АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 18°C
Днепр: 19°C
Одесса: 20°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 18°C
Львов: 17°C
Ужгород: 18°C
Луцк: 19°C
Ровно: 19°C

Як випускниця ПТУ Лукаш стала міністром юстиції

Як випускниця ПТУ Лукаш стала міністром юстиції
Як випускниця ПТУ Лукаш стала міністром юстиції

Журналісти "Знаку оклику!" з’ясовували, які факти з власної біографії і чому приховує від громадськості виконувач обов’язків міністра юстиції Олена Лукаш. Олена Леонідівна Лукаш – це нині не просто виконувач обов’язків міністра юстиції, а й єдина жінка в оточенні президента, яку цілком можна віднести до "партії яструбів" у нинішній політичній кризі. Саме з особливими заслугами Лукаш перед Партією регіонів та президентом Януковичем пов’язують її карколомний кар’єрний злет: вона була і народним депутатом, і заступником голови Адміністрації президента, і міністром. Хоча у зовні блискучій кар’єрі та бездоганній біографії Олени Леонідівни є деякі факти, які вона воліє приховувати від громадськості.

  

Які саме і чому – досліджувала журналіст "Знаку оклику!" Тетяна Шустрова.

Сьогодні вона, єдина жінка у команді "яструбів" Віктора Януковича, не тільки бере участь у переговорах із опозицією, а й ретранслює суспільству їхні результати – звісно, у вигідному для влади ракурсі. Так, нібито Янукович головує на переговорах, а не змушений домовлятися під примусом вуличного протесту.

Ще раніше Лукаш втрапила у міжнародний скандал – іноземні посли на зустрічі в МЗС відверто обурювалися, що їм і виступити не дали, і на прийом до міністра юстиції не пускають.

Життя Олени Лукаш можна назвати казкою про Попелюшку. І хоча її рух кар’єрними сходами розпочався з поразки, однак злетів і перемог було значно більше. Уперше про неї заговорили 2004 року. У дні Помаранчевої революції 28-річна Олена Лукаш представляла у Верховному суді інтереси провладного кандидата в президенти Віктора Януковича. Тоді Янукович не переміг, однак Лукаш не просто втримала позиції, а й стала юридичним опертям Партії регіонів.

У 2005-му її підзахисними стають впливові "регіонали" Борис Колесніков, підозрюваний у здирництві, та Віктор Тихонов – ініціатор так званого сєверодонецького "з’їзду сепаратистів". Судові успіхи змінюються на кар’єрні одночасно із поверненням влади Партії Регіонів. У 2006 році, коли Янукович стає прем’єром за президента Ющенка, Лукаш – перший заступник міністра Кабінету Міністрів Анатолія Толстоухова. Згодом за списком Партії регіонів потрапляє в парламент і вже у статусі народного депутата воює із урядовою коаліцією Тимошенко.

Коли ж 2010-го Віктор Янукович переміг на президентських виборах, Олена Лукаш отримала посаду заступника керівника його Адміністрації і представляла інтереси президента в Конституційному Суді. 30 вересня суд створює юридичні передумови для політичного злочину Януковича – узурпації влади.

ВІКТОР ШИШКІН, суддя Конституційного Суду України:

– Виходячи за межі своїх повноважень, Конституційний Суд мав би сказати, що з завтрашнього дня діють норми Конституції 1996 року, які були скасовані Законом 2222. Він про це не сказав у резолютивній частині, але поклав обов’язок. Це така хитка ситуація – нібито сказав, нібито зробив і нібито і не зробив.

Саме Олені Лукаш приписують юридичне обґрунтування політичної реформи, що повернула Януковичеві повноваження ще більші, ніж були у Леоніда Кучми.

ОЛЕНА ЛУКАШ, представник президента в Конституційному Суді (2010 р.):

– Органам влади, всім суб’єктам владних повноважень належить виконати рішення суду і змінити нормативно-правові акти, привівши їх у відповідність до Конституції 1996 року.

У 2012 році Олена Леонідівна – міністр Кабінету Міністрів, по суті, урядовий завгосп. А в липні 2013-го президент своїм указом призначив 36-річну Лукаш міністром юстиції України. На цій посаді вона змінила впливового "регіонала" Олександра Лавриновича. Саме з конфліктом цих двох провладних політичних гравців – Лукаш і Лавриновича – пов’язують наймасштабнішу аварію у системі державних реєстрів минулої осені. Усі громадсько-правові відносини в Україні було паралізовано на кілька днів, оскільки приватні компанії, що контролювали 18 електронних реєстрів Міністерства юстиції, в однобічному порядку зупинили їхню роботу.

