АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 0°C
Днепр: 1°C
Одесса: 3°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 0°C
Львов: 4°C
Ужгород: 6°C
Луцк: 3°C
Ровно: 2°C

Гройсман блокує голосування законопроекту про Національне Антикорупційне Бюро

Гройсман блокує голосування законопроекту про Національне Антикорупційне Бюро
Гройсман блокує голосування законопроекту про Національне Антикорупційне Бюро

Голова Верховної Ради України, Володимир Гройсман блокує розгляд в сесійній залі законопроекту №1406, який вносить ключові зміни до закону про Національне Антикорупційне Бюро. Вже 2 раз поспіль спікер не виносить законопроект до сесійної зали, хоча він і був рекомендований до розгляду як першочерговий на Погоджувальній раді.

Це було зроблено для того, щоб зареєструвати та «протягнути» до сесійної зали законопроект №1660, поданий Юрієм Луценко. Цей законопроект залишає значний вплив Президента на ключовий антикорупційний орган держави, а також унеможливлює розслідуванням ним діяльності самого Петра Порошенка.

Законопроект №1406, підтриманий  Комітетом запобігання і протидії корупції,  вносить важливі зміни до антикорупційних законів від 14 жовтня, без яких останні не зможуть бути реалізовані. Зокрема, вносяться зміни до Закону про Національне антикорупційне бюро, які покликані повернути політичну незалежність Директору Бюро, достойні зарплати його співробітникам, а також позбавити можливості працювати в Бюро осіб, які протягом останніх п’яти років працювали у спеціально уповноважених підрозділах по боротьбі з корупцією в існуючих органах правопорядку.

Хочемо нагадати, що в ніч з 13 на 14 жовтня, напередодні голосування за Антикорупційний пакет, в законопроекти було внесено близько 300 правок, багато з яких нівелювали роботу майбутніх органів по боротьбі з корупцією, як-то Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції.

Тим не менше, спікер не поставив на голосування законопроект ні 25 грудня, ні сьогодні, як це було рекомендовано Комітетом запобігання і протидії корупції. «Я особисто тричі звертався до голови парламенту із проханням поставити на голосування законопроект №1406, ухвалений комітетом, як необхідний для створення антикорупційних органів, – стверджує Єгор Соболєв, голова Комітету запобігання і протидії корупції. – Винесення на голосування в зал законопроекту спікер особисто обіцяв також і громадським активістам з «Реанімаційного пакету реформ», під час їх особистої зустрічі. Тим не менше обіцянки не були виконані і розгляд законопроекту і далі штучно затягується» , – додає народний депутат.

Слід відзначити, що зміни, запропоновані законопроектом №1406, зафіксовані в Коаліційній угоді та є необхідною умовою для того, щоб  Антикорупційне бюро стало дійсно незалежним та ефективним органом по боротьбі з високопосадовою корупцією в Україні.

На думку активістів найімовірнішою причиною відкладення голосування законопроекту є президентське лобі та можливість впливу Президента на обрання голови Бюро. «Одними з ключових змін, які прописані в законопроекті №1406, та які не хочуть ставити на голосування в залі, є віднесення до підслідності НАБ колишніх Президентів України, яким рано чи пізно стане і існуючий Президент Петро Порошенко – розказує Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції». – Звичайно, що це турбуватиме Петра Олексійовича і ця норма гальмується Банковою, разом зі всім законопроектом».

Ще однією нормою, що ймовірно блокує розгляд законопроекту, є обрання саме Конкурсною комісією, як колегіальним органом, а не Президентом особисто, голови Антикорупційного Бюро. Так, в теперішній версії закону, саме Президент призначає голову Антикорупційного Бюро, вибираючи його з 3 найкращих претендентів, відібраних комісією, після чого його кандидатуру затверджує Верховна Рада України. Законопроектом, же пропонується, щоб саме незалежна комісія, до якої ввійшли 9 експертів, обирали голову бюро, а Президент лише затверджував його. «Ця норма суттєво послаблює вплив та президентський контроль за Головою бюро, – стверджує Сергій Лещенко, народний депутат України.  – Цю норму було вилучено вночі напередодні голосування закону і повернути її критично необхідно, адже самі від неї залежатиме політична незалежність ключового антикорупційного органу країни».

