АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 16°C
Харьков: 18°C
Днепр: 20°C
Одесса: 20°C
Чернигов: 16°C
Сумы: 17°C
Львов: 13°C
Ужгород: 18°C
Луцк: 14°C
Ровно: 15°C

Адвокати Майдану: справа 1 грудня на тому ж рівні, що і при Пшонці і Захарченку

Адвокати Майдану: справа 1 грудня на тому ж рівні, що і при Пшонці і Захарченку
Адвокати Майдану: справа 1 грудня на тому ж рівні, що і при Пшонці і Захарченку

Сьогодні минає рік з дня розгону та жорстокого побиття студентів на Майдані . Але досі не покараний ніхто ні за це, ні за інші криваві злочини. ГПУ надала звітність про те, що по Майдану заведено більше тисячі проваджень, а адвокати переконані, що правоохоронці не докладають належних зусиль.

INSIDER зібрав звітність ГПУ та поговорив з адвокатами майданівців Анною Литвин, Василем Мельничуком та Євгенією Закревською про те, чому слідство не досягло успіху.

1167 справ проти тих, хто втік

Напередодні начальник 2-го слідчого управління ГПУ України Сергій Горбатюк заявив, що в розгоні брало участь 390 беркутівців, але встановити особи, хто саме бив, вони не можуть.

Загалом, за словами начальника Головного слідчого управління Олега Заліска, по злочинах за місяці Майдану було зареєстровано 1167 проваджень та прийнято рішення повідомити про підозру 77 особам.

Але слідству вдалося вручити повідомлення про підозру тільки 47 особам.

За словами Заліска, у перші дні після Революції Гідності з країни повтікали практично всі перші керівники правоохоронних органів і більшість їх заступників.

- Нам всім відомо, як втікали з території України Янукович, Пшонка, Клименко, Арбузов. Тому зараз в слідчих ізоляторах ми не бачемо таку кількість саме організаторів злочинів проти людськості. Це дуже перешкодило розслідуванню протидій громадським акціям, - зазначає Заліско.

За його словами, у цих злочинах була задіяна вся структури влади правоохоронних органів і "більшістю правоохоронців та високопосадовців, що приймали участь у протидії протестним акціям було організоване системне знищення масиву документації – тобто речових доказів у справі".

За версією Генпрокуратури в період з 30 листопада 2013 року по 20 лютого 2014 в Києві загинуло 77 осіб. З них 67 – вбито з застосуванням вогнепальної зброї.

Заступник генпрокурора прозвітував, що слідство допитало більше, ніж 2000 осіб, провело 400 оглядів місць подій та з 80 свідками та 61 потерпілим провело слідчі експерименти, здійснило понад 100 обшуків.

Але адвокати загиблих і постраждалих майданівців не задоволені діяльністю правоохоронців, і вважають, що ті зробили багато такого, що дозволить злочинцям уникнути покарання.

Слідчі експерименти

Анна Литвин та її помічник Василь Мельничук, котрі займаються захистом потерпілих у справі екс-офіцера "Беркуту" Дмитра Садовника, розповіли, як насправді проводилися експерименти на вулиці Інститутській у справі про розстріл 39 майданівців:

 Анна Литвин і Василь Мельничук

- Я представляю там інтереси чотирьох родин – Романа Варениці, Георгія Арутюняна, Сергія Байдовського та Едуарда Гриневича. Звечора прокуратура попросила зібратись усіх на восьму ранку, а на ранок -- адвокати приїхали на вказаний час, а слідчі з експертами судової балістики під’їхала аж на десяту з двома манекенами під пахвами. У результаті на 39 людей у нас працювало пару експертів, за якими весь час бігала купа слідчих прокуратури. Все робилося приблизно, відстані замірювались на око. Натовп людей тут же все затоптував і постійно говорив про щось своє, сказала Литвин.

Адвокат розповіла, що насправді все це треба було робити інакше. У Литвин є підопічний - герой Небесної сотні Роман Варениця, - і є відео, де видно, як його прошивають кулею з верхньої точки Інститутської.

