АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 8°C
Харьков: 11°C
Днепр: 15°C
Одесса: 13°C
Чернигов: 5°C
Сумы: 6°C
Львов: 10°C
Ужгород: 13°C
Луцк: 12°C
Ровно: 11°C

Коли Порошенко продасть свій бізнес?

Коли Порошенко продасть свій бізнес?
Коли Порошенко продасть свій бізнес?

Як член парламентського комітету по боротьбі з корупцією не міг не проаналізувати ситуацію з суміщенням Петром Порошенком посади Президента України і володіння ним величезним диверсифікованим бізнесом. Про це пише депутат Ігор Луценко у своєму блозі на сайті LB.UA.

У Порошенка є ряд активів в Росії – великих підприємств: кондитерська фабрика в Липецьку і та судноремонтний завод у Севастополі. 

Очевидно, що приклад президента дуже сильно діє на всю систему державної влади. Той факт, що глава держави досі не позбавився від очевидного конфлікту інтересів, є могутнім сигналом для усієї Системи – усі чиновники розуміють, що влада вважає таку поведінку прийнятною.

Особливо деструктивним для морального клімату в країні є той факт, що обіцянка продажу бізнесу була здійснена Порошенком під час його виборчої кампанії.

В таких умовах гасло «геть олігархів» лишається фантастикою, боротьба з так званою «макрокорупцією» є нереальною. І дійсно, увесь список Форбса (крім найбільш «відморожених» бізнес-партнерів Сім’ї, та й то тимчасово) зараз почуває себе цілком нормально, якщо брати поправку на історичні обставини. Принаймні, у горі деяких олігархів (Фірташ, наприклад) заслуги української влади немає – іноземні спецслужби роблять роботу за ГПУ.

З акціями Порошенка є як мінімум дві гострі проблеми. Перша – це конфлікт інтересів, пов’язаний з його власністю в Росії та контрольованих Росією територіях. Нагадаю, там у Порошенка є ряд активів – великих підприємств: кондитерська фабрика в Липецьку і та судноремонтний завод у Севастополі.

Якщо Україна застосує санкції до російського бізнесу – то нарветься на симетричну відповідь, від якої постраждає особисто Порошенко. По факту зараз Україна практично не застосовує санкцій до Росії, на відміну від ЄС і США.

Другий серйозний конфлікт інтересів – це суміщення володінням П’ятим каналом із перебуванням на найвищій державній посаді. Очевидно, що цим створюється ризик залежності ЗМІ від влади, виникає ймовірність, що діяльність держорганів будуть висвітлювати необ’єктивно.

На жаль, мушу констатувати, що жодних правових норм, котрі би примушували президента продати належні йому акції, українське законодавство не містить!

Найголовнішим документом, що регулює правовий статус президента, є Конституція України. У ній сказано, що “Президент України не може мати іншого представницького мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян, а також займатись іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю чи входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку”.

І все. З приводу правомірності обмеження підприємницької діяльності президента є інша норма: “Підприємницька діяльність депутатів, посадових и службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом”.

Стосовно акцій як об’єкта права власності в Конституції норма також є. Але вона не підтверджує, а навпаки, спростовує можливість застосування до президента додаткових обмежень “Кожен має право володіти, користуватись и розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності”.

Це – станом на сьогодні.

А як же Закон «Про запобігання корупції», котрий має вступити в дію з квітня цього року? Адже у третій статі цього закону сказано, що він поширюється, зокрема, і на президента?

На жаль, і на нього не рекомендую сподіватися.

Цей документ містить, на мій погляд, дуже слабку норму, передбачену статтею 36: топ-чиновники «зобов’язані протягом 30 днів після призначення (обрання) на посаду передати в управління іншій особі належні їм підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом».

Зазначу, що передача акцій в управління іншій особі ніяким чином не обмежує особу в можливостях отримувати зиск від володінням цими акціями. Ні отримувати дивіденди, ні продавати ці акції Закон не забороняє.

В той же час, така могутня особа як президент може впливати на долю цілих галузей, тим самим створюючи за рахунок свої владних повноважень сприятливі умови для свого бізнесу – і тим самим підвищувати і його прибутковість, і ціну його акцій.

Що ж робити?

Щоб вирішити проблему конфлікту інтересів, можна іти двома шляхами: політичним і юридичним.

Політичним – це означає добиватися виконання Порошенком його передвиборчих обіцянок про продаж свого бізнесу. Це буде складно, бо влада не боїться народу. Врешті, обидві спроби революції в Україні були мирними. Жодна корупційна тварина під час них не постраждала…

Другий – вимагати від парламенту прийняття більш жорсткого антикорупційного законодавства, яке б прямою нормою закону зобов’язувало президента (і прем’єра) позбавлятися активів у розумні строки.

Але і це буде дуже непростий шлях. За президента стануть горою (і медійним ресурсом) усі олігархи. Бо олігарх при владі є гарантією їхнього безхмарного життя.

Тим не менш, іншого вибору, ані зламати Систему, у нас немає.

 Нет Коррупции


Теги статьи: ПорошенкоРошен

Дата и время 15 января 2015 г., 12:29     Просмотры Просмотров: 2408
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Порошенко обул лоферы Louis Vuitton за 24 тысячи, обновил стрижку и лицо
Новинский расчищает дорогу
Порошенко не стеснялся фотографироваться с криминальным авторитетом, – Гнап

Не надо заглядывать в глаза Путину-убийце и обманываться "режимом тишины", - Порошенко
Порошенко на выходных заявил о получении из Швейцарии дивидендов на 152,4 млн грн
Порошенко задекларировал больше всего наличных среди нардепов – 1,8 млрд

Политолог: 50 лямов кеша — очередная брехня крыголама
Порошенко хранит наличными более 1,8 млрд гривен «из-за политических репрессий»
Липецкая фабрика Зеленского: как «Квартал 95» зарабатывает в России в обход санкций

Липецкая фабрика Roshen не смогла оспорить в суде начисление 580 тысяч долларов налогов
За Зеленского готовы проголосовать 24,9% граждан Украины, за Порошенко - 13,1%, за Тимошенко - 12,1%, - опрос "Рейтинга"
Дубинский рассказал, как «слуг» в Киевском облсовете загоняют в коалицию с Порошенко и тянут через него подозрительные закупки под COVID-19

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Начнет ли Россия полномасштабную войну с Украиной в ближайшее время?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.238333