Підозри активістів підтвердилися після реєстрації Юрієм Луценко, вчора, 27 грудня, законопроекту №1660, в якому немає норм про обов’язкову підслідність колишніх Президентів, та залишається варіант обрання Директора Антикорупційного бюро Президентом. Окрім того законопроект Юрія Луценка не відновлює норму, щодо заборони колишнім співробітникам антикорупційних підрозділів правоохоронних органів працювати в новоствореному Антикорупційному Бюро.

«Законопроект, запропонований Юрієм Луценко, чітко показує, що Президент хоче зберегти свій контроль за призначення голови Антикорупційного бюро та не готовий ставати суб’єктом розслідувань, – стверджує Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції». – Але крім всього цей законопроект ще й не повертає ключової норми, щодо неможливості роботи в Бюро колишніх правоохоронців, які вже доборолися з корупцією до того, що за рівнем корумпованості системи ми знаходимось в  світових лідерах, конкуруючи хіба що з Гвінею. Якщо депутати підтримають цей законопроект – це буде прямим порушенням Коаліційної угоди».

Крім того, законопроект Юрія Луценко нівелює політичну незалежність майбутнього органу. Так, Верховна Рада України, за погодженням із Президентом, простою більшістю, тобто 226 депутатами, може висловити недовіру Директору Національного бюро та відправити у відставку. Фактично, це означатиме повну політичну залежність керівника органу від парламентської коаліції та неможливість розслідування справ, пов’язаних з чинними депутатами більшості.

Слід відзначити, що прийняття законопроекту №1406 до кінця року є критично важливим, адже без пропонованих змін буде не можливим провести конкурс на посаду Директора НАБ до 25 січня 2015 року як того вимагає антикорупційний закон. Це пов’язано з тим, що Закон про Національне антикорупційне Бюро в процедурі відбору Директора посилається на новий Закон про запобігання корупції, який буде введений в дію лише в квітні наступного року. Таким чином, за існуючою процедурою неможливо запустити роботу Конкурсної комісії, яку нещодавно сформували. Якщо відбір буде зроблено за чинним порядком, то його потім можна буде оскаржити, як незаконний.

В іншому випадку, Верховна Рада або не виконає Коаліційну угоду, підписану 5 фракціями, що ввійшли до парламентської більшості, або залишить менше тижня, враховуючи новорічні свята, на конкурс з відбору Директора НАБ.

Наступна пленарна сесія парламенту запланована на 13-15 січня, тобто за 10 днів до кінцевої дати обрання Директора Національного антикорупційного бюро.

http://antac.org.ua/


Теги статьи: Антикоррупционное бюроГройсман

Дата и время 28 декабря 2014 г., 20:09     Просмотры Просмотров: 6280
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Дипломатичні методи впливу на керівництво держави давно вичерпані. Лише організований тиск…, — Соболєв
Кое-что о Винницкой мафии в Госгеокадастре для Гройсмана и Порошенко
Аграрные бабки Садового

Гройсман подарил премьеру Канады Трюдо разноцветные украинские носки
Гройсман: Украина поможет Канаде построить космодром и запускать наноспутники
Браво реформаторам Гройсману и Порошенко: задолженность по зарплате выросла уже на 38%

Гройсман рассказал, как вырастут зарплаты в Украине
Гройсман пояснил высокие потребительские цены тем, что "украинцы больше получают"
"Вы будете сидеть". Гройсман во время совещания отстранил главу Госгеокадастра и анонсировал дело против него

Порошенко обиделся на украинцев, которые критикуют, как он перерезает ленточки
Владислава Мельник: Начало дня в Верховной Раде. Невыдуманная история
Блогер: это похоже на унижение человека, который работал всю жизнь, маме в 70 лет повысили, было 1509 грн, стало 1331 грн

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

На чьей вы стороне в событиях под Радой?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.070765