- Тобто, треба розібрати детально історію цього загиблого. Для цього експерти і слідчі мали виміряти точну відстань між Романом і стріляючим та позицію, з якої здійснювали постріли. Потім треба було порівняти, яка саме зброя здатна влучати з такої відстані, - пояснила адвокат INSIDER.

Литвин зазначила, що замість того, щоб таким чином опрацьовувати по кілька людей за день, експертизу на Інститутській провели за три дні.

- У адвокатів загиблих давно склалось враження, що прокуратура навіть не намагається розслідувати цю справу. У ГПУ багато кажуть, що до проведення експертизи залучалися міжнародні експерти — насправді нічого там не було.

Крім того, адвокат розповіла, що самі спеціалісти з прокуратури не були готові до експерименту.

- Наприклад, я та мої колеги до цього часу не бачили жодної карти, де б було позначено час та точне місцезнаходження груп стріляючих і загиблих. Скоро виповниться рік з часу розстрілу Майдану, але нічого подібного не було створено.

Жінка розповіла, що під час роботи слідчі між собою спілкувалися такими діалогами: "А що ти уже зробив у цій справі?". "А я не знаю, що тут робить".

Натомість Євгенія Закревська, адвокат, яка займається справами про побиття та затримання активістів 30 листопада, 22 січня на Грушевського, вбивства 18-20 лютого на Інститутській, справою Ігоря Луценка та справами Автомайдану, пояснила, що кількість судмедекспертиз була величезною, тому що кількість вбитих та поранених була дуже велика:

Фото з Facebook Євгенії Закревської

- Деякі експертизи доводилося проводити повторно. Там закінчувалися реактиви, люди і експертні установи займалися лише цими справами. Це стосується насамперед проваджень по 18-20 лютого.

Вона пояснила, що слова Генпрокуратури є близькими до дійсності. Навантаження на прокуратуру, на органи кіримінального слідства, на судмедекспертів було дуже велике.

- Але загалом я вважаю, що слідчі експерименти були проведені не в достатній кількості і не на достатньому технічному рівні. Наша прокуратура, можливо, не володіє або не хоче використовувати технічний потенціал, - каже Закревська.

Вона зауважила, що адвокати розглядають та намагаються задіяти міжнародних експертів для того щоб вирішити певні процесуальні проблеми.

Щодо балістичних експертиз, то Заліско доповів про проведення 375 таких. Після експертиз, допитів та переглядів відео прокуратура встановила, що більшість із 49 вбивств на Інститутській 20 лютого було здійснено з АК-47 калібру 7/62.

Але адвокат Василь Мельник каже, що це мало що дасть, бо зникли карти на зброю беркутівців.

- У першу чергу пропали особисті карти на зброю "беркутівців". Щоб ви розуміли, "Беркут" має відзвітувати за кожну кулю, випущену зі своєї зброї. Тому ці карти мають бути передані в картотеку МВС.

Анна Литвин додає, що таке замітання слідів відбулося вже після перемоги Революції Гідності.

Виходить, що після цього був розірваний ланцюжок для виявлення справжніх виконавців і замовників. З карткою і автоматом із серійним номером — довести, хто саме стріляв і в кого було б дуже легко, переконані адвокати.

Зараз з доказів лишилися лише кулі, але без відстрілювальних карт і автоматів з серійним номером довести, що ця куля випущена саме "Беркутом" – буде надзвичайно складно на суді, наголошують адвокати.

Два беркутівці і Садовник

- Звичайно, найголовнішою є справа щодо розстрілів 20 лютого мирних мітингувальників, де повідомлено про підозру трьом беркутівцям на чолі з Садовником. Встановлення їх осіб є виключно заслугою слідчих прокуратури. На жаль інформації від МВС та СБУ з приводу розкриття саме цього злочину надано не було, - заявив Заліско на конференції.

Адвокати ж вважають подачу справи до суді передчасною і відзначають у ній масу недоліків.

- Я взагалі вважаю, це надто поспішно робиться. Адвокатів допустили тільки на стадії, коли вже закінчили слідство, чим дуже ускладнили нам можливість надати додаткові докази, які у нас є і були увесь цей час. Мені здається, що це все для того, щоб поставити галочку, що ось ми розслідували справу і вона навіть пішла у нас в суд, - каже Закревська.

