АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 19°C
Харьков: 20°C
Днепр: 22°C
Одесса: 25°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 20°C
Львов: 19°C
Ужгород: 20°C
Луцк: 19°C
Ровно: 19°C

Як президентський законопроект зриває скасування недоторканності

Як президентський законопроект зриває скасування недоторканності
Як президентський законопроект зриває скасування недоторканності

Запальна риторика справа незайва та нехитра. Куди складніше розкрити руйнівний механізм облуди і омани, змонтований із гвинтиків та шпильок. Дрібних та добірних.

19 жовтня Верховна Рада направила до Конституційного Суду два законопроекти щодо скасування депутатської недоторканності: депутатський №6773 від 19.07.2017, і президентський – №7203 від 17.10.2017.

Звідси питання: чого тягнули із залежалим депутатським, і чого направили прострочений президентський?

Чого тягли з депутатським

Поточна сесія розпочалась 5-го вересня, чого ж понад місяць зволікали з направленням до КСУ законопроекту ще від 19 липня? Десятки разів вносились законопроекти про внесення змін до Конституції, а такої тяганини не бувало.

Аж ось через місяць з гаком надійшов альтернативний президентський, і прояснилось: національний парламент чекав команди і пакету з Банкової. Слухняні, ви наші.

Чого заблукали з президентським

Як не тягли, а запізнились: альтернативний президентський законопроект внесено і зареєстровано з порушенням Регламенту. Тож мав він повернутись назад, на Банкову.

Щоправда, технічні експерти та політологи твердять ніби президентський законопроект не альтернативний до депутатського, а самодостатній. Неповторний як Джоконда.

Читайте також: Замість скасування недоторканності нардепів – обмеження депутатського імунітету

Аргументів, гідних серйозного опонування, однак не наводять, звідки їм і взятись, коли випадок наче класична ілюстрація альтернативи з підручника логіки. Два проекти мають усього по три положення, два з яких тотожні, а треті — дещо інакше (альтернативно) регулюють один і той же предмет.

Обслуга метушиться недаремно, бо депутатський законопроект №6773 наданий народним депутатам ще 05.09.2017, за місяць з лишком до подання президентського (17.10.2017). А згідно ч.9. ст.143 Регламенту "Альтернативні законопроекти подаються до Верховної Ради лише протягом 14 днів після надання народним депутатам законопроекту про внесення змін до Конституції України".

Прострочення явне, крити нічим: законопроект №7203 внесено з порушенням вимог ч.9. ст. 143 Регламенту, і зареєстровано з порушенням вимог ч.2 ст. 92 Регламенту . Відповідно до ч.1 і п.2 ч.2. ст.94 Регламенту, його слід повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи. Який конфуз!

Натомість, проект взяли до розгляду і направили у КСУ: апарат перечити не посмів, опозиція у чвари вступати не стала, що напоказ було б явно програшним. Закон, між тим, відпочиває.

Недоторканність — розмінна монета на ринку амбіцій

Для чого ж президентові знадобилось ломитись у зачинені Регламентом ворота? Може, хоч і поза законом, аби пришвидшити добру справу? Та виходить навпаки!

Класика парламентаризму: працюєш на результат – консолідуй голоси. Підбирай ініціаторів законопроекту так, щоб за ними була потрібна більшість. Кому ж важливіше власне авторство, той, навпаки, плодить альтернативи.

Читайте також: Депутатська недоторканність: скасовувати чи обмежувати?

Звісно, бувають докорінно різні підходи до одного і того ж питання, тоді альтернативність є природною. Чи той наразі випадок?

Обидва законопроекти містять по два змістовні положення, що мають змінити текст Конституції, а саме: виключити частини першу та третю статті 80. Обидві високі сторони прагнуть одного й того ж результату! Точнісінько! Парад однодумців.

У чому ж різниця? У тактиці. Депутати хочуть щоб Закон набрав "чинності з дня, наступного за днем його опублікування" , президент — з 1 січня 2020 року, на початку наступного скликання (у разі чергових виборів).

Набрання чинності депутатським проектом теж можна приурочити до наступної каденції, прийнявши його наприкінці каденції цієї.

