АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 4°C
Харьков: 0°C
Днепр: 1°C
Одесса: 5°C
Чернигов: 2°C
Сумы: 0°C
Львов: 3°C
Ужгород: 5°C
Луцк: 3°C
Ровно: 3°C

"Сімейні" стратегії НАК "Нафтогаз"

"Сімейні" стратегії НАК "Нафтогаз"
"Сімейні" стратегії НАК "Нафтогаз"

В середу 13 листопада уряд "з голосу" збільшив статутний фонд НАК "Нафтогаз України" ще на 10,7 млрд грн. З 8 до 18,67 млрд грн.

Звичайно ж, поповнення відбудеться не "живими" грошима", а папірцями власного виготовлення – ОВДП. Уряд перерахує їх "Нафтогазу", той продасть (скоріш за все) державним банкам, а ті (це точно) продадуть чи віддадуть у заставу Національному банку. Таким чином, Нацбанк "надрукує" 10,7 млрд грн, і віддасть їх компанії-банкруту.

Цікаво, що Кабмін прийняв рішення доволі цинічно – точно таким же чином, як тиждень тому дозволив Пенсійному фонду залучати кредити на виплату пенсій. Цинізм полягає в порушення логіки.

Уряд одночасно затвердив законопроект щодо збільшення статутного фонду, а також власну постанову на виконання цього законопроекту - начебто його вже затверджено парламентом. Тобто, урядовці не мають жодного сумніву, що Верховна Рада, наче "зайчики", без проблем схвалить чергове вливання бюджетних грошей у "чорну дірку" під назвою "Нафтогаз".

 

Навіщо ж НАКу гроші? Ось питання з питань.

Судячи з пояснювальної записки, "Нафтогаз" таки домігся майже протизаконного рішення. Бюджет напряму компенсує компанії борги теплокомуненерго за спожитий.

Трохи повернемось у часі. Як писала "Економічна правда", НАК вже давно домогався такого рішення. Але проти було, зокрема, міністерство фінансів.

"Фішка" у тому, що держава платитиме за один і той же газ двічі. І уряд про це знає. Але все одно робить такий крок.

Голова уряду Микола Азаров та президент Віктор Янукович. Фото ТСН

Зараз система побудована так. Теплокомуненерго (ТКЕ) спалюють газ, і продають населенню тепло. Частково за цей газ платить саме населення. Але комунальні тарифи є заниженими, тому частину газу має компенсувати державний бюджет через дотації на адресу ТКЕ. Отже, за діючим порядком, теплокомуненерго мають зібрати гроші з населення та бюджету, і перерахувати їх на адресу "Нафтогазу".

Проте, вже два роки держава не дає ту саму дотацію для ТКЕ. В бюджеті на це немає грошей. Нещодавно уряд навіть вирішив закрити ці борги векселями.

Несплата дотації склала 8,9 млрд грн в 2012 році, і 1,3 млрд грн в 2013 році. Разом – ті самі 10,7 млрд грн.

І ось, уряд вирішив "надрукувати" грошей, щоб закрити цю дірку напряму "Нафтогазу". Офіційно - щоб не було проблем в опалювальний сезон 2013/2014.

 
 
 

Але, вибачте, чому ж тоді Кабмін не пустив ці кошти через ТКЕ? Відбулося б погашення боргів на усіх ланках, і всім стало б легше.

Принаймні, уряд міг би зписати борги з ТКЕ. Але ні.

Тож, виявляється, бюджет таки сплатить за газ двічі. Надрукувавши ОВДП на 10,7 млрд грн. І, наприклад, видавши векселі для теплокомуненерго. Тобто, в оберті з’являться начебто "зайві" 10,7 млрд грн. Це дійсно махінація у надвеликих масштабах – саме проти неї зауважував свого часу Мінфін. До речі, цього разу він ще не надав згоди на таку операцію.

Це не єдиний "афонарізм", народжений урядом.