беркутівці в залі суду

Захисниця проти швидкості за рахунок об’єктивності.

- Я не про те, що ці троє безпідставно звинувачуються. Ось ці троє беркутівців, вони стріляли з певного сектора, частина людей була вбита, частина поранена. Їм же зараз інкримінуються лише вбиті. Відповідно, якщо справа у такому вигляді піде в суд і буде вирок, то після цього вироку цим людям не зможуть інкримінувати замах на вбивство.

Закревська розповіла, що всі вбивства і поранення мали спільний умисел. Зараз прокуратура просто не встигає "опрацювати" всіх поранених – провести експертизи, допитати, прийти на місце і провести слідчий експеримент.

- Так, це дуже великий об’єм роботи, це правда. Але, як на мене, цю роботу можна виконувати краще.

Нагадаємо, що 19 вересня суд змінив запобіжний захід Садовнику на домашній арешт. Підставою для звільнення стала наявність у підозрюваного у вчиненні особливо тяжких злочинів дружини, трьох дітей та квартири у місті Києві, а також його позитивної репутації.

Закревська вважає рішення суду абсурдним, таким, яке не могло мати місце в жодній демократичній країні.

- І справа тут у тому, що у провадженні суддя вважає, що людину обґрунтовано підозрюють у злочинах, за які йому може "світити" пожиттєве. Уже один цей факт може казати про те, що є загроза того, що він втече чи буде впливати на свідків.

Закревська розповіла, що при цьому Садовник не співпрацював зі слідством, ніяким чином не демонстрував своє розкаяння.

- Тут суддя мала б говорити, що підозра є необґрунтованою, тоді її дії можна було вважати логічними. Але навіть у неї не вистачило совісті написати, що підозра необґрунтована. Вона просто написала, що немає ризиків, що він втече.

Реакцією адвокатів було подати заяву про злочин.

Щодо цієї справи Заліско повідомив, прокуратура відразу зреагувала на незаконне рішення судді Волкової відпустити під домашній арешт. Їй вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину передбаченого частиною 2 статті 375 ККУ – ухвалення завідомо неправосудного рішення.

- Направлено клопотання про відсторонення її від займаної посади. На даний час слідчі дії у даному кримінальному провадженні завершуються, і я думаю, впродовж місяця кримінальне провадження буде скероване до суду, - додав заступник прокурора.

Анна Литвин та Василь Мельничук з приводу справи Садовника вказують на ще кілька прорахунків правоохоронців.

- Насправді, якщо вже сталося так, що його випустили під домашній арешт, головне слідче управління Генпрокуратури мало звернутись до суду, щоб отримати ухвалу на проведення негласних слідчих дій. Наприклад, щоб з’ясувати, з ким Садовник зустрічатиметься на волі, що робитиме під домашнім арештом. Коротше - проконтролювати його! Однак не було зроблено нічого, - сказала Литвин.

убиті 20 лютого на Майдані

На думку Мельничука, цим домашнім арештом Садовнику дали змогу втекти. Йому повідомили, що о п’ятій приїздить наряд. Приїхала оперативна група, постукала у двері, але ніхто не відкрив. Оскільки датчики показували, що браслет у Садовника на нозі, група розвернулася і поїхала в офіс.

- Я цього не розумію! Як би мала діяти адекватна людина? Якщо нема ордера на руках, треба викликати працівника "жеку", понятих. Якщо людина не відкриває двері – цілком можливо, що їй стало зле. У такій ситуації можна просто вибити двері. До речі, я до цього часу не бачив офіційних пояснень, як Дмитро Садовник позбавився браслета – зрізав його чи зламав.

Тут адвокат нагадує, що ситуація з втечами з-під домашнього арешту стає абсурдною. Він згадав, що після втечі екс-депутата Шепелєва звільнили голову Державної пенітенціарної служби Сергія Старенького.

