АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 2°C
Харьков: 2°C
Днепр: 4°C
Одесса: 5°C
Чернигов: 1°C
Сумы: 0°C
Львов: 1°C
Ужгород: 2°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

В Україні назріває ще одна, після ДНР і ЛНР, проблемна територія

В Україні назріває ще одна, після ДНР і ЛНР, проблемна територія
В Україні назріває ще одна, після ДНР і ЛНР, проблемна територія

Письменниця і громадська діячка Лариса Ніцой закликає владу звернути увагу на українізацію не лише на сході, а й на заході України. Якщо ситуацію пустити на самотік, уже за три роки може постати питання про відділення Закарпаття, де дві третини випускників шкіл володіють не українською, а угорською мовою. Суспільство починає бити на сполох, тоді як влада бездіяльна — каже письменниця.

За три роки в Україні з’явилося сильне громадянське суспільство?

Люди не просто стали патріотами. Змінилася свідомість. Ми почали розуміти якісь глибинні речі, реальні причини зла в державі. І що мені дуже цікаво спостерігати — наше суспільство випереджає у своєму розвитку владу. Таке враження, що громадяни не йдуть за своїми лідерами, а навпаки підштовхують їх, як воза під гору.

Законопроекти про мову, які були подані у Верховну Раду, теж ініціатива суспільства.

Якби на те воля політиків, вони б і досі не піднімали мовного питання. Два роки нова Верховна рада мовчала і не вирішувала проблеми, наче її не існує. Однак проблема мови існує, особливо в освіті та у сфері обслуговування. Зачастили випадки сварок в магазинах та ресторанах, до бійок доходить через відмову обслуговувати україномовних громадян українською. Батьки стали вимагати викладати у школах українською мовою предмети, які раніше викладалися російською. Почалися хвилі незадоволення у соціальних мережах. А законодавча база така, ще не вирішує питання. То ж суспільство взяло депутатів за шкірку: та сідайте вже і пишіть нарешті цей закон. Останнім часом питання в суспільстві назрівають швидше, ніж встигають на це реагувати політики.

Чому ми бачимо досі катастрофічну ситуацію в країні?

Не тільки тому, що в цьому зацікавлена Росія. Ми самі винні. Ми не можемо дійти згоди між собою та навести лад у своїй країні. Як той рак, лебідь і щука в одній упряжці.

Є й така думка, що це хтось нам прийде і зробить порядок, наприклад, Європа. Але не варто мати ілюзії щодо європейських країн. Так, з одного боку їм потрібна спокійна Україна. Для чого їм війна по сусідству? Це страшно. З іншого боку, для чого їм ще один міцний розвинений сусід у нашій особі? Їм треба, щоб ми приїжджали, мили унітази, робили ремонти. Вони зацікавлені у тому, щоб ми й далі на них працювали.

 
Автор: Сергій Старостенко

Європейські країни мають і свої територіальні інтереси в Україні?

Я зараз з великим переживанням прочитала геополітичний прогноз Американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor. В інтернеті зустрічається критика цих прогнозів, однак вони збуваються. Ці прогнози замовляють президенти інших країн, великі бізнес-корпорації, щоб розуміти, куди і як їм рухатися, як будувати внутрішню і зовнішню політику у зв’язку з процесами у світовій політиці. Мені дали почитати такий прогноз про геополітичні процеси у світі на ближчі роки. У ньому стратфорці передбачають у 2020 році початок фрагментації Росії, що послабить її позиції. У зв’язку з цим зміститься геополітичний вектор і особливої ваги набудуть Польща, Румунія та Угорщина. В прогнозі говориться, що ці країни захочуть поставити перед Україною питання про повернення їхніх територій, які відійшли до України в результаті перерозподілу після ІІ Світової війни.

Передбачають у 2020 році початок фрагментації Росії, що послабить її позиції. У зв’язку з цим зміститься геополітичний вектор і особливої ваги набудуть Польща, Румунія та Угорщина. Ці країни захочуть поставити перед Україною питання про повернення їхніх територій, які відійшли до України в результаті перерозподілу після ІІ Світової війни

Почитавши це, можна, звісно, сказати: маячня. Але давайте про всяк випадок перевіримо, а що ж у нас там з тими територіями, про які говориться в прогнозі. Візьмемо, наприклад, населені пункти, які на Закарпатті межують з Угорщиною. На Закарпатті частина дітей вчиться у школах з угорською мовою навчання. За сьогоднішніми офіційними даними Міністерства освіти 68 відсотків випускників шкіл з угорською мовою навчання не володіють українською мовою, а це значить, що навчатися далі і опановувати професію в Україні ці діти не зможуть. Приїжджаємо в те саме Берегове і бачимо багато угорських вивісок, культурологічні заходи, які фінансує Угорщина. Нещодавно показали сюжет про ТБ про ремонт доріг на Закарпатті за кошт Угорщини. В одній з газет вийшла стаття про те, як в школах з угорською мовою навчання угорський уряд платить допомогу українським батькам на кожного учня приблизно дві тисячі гривень і українці надають перевагу цим школам. Подруга нещодавно розповіла, як побувала на Закарпатті і хотіла поселитися в готелі, то українською мовою її уже й не зрозуміли. А тепер оці дані накладімо на стратфорський прогноз.

