АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 23°C
Харьков: 23°C
Днепр: 23°C
Одесса: 22°C
Чернигов: 23°C
Сумы: 23°C
Львов: 20°C
Ужгород: 24°C
Луцк: 22°C
Ровно: 22°C

«Картельні» ціни

«Картельні» ціни
«Картельні» ціни

Асоціація «Союз птахівників України» заявляє про відсутність жодних підстав для звинувачення виробників яєць курячих у порушенні законодавства про захист економічної конкуренції, у зв’язку з нещодавно поширеною в засобах масової інформації заявою про нібито «картельну змову» на ринку Голови Асоціації постачальників торговельних мереж О.Дорошенка, яка за своїм змістом є неправдивою та безвідповідальною.

Насамперед, це стосується даних щодо рівня цін на продукцію виробників яєць курячих. Птахофабрики формують свої оптово-відпускні ціни, виходячи виключно з економічних факторів і відповідно не впливають на рівень роздрібних цін, які встановлюють торгівельні мережі.
 
За умов відсутності декларування торгівельної націнки відповідальність щодо кінцевої ціни лежить повністю на продавцю (торгівельній мережі). Відпускні ціни виробників на сьогодні мають певну тенденцію до зниження, яке з початку січня цього року склало 5,6%. На сьогодні по найбільш вживаній категорії яйця «С1» середня відпускна ціна становить – 22 грн./десяток. Тому незрозуміло, звідки пан Дорошенко взяв вартість у 30,8 грн/десяток, та до якої категорії яєць вона відноситься.
 
Ми розуміємо, що попередні прогнози та коментарі в ЗМІ пана Дорошенка передбачали зовсім іншу цінову ситуацію на яйця в січні-лютому місяцях, тому аби виправдати свою «фаховість» необхідно було знайти інший спосіб - звинуватити виробників у ціновій змові!
 
Однак, об’єктивно аналізуючи ситуацію, потрібно враховувати ряд чинників, які впливають на споживчі ціни і чому порушуються тенденції минулих років.
 
Нагадуємо, що для ринку яєць притаманна сезонність у формуванні відпускних цін, на яку суттєво впливає наявність виробництва яєць у господарствах населення на рівні 45% від загального виробництва. Тому, ціни на яйця найдешевші у літній період, а найдорожчі – в осінньо-зимовий період. Наскільки ми розуміємо, літо ще не настало …
 
На початку минулого року в Україні фіксувалися спалахи високопатогенного грипу птиці, що призвело до введення деякими країнами світу часткових або повних заборон на імпорт з нашої країни продукції птахівництва. Експортні поставки яєць були значно обмежені. Ситуація 2018 року кардинально відрізняється від минулорічної. Основні країни-імпортери українських яєць зняли обмеження, з’явилися нові експортні ринки, зокрема – країни Європейського Союзу, Туніс, Конго, Джибуті, Лівія, Сомалі, Мальдіви, Екваторіальна Гвінея тощо. Експорт яєць в січні перевищив показники січня 2017 року в 2,3 рази, що мало прямий вплив на цінові тренди на внутрішньому ринку.
 
Враховуючи загальнорічний профіцит на вітчизняному ринку яйця, кожен виробник намагається використовувати альтернативні джерела збуту, насамперед експорт. Саме розширення експортних поставок є стратегічним завданням основних промислових виробників яйця. Незрозуміла також логіка «експерта» щодо співвідношення рівня експортних та внутрішніх цін на яйця, як, нібито, ознаки змови на ринку.
 
Виробники експортують за цінами, які на той момент складаються в тій чи іншій країні, і вони протягом року можуть як перевищувати внутрішні, так бути і нижчими за них. Але це не привід звинувачувати їх у анти конкурентних діях.
 
Наголошуємо, що ринкова поведінка на такому чутливому соціальному ринку як яйця курячі повинна бути притаманна усім сегментам ринку: на рівні виробників, оптових постачальників та торгівельних мереж.
 
Зауважимо, що якщо відпускні ціни виробників у січні дещо знизилися, то тут вже постає питання до оптових покупців та роздрібних мереж – чому не відбувається зниження цін хоча б на ті ж 5%? 
 
Якщо ж схилятися до думки, що зменшення цін на яйця не відбувається не через ринкові фактори, а через певні домовленості, то таким чином можна звинувачувати у «картельних» змовах постачальників і виробників, ціни на товари і послуги яких не зменшуються в 2018 році.
 
Натомість нагадаємо, що картельна змова між великими торговельними мережами була доведена Антимонопольним комітетом України у 2015 році та на 15 найбільших мереж було накладено штрафні санкції на загальну суму більш ніж 200 млн. грн.
 
Однак ситуація суттєво не змінилася і торгівельні мережі продовжують проведення узгоджувальної політики по відношенню до товаровиробників, зокрема яєць. В минулому році вони сповна користувались ситуацією з обмеження ринків збуту і мали можливість диктувати виробникам свою цінову політику. Останні в свою чергу через зменшення каналів збуту, вимушені були йти на поступки та знижувати ціни.
 
На сьогодні, ми не бачимо передумов для зниження цін на яйця, про що неодноразово повідомлялось в ЗМІ та прогнозувалась така цінова тенденція аж до повноцінної дії сезонних чинників.
 
Не забуваємо і про фактор собівартості виробництва яєць, яка постійно збільшується через ріст цін на основні її складові. Це в першу чергу зростання цін в минулому році на корми на 17%, на комунальні послуги на 10%, на паливно-мастильні матеріали на 30%, підвищення заробітних плат в секторі більш ніж на 25%, знецінення національної валюти по відношенню до євро за рік склало більше 20%, а це прямий вплив на вартість ветеринарних препаратів, вітамінів, кормових добавок, обладнання, яке закуповується переважно у європейський виробників. Тенденції збільшення собівартості тривають і на початку цього року.
 
Звертаємось до «експертів» та засобів масової інформації із закликом не поширювати публічних заяв з необґрунтованими звинуваченнями, вводячи при цьому в оману населення  і провокуючи дестабілізацію на продуктовому ринку!
 
poultryukraine.com

Теги статьи: Дорошенко ОлександрптахофермаКонкурентиБізнесЗМІЯйцяСоюз птахівників України

Дата и время 01 марта 2018 г., 12:35     Просмотры Просмотров: 1478
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Суди визнали банкрутом ТОВ "Компанія Рона"
Суд сказував претензії ДПС до птахофабрики Косюка на 400 млн грн
«Брехня, нахабна брехня й статистика». Або як газовики Фірташа виграли суд проти АМКУ

Злидні і розкіш депутата "ОПЗЖ" Кісільова: перекупка (ФОПівка) дружина та квартира за 25 мільйонів гривень
Геннадій Заболотний – претендент на крісло НСЗУ з корупційним минулим
Нардеп Холодов приховує мільйони через несплату податків

Два держбанки реструктуризували "молочні" борги групи "Континіум"
Як "Слуги народу" підвісили всіх громадян на податковий гачок?
Малий бізнес і "звуки" Кільчицької

Колишній депутат від столичного ДВРЗ Тесленко та його родина має майже 100 земельних ділянок на Київщині
Депутат ОПЗЖ Михайло Царенко: від торговця каштанами до Биківнянського феодала
Депутат Київради Сергій Артеменко приховує доходи та переписав майно на своїх батьків, які мають нерухомості на майже 22 мільйони

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Нужно ли посадить Медведчука?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.052112