Інше рішення, також затверджене 13 листопада – це надання державних гарантій за облігаціями "Нафтогазу".

 
 

Виявляється, НАК емітує власні боргові папери на 4,8 мільярди гривень. Причому, він нічого не буде сплачувати за використання державних гарантій – уряд дбайливо дозволив цього не робити. І вже неважливо, які банки куплять ці облігації – державна гарантія є гарантованим захистом грошей навіть в разі банкрутства "Нафтогазу".

Отже, бюджет заплатить не лише 10,7 млрд грн, але і ще 4,8 мільярди. Разом – 15,5 мільярдів.

На що витратять 15,5 мільярдів

Куди ж підуть "зайві" 10,7 мільярдів, а також 4,8 млрд грн від продажу власних облігацій? Може, до державного бюджету, щоб платити зарплати та пенсії? Можливо, хоча важко у це повірити.

Якщо мислити логічними категоріями, то лише задля того, щоб і надалі купувати російський газ.

До речі, цікавий факт. Днями уряд скасував власну вимогу щодо обов’язкового закачування 50% газу українського видобутку до підземних сховищ. Отже, приватні компанії вже не зобов’язані вирішувати урядові проблеми. Але газ на зиму потрібний. Хто його буде закачувати? Дмитро Фірташ? Чи все ж таки НАК?

Щоправда, де "Нафтогаз" візьме валюту на 15,5 млрд грн? Це є майже 2 млрд дол.

Нацбанк йому точно навряд чи продаватиме долари. Хоча б тому, що золотовалютні резерви Нацбанку вже і без того виснажені. Ще два-три продажі валюти "Нафтогазу" – і доведеться проводити шалену девальвацію. Шалену – це гарантовано вище, ніж 10 грн за долар.

Щоправда, це припущення не стикується із загальновідомим фактом – міністр енергетики Едуард Ставицький напередодні заявив, що до кінця 2013 року "Нафтогаз" не купуватиме природній газ у російського "Газпрому". Тому що начебто купував усі 18 млрд кубометрів, які мав.

Цифра сама по собі цікава, тому що за контрактом "Газпромом" НАК (не Україна) мав купувати не 18 млрд кубометрів, а принаймні 27 мільярдів. Це, звісно, якщо Україна не хоче отримати черговий штраф від Росії.

До речі, штраф на 7 млрд дол за недобір газу у 2012 році ми отримали, але ще не сплатили. Але і Кремль не казав жодного слова про те, що відмовляється від фінансових претензій до нашої країни. Напроти, він начебто навіть налаштований йти до суду.

Отже, Україна гарантовано не купила безпечний обсяг газу і в 2013 році. І лише пан Ставицький вважає, що не треба. Точка зору "Газпрому" гарантовано інша. Вона напевно полягає в тому, що за підсумками 2013 року Україні буде пред’явлений штраф у ще більшому розмірі, ніж 7 млрд дол.

Юрій Бойко і Віктор Янукович. Фото segodnya.ua

Щоб бути справедливими, треба в черговий раз нагадати. "Підставляння" України під штрафні санкції з боку Росії – це запланований ефект політики, яку вже багато років проводить орденоносний віце-прем’єр Юрій Бойко. Саме він є єдиним переговірником з "Газпромом". А останнім часом він є головним урядовим переговірником з Росією взагалі.

Паралельно, він продовжує контролювати НАК "Нафтогаз України" через свою людину Євгена Бакуліна. І нехай кажуть, що останнім часом "нафтогазового" олігарха Сергія Курченка вже надто часто бачать у приймальні Бойка. А отже, це вже не такі ідеологічні вороги, як вважається. Отже, вірно кажуть, що "Нафтогаз" вже контролюється не лише енергетичним віце-прем’єром, а і "сімейним" міністром Ставицьким, який є лояльним до Курченка.