Сценарій можливого відділення цих територій реальний?

Уявімо собі, що через кілька років у тому ж Закарпатті хтось захоче провести референдум, як провели в Криму і на сході України, то я і не знаю, яке приймуть рішення місцеві меншини, які уже сьогодні сплять і бачать себе в Угорщині. А тепер до цього всього запитаємо себе, зовсім недавно які країни в ПАРЄ виступили проти нашого мовного законопроекту, який підсилює українську мову в Україні? Як не дивно, це Угорщина, Румунія і Польща, згадані в прогнозі. У нас насправді назріває ще одна, а то й не одна, проблемна точка, така, як на Сході.

Ми з активістами писали листа президенту України з проханням скликати нараду РНБО з розроблення плану дій, як себе убезпечити від подібної ситуації на західному кордоні. Стратфор її вже передбачає. На жаль, ми відбулися відпискою і це питання зависло.

Яких заходів варто вжити?

Чому б Міністерству освіти не забити в усі дзвони про те, що є така проблема. Не вистачає на Закарпатті вчителів української мови? Стимулюйте їх, щоб вони туди поїхали: дайте доплату, забезпечте їх житлом. Міністерство культури може свої культорологічні заходи провести, вистави, фестивалі, кінопокази, книжкові форуми, та що завгодно. Кажуть, у деяких селах і містечках два прапори висять — один український, а другий угорський. Населення готове інтегруватися в угорське суспільство в будь-яку хвилину. А що Україна робить для того, щоб посилити там наші позиції?

У деяких селах і містечках Закарпаття два прапори висять — один український, а другий угорський. Населення готове інтегруватися в угорське суспільство в будь-яку хвилину

Через байдужість влади ми втратили Крим і Донецьк з Луганськом. Кажуть, що населення Криму і сходу були проти жорсткої українізації, яку проводила влада. Хочу запитати, і де ж та українізація, та ще й жорстка? В Криму була лише одна українська школа на весь півострів. Може там звучали українські радіохвилі? Жодної. Насправді ми маємо результат відсутності української політики.

Ви місяць відстежуєте, якою мовою у нас обслуговують у магазинах?

Уже скоро 30 років, як я прошу в магазинах обслуговувати мене українською мовою. Раніше я лояльніше до цього ставилася: попросила, мені відмовили, "облизалася" та й пішла. Загострилося питання у зв’язку з війною проти нас Росії. А от місяць тому я вже просто не витримала. Мене так дістала продавчиня. Я її запитала, чи знає вона українську, вона відповіла ствердно, але продовжувала обслуговувати мене російською, не звертаючи уваги на мої неодноразові чемні прохання. Ну Ви уявляєте, щоб німця в Німеччині відмовлялися обслуговувати німецькою, чи італійцю в Італії відмовили в обслуговуванні італійською? Дістали мене такі відмови в Україні. В результаті я швергицьнула рештою, яку поклала на стіл касирка. Так, я проявила агресію. Але почекайте, скільки українці будуть ангелами? Не можна ж по нас їздить все життя. Три дні ходила і думала, писати чи не писати про це у Фейсбуці. Соромилася. Виставляти себе непривабливо ніхто не хоче. Але я відважилася обговорити ситуацію. Звісно, полилось дуже багато бруду. Але й почалася хвиля обговорень — люди стали розповідати про подібні випадки: як вони вимагали українською, як їм відмовляли, як ледве до бійок не доходило. Просто люди раніше замовчували. А це прорвало.

gazeta.ua


Теги статьи: МоваугорціЗакарпаттяНіцой Лариса

Дата и время 02 мая 2017 г., 23:05     Просмотры Просмотров: 4248
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Розчленовані тварини і повна безкарність. На Закарпатті точаться міжусобні війни браконьєрів
Екс-чиновниця, яку затримали в ході спецоперації на Закарпатті, вину не визнає
Балога про спецоперацію на Закарпатті: 2 роки тому Москаль рапортував Порошенку, що контрабанду поборено

Відомий борець за українську мову запропонувала перейменувати Росію в Московію
"Це була екстремістська акція", - мер Берегова прокоментував інцидент з прапором Угорщини
Олександр Аронець: Будапешт вимагає притягнути до відповідальності націоналістів, які зняли угорський прапор з міськради Берегового

На Закарпатті націоналісти зняли угорський прапор з Берегівської міськради
На Закарпатті пасажири штовхали потяг, щоб завести його
На Закарпатті невідомі на BMW викрали чоловіка

Пожежа вщент знищила базу відпочинку на Закарпатті
Губернатор Закарпаття Москаль дозволив завозити авто на «бляхах» на рік без розмитнення
У зв′язку зі снігопадами на Закарпатті оголосили штормове попередження

Комментарии:

comments powered by Disqus
18 ноября 2017 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

На чьей вы стороне в событиях под Радой?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.051633