АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 14°C
Харьков: 14°C
Днепр: 15°C
Одесса: 18°C
Чернигов: 13°C
Сумы: 13°C
Львов: 15°C
Ужгород: 19°C
Луцк: 14°C
Ровно: 14°C

Британські архітектори судяться з Roshen - Newsweek

Британські архітектори судяться з Roshen - Newsweek
Британські архітектори судяться з Roshen - Newsweek

Навколо бізнесу Петра Порошенка спалахує скандал щодо невиконання контрактних зобов’язань.

Британський архітектор Філіп Хадсон судиться з компанією президента України ПетраПорошенка «Рошен». Архітектор звинувачує кондитерську компанію в крадіжці проектуі вимагає стягнути понад 140 тисяч доларів.

Американська "Newsweek" описує конфлікт Хадсона з компанією, і задається питанням, чи може архітектор розраховувати на справедливість українського суду щодо бізнесупрезидента країни.

 

Знайомство з «Рошен»

Хадсон більше 25 років займається бізнесом зі східної сторони Залізної завіси і звик до агресивної тактики переговорів. Проте він сподівався на те, що співпраця з компанією під назвою «Рошен» буде іншою.

Виглядає по-західному, прогресивна, багатомільйонна за своєю вартістю компанія, що виробляє кондитерські вироби і що зробила дуже багато для місцевого співтовариства в рідному для її власника місті Вінниця, фірма «Рошен» повинна була представляти собою зразок реалізації українського ділового потенціалу.

Минулого тижня українська Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку оголосила про те, що «Рошен» отримала прибуток у десять разів більший, ніж у 2013 році - 34,8 мільйона доларів.

Замість цього олігарх В’ячеслав Москалевський готувався в той момент привести в рух ланцюг подій, які після більше двох років призведуть до того, що Хадсон подасть скаргу до українського суду на компанію, що належить президенту України.

«Ми віримо в мафіозні методи управління, і ми не збираємосяплатити» - такі слова Москалевского згадує Хадсон

Під час тієї напруженої зустрічі у вересні 2012 року ніхто з її учасників не міг собі уявити, що власник «Рошен», цей англомовний українець, який мріє про перенесеннясвого швидко зростаючого бізнесу в Європу, пізніше зійде на українськийпрезидентський престол за допомогою революції Євромайдану.

Претензії архітекторів

Після того як архітектурна фірма Хадсона John East 8 подасть до суду необхідні паперипро стягнення з «Рошен» 140 тисяч доларів плюс витрати, вона буде протистояти главі держави.

Reuters

Архітектори стверджують, що фірма «Рошен» вкрала у них проект будівництва молокозаводу у Вінниці. Представники «Рошен», у свою чергу, заявляють, що вони заплатили Хадсону за початкові ескізи, і в результаті отримали на них авторські права.

Власник фірми «Рошен» Петро Порошенко в травні 2014 року вже став президентом України з мандатом на проведення боротьби з українською клептократією, а також на відбиттяросійської агресії.

Порошенко в 2009 році обіймав пост міністра закордонних справ у помаранчевому уряді при президенті Ющенку, в 2012 році при колишньому президенті Вікторі Януковичі він був міністром економічного розвитку і торгівлі.

Під час президентських виборів багато хто вважав його прагматиком, який, можливо, буде здатний зберегти країну, яка швидко розпадається.

Ще важливіше те, що в країні, де політика є синонімом неприборканої корупції, Порошенко звертався до виборців як відносно чистий кандидат.

Компанія президента

Насправді ділова практика фірми «Рошен» та її вінницьке коріння виглядають прозорими в порівнянні з туманними офшорними структурами інших українських власників, активи яких часто знаходяться в розпорядженні холдингових груп на Кіпрі чи в Белізі, і в результаті їхні бенефіціари залишаються невідомими.

Багато українців, яких не зупинили сніг, палиці і кулі і які протестували проти репресивного уряду Януковича, підтримували Порошенка і згадували при цьому справедливу політику фірми «Рошен» в галузі заробітної плати, прозору структуру власності та сплату податків в українську казну, сприймаючи все це як ознаки чесного олігарха.

Порошенко навіть пообіцяв продати «Рошен» у тому випадку, якщо виграє президентські вибори, але поки цього не зробив.

Кинути партнерів

Однак у 2012 році Хадсон уже почав усвідомлювати, що ділова поведінка цієї компанії мало чим відрізняється від практики інших українських фірм, з якими він боровся протягом останніх двох десятиліть.

Він описує ту самовпевненість, з якою Москалевський, права рука Порошенка і власник 9% акцій компанії «Рошен», хотів переконатися в тому, що він, Хадсон, ясно розуміє ситуацію.

Так, його проект був прийнятий, так, вони підписали три акти конкурсу та засвідчили тим самим проведену роботу, проте вони просто не збиралися більше нічого платити, обмежившись платежем в обсязі 60%, який вже був проведений.

Маючи на руках архітектурний проект, виконаний Хадсоном, керівництво «Рошен» вирішило привласнити 40% від тієї суми, якупотрібно було ще виплатити цій архітектурній компанії

Хадсон був налаштований на те, що належить торгуватися з приводу ціни і додаткових платежів, але він був просто шокований тим, що насправді сталося.

«Я був просто в шоці, - сказав Хадсон. - Ми зробили для них гарну роботу, а вони просто вирішили нам не платити, тому вони відчували себе більшими і сильнішими, ніж ми. Це було питання сили, а не права. З урахуванням їхніх всіляких благодіянь у Вінниці, не потрібно бути генієм, щоб зрозуміти наступне - у них будуть дуже хороші зв’язки із судами. У нас не було ресурсів для того, щоб боротися з такою великою компанією як «Рошен» на її домашній території».

І тому його компанія представила необхідні документи в суд, зберігши за собою право почати дії проти «Рошен», але вирішила відмовитися від того, щоб дати їм хід.

Якийсь час Хадсон розглядав варіант щодо того, щоб влаштувати шум під час виборчої кампанії Порошенка, але вирішив почекати і подивитися, як будуть здійснюватися обіцяні реформи.

Тим часом його компанія постраждала. Вона не тільки позбулася результатів своєї роботи, яка зайняла кілька місяців, але і змушена була заплатити ПДВ з усієї зазначеної в договорі суми, оскільки фірма «Рошен» заявила про те, що контракт був виконаний.

Для невеликої компанії, що працює в Україні і має справу з постійно падаючою національною валютою, втрата майже 50 тисяч доларів виявилася чутливим ударом.

«Ми змушені були звільнити кількох людей, і навіть зараз у нас є співробітники, які дуже потребують зароблених ними грошей», - говорить Хадсон.

У «Рошен» все заперечують

У серпні 2014 року фірма «Рошен» завершила будівництво за проектом Хадсона, і зміни зазнали всього кілька елементів.

Злегка округлий сталевий фасад фабрики у Вінниці ідентичний проекту, і те ж саме можна сказати про форму та планування інших будов. «Тут не може бути ніяких питань - все побудовано за нашим проектом, - вигукує Хадсон. - А тепер подивимося, чи поведе себе фірма «