АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -1°C
Харьков: -1°C
Днепр: 0°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -1°C
Сумы: -2°C
Львов: -1°C
Ужгород: 0°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

Хомут за 46 тисяч

Хомут за 46 тисяч
Хомут за 46 тисяч

Прості німецькі вироби коштували українським атомникам дуже не простих грошей.

Читання «Вісника держзакупівель» дає змогу не тільки зрозуміти, як витрачає гроші держава, а й побачити, в якому глибокому місці вона знаходиться. Цей текст не про переплати, корупцію чи інші подібні речі. Цей текст – про те, як, читаючи про державні тендери, можна себе уявити індіанцями часів Кортеса, які міняли золоті злитки на «товари з високою доданою вартістю», тобто намиста.

Наштовхнула нас на розширення світогляду одна закупівля. Мова йде про обладнання від  німецького виробника «Lisega Se», придбане Южно-Українською АЕС на суму 6,61 млн грн.

Оскільки редакція «Наших Грошей» населена здебільшого гуманітаріями, то такі слова як «гідроамортизатор» та «в’язко-пружний демпфер» звучать для нас як музика сфер. А мистецькі вироби, як відомо, можуть коштувати неймовірних грошей.

Наприклад, британський митець Демьєн Херст отримав всесвітню славу, коли обклеїв діамантами звичайний череп (на фото вгорі митець та ого витвір) і продав його за $100 мільйонів групі «анонімних інвесторів». Цей рекорд потрапив на обкладинки навіть ділових газет, тож після цього будь-який виріб Херста торгувався за несусвітні гроші.

Однак згодом з’ясувалось, що анонімними інвесторами були друзі Херста, які вклались у цю справу саме задля розкрутки митця. Через це виникли певні сумніви, а чи були сплачені ті сто мільйонів взагалі. Зате не виникало сумнівів у подальших комерційних успіхах Херста. Наприклад, він розклав різнокольорові таблеточки на скляних поличках, назвав цю інсталяцію «Весіння колискова» і продав її з аукціона за $19 млн.

Ці пігулки від Херста були продані за $19 мільйонів.

Ці пігулки від Херста були продані за $19 мільйонів.

Згадати історію цього успіху нас змусило вивчення деталей тендеру миколаївських атомників.

Вони купили гідроамортизатори типу 30 53 13 по 430 тисяч гривень. Ця штука потрібна для гасіння коливань, коли з різних кінців до амортизатора прикріплено якісь навантаження. Подібні штуки є не тільки на АЕС, вони є і у автомобілях. При цьому сам автомобіль можна купити набагато дешевше ніж 430 тисяч. Ось фото та технічні дані цього виробу довжиною 61 см і вагою 29 кг.

Lisega Гідроамортизатор тип 30 53 13 фото Lisega Гідроамортизатор тип 30 53 13

Хоча з огляду на те, що маємо справу все-таки з атомом, то амортизатори для цієї галузі мають бути незвичайними. У нашому випадку вони виготовлені з хром-молібденового сплаву (щоб працювати при температурах у сотні градусів) і оцинковані (щоб не іржавіти).

Розуміючи, що вартість гідроамортизатора навряд чи може приголомшити пересічного «нетехнаря» саме через оцю незрозумілість «що воно таке», і, можливо, для атомників воно має коштувати як цілком пристойний автомобіль за $25 тисяч, перейдемо до найпростіших деталей з тендерного списку.

Це хомути. Їх бачили усі. Наприклад, хомутом називається смужечка пластику, якою перехоплюють змотаний провід. Ви могли його бачити, розпаковуючи куплену у магазині зарядку для мобільника.

хомут пластик

У нашому випадку мова йде про металеві хомути. Їх теж багато хто міг бачити, наприклад, коли ремонтують водопровідні труби, то саме хомутами притискають ізоляційний матеріал до труби.

