не ухвалювали раніше, бо Київ – це постколоніальне, післяокупаційне місто. Тут доволі сильні наслідки совєцької окупації. І попри конституційний статус української мови, вона не закріплена у сфері послуг. У магазинах і в кафе дуже важко домогтися обслуговування українською. Цілий рік це рішення не давали провести через міськраду. Цього разу провели за так званою "мовчазною згодою". Жодна комісія міськради це рішення не погодила. Допомогло, що кілька сотень відомих активістів, мовознавців, музикантів зібралися під міською радою і вимагали ухвалити це рішення. Під суспільним тиском вдалося це зробити. Влада не зацікавлена, щоб українці отримали рівний статус з іншими. 25 років у незалежній державі українці піддаються дискримінаціям у національному, соціальному і мовному аспектах.

Остаточно Київрада зможе прийняти документ у нинішньому вигляді чи можуть внести зміни, які суперечитимуть основній його ідеї?

Можливі суто технічні уточнення, які не суперечитимуть ідеології цього рішення. Я готовий на будь-які консолідовані і компромісні правки. Хочу, щоб Київ пишався міськрадою, а вона – своїм рішенням. Вірю, що серед нас немає ні комуністів, ні "регіоналів", які пропонуватимуть щось некоректне. 

25 років у незалежній державі українці піддаються дискримінаціям у національному, соціальному і мовному аспектах

У документі є вимога затвердити в столиці українську мову "робочою" для органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств. Зобов’язати говорити нею персонал магазинів, кафе, ресторанів, транспорту. Не буде масового спротиву щодо запровадження цих норм?

Це - переписана норма Конституції. У діловодстві та чиновників і так зобов’язують говорити українською мовою. У кафе й магазинах - інша ситуація. Там спротив можливий. Більшість персоналу – русифіковані. Але із таким рішенням киянам буде легше захищати своє мовне право. Російська мова – не менша загроза, ніж "Гради", гармати, снаряди. Певною мірою, рішення допоможе це стримувати. Звичайно, буде багато замовних статей, обурення. Але це – наша земля, Київ – європейське місто, передусім українське. Тому маємо забезпечити міцний статус української мови.

Хто опиратиметься найбільше?

У банках, коли пропонують якою мовою розмовляти, то першою має бути українська. Але якщо хтось захоче іншою, то будь-ласка. Персонал у сфері послуг повинен знати державну мову. Якщо якийсь ресторан чи кафе злісно не виконуватиме рішення, то Київрада матиме право при перегляді ліцензії чи укладенні договорів не продовжувати співпрацю з такими. 

Персонал у сфері послуг повинен знати державну мову

Сьогодні більшість вивісок і бордів – російською мовою. Скільки часу забере перехід на українську?

Протягом місяця можна все замінити.

Які головні перепони будуть на шляху втілення документу?

Основні перепони – це те, що Україна кілька століть була колонізована, а українська нація залишається колоніальною. Окупант дозволяє собі в нас говорити своєю мовою і зневажати державну. Робочою мовою уряду, Адміністрації президента теж є російська, тому і влада не в захваті від такого рішення. Їм зручніше, коли українці нічого не вирішують і не мають жодних прав. Ми це долатимемо. Рішення не має на меті когось карати чи дискримінувати, не стосується мов національних меншин. Це захист етнічної мови більшості українців.

Україномовні кияни можуть якось впливати на втілення документа?

Ключовим механізмом виконання рішення є суспільство. Воно може найбільше карати порушників закону. Наприклад, люди можуть не ходити в заклади, де не обслуговують українською, скаржитися у Товариство захисту прав споживачів. Українці мають бути активнішими, ніж державний апарат. Легко не буде, але мусимо добитися того, що мають усі європейські країни. У Києві живе понад 80 відсотків етнічних українців, з них 60 процентів – українськомовні.

20 квітня депутати Київради прийняли за основу проект рішення про запровадження української мови у сфері послуг - "Про подолання наслідків совєцької окупації в мовній царині".
На його підтримку 20 квітня біля будівлі міської ради зібралися прихильники ВО "Свобода", "Правого сектора", "Руху захисту української мови" та інших організацій.


Теги статьи: Російська моваСиротюкУкраїнська мова

Дата и время 22 апреля 2017 г., 09:58     Просмотры Просмотров: 1799
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Хто не знає української, той має відчути себе маргіналом – Дроздов
Фашик Донецький: Руссо-фашисто, діди прітєснялі
Супрун відповіла на звинувачення Тимошенко: «Новий курс» повинен привести Україну у російський світ Путіна»

"Вітаю, воїни!": Меркель у Києві привітала почесний президентський караул українською мовою
Ніцой прокоментувала про мовні квоти у ЗМІ
У центрі окупованої Ялти бандурист співає українські пісні

Тимошенко не подобається, що Уляна Супрун не розмовляє російською
“У мене мама в Росії живе!”: у київському Mcdonald’s відмовилися обслуговувати українською мовою
Ніцой: Шкода, що ми не Чехія

Блогер розповіла, як в Криму принижують український
З лиця моєї країни повинні зникнути російськомовні діти ,- Остап Дроздов
Ніцой: Я будую навколо себе український світ. Як можу. Як умію. Не завжди так, як комусь подобається

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.062232