АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 18°C
Харьков: 19°C
Днепр: 20°C
Одесса: 20°C
Чернигов: 17°C
Сумы: 18°C
Львов: 16°C
Ужгород: 17°C
Луцк: 16°C
Ровно: 16°C

Володимир Лановий: Олігархи роблять усе, аби знищити середній клас

Володимир Лановий: Олігархи роблять усе, аби знищити середній клас
Володимир Лановий: Олігархи роблять усе, аби знищити середній клас

Попри те, що Україна знаходиться в центрі Європи, за 26 років незалежності країна не змогла подолати разюче економічне відставання від своїх успішних сусідів

Чому одні країни успішні, а інші – в аутсайдерах, які радянські рудименти заважають Україні розвиватись та від чого залежить крах олігархату, в інтерв’ю Politeka розповів екс-міністр економіки Володимир Лановий.

– Чому українці так мало заробляють?

– Усе дуже просто. Люди заробляють тоді, коли вони працюють на успішних підприємствах. Тобто на таких, що мають ринки збуту, є конкурентоспроможними. В економіці так не буває, що раз побудував завод – і він завжди даватиме високі прибутки. Економіка – це поле конкуренції, боротьби, успіхів, поразок, надприбутків і збитків.

Наша біда в тому, що після СРСР ми отримали велику кількість потужних підприємств, проте наша інтелігенція, так звана еліта не розуміла, що нічого вічного немає. Що всі ці підприємства треба терміново модернізувати, інакше вони рухнуть.

– Не розуміли через історичні обставини чи не хотіли бачити очевидну дійсність?

– Не розуміли. Я знаю мислення Кравчука, Кучми. Вони вважали, що треба комуністам разом з КГБістами домовитись, розподілити всі багатства, накопичувати і ділити прибутки. Такий корупційний розподіл привів до власності людей, які нічого не мислять у цих виробництвах. Не знають, що таке конкуренція та інновація на ринках. В результаті маємо немодернізовану, морально деградовану промисловість.

– Минуло чверть століття. Невже не відбулось заміни покоління? Де ті люди – з іншим, сучасним, типом мислення?

– Не забуваймо, права власності – недоторканні. Ті, хто захопили в минулому комбінати, родовища, нині не поступляться. Вони все робили так, аби юридично їх не можна було позбавити прав. Вони не зовсім дурні. Як красти – дуже добре розуміють. Сьогодні до них складно підступитись.

Структурні зміни в економіці, поява нових робочих місць з високими зарплатами – все це справа малих та середніх підприємств. Всім відомо, що ті ж Німеччина, Японія розвивались через малий та середній, а не через великий бізнес. Останній, до речі, не отримав жодних дотацій з «Плану Маршала», чи федеральних бюджетів. У них піднявся малий бізнес. Ми теж маємо так вирішувати проблему. Модернізувати малі підприємства там, де вони ще щось можуть виробляти. Давати вихід новаторським рішенням в різних галузях. Це стосується, зокрема, сільського господарства, промисловості.

– Американський історик Тімоті Снайдер сказав, що Європа – це проза, Україна – поезія. Скільки ще житимемо на одній поезії, говорячи в контексті політичної та громадянської зрілості?

– Звісно, носії радянської філософії не змогли все збагнути. Є набір чітких правил: допомагати малому та середньому бізнесу, захищати де треба, збільшувати можливості. Польща так вчинила, Німеччина в 50-х роках також. Великий бізнес нехай сам викручується, тут не має бути ніяких витрат з боку держави. У нас тривалий час підприємства мали ринок збуту, навіть в Америку продавали метал, в Європу, в Азію. Але олігархи не налаштовані щось змінювати, закриваючи старі підприємства, захоплюють нові. Така філософія продовжується. Одночасно вони розуміють, що їм треба політично закріпитись. Тому вони завжди підтримували президентів.

В результаті виросла не тільки олігархічна система, а й корупційна. З’явились люди з великими доходами, які знали кому і як заплатити, як провести свою людину на високу посаду. Плюс відбулось захоплення телеефіру. Мета – аби їх поважали президенти та й самі могли формувати свої проекти. Як-от у випадку з Ахметовим.

Олігархи роблять все, аби знищити середній клас.

– Чому, невже бояться конкуренції?

– Це не просто конкуренція. Вони – класові конкуренти. Малий та середній бізнес не сприймає монополій. Хоче сам заробляти, виробляти товари. На революціях він показав своє обличчя, ставлення до влади, до олігархів. Тому їх нині відштовхують з ринку, не дають земельних ділянок, вантажать ліцензіями, податками. Роблять все, аби ті самі склали руки і виїхали в іншу країну. Як в таких умовах розвивати економіку, коли найрозумніших, найкреативніших представників виштовхують за кордон?

– Якщо країна настільки монополізована, то чи реально це змінити?

