АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 14°C
Харьков: 14°C
Днепр: 16°C
Одесса: 18°C
Чернигов: 13°C
Сумы: 13°C
Львов: 15°C
Ужгород: 18°C
Луцк: 15°C
Ровно: 15°C

Будемо далі виживати

Будемо далі виживати
Будемо далі виживати

Кабмін переписав бюджет: обіцяють долар по 21 гривні та вдвічі більшу інфляцію

Коли 29 грудня торік у Раді голосували за бюджет на 2015 рік, ніхто не мав ілюзій щодо його остаточності, адже ухвалювали винятково для галочки. Це, власне, було зрозуміло із основних його показників, котрі, м’яко кажучи, були неадекватно оптимістичними, а відтак дуже далекими від реальності, наприклад, долар по 17.

Оновлена версія головного кошторису країни, яку представив уряд і за яку голосуватимуть вже наступного вівторка, дещо реальніша у основних показниках. Проте у відкоригованому документі суттєво збільшено дохідну частину, яку урядовці, як ви вже здогадалися, планують витягти звідки і завжди – із і так убогих кишень пересічних українців. Як саме редагування бюджету вдарить по наших статках? Елементарно – у формі цін, які, за прогнозами експертів, до весни зростуть ще щонайменше на 25-30 відсотків.

Нам прогнозують ще більше зубожіння

Отже, основні зміни, які вніс Кабмін до держбюджету, в першу чергу стосуються дохідної частини. Як вже йшлося, її збільшили на 22 мільярди гривень (із 475,9 до 497,9 мільярда гривень). Додаткові мільярди урядовці мають намір шукати, вкотре підвищуючи податки, а саме податок на додану вартість і доходи від імпорту – ввізне мито будуть брати у валюті, а перераховувати у гривні, курс якої знизять. Окрім того, змінили середньорічний курс гривні – у грудні до бюджету заклали курс 17 гривень за долар, тепер – 21 гривню за долар. А інфляцію прогнозують вже не 13,1 відсотка, а вдвічі більшу – 26,7 відсотка протягом року.

26,7 відсотка – таку інфляцію прогнозує нам уряд цього року

До того ж збільшили і видатки. Зокрема, Кабмін планує виділити 12,5 мільярда гривень на субсидії малозабезпеченим через підвищення тарифів на компослуги, які цього року зростуть ще вдвічі. У попередній версії бюджету на ці потреби, нагадаємо, було закладено лише 3 мільярди. Ще 3 мільярди дадуть на допомогу біженцям з Донбасу (зараз гроші дають зі спецфонду і тільки у разі потреби), 600 мільйонів пустять на закупівлю медикаментів, 400 мільйонів – на лікування хворих. І на все це теж десь мають взяти ресурси. Де саме – питання риторичне.

Звісно, із таким бюджетом, яким він є зараз, жити країна не може. Показник інфляції і курс долара просто життєво необхідно було відкоригувати до реального. Але збільшення дохідної частини – це звичайнісіньке роздування, кажуть експерти, і неминуче вплине не лише на ціни, але й на підприємницьку активність, яка нині досить млява.

– Долар відпустили, а тому треба під нього підганяти бюджет. Тому така зміна не є дивною, – коментує економіст, голова Чернівецького осередку європейських студій Володимир Козменко. – Але тут криється небезпека підвищення податків в абсолютних величинах. Підприємці собі не вороги і просто таке підвищення перекладуть на плечі покупців, тобто, закладуть до ціни. А ПДВ у нас взагалі є за суттю акцизом, який також будуть сплачувати не підприємці, а покупці. Тож зростання цін після таких змін є дуже навіть імовірним.

За все заплатить народ

Однією із основних вимог міжнародного лихваря МВФ (рекомендації саме цієї структури лягли в основу змін до бюджету) є підвищення комунальних тарифів. Це підвищення обіцяють компенсувати найменш захищеним верствам у формі субсидій загалом на 12,5 мільярда гривень. Водночас цього року «Нафтогаз» не отримає дотацій із бюджету, як це було до цього. Торік, наприклад, на дотації цій структурі виділяли понад 100 мільярдів гривень, цього року сума у багато разів менша – тільки 30 мільярдів. Та «Нафтогаз» навряд чи від цього втратить, адже найбільш імовірно, закладе багатомільярдну різницю додатково у тариф, а отже заплатять знову прості українці. Окрім того, зважаючи на прогнозований рівень інфляції і просто скажену девальвацію гривні, ще близько 20-25 відсотків додасть у ціні пальне, що, звичайно, спровокує підвищення цін на інші товари і послуги. Експерти прогнозують, що до весни ціни зростуть ще як мінімум на 20-30 відсотків. Особливо подорожчають імпортні товари, а саме ліки.

– Фармацевтичний бізнес прямо пов’язаний із коливаннями курсу валюти. Адже закуповуємо препарати за кордоном у доларах чи євро. Так само зросла вартість пального. Подорожчали й комунальні послуги, аби їх оплатити, аптека має якось заробляти ці кошти. Також на імпортні препарати діє ПДВ розміром 7 відсотків, – каже директор фармацевтичної компанії Микола Михайлов. – Що ж до вітчизняних ліків, які складають у нас 60 відсотків від всього асортименту, то їхня ціна так само зростає. Адже виготовляють їх з імпортної сировини, яку знову ж таки закуповують за валюту.

Від і До


Теги статьи: ГосбюджетЭкономикаИнфляция

Дата и время 21 февраля 2015 г., 15:10     Просмотры Просмотров: 2635
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Изменилось ли ваше отношение к Владимиру Зеленскому за последний год?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.630424