хомут метал міні

Звісно, що у нашому випадку це більш складна конструкція. Хомут Дн 426 тип 36 42 12 призначений для того, аби затягуватись довкола труби діаметром майже 43 сантиметри (ну або стягувати купу проводів/трубок у один жмуток діаметром 43 см). Тобто він величенький. Нам вдалось знайти буклет виробника «Lisega», у якому вказані параметри хомута та дані про матеріал, з якого його виготовлено.

хомут 36 42 12 креслення  хомут 36 42 12

Хомути по 46 452 гривні за штуку важать близько 30 кілограмів і зроблено зі сталі 13CrMo4-5 . Питома вартість становить 1 548 гривні за кілограм, або майже $100. Запам’ятаємо ціну.

Сталь 13CrMo4-5 – це іноземне маркування. На території колишнього СРСР прийнято інші абревіатури. Аналогом у цьому випадку є сталь 12ХМ (ті самі хром і молібден для роботи у гарячому середовищі). Ціну на неї можна знайти у відкритих джерелах. Найдорожча, як нам вдалось побачити, коштує $3 за кілограм.

Звісно, щоб зробити з листа сталі хомут, треба докласти певних зусиль. А зусилля коштують грошей, які і називаються доданою вартістю.

Але у «Наших Грошах» не всі гуманітарії, є журналісти і з технічною освітою. Саме ця освіта свого часу допомогла нам розповісти, що болти, які коштують по 2 гривні за штуку, «Чорноморнафтогаз» аж ніяк не міг купувати по 400 гривень. І пояснення спеців Кацуби про супер-пупер сталь для цих болтів не витримало простого порівняння з цінами на дорогоцінні метали.

У випадку з атомниками ми не будемо пірнати у ювелірний ринок. Просто зафіксуємо факт. Хомути є досить простими виробами, там не треба нанотехнологій. Але на шляху перетворення шматка сталі питома вартість зросла з 3 до 100 доларів за кілограм металу. Або так: три прості хомути по 46 452 гривні за штуку коштують як автомобіль «Ланос». А вся партія з шести хомутів, яку купили атомники, коштує як пристойний «Hyundai Accent».

Мабуть це і називається доданою вартістю високотехнологічних виробів, яка дозволяє розвинутим країнам жити сито і заможно. А таким сировинним придаткам як Україна залишається заздрити, прагнути до євростандартів, платячи за них шалені гроші і мріючи про «імпортозаміщення». Ну і по ходу розширювати світогляд.

PS. Розуміємо, що відповідальні фахівці «Енергоатому» можуть розцінити цю публікацію як звинувачення у штучному завищенні тендерної ціни. Так, для подібних підозр є певні підстави. Одна фірма подавала на тендер вдвічі заявку, але її виперли, і зрештою тендер розіграли дві компанії з одного «клубу». Однак зараз мова за інше. У конкурсній документації ЮУАЕС було вказано, що атомники хочуть купити приладдя саме від німецького виробника «Lisega» без чарівної приставки «або еквівалент». Не в нашій компетенції судити, наскільки технічно та науково обґрунтованою є ця прихильність до певного виробника.

Але ми цілком свідомі того, що будь-яка монополька навіть найвищого левелу на рівні «хочу лише німецьке» веде до цінових аномалій. І ще раз акцентуємо увагу: хомути – це технологічно проста річ. Приблизно так само як і намисто.

Європеєць Пітер Міньойт у 1626 році купив у індіанців острів Манхеттен, з якого зародився Нью-Йорк, за купку ганчірок, горілку та буси на загальну суму 24 долари.

Європеєць Пітер Міньойт у 1626 році купив у індіанців острів Манхеттен, з якого зародився Нью-Йорк, за купку ганчірок, горілку та буси на загальну суму 24 долари.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»


Теги статьи: ЭнергоатомМеталатом

Дата и время 30 декабря 2014 г., 09:12     Просмотры Просмотров: 6194
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
13 декабря 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.05183