– В певні етапи нашої історії олігархи дійсно жирували. Купували мільярдні об’єкти в Лондоні, Монте-Карло тощо. Але як і в економіці, все з часом закінчується. Починаючи з 2012-2013 років, всі ці бізнес-імперії, ДЕТЕК Ахметова та інші, почали банкрутувати. Вони не могли повернутись 100-300 мільйонні кредити закордонним кредиторам. Їхні підприємства продовжують зменшуються обсяги виробництва. Але уряд що зробив? До влади звернулись олігархи і сказали: піднімайте ціни, тарифи, бо інакше у нас дефолт, не зможемо повернути кредити. Як вижити підприємству? Лише піднімаючи ціни на вугілля, метал, електроенергію. Що разом з владою і зробили.

 

– Виходить, що покращення життя українців залежить від того, як швидко трансформується політичний клас.

– Політичний клас не є незалежним. Він завжди залежить від економічного. В радянські часи партія була сильною, бо захопила всю власність, всі фінанси. Проте основою вільного та демократичного системи є малий те середній бізнес у всіх галузях. Мільйони людей є акціонерами різних підприємств. У них зовсім інші суспільні запити. І політики якраз виконують замовлення. Якщо ж їм платять олігархи, то вони, відповідно, виконують їхні замовлення. Середній клас же сам розуміє, кого з політиків підтримати, а кого ні.

– Порівнюючи з тією ж Швейцарією, Швецію, Німеччиною, на скільки років Україна у своєму розвитку відстала?

– Давайте танцювати від пічки. Радянська економіка не могла будувати сучасні заводи. Війна їй допомогла: половину німецьких заводів до Росії вивезли. Могли якийсь час конкурувати. Згодом пішло відставання.

Україна залишилась на рівні післявоєнної Німеччини, Об’єднаного Королівства. Тобто років на 50-60 ми відстаємо.

Швеція та Швейцарія – взагалі унікальні. Вони і раніше випереджали у своєму розвитку інші країни. Тому між нами дуже великий розрив.

Будинок побудувати – це не так і просто. Мають бути інженери, освіта відповідна, правильний розподіл капіталу. Це велика перебудова, але треба з чогось починати.

– Сьогодні є хоч якісь сигнали, які показували б, що ми скорочуємо відставання від західного світу?

– На жаль, тут песимістичні висновки. Корупціонери, які сидять в урядових структурах, правоохоронних органах, мислять старими категоріями. Їхнє завдання – прийти, арештувати рахунки, змусити бізнес платити хабарі. Вони мислять категоріями індустріальної епохи. Не знають, що таке новітня цифрова економіка. Не знають, що таке онлайн-системи, тому і приходять в IT-компанії, забирають комп’ютери, вимагають мільйони. Як в таких умовах можна розвивати економіку? Маємо внутрішній конфлікт свідомостей.

– $5 млрд інвестицій у реальний сектор економіки щорічно протягом десятьох років обіцяють у Кабміні в рамках так званого «Плану Маршалла» для України («Нового європейського інвестиційного плану для України та інших країн Східного партнерства»). Яка ймовірність, що ми отримаємо ці кошти?

– Інформації щодо цього дуже мало. Але навіть з озвученого можна зробити висновок, що гроші ці – кредитні. На відміну від минулого століття, зараз існують міжнародні банки, які проводитимуть ось ці проекти. Гроші мають йти на конкретні проекти. І ці проекти треба захищати. Банкіри так просто гроші не дають. Не буде так: ось вам мільярд, а ви як хочете, так і розподіляйте. З українського боку доведеться створити інструментарій реалізації проектів – яким чином гроші надходитимуть до новітніх виробництв. Класти в кишеню не вдасться, хоча всі зараз потирають руки.

Це дуже серйозна і відповідальна програма. Якщо у нас будуть факти корупції, то гроші будуть зупинені. Тому бізнесу, громадськості треба готуватись. Пасивність тут неприйнятна.

– Чи існує консолідована позиція в Європі щодо економічної підтримки України?

– Такої консолідації немає. Згадайте голландську ініціативу. Там наполягли, аби в Угоді про Асоціацію з ЄС було доповнення, що ЄС не фінансуватиме Україну, як це було у випадку з іншими кандидатами. Йдеться про ту ж Польщу, Естонію, Литву, Чехію та ін. Там за європейські гроші будували всю нову інфраструктуру, комунікації. А нам заявили – не буде жодного фінансування.

Є окремі ініціативи найближчих партнерів, які розуміють, як небезпечно мати справу з Росією. Йдеться про країни Балтійського регіону, Вишеградської групи, тому що всі на кордоні.

– Така фіндопомога здатна забезпечити зростання економіки України?

Це суперплан. Він нам дуже потрібен. Хоча б на відновлення таких старих систем, як залізниця, мости, створення житла для людей тощо. Інакше стаємо азіатською країною, в найгіршому розумінні цього слова.

Романія Горбач


Теги статьи: олігархиЕкономікаЛановий

Дата и время 21 сентября 2017 г., 12:36     Просмотры Просмотров: 945
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
19 июля 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.054569