АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -5°C
Харьков: -7°C
Днепр: -4°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -7°C
Сумы: -9°C
Львов: -2°C
Ужгород: -1°C
Луцк: -2°C
Ровно: -3°C

Бюджет недорозвитку 2015: соціальний Євромайдан на часі?!

Бюджет недорозвитку 2015: соціальний Євромайдан на часі?!
Бюджет недорозвитку 2015: соціальний Євромайдан на часі?!

Якщо в майбутньому письменники захочуть знайти цікаву тему для політичних трилерів з історії України, то вони однозначно мусять звернутися до теми прийняття бюджетів. Ми бачили проекти бюджетів, які роздавалися за день до голосування, бачили бюджети, які приймалися в присутності уряду і під тиском різних олігархічних груп та дрібних угрупувань. Власне, бюджет 2015 не є винятком, попри коаліційну угоду, в якій було передбачено, що бюджет має бути розглянутий в середині грудня 2014 року, поки триває його обговорення.

Протягом тривалого часу в Україні встановлювався олігархічний тип економіки, який базувався на реалізації політичного капіталу щасливого клубу мільярдерів у численні податкові пільги та преференції або просто у можливість уникнення сплати податків. Водночас, політична «стабільність» не раз досягалася соціальним підкупом населенням, коли уряд і парламент свідомо йшли на збільшення соціальних виплат, не беручи до голови питання майбутнього дефіциту бюджету чи питання джерел забезпечення соціальних виплат.

Здавалося б, ця система працюватиме вічно. Однак, під тиском війни на Донбасі та відвертого роздратування партнерів з ЄС та США, уряд Арсенія Яценюка вирішив скоротити соціальні видатки, забувши ліквідувати як мінімум третину міністерств та відомств, а також вдало заховавши окремі відомства під інші вивіски. 
Не лібералізувавши економіку і не створивши жодної причини для надходження іноземних інвестицій, уряд нарешті почав імітувати прагматичну роботу. 

Тільки попередній погляд на ще на проект державного бюджету говорив про саму неможливість його виконання. Що видається нереалістичним? Розмір надходжень до прибуткової частини у розмірі 475,2 млрд. гривень, в той час як видатки мають скласти 527 млрд. гривень. Сама структура наповнення бюджету містить чималий сюрприз для українців, адже чимала частина надходжень, а саме 75,89 млрд. гривень має надійти за рахунок збільшення податку з доходів фізичних осіб – у розмірі 42,32 млрд. гривень і податку на прибуток підприємств 33,57 млрд.

Уряд сподівається збільшити кількість сплачених податків з доходів фізичних осіб за рахунок легалізації заробітної платні за рахунок скорочення Єдиного соціального внеску протягом трьох років. Але насправді, видається більш логічним і раціональним (з огляду на олігархічну природу нашої економіки та політики), що держава почне тоталітарний нагляд за економічним життям громадян. Напевно, зрозуміло одразу, що до категорії найбільш уважного догляду навряд чи потраплять громадяни, які мешкають у Конча-Заспі або нудьгують в Австрії, очікуючи на дивіденди від кримінального та напівкримінального бізнесу в Україні. 

Уряд внiс суттєві зміни до Податкового кодексу, згідно з якими, кількість податків з громадян значно зросте. Так в країні вiдтепер буде введено обмеження на здійснення готівкових операцій. Відповідно, у разі, якщо здійснені Вами витрати будуть перевищувати прибутки, податкові органи вимагатимуть відшкодування у розмірі 30% від суми.

Спочатку, уряд бажав аби з першого січня, починався термін обов’язкового заповнення податкових декларацій, де громадяни України мусять повідомити про всі доходи, в тому числі й ті, які отримані «в конверті», а також все рухоме та нерухоме майно. Відсутність декларації на думку урядовців, автоматично переводить громадянина в категорію особи, вартість активів якої становить 200 тисяч гривень. Українці позбавляються права вільно зберігати кошти у розмірі більш ніж 200 тисяч гривень. Тобто, державні фіскальні органи отримували б право здійснювати стягнення громадян без жодної доказової інформації про розмір прибутків. Щойно громадянин зазначає, що має таку суму в готівці, він зобов’язаний класти її на депозит.

Добра новина є для тих, хто хоче задекларувати своє майно і вийти цілком «сухим з води», адже завдяки цій декларації відбувається податкова амністія на все майно, кошти і т.д., які були отримані до вступу в дію оновленого Податкового кодексу.

Але сюрпризи триватимуть і с  прийняттям в дію Податкового кодексу з новими статтями; збільшуються ставка податку на прибутки фізичних осіб. Чим більше буде офіційна зарплата працівника, тим вищий буде податок. В разі, якщо офіційна зарплатня перевищуватиме 12180 гривень, ставка податку стає 20% від зарплати. 
Оподаткуванню підлягатиме вся нерухомість, включаючи комерційну та некомерційну. Власники навіть невеликих квартир, будуть вимушені сплачувати податок на нерухомість, оскільки попередні пільги не діятимуть.

З одного боку, спроба державного апарату вивести економічну діяльність українців з тіньового сектору економіки, заслуговує виключно на заохочення та схвалення. Однак, враховуючи відсутність реальних реформ за останні дев’ять місяців 2014 року серед державних органів влади, таке починання виглядає як чергова спроба примусити зубожіле від інфляції та війни суспільство бути заручником фіскальних органів.

Замість всілякого заохочення самозайнятості населення, скасування, а не зменшення податків для малого та середнього бізнесу, ми отримуємо ситуацію, коли метою фіскальних органів є вилучення коштів у населення. Напевно, для цього варто буде запросити українського біженця в Австрії Олександра Клименка, який довів, що може виконати будь-яке доручення своїх господарів.

Те, що приймати зміни до Податкового кодексу, згідно діючого законодавства, можливо тільки за півроку до складання бюджету, вочевидь не хвилює команду Арсенія Яценюка. 

Так само, як і не хвилює те, що збільшення податкового пресу на громадян аж ніяк не сприятиме розвитку економіки і самого суспільства. Чи вийдуть громадяни на соціальний Майдан? Залежить тільки від законодавців, які мусять добре поміркувати над тим, внаслідок чого вони прийшли до сесійної зали і кому завдячують не тільки депутатським місцем, а й зрештою життям і безпекою.

Народна армія, яка була в короткий термін підтримана звичайними громадянами і окремими олігархічними групами – це результат самоорганізації суспільства і готовності жертвувати власні кошти на безпеку та оборону цілої країни.

Волонтерський рух – який замінив або посилив практично всю соціальну роботу в суспільстві – це наслідок соціальної відповідальності, яку добровільно на себе взяли українські громадяни. 

Подякувати суспільству за допомогу і підтримку створенням системи максимального визиску коштів з громадян може тільки уряд, який хоче допомогти зовнішнім та внутрішнім ворогам України. 
Або просто уряд, який не розуміє ані свого історичного призначення, ані факту неможливості жити по-старому.

Станiслав ФЕДОРЧУК, PRO-TEST


Теги статьи: БюджетГосбюджет

Дата и время 30 декабря 2014 г., 16:08     Просмотры Просмотров: 3288
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.688919