Але то дрібниці. Головний факт залишається незмінним: Бойко одночасно контролює НАК і домовляється з Росією. Про що – лише йому відомо. Але наслідки доволі цікаві.

Україна продовжує виконувати контракт з "Газпромом", навіть якщо не купує потрібні обсяги газу – все одно вона винна гроші. "Нафтогаз" (з ініціативи Бакуліна, а отже Бойка) позбавлений права постачати газ промисловості – і швидко став наближатися до банкрутства. А завдяки регулярній купівлі газу, золотовалютні резерви України скоротилися до критичного рівня.

Отже, подякуємо Юрію Анатолійовичу за наше безпечне сьогодення. Якщо відбудеться девальвація гривні, що вчергове знищить накопичення мільйонів українців, він буде одним з головних винуватців. Разом з Віктором Януковичем та "кращим центральним банкіром Східної Європи" Сергієм Арбузовим.

Базовий елемент "Сім’ї" Віктор Янукович. Фото nmpu.org.ua

Але маємо ще одну гідну версію. Вона полягає в тому, що НАК навмисно занурюють в борги, готуючи до часткової приватизації. На чию користь?

Якщо ставити таке питання, то відповідь є майже безальтернативною. Єдиною зацікавленою стороною в приватизацій банкрута "Нафтогаза" є... російський "Газпром".

Ось цікавий факт, який опосередковано підтверджує можливість такої домовленості. 13 листопада уряд прийняв ще одне рішення щодо "Нафтогазу". Кабмін надасть державні гарантії за боргами "Нафтогазу" перед "Газпромбанком". Отримає їх власне "Газпромбанк". Сума гарантій - 4,25 млрд грн. Це еквівалент 500 млн дол.

 
 
 

Лише за умови отримання таких гарантій російський банк погодився подовжити строк кредиту, який отримав у нього "Нафтогаз". Цікаво, чому це "Газпромбанк" вирішив не вимагати в України грошей?

Новий статут компанії-банкрута

На початку жовтня багатостраждальна компанія НАК "Нафтогаз України" отримала новий статут. Причому, поява цього документу не зрозуміла до кінця.

З одного боку, зміни носять формальний характер – треба наблизити документ до стану звичайного ПАТ. З іншого, вони є продовженням стратегії "сімейних" по поступовому отриманню контролю над всім паливно-енергетичним комплексом. Зокрема, через посилення "ручного" керування з Кабміну.

Відповідна постанова Кабміну вже доступна широкому загалу. Сама структура змін до різних розділів статуту дає розуміння характеру перетворень в НАК "Нафтогаз України". Йдеться не про покращення стану компанії чи наближення її до реалій звичайного ПАТ. Мова скоріше про перерозподіл впливу всередині НАКу.

Як відомо, зараз у "Нафтогазі" двовладдя. З одного боку, зберігає вплив Бойко, який зберіг кількох своїх людей в правлінні компанії. З іншого, інтереси "Сім’ї" представляють кілька нових осіб – зокрема, Валентин Франчук, який останнім часом дуже часто дає інтерв’ю західним ЗМІ.

Юрій Бойко і Дмитро Фірташ. Фото podrobnosti.ua

Саме між двома групами впливу точиться боротьба за те, хто контролюватиме не стільки мільярди гривень обороту, скільки вплив на численні дочірні компанії. Зокрема, "Укртрансгаз" та "Укргазвидобування" все же залишаються під контролем Фірташа та Бойка, нехай і з деякими відмінностями у структурі влади. Але це ласі шматки, які хоче контролювати "Сім’я". Ось звідки міг з’явитися новий статут.