ЛІДІЯ ІЗОВІТОВА, голова Ради адвокатів, член Вищої ради юстиції:

– Ця ситуація мала бути прогнозованою, якщо це було у приватній власності – цей електронний ключ. Керівництво Міністерства юстиції нове мало б це передбачити.

Відповідальність за безперебійну роботу реєстрів несло державне підприємство "Інформаційний центр". Деякі ЗМІ називали його "відкатним трубопроводом" Міністерства юстиції – такою собі "годівничкою", через яку чиновники й інші зацікавлені особи викачували гроші з державного бюджету. Та за понад 16 років держава не подбала, щоб отримати реєстри та програмне забезпечення у свою власність. І сплачувала роялті у сотні мільйонів приватним структурам за користування програмним забезпеченням.

ОЛЕКСАНДР ЛАВРИНОВИЧ, голова Вищої ради юстиції:

– Я приходив і відходив за цей час п’ять разів. І я не можу коментувати того, що відбувається зараз. Я не можу, вам на це відповідь дадуть вичерпну ті, хто сьогодні працюють і відповідають за те, щоби в Україні був порядок як із базами даних, так і з юстицією.

Згідно з даними, які отримали журналісти газети “Дзеркало тижня”, сума виплат держпідприємству "Інформаційний центр" за 2010-2013 роки (тобто за те, що українці користувалися реєстрами, які належать державі) становила 1 мільярд 115 мільйонів 120 тисяч гривень. Ставши на посаду міністра юстиції, Олена Лукаш розпочала боротьбу з цією корупційною схемою.

ОЛЕНА ЛУКАШ, міністр юстиції України:

– Унаслідок аудиту цього підприємства, який я розпочала і який зараз знаходиться в правоохоронних органах, була з’ясована причетність певної низки бізнесменів до дій, які містять ознаки кримінальних злочинів. Декілька тижнів тому ці матеріали були передані до Генпрокуратури та Служби безпеки України.

Таким кроком Лукаш фактично оголосила війну своїм попередникам у міністерському кріслі, а головно Олександрові Лавриновичу. Однак з якою метою вона це зробила? Аби справді передати контроль над реєстрами державі чи щоби перевести багатомільйонні фінансові потоки в інший приватний напрям? Уже за місяць після скандалу з падінням держреєстрів Міністерство юстиції за неконкурентною процедурою закупівлі в одного учасника уклало угоду з держпідприємством "Інформаційний центр" на ведення тих самих державних реєстрів у другому півріччі 2013 року. Вартість угоди становила 310 мільйонів гривень. Знову державні гроші течуть у невідомому напрямі.

Невідомо чому, але певні факти зі своєї біографії виконувач обов’язків міністра юстиції ретельно приховує. Зокрема те, що у середині 1990-х вона закінчила Сєверодонецьке ПТУ №92, яке у той час готувало кухарів і продавців. Цього сором’язливо не вказано у її офіційній біографії. А ще зовсім нещодавно на сайті училища було розміщено інформацію, що Олена Лукаш – одна з найкращих учениць ПТУ. Її прізвище містилося в "топ-10" випускників під номером 5 – земляки нарекли Олену Леонідівну міністром і незрозумілим титулом "член Верховної Ради". Однак після того, як журналісти телеканалу ТВі звернули увагу на специфічний фах і кваліфікацію голови юстиційного відомства, з сайту Сєверодонецького училища №92 ця інформація чомусь зникла. Хай там як, але 1996 року Олена Лукаш зрозуміла, що кар’єра в їдальні чи гастрономі – це не для неї, і вирішила стати юристом. Переїхала до Києва і вступила на юрфак приватного, щойно створеного інституту "Крок". Один із перших викладачів майбутнього міністра – відомий учений-правознавець, а нині народний депутат від "Свободи" Олександр Шевченко.

ОЛЕКСАНДР ШЕВЧЕНКО, народний депутат України, викладач Олени Лукаш:

– Це було – там фірма "Крок" – інститут економіки і менеджменту. І на першому курсі я читав у них лекції з теорії держави і права, вів семінарські заняття. Мене вражало те, що Олена Леонідівна була надзвичайно допитливою. Цікавилася всім, розпитувала, навіть після лекцій вона мене в коридорі розпитувала. Це студентка, яка вирізнялася з-поміж решти студентів. Я сказав би, це роза серед лопухів.