- Так само і в цій ситуації, можна звільнити ще кількох посадовців, але треба ламати систему. У нас так утік Мельник, утік антимайданівць "Топаз" – Гнат Кромський і тут же Дмитро Садовник. Після таких фактів, які уже стали звичкою, ми, правозахисники, упевнені, що домашній арешт – це такий собі засіб для майбутньої вдалої втечі злочинця від правосуддя, - каже Мельничук.

Литвин вказує на інший прорахунок.

- Вийшло так, що звинуватили лише Садовника, а інші відбулися легким переляком. Хоча після його втечі ми з Василем були здивовані, чому і тим двом "простим беркутівцям", які ще сидять від вартою, не оголосили амністії, - іронізує адвокат.

На думку Мельничука, справою Садовника просто відволікли увагу від того, що ніхто не покараний.

Проблема координації

За словами заступника генпрокурора, всі правоохоронці, яких допитували у цій справі як керівники, так і виконавці, не дали жодної інформації, яка б допомогла слідству встановити об’єктивну істину.

Позиція, яку займають співробітники міліції - "нічого не чув, не бачив, не знаю, не пам’ятаю".

Закревська відзначає, що існує проблема координації генпрокуратури з підрозділами МВС та СБУ, котрі виконують окремі доручення в розслідуванні справ і котрі повинні надавати документи, інформацію, проводити службові розслідування.

- Адвокати намагалися взяти на себе неприродну для них функцію - налагодити цю координацію, але на рівні ГПУ нам сказали не влазити не в свої справи: типу це не наша функція, це не передбачено КПК і ніякої координації не потрібно, зараз справа піде в суд і все взагалі добре.

Адвокат вказує, що якщо на низах є ще співпраця, то на верхах це нікому не потрібно.

- Ми (адвокати) співпрацюємо насамперед зі слідством, якщо ми там бачимо націленість на результат і бачимо якусь ініціативність, якихось живих людей, котрим дійсно це цікаво і важливо, то на рівні генеральної прокуратури це нікому не потрібно. Це важливо лише як "галочка", щоб не дуже тріпали на конференціях та під час чергових призначень, - обурюється вона.

Адвокати хочуть, щоб був центр для координації розслідування всіх справ.

- Такі повноваження має Генеральна прокуратура. Виходить така ситуація, що насправді зараз розслідуються тільки ті справи, котрі встигли якось засвітитися і котрі при цьому дуже сильно проштовхують, - розказала адвокат Закревська.

За її словами, справа 1 грудня по побиттю і незаконному затриманню 9 людей зараз на тому ж рівні, на якому воно було при Пшонці, Януковичі та Захорченку. Вона не розслідується взагалі.

- Суть в тому, ці справи реально пов’язані, оскільки певні епізоди повторюють за певними схемами. Для того, щоб виявити такий взаємозв’язок, потрібно щоб у когось в голові була картинка по усім справам. І цей хтось має бути з Генпрокуратури. Насправді цієї картини не бачить ніхто, Каже Закревська.  

Инсайдер


Теги статьи: Майдан

Дата и время 30 ноября 2014 г., 13:45     Просмотры Просмотров: 3713
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Полиция не дала активистам поставить палатки на Майдане. Произошла стычка
’’Делал свою работу’’: нардеп заступился за ’’Беркут’’ и угодил в скандал
Дело о массовых расстрелах на Институтской: пройдена половина пути

Расстреливал Майдан? Появились сенсационные данные об "отравителе" Скрипаля
Дела Майдана. Судебный экватор
Супрун – Гульчий: операция по развалу Национальной медакадемии им. Шупика уже стартовала

Путин хочет присоединить Украину. Завтра он может сделать то же самое с Италией - Порошенко
Нам уже давно плюют в лица, таких "Семочков" тьма
ГПУ сообщила подозрение еще одному экс-"беркутовцу", участвовавшему в разгоне студентов на Майдане

Парубий рассказал о покушении на себя
Парубий рассказал, что в случае поражения Майдана в Киеве планировалось организовать сопротивление во Львове
Парубий рассказал, кто и зачем привозил проституток и бомжей на Майдан в 2014 году

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.139943