По-перше, найбільше змін внесено до розділів, які стосуються діяльності та функцій наглядової ради та ревізійної комісії компанії. Наглядова рада отримала повноваження:

  • відсторонення голови або члена правління за погодженим Прем’єр-міністром України;
  • заслуховувати інформацію голови правління про стан діяльності Компанії та прийняття рішень за результатами розгляду такої інформації, аналіз дій голови правління щодо управління Компанією;
  • отримувати будь-яку інформацію та документацію (за винятком таємної інформації) про Компанію, якщо така інформація (документація) йому потрібна для виконання функцій члена наглядової ради;
  • приймати рішення (крім тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів), які можуть бути необхідними для ефективного виконання покладених на неї завдань та оперативного вирішення питань забезпечення діяльності Компанії;
  • вносити на розгляд наглядової ради викладену в письмовій формі позицію щодо незгоди з рішеннями, прийнятими головою правління та правлінням Компанії. У разі підтримання наглядовою радою зазначеної позиції члена наглядової ради відповідні рішення, прийняті головою правління та правлінням Компанії, підлягають перегляду.

Більше того, всі ці рішення наглядова рада може приймати навіть заочно.

(зліва направо) Екс-міністр енергетики Юрій Бойко, голова "Нафтогазу" Євген Бакулін, голова "Укртрансгазу" Сергій Вінокуров. Фото "Укртрансгазу"

Єдине нововведення: засідання наглядової ради вважається правоможним тільки якщо в ньому приймає більше частина складу - "не менш як половина". Завдання щодо голосування членам наглядової ради погоджуються прем’єр-міністром (зараз Микола Азаров) або першим віце-прем’єр-міністром (зараз Сергій Арбузов) за умови попереднього розгляду віце-прем’єр-міністром (Бойко) згідно з розподілом функціональних повноважень.

"Розширення повноважень наглядової ради пояснюється тим, що кожен профільний міністр хоче отримати максимальний контроль над НАК "Нафтогаз", - вважає Валентин Землянський, незалежний експерт з питань енергетики. - Для цього і були внесені зміни. Ми говоримо про контроль над правлінням, то виключати такого варіанту неможна".

А ось яким зараз є склад наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Хтось має сумніви, що "Сім’я" має вирішальну більшість?

Бондаренко  Андрій Юрійович

заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості - керівник апарату, голова наглядової ради

Щукін  Олександр Миколайович

директор департаменту організаційного забезпечення діяльності Міністра та документальної роботи Міністерства енергетики та вугільної промисловості, заступник голови наглядової ради

Атрощенко  Олександр Анатолійович

директор департаменту забезпечення роботи Міністра Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Білоусов  Андрій Леонідович

заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства - керівник апарату

Іванов  Євген Ремович

перший заступник Голови Фонду державного майна

Ігнатов  Андрій Петрович

заступник Міністра доходів і зборів

Мельниченко  Сергій Іванович

директор департаменту фінансів виробничої сфери та майнових відносин Міністерства фінансів

Миргородський  Олег Петрович

директор юридичного департаменту Міністерства енергетики та вугільної промисловості

Перевезенцев  Олексій Юрійович

директор юридичного департаменту Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Сушко  Олександр Васильович

заступник Міністра екології та природних ресурсів - керівник апарату

Ференс  Олена Миколаївна

директор департаменту цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин Міністерства юстиції

Ще один великий розділ, який зазнав значних змін – це положення про ревізійну комісію. Раніше їй було присвячено шість пунктів наприкінці документу, які дуже загально описували основні функції цього органу.

"Раніше вона існувала, але впливу на прийняття рішень не мала, - розповідає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій. - Наскільки я розумію, її намагаються зробити елементом впливу на життєдіяльність Нафтогазу. Її повноваження розширені суттєво. Причому голова ревкомісії буде мати важелі впливу на голову правління".

Тепер ревкомісія має повноваження:

  • отримувати від органів та посадових осіб Компанії необхідні
  • оглядати приміщення Компанії, де зберігаються грошові кошти і матеріальні цінності та перевіряти їх фактичну наявність
  • вимагати та отримувати письмові пояснення від посадових осіб та працівників Компанії
  • вимагати явку та надання особистих пояснень від працівників та/або посадових осіб Компанії на засіданнях ревізійної комісії
  • ініціювати питання про відповідальність працівників Компанії у разі порушення ними положень, правил та інструкцій з питань фінансово-господарської діяльності Компанії.

