АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -2°C
Харьков: 0°C
Днепр: 1°C
Одесса: 0°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 0°C
Львов: 0°C
Ужгород: 1°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

Законопроект Юрія Луценка про поліцію: узаконення придушення масових заходів?

Законопроект Юрія Луценка про поліцію: узаконення придушення масових заходів?
Законопроект Юрія Луценка про поліцію: узаконення придушення масових заходів?

Лідер президентської фракції Юрій Луценко представив журналістам свій новий законопроект про поліцію. Сам законопроект був опублікований на сайті громадської організації Юрія Луценка і будь-хто міг його прочитати.

Але навіщо читати великий текст, якщо є прес-реліз і для журналістів цього достатньо. 12 січня цей законопроект під №1692 був опублікований на сайті Верховної Ради і отримав офіційний статус.

Написано дуже багато і детально про все, що стосується звань, стажу, довга преамбула. Багато нових і забавних норм, як, наприклад, про те, що співробітник поліції не повинен завдавати затриманому моральні страждання. Запитайте себе, чи викликає у вас моральні страждання підозра в скоєнні тяжкого злочину? За цим законом поліція зобов’язана повідомити про затримання за місцем роботи або навчання затриманого, не пізніше двох годин після затримання.

Є ще відповідальність за надання впливу на працівника поліції, але що вважати наданням впливу не роз’яснюється. У поліції буде право накладати штрафи, доглядати багаж лише за підозрою. 

Всі установи, незалежно від форм власності, зобов’язані надавати будь-яку інформацію, у тому числі містить комерційні, страхові та банківські таємниці, за запитом поліції протягом 10 днів.

Поліція зможе проводити огляд затриманих, їх речей, транспортного засобу і ні слова немає про присутність понятих або хоча б складення протоколу. Згідно зі статтею 20 Проекту Закону поліція отримує право на проникнення в будь-яке приміщення, будь-якої форми власності, крім дипломатичних установ, усувати замикаючі пристрої лише на підставі припущення, що в приміщенні відбувається злочин. І ніде в проекті закону не згадуються такі документи, як ордер або постанова суду. Демократичному режиму видно вони більше не потрібні. Ніде немає навіть натяку на розділення відомств, які проводять дізнання та відомств, що відповідають за утримання затриманих.

У прес-релізі сказано про ліквідацію обласних управлінь, але в законопроекті є обласні начальники поліції та їх заступники, Поліцейські комісії, записані навіть такі посади, як начальник міліції Криму і Севастополя, а якщо є начальники і заступники, значить мається на увазі і якийсь апарат, просто він ніяк не буде називатися. Поліцейські комісії будуть укладати контракти і приймати на роботу в поліцію.Місцеві ради насправді їх не формують, а лише делегують одного представника в комісію з п’яти.

Але найцікавіші норми нового законопроекту містяться у статтях 21-27. Схоже влада готується до придушення акцій протесту.

Стаття 21 дає поліції право блокувати будівлі і ділянки під час проведення заходів з припинення масових заворушень.

Стаття 22 дозволяє поліції вести бази даних фізичних осіб, які в чомусь підозрюються або вже вчинили адміністративне правопорушення.

Стаття 23, найцікавіша, дозволяє застосування поліцейськими вогнепальної зброї, з метою припинення опору законним вимогам поліції, коли інші засоби вичерпані. Перед застосуванням вогнепальної зброї поліцейський повинен розпочати звернення зі слів «Поліція! іменем закону», а якщо звертається до групи, то потрібно оголосити те саме у гучномовець. У разі загрози безпеці поліцейського або здоров’ю громадян вогонь можна відкривати і без попередження.

У статті 25 законопроекту є норма, яка регламентує застосування спецзасобів і тварин для придушення колективних порушень громадського порядку. А в 26 статті регламентується застосування вогнепальної зброї при захопленні будівель нападі на працівника поліції, для захисту інших громадян. Пункт 2 забороняє застосування вогнепальної зброї при скупченні людей, але тільки якщо від цього можуть постраждати сторонні особи. Учасники масових заходів можуть і не розцінюватися як сторонні.

Стаття 27 дозволяє поліцейському застосовувати вогнепальну зброю з метою гарантії особистої безпеки при перевірці документів і підозрілих осіб, якщо затримана особа скоротить запропоновану відстань або доторкнеться до зброї.

Юрій Луценко стверджує, що його законопроект про поліцію відповідає міжнародним нормам. І це напевно так. У найдемократичніших США поліцейський на підставі закону може вбити беззбройного і суд наприклад Фергюсона визнає його невинним. У США поліція за підозрою в тероризмі може прийти в будь-який будинок затримати будь-кого і тримати під вартою без суду і слідства, скільки вважатиме за потрібне.

Незрозуміла тільки позиція наших політиків, які пишучи або скоріше перекладаючи з англійської на українську мову подібні закони, продовжують твердити про диктаторські закони, прийняті 16 січня 2014 року. Одна справа ввести норми адміністративної відповідальності за правопорушення, які загрожують безпеці оточуючих і посягання на сім’ю працівника міліції, як це було зроблено в «диктаторському пакеті законів», інша справа — узаконити відстріл осіб, які допускають протиправні дії. Тоді були адміністративні штрафи за носіння всяких касок, масок, палиць з цвяхами і за невиконання законних вимог працівників міліції, тепер пропонується узаконити застосування проти них спецзасобів і стрілянину.

Але журналістам ніколи читати і самим розібратися у змісті якщо вже є готова "правильна" оцінка від самого автора проекту. Влада дала чітку установку журналістам, де слід бачити диктатуру.

Триває переслідування депутатів, які приймали диктаторські закони, названі такими у період загострення протистояння Майдану і силовиків. У той же час, закони, які реально обмежують права громадян, влада вимагає оцінювати як міжнародні стандарти спрямовані на зміцнення правопорядку.

Владислав Макушинський, Одеса,

спеціально для ГО «Україна без корупції»


Теги статьи: Луценко

Дата и время 20 февраля 2015 г., 09:54     Просмотры Просмотров: 2607
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
10 декабря 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.112625