АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 4°C
Харьков: 8°C
Днепр: 10°C
Одесса: 10°C
Чернигов: 3°C
Сумы: 5°C
Львов: 3°C
Ужгород: 7°C
Луцк: 3°C
Ровно: 4°C

Цирковий номер МВС

Цирковий номер МВС
Цирковий номер МВС

Міліція пояснила, що «схема з автомобільними номерами» тільки виглядала корупційною, а насправді – вона доброчинна.

Якщо ви давно не відчували себе ідіотом, а раптом дуже хочеться – то вам на сайт ДАІ МВС України. Якщо ви побачили корупцію, і обурились від цього – то вам туди ж. Бо тільки ДАІ-шники можуть переконливо пояснити, що корупції не існує, а є лише благочинність. Під час пояснення ви, безумовно, будете відчувати себе ідіотом. Однак нема на те ради: послуги надаються лише в пакеті.

Кілька днів тому ДАІ роз’яснило обуреній громадськості, як потрібно трактувати схему, коли приватна фірма отримала половину власності на патент на державні автомобільні номери. Вийшло, як завжди – талановито. Однак, щоб оцінити «красу гри», варто бодай трохи згадати, що було перед цим.

Бізнес на автомобільних номерах був завжди привабливим, як і всяка інша монополія. У 2011 році його взагалі зацементували: за часів міністра Могильова державні авто номери були запатентовані. Власниками патенту стали державне підприємство «Форт» і польська приватна фірма «УТАЛ». Отак вперше з’явилась юридична можливість виводити прибутки через роялті в правильне русло. Міліціонери, щоправда, стверджували, що нічого полякам не платили, оскільки ті якимсь таємним договором передали права українському підприємству. Будемо сприймати це як гіпотезу: документально міліціонери це чомусь вирішили не доводити, а юридично поляки і далі лишаються співвласниками патенту. Окрім того, після народження патенту з’явився ще один бонус.

Усі тендери на виготовлення номерів тепер втрачали сенс, оскільки право на це мали лише «Форт» і поляки. Про те, як і за якими цінами проходили ці «закупівлі в одного учасника» ми розповімо в іншому тексті. Зараз торкнемось лише одного нюансу, який шокував нас уже цього року.

У серпні 2014-го МВС вирішив віддати чергову порцію в 50 млн грн. на виготовлення автомобільних номерів. Гроші отримали зовсім не «Форт» чи «УТАЛ», як підказує формальна логіка, а харківське ТОВ «Світлофор». Несподіваний успіх до земляків міністра Авакова прийшов після того, як власники патенту (міліціонери і поляки) несподівано дали право харків’янам на його використання, при чому тільки їм. Відкритого тендеру не було – сам «Форт» від замовлення відмовився. Пошук відповіді на питання, чому вибрали саме «Світлофор» – можете доручити своїй фантазії.

Так що володіння патентом на державну власність – є справою прибутковою. Саме тому вереснева інформація «Наших грошей» про те, що майбутні автомобільні номери з євросимволікою знову стали запатентованим товаром, і знову держава розділила право на інтелектуальну власність із приватною фірмою (на цей раз – «Голден флора») сколихнула «широкі верстви трудящих». Журналісти кинулись у Вишневе – місто, де прописаний мегащасливчик, однак традиційно нікого не знайшли.

МВС із сумом відчув, що в країні щось змінилось і з’їхати на мовчанці, як було всі останні роки – не вдасться.

Першу спробу відчиститись зробили вже 30 вересня. ДАІ на своєму сайті розмістило пояснення, що, хоча патент і належить державі і приватникам, усі права належать винятково державі.Нібито, згідно із таємним договором між ДАІ і «Голден флорою». Тобто міліціонери вирішили довго не напружуватись і застосували технологію Могильова. Тільки чомусь цього разу «відмазка не проканала». Шум не вщухав. Довелось напружувати мізки.

І от сталось. Цього тижня після чергового листа щастя від «пересічних громадян» ДАІ видало нову версію. Громадянин був, щоправда, не зовсім пересічний – відомий гонщик, активіст, блогер і т.д. Олексій Молчанов, який звернувся до МВС із питанням «доколє?». Відповідь прийшла чудова. Прочитати її можна або ж в ФБ самого Молчанова, або ось тут.

У двох словах: «Голден флори» не буде. Вона, виявляється, була тимчасово – тільки для того, щоб допомогти державі оформити патент. Бо міліціонери в тому не дуже знаються. А хлопці з Вишневого вирішили допомогти, і безкоштовно все зареєстрували. Наполовину – на державу, наполовину – на себе.

А ось зараз, пишуть міліціонери, починається другий етап комбінації: ДАІ і «Голден флора» знову звернулись в патентні органи з пропозицією викинути приватників і лишити тільки ДАІ. І уже через кілька місяців це нарешті станеться. Тому корупції нема, а є тільки харитативна діяльність, що у народі називається благочинністю і волонтерством.

Не пробуйте зрозуміти, чому ДАІ не найняло за 100 доларів юриста, який їй все би зареєстрував. Бо, ясна річ, читати відповідь МВСівців треба між рядків. Звучить вона насправді так:

«Ми придумали класну схему, яка завжди працювала. Вона трохи зарано вилізла в ЗМІ, тому довелось щось придумувати. Придумати так і не вдалось – і нам сказали схемою пожертвувати. Шкода, але проти начальства не попреш, довелось давати задній хід. Є ще, правда, мінімальний шанс, що народ про історію забуде, і ми відіграємо все назад. Тим паче, що зміни в патент можна вносити довго, юридично ж поки що все на нашому боці. А там і нові номери введуть, і ми ще з ними попрацюєм».

Додаткової родзинки додає, до речі, й те, що нинішнє МВС – під «Народним фронтом», а от скажімо, СБУ-ГПУ – під Порошенком. І відкрити кримінальне провадження щодо замаху на державні кошти – роботи на дві хвилини. Фактів не бракує. А на допитах люди часто розповідають дещо інші речі, ніж у прес-релізах.

У кожному випадку хотілося б закінчити оптимістично. Усе-таки на практично ідентичну історію, яка сталась в часи Могильова, журналісти і громадяни так і не змогли вплинути. Собака гавкала – караван ішов. А сьогодні – вистачило місяця, аби зіпсувати настрій цілому МВС. Тільки нема меж досконалості. Тепер варто розібратись із мотивами любові міліції до харківського «Світлофора».

Олексій Шалайський, «Наші гроші»


Теги статьи: ГАИМилиция

Дата и время 21 ноября 2014 г., 14:27     Просмотры Просмотров: 2755
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Возвращение "радаров": патрульные берут на "вооружение" TruCAM, приобретенные еще для ГАИ
Получили статус участника АТО: в Украине разгорелся скандал из-за ГАИшников
Конец сказки: патрульная полиция Одессы вернулась к системе поборов ГАИ

Водителям готовят неслыханный подарок: сэкономите много денег
Провал реформы: плюсы и минусы возвращения «ГАИшника в кустах»
С новыми жезлом и радаром. ГАИ возвращается на дороги Украины

Опасная статистика. В Киеве растет число пьяных за рулем
Радары и полиция под каждым кустом. После 21 смерти за день власть решила вернуть традиции ГАИ
Врадиевка. 5 лет после погрома

Три года Патрульной полиции: что осталось от того всплеска эйфории трехлетней давности?
Депутат застал полицию за деятельностью в стиле ликвидированной ГАИ
"Превращается в ГАИ": вице-президент ПАСЕ раскритиковал Авакова за штраф в Киеве

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.060091