Склад ревізійної комісії Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

Ріжок  Іван Михайлович

директор департаменту внутрішнього аудиту Міненерговугілля, голова комісії

Михайловська  Світлана Михайлівна

начальник відділу цінової політики в нафтогазовому комплексі управління цінової та тарифної політики нафтогазового комплексу НКРЕ

Михальська  Аліна Володимирівна

заступник директора департаменту інспектування у сфері матеріального виробництва та фінансових послуг Держфінінспекції

Павленко  Олена Вікторівна

заступник начальника відділу бюджетного планування, бухгалтерського обліку та звітності управління фінансово-економічної та господарської діяльності Держцінінспекції

Федоров  В’ячеслав Веніамінович

заступник начальника управління з питань координації погашення заборгованостей департаменту обслуговування платників податків Міндоходів

На додаток, голова правління НАК "Нафтогаз України" тепер може звільняти і призначати на посади керівників філій, представництв, інших відокремлених структурних підрозділів, дочірніх підприємств та товариств, у статутному (складеному) капіталі яких НАКові належить 100% акцій лише за погодженням з прем’єр-міністром України за умови попереднього узгодження з Міненерговугіллям, а не одноосібно - як це було раніше. Чи не готуються кадрові переміщення у керівних органах "дочок" державної компанії?

Всі перелічені зміни стосуються повноважень правління НАК "Нафтогаз України". Якщо проаналізувати документи про звільнення-призначення у правлінні НАК "Нафтогаз України" з 2006 року, то приблизний склад має виглядати наступним чином. У ньому важко не побачити баланс між "людьми Бойка" та "людьми Сім’ї".

Склад правління НАК "Нафтогаз України"

Бакулін

Євген Миколайович

голова правління

Лопушанський

Андрій Ярославович

перший заступник голови правління

Франчук

Валентин Геннадійович

перший заступник голови правління 

Колбушкін

Юрій Петрович

заступник голови правління

Юр’єв

Геннадій Петрович

заступник голови правління

Тріколіч

Володимир Петрович

заступник голови правління

Чупрун

Вадим Прокопович

заступник голови правління

Мормуль

Дмитро Дмитрович

заступник голови правління

Ясюк

Валерій Миколайович

заступник голови правління

Винокуров

Валерій Вікторович

член правління

Загородній

Роман Васильович

член правління

Вінокуров

Сергій Олексійович

член правління

Підведемо головний підсумок. Кабмін набув виключне право на утворення, реорганізацію та ліквідацію дочірніх підприємств, утворення (заснування) інших юридичних осіб. Тобто, НАК перевели в режим беззастережного "ручника" з боку Кабміну, хоча в деяких питаннях ще залишилося місце для профільного віце-прем’єра, який разом з прем’єром має право погоджувати завдання щодо голосування членам наглядової ради.

Слід також розглядати ці зміни з точки зору поділу сфер впливу. Правління складається з людей, які в більшості своїй лояльні до Бакуліна та Бойка. При цьому також слід пам’ятати, що пан Бакулін, не переконання деяких експертів не є самостійною фігурою.

Наглядова рада, навпаки, сформована з лояльних людей, яких можна віднести до сфери впливу пана Ставицького і "Сім`ї". Приблизно півроку тому в ній відбулися остаточні перед прийняттям нового статуту перестановки.

Після прочистки складу відбувся наступний рух – перерозподіл повноважень і введення третьої сторони ревізійної комісії, яка нагадує рушницю, що висить на початку вистави на стіні. Нарешті, вона вистрелила. За характером своїх повноважень, ревкомісія цілком можливо може випередити наглядову раду у питаннях вжиття заходів по відношенню будь-якого члена правління. А може, навіть самого голови.

На думку Дмитра Марунича, це цікавий історичний момент, коли за допомогою чисто бюрократичних інструментів, а не пересування дійових осіб, відбувається перерозподіл впливу всередині НАК "Нафтогаз України".

Через два роки Едуард Ставицький нарешті отримав шанс контролювати "Нафтогаз". Фото ЕП

Варто зазначити - поки що нова редакція статуту ніяким чином не відбилася на функціонуванні правління НАКу.

"Правки внесені на початку жовтня, і ними досі ніхто не скористався. Значить, поки що не час, - говорить Валентин Землянський. - Все, вочевидь, залежатиме від політичної кон’юнктури, в разі, якщо підуть якісь зміни. Але зраз я не бачу передумов для проведення перестановок".

Як вважають деякі експерти, "сімейні" націлені поступово отримати всі важелі впливу в галузі ПЕК. При цьому уникати відкритих конфліктів і гучних скандалів.

Одним з таких прикладів – зміна керівництва ДАТ "Чорноморнафтогаз". Голову правління Валерія Ясюка "катапультували" в крісло заступника голови "Нафтогазу", а його попереднє місце роботи отримав Сергій Головін, якого вважають другом дитинства нинішнього голови Міненрговугілля.

Нещодавно "Чорноморнафтогаз" став стороною однієї УРП, в якій приймає участь сумнівна структура "Води України". Таким чином, можна вважати що непомітний статут НАК "Нафтогаз України" став успішною операцією молодих "сімейних" у боротьбі за контроль над ПЕК.

Проте, це протистояння – то містечкові ігри наших олігархів. Є більш стратегічні геополітичні інтереси. Зокрема, Росія вже давно зацікавлена отримати хоча б частковий вплив на "Нафтогаз" та його дочірні компанії. Чи не про підготовку такого захоплення зараз йдеться мова?

Фото ria.ru

Одним з можливим механізмом, наприклад, може стати зміна кода ЄДРПОУ компанії "Нафтогаз України". Цей юридичний крок є відмінним кроком для того, щоб вилучити НАК з переліку підприємств, що не підлягають приватизації.

За словами кількох джерел, з якими спілкувалася "Економічна правда", по уряд та керівні структури НАКу мають більш ніж достатньо повноважень для такого рішення. Щоправда, це буде політичний скандал. Але чи злякається "Сім’я" скандалу, коли прийде час?

Адже "Нафтогаз" вже сьогодні є банкрутом. А отже, з приводу нього все одно треба приймати рішення – навіть непопулярне. І робити це треба найближчим часом. Чи не до цього моменту велося всі останні роки?

Экономическая правда


Теги статьи: НАК НафтогазСемья

Дата и время 14 ноября 2013 г., 00:00     Просмотры Просмотров: 7702
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Цена газа для населения в феврале снизится до минимума за четыре года — Нафтогаз
Беременная от Илона Маска певица разрешит ребенку самому выбрать свой пол
Нафтогаз не будет снабжать газом более 50 компаний из-за долгов

Милованов предложил Кабмину объявить конкурс на нового главу “Нафтогаза”
“Нафтогаз” одолжит “Укрнафте” 2,5 млрд гривен на уплату налогов
Украину обокрали на $800 млн: как на газовых схемах украли миллиарды, а откупились за копейки

Враньё команды Зеленского-Гончарука по вопросам приватизации госмонополий
В "Нафтогазе" озвучили убытки от аннексии Россией Крыма
Экс-чиновника Нафтогаза поймали на миллионных хищениях

Все меньше и меньше: кто виноват, что в Украине падает добыча газа
Витренко решил через суд "выбить" свою премию за победу над "Газпромом"
Гончарук снова обманет украинцев — не опустит цену газа в феврале

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы открытие рынка земли?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
2.616659