АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 18°C
Днепр: 19°C
Одесса: 20°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 18°C
Львов: 17°C
Ужгород: 18°C
Луцк: 19°C
Ровно: 19°C

Що робити, якщо під час мобілізації не пускають за кордон

Що робити, якщо під час мобілізації не пускають за кордон
Що робити, якщо під час мобілізації не пускають за кордон

Військкомати не мають права заборонити залишати Україну. Відповідати перед законом доведеться лише тим, хто отримав повістку і не з’явився в призначений –час.

Ні райвійськкомати, ні Міністерство оборони України не мають ні законних, ні практичних можливостей заборонити громадянам України, які підлягають призову в Збройні сили, поїхати за кордон, а також пересуватися по території країни, заявив юрист, адвокат Шевченківської колегії адвокатів м.Києва Юрій Криворучко.

"Відповідальність у вказаних громадян може виникнути лише якщо, підлягаючи призову, вони не з’являться у встановлений на порядку термін до військкомату або пункт збору. При цьому вони повинні знати, що їх викликали. Тоді громадяни нестимуть відповідальність перед законом", – заявив юрист. Українцям призовного віку, яких відмовляються пропускати через український кордон, Юрій Криворучко радить звертатися до суду. "Рекомендую оскаржити незаконність дій та/або бездіяльність відповідних посадових осіб, що перешкоджають реалізації права громадян на вільне переміщення, виїзд з України і в’їзд в Україну", – сказав адвокат.

Держприкордонслужба, за його словами, не має права перешкоджати людям призовного віку тимчасово виїхати за кордон. "Навіть якщо прийшла повістка, чинним законодавством України не передбачена заборона виїзду. Їхати за кордон можна, за умови, що людина повернеться до зазначеного в повістці часу, коли потрібно з’явитися у військкомат", – заявив Юрій Криворучко. Самі прикордонники також заперечують, що перевіряють у чоловіків документи з військкомату. "Інформація про перевірку прикордонниками у громадян України чоловічої статі призовного віку під час перетину державного кордону довідок з військкоматів не відповідає дійсності", – йдеться в офіційному повідомленні Держприкордонслужби.

Адвокат також упевнений, що якщо Кабінет міністрів своїм розпорядженням або постановою обмежить виїзд українців призовного віку за кордон, це буде порушенням законодавства. Так, в ст. 33 Конституції України йдеться: "Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну". Крім того, згідно п.2 ст. 116 конституції України, Кабінет міністрів серед іншого вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод громадян. Статтею 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. "Конституція має найвищу юридичну силу.

Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй", – сказано в тексті Основного закону. Якщо Кабмін на виконання указу президента прийме постанову, якою обмежить право громадян на виїзд, це буде грубим порушенням прав людей, впевнений адвокат Юрій Криворучко. "Всі норми Конституції є нормами прямої дії і не можуть бути скасовані або звужені по суті яким-небудь іншим законом або підзаконним актом, крім тих, які вносять зміни до Конституції України", – заявив юрист.   Зараз основним правовим актом, який регулює питання виїзду з України і в’їзду в країну, є Закон України "Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України", який був прийнятий в 1994 році. Згідно з ним, українці мають право виїхати з країни, крім випадків, окремо передбачених законом, а також повернутися на Батьківщину. Документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в країну, а також підтверджують особистість за межами держави, це паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для поїздок до Росії або Білорусі можна скористатися і внутрішнім паспортом); дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини; посвідчення особи моряка. У передбачених міжнародними договорами України випадках замість цих документах можуть використовуватися інші. "Перетин громадянами України кордону здійснюється в пунктах пропуску після пред’явлення одного із зазначених документів. Виїзд громадян України за кордон має здійснюватися на законних підставах відповідно до запланованої метою поїздки і вимогами чинного законодавства України та країни призначення.

Ще раз підкреслю, що ні у військових патрулів Міноборони, ні у прикордонних військ, ні в міліції немає такого права (обмежувати пересування). Людина може в будь-який день покинути місце проживання, поїхати на заробітки, у відрядження, у відпустку, на лікування і так далі, не змінюючи адреси постійного місця проживання", – заявив адвокат Юрій Криворучко. У законі "Про мобілізації та мобілізаційної підготовки" (п. 6. ст. 22) зазначено, що громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється змінювати місце проживання без дозволу військового комісара.

Проте зараз, за словами юриста, деяких українців відмовляються випускати за кордон, мотивуючи тим, що їм було вручено повістку. "Але сам по собі факт спроби або виїзду призовника або покликаного громадянина за кордон не є фактом порушення військового обов’язку з’явитися на призовний пункт. Це не порушення, а тільки презумпція його. Можливо, в майбутньому призовник не повернеться в Україну і не з’явиться до військкомату. Але це можливо тільки в майбутньому. А підстави запобігання ще не вчиненого правопорушення відсутні. Вони можливі лише за наявності відповідного судового рішення", – заявив Юрій Криворучко.

На законодавчому рівні ніяких змін в порядок перетину кордону, у зв’язку з мобілізацією не внесені. "Для перетину державного кордону потрібен тільки належним чином оформлений закордонний паспорт", – зазначив адвокат. Нагадаємо, 30 січня президент України Петро Порошенко підписав Указ "Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації в 2015 році", яким доручив Кабміну опрацювати питання законодавчого врегулювання порядку виїзду за кордон громадян України, які підлягають призову на військову службу за мобілізації.

Цей порядок повинен діяти протягом особливого періоду – тобто на час мобілізації. Яких категорій громадян торкнеться новий порядок, поки інформації немає.

/karpatnews.in.ua/


Теги статьи: МобилизацияВоенный билет

Дата и время 03 февраля 2015 г., 09:14     Просмотры Просмотров: 14854
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

«Апаршин был прав?»: Путин может напасть на Украину со стороны Воронежа, объявлена масштабная мобилизация
Всеобщая мобилизация и наступление на Донбассе: Зеленский готов отдать приказ, подробности
В парламенте Грузии и вокруг него развернули подразделения спецназа

Шпаргалка призывнику: что делать, если забирают в военкомат с улицы
Бирюков объяснил ситуацию с «уклонистом» Зеленским
По мобилизации не призывался: Минобороны опровергло свое сообщение о повестках Зеленскому в 2014-2015 годах

Ловят прямо на улицах: в Киеве вновь начались облавы на призывников
На Рівненщині жінка покусала працівника військкомату, який вручав повістку її сину
«Начнут вылавливать всех резервистов и мобилизовать»: ветеран АТО рассказал о мобилизации

Призыв без мобилизации: в Раду внесли скандальный законопроект
"Персональная война" Пашинского: выяснились детали об уклонении Зеленского от службы в ВСУ
Минобороны не подавало в розыск «уклониста» Зеленского ни в полицию, ни в прокуратуру

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

За кого бы вы проголосовали на выборах мэра Киева?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
1.147385