Варіант депутатів наче сверблячка-нетерплячка, президентський — мудрований: начебто самих себе депутати недоторканності не позбавлять, а наступників — залюбки.

Розрахунок примарний, хто ж із цих депутатів не мітить у ті? Поганий той солдат, який не хоче стати генералом, поганий той депутат, який не хоче зостатись депутатом. Конституцію ухвалило друге скликання, зараз — восьме, якби мотив «підклади свиню наступнику» грав, про недоторканність уже й забули б.

Менше з тим, кілька голосів через те гіпотетично може і додасться. А скільки реально втратиться внаслідок зайвої президентської альтернативи!

Для кінцевого прийняття законопроекту треба 300 голосів. Навіть при повному конституційному складі парламенту у 450 народних депутатів справа нелегка, при теперішніх 422-х і поготів.

І раптом випав шанс! Список 158-ми ініціаторів законопроекту №6773 рясніє опозиціонерами. Хочеш не хочеш, за свій проект голосувати треба, інакше — прощавай репутація, наступний парламент і власна недоторканність.

Президентові залишалось додати усього 142 голоси. Не всі ініціатори опозиціонери, є там і президентські, та поіменний аналіз свідчить, що президентський резерв був більш як достатній. Якби замість вносити альтернативу, президент спонукав усю свою рать підтримати законопроект №6773, останній прорвався б!

Читайте також: Скасування недоторканності може розвалити неформальну коаліцію, – експерт

А ось президентський законопроект десятків голосів з числа ініціаторів-6773 не дорахується. Зокрема й тому, що опозиціонери-ініціатори апріорі заклали свої голоси, простягнули президентові руку, створили обопільний шанс. Рука повисла у повітрі, шанс випав і розбився … об вельможні амбіції.

Не можеш перестрибнути закон? Опусти його!

Хоч зайцем, без законного квитка, а до Конституційного Суду прострочений закон поїхав. Та це тільки перша інстанція. Далі — попереднє, а, як поталанить, ще й остаточне схвалення законопроекту.

Але якого? Як не крути, а депутатський законопроект №6773 від 19.07.2017 на предмет попереднього схвалення має голосуватись поперед президентського №7203 від 17.10.2017. Хоч за датою внесення, хоч за номером реєстрації, хоч за яким завгодно логічним критерієм.

А тут чатує засада: якщо уся президентська рать проголосує «за», кількість голосів заскалить, стане явним, що президентський проект є зайвим. Якщо ж проголосує «проти» — ганьби не обереться.

Відтак, можна сподіватись чергового трюку — рокіровки: задній президентський проект спробують поміняти місцями з переднім депутатським. Законно це не зробити, хоч президентський законопроект і визначений самим автором як невідкладний, отже попереду черговий раунд між романтичним принципом законності і буденним беззаконням.

Далі по колу: піар, контр-піар, взаємні звинувачення, і … безрезультатність. Депутатам наступного скликання можна не хвилюватись.

Борис БЕСПАЛИЙ, для UAINFO


Теги статьи: ПорошенкоВерховна радаНедоторканністьЗаконопроект

Дата и время 23 октября 2017 г., 13:04     Просмотры Просмотров: 974
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Гройсман попросит Порошенко присвоить Усику звание Героя Украины, Геращенко против
Если б Усик был таким как Порошенко, то упал бы еще в первом раунде — Богуцкая
Порошенко о победе Усика: Гимн Украины в Москве - это символ борьбы и приближение нашей победы

Порошенко любит только деньги – блогер
Цель "Северного потока-2" - нанести удар по членам ЕС и НАТО, – Порошенко
Пристайко: Венгрия реально пыталась не допустить Порошенко на саммит НАТО, мы этого не забудем

Стало известно, когда вернут обязательный техосмотр автомобилей
Анастасія Приходько подала до суду на Адміністрацію президента Порошенка
Эти мерзавцы в США сидят в тюрьме, а в Украине при Порошенко — в Верховной Раде

Крушение Boeing-777 над Донбассом: Порошенко подписал два важных закона о сотрудничестве с Нидерландами
Відкрити списки, закрити «мажоритарку»: навіщо цього домагається ціла низка партій?
Без націоналістичної фракції у Верховній Раді, Україна ніколи не вибереться з болота, – Хмара

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.113818