Однак уже на другому курсі Лукаш переводиться до іншого приватного ВНЗ – такої собі Академії праці та соціальних відносин при Федерації профспілок України. Журналісти "Знаку оклику!" завітали до альма-матер міністра юстиції. Тут її добре пам’ятають і пишаються нею.

Керівництво Академії праці, соціальних відносин і туризму (прихована камера):

– Оскільки ми були одним із перших приватних навчальних закладів, а на той час на юридичний факультет було дуже важко поступити, у нас якраз оті перші випуски були дуже сильні. І були дуже сильні викладачі. Вона навчалася дуже гарно.

Журналістам вдалося побачити особову справу Олени Лукаш. Навчалася майбутній міністр на "відмінно". Однак на четвертому курсі створила свою юридичну фірму і перевелася на заочне відділення. Дипломну роботу захистила на тему "Етичні основи криміналістичної тактики". Крім того, нам вдалося дізнатися, скільки коштувало навчання майбутнього міністра: "За другий семестр сплачено – 328 доларів".

В Академії Олена Лукаш відзначилася не лише навчанням.

Завідувач культурно-просвітницького сектору Юрій Михайлович:

– Она была активным участником команды КВН, даже на скрипке играли мы с ней романс Шостаковича из кинофильма "Овод". То есть она заканчивала школу по скрипке.

Як же так сталося, що після кулінарного ПТУ Олена Лукаш стала першою скрипкою юридичного оплоту Партії регіонів?

Керівництво Академії праці, соціальних відносин і туризму:

– Вони були пов’язані зі Східною Україною, і вони зі Сходу почали. Оці земляцтва, територіальність оця, ви знаєте… Оце скоріше це. Окрім того, вона співпрацювала з Гавришем і народними депутатами, які допомагали в якихось питаннях.

Викладачі Лукаш стежили за тим, як 2004 року вона захищала у Верховному суді перемогу Віктора Януковича на президентських виборах.

ОЛЕКСАНДР ШЕВЧЕНКО, народний депутат України, викладач Олени Лукаш:

– Тоді в них не було можливості такої доказової, щоби належним чином захищати – слабинка була в тому, що масова фальсифікація. Ну як можна захистити масову фальсифікацію?

На те, що у очільниці юстиційного відомства була серйозна протекція, коли Янукович повернувся до влади, вказують і хороші позиції її молодшої сестри Тетяни – нині вона секретар Центральної виборчої комісії. Сама ж Лукаш – дружина голови Служби зовнішньої розвідки України Григорія Ілляшова. У Партії регіонів навіть поговорюють про "міні-клан Лукаш" з претензіями на окремий центр впливу.

ОЛЕНА ЛУКАШ, в. о. міністра юстиції України:

– Я не знаю секрету успіху. Я просто працювала. Спокійно. І моя праця є на відео. Мої виступи зараз – очі в очі. Я не розумію, про що казати, який секрет успіху, коли ти любиш те, чим займаєшся.

У рейтингу найвпливовіших жінок країни журналу "Фокус" торік Олена Лукаш посіла четверте місце, пропустивши вперед лише Юлію Тимошенко, Ірину Акімову й Олену Пінчук. Цікаво, чим ще у майбутньому поповниться колекція досягнень дівчинки з донбаської глибинки, випускниці кулінарного ПТУ?

http://tvi.ua


Теги статьи: МинюстЛукаш

Дата и время 11 февраля 2014 г., 00:00     Просмотры Просмотров: 13605
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Украинцам отменили важный штамп в паспорте
«Арцингер» получил замгенпрокурора, замминистра финансов и губернатора, но хочет ещё
Суд признал незаконными ограничения Минюста на копирование архивных документов

Минюст обеспокоен попытками пересмотра мирового соглашения с "Philip Morris Ukraine"
«Турецкий гамбит» в киевском офисе ING Bank - СМИ
Таможенный конфискат будут продавать через Prozorro.Продажи

Жена главы Минюста, претендующая на пост замминистра, получила 1,2 млн дохода
Экс-чиновнику Минюста сообщили о подозрении в злоупотреблении положением
«ING Bank» зарабатывает сотни миллионов на ипотеке: выявлена коррупционная схема

Гипержадность чиновника юстиции Куценко: СМИ заставили его оплатить долги по алиментам брошенным малолетним детям
Начальник юстиции в Киеве Куценко не платит алименты детям и задолжал по частному займу $235 тысяч
В Минюсте собрались реформировать пенитенциарную систему по образцу Дании и Норвегии

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

За кого бы вы проголосовали на выборах мэра Киева?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.145724