АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 28°C
Харьков: 30°C
Днепр: 29°C
Одесса: 29°C
Чернигов: 28°C
Сумы: 29°C
Львов: 27°C
Ужгород: 32°C
Луцк: 27°C
Ровно: 28°C

Переплюнути Януковича: мародери від культури знищують стародавній Київ

Переплюнути Януковича: мародери від культури знищують стародавній Київ
Переплюнути Януковича: мародери від культури знищують стародавній Київ

ОсПроте для «голосу без ума» (за влучним визначенням журналу «Музеї України» саме так слід називати керівництво Мінкульту) немає нічого неможливого. Не розуміючи правил, за якими живе сфера охорони культурної спадщини в Європі і в Україні, пан Ніщук вирішив ті кляті правила просто… знищити (отака-от тавтологія!).

Так простіше брати хабарі за погодження проектів знищення чи перепродажу тієї спадщини (скандал за адресою Андріївський узвіз, 15, 17 – це тільки верхівка айсберга). Сьогодні дуже багато інсинуацій довкола правил охорони культурної спадщини, за якими столиця України - місто Київ житиме протягом наступних десятиліть. 

  

Ці правила професійною мовою називаються Історико-архітектурний опорний план, межі та режими використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів м. Києва.  Зараз тривалий і складний процес їх погодження і затвердження вийшов на фінішну пряму.

Очільники Міністерства культури поспішили відзначитися і тут. У листі на ім’я віце-прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана перший заступник Міністра культури України Олеся Островська-Люта повідомила, що це Міністерство, яке мало б опікуватися захистом культурної спадщини, натомість під надуманим приводом «змушене скасувати» наказ Міністерства культури України від 21.10.2011 р. № 912/0/16-11, яким було затверджено Історико-архітектурний опорний план м. Києва, межі й режими використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів м.Києва.

І справді, 29 жовтня цього року Міністр Євген Ніщук підписав наказ з сором’язливим формулюванням «Про зупинення дії абзацу п’ятого пункту 1» наказу від 2011 року (див. копію). Таким чином ці двоє віце-прем’єра В. Гройсмана обдурили: наказ не скасували, а «зупинили дію» одного з його абзаців, що ніяким боком не вписується в чинне законодавство. Це приблизно так, як бути незайманою дівчиною і при цьому трішки вагітною.

1

Зазначена документація, яка була розроблена протягом 2009-2011 років фаховим НДІ пам’яткоохоронних досліджень та членами ICOMOS (Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць) у жорсткій конфронтації з київськими забудовниками, пройшла всі мислимі обговорення і погодження, була підтримана Українським товариством охорони пам’яток історії та культури, ICOMOS, схвалена Комітетом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і навіть опублікована у вигляді окремої книги, тобто стала доступна для широкої громадськості, що зроблено вперше за всю історію столиці України.

У разі, якщо б цей документ, після затвердження його наказом Мінкультури, був би затверджений також і сесією Київради як містобудівна документація, це стало би серйозним стримувальним чинником для недобросовісних київських забудовників, тому що: було б заборонене нове будівництво у буферній зоні пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Софії Київської та Києво-Печерської лаври, на територіях всіх київських заповідників та пам’ятки «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпро». Для кращого розуміння «ціни питання» зазначимо: нове будівництво мало бути заборонено на площі 2800 гектарів у самому центрі Києва! Кожен охочий може сам перемножити цю цифру на вартість однієї сотки київської землі, щоб зрозуміти: за таку суму «упущеної вигоди» в наш час можуть не те що незаконний наказ підписати, а й забетонувати у фундамент одного з нових київських хмарочосів. І найголовніше – висотні будинки в історичному центрі міста мали б опинитися поза законом. Така перспектива аж ніяк не влаштовує тих забудовників, які при колишній владі захопили ділянки для будівництва в історичному центрі Києва.

Відтак сьогоднішнє Міністерство культури зробило те, на що не наважилися навіть чинуші часів Януковича – своїм рішенням фактично скасувало будь-які обмеження на хаотичну комерційну забудову історичного центру Києва, у тому числі й довкола Софії Київської та Києво-Печерської лаври, на наддніпрянських схилах і в парках. Це може потягти непоправні наслідки як для київських пам’яток, так і для України як члена ЮНЕСКО: виключення Софії Київської і Лаври зі Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з пустої погрози часів Януковича нині перетворюється на моторошну реальність.

Показово, що у так званих критиків Історико-архітектурного опорного плану Києва, який захищає культурну спадщину міста, конкретної фахової аргументації бракує. Його штучно прив’язують до нового генерального плану міста, яким, ніби-то, хочуть легалізувати прийняті раніше рішення щодо новобудов або відведення земельних ділянок, знищення зелених зон загального користування. Але ті, хто так стверджує, взагалі не розуміють, що таке Історико-архітектурний опорний план міста. Це документ, який об’єктивно фіксує всі пам’ятки та об’єкти культурної спадщини на території міста, їхні зони охорони та історичні ареали. Але така проста документальна фіксація – це юридично значущий факт, який потім неможливо буде ігнорувати: бо все, що зафіксовано на Історико-архітектурному опорному плані, підлягає безумовному збереженню!

2

 

Ось тут і криється суть Мінкультівської корупційної схеми: щоб торгувати пам’ятками культурної спадщини, потрібно знищити і заплутати систему їх обліку. Безцінні пам’ятки культурної спадщини у Києві чомусь зникають десятками (!) і нікому до цього немає діла. Куди вони зникають і чому міське Управління охорони культурної спадщини та активна громадськість цього не помічають – це питання, на яке варто пошукати відповідь. Київ є справжнім «Бермудським трикутником», у якому пам’ятки зникають безслідно, але не без вигоди для конкретних посадових осіб. Адже наводити лад у переліках пам’яток – це важка та марудна робота.

Після перемоги Євромайдану київський міський досвід торгівлі пам’ятками піднявся на загальнодержавний рівень. Спрагла коштів нова публіка, тимчасово дорвавшись до влади, належно оцінила специфічні навички і корупційний потенціал славнозвісного Якова Діхтяра, який при регіональній владі торгував київськими пам’ятками. Не встиг київський мер Віталій Кличко вигнати з посади геть скомпроментованого пана Діхтяра, як цього «безцінного» кадра запросили на роботу в Міністерство культури. Там він очолив… сектор обліку пам’яток! Для чого? Щоб торгувати пам’ятками, погодженнями і дозволами на проведення робіт вже у масштабах всієї країни. Так під акомпанемент балачок про очищення влади мародери від культури захопили культурну спадщину не тільки Києва, а й усієї України - щоб знищувати і продавати її. Тепер пам’ятки будуть губитися вже не десятками а сотнями, а може й тисячами! Нелегальний виторг від такої оборудки передбачається грандіозний, тож керівництво Мінкультури вже почало підраховувати бариші.

З огляду на викладені вище факти в неправомірних діях очільників Мінкультури вбачаються явні корупційні ознаки, на що має бути адекватна і швидка реакція як громадськості, так і правоохоронних органів. І мова йде не про ефемерну люстрацію, а про нормальну кримінальну відповідальність з посадками та конфіскацією майна хабарників і корупціонерів.

ЛЮСТРАТОР

 

Теги статьи: Олеся Островська- Люта

Дата и время 05 ноября 2014 г., 23:07     Просмотры Просмотров: 6863
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Обрадовались ли вы отставке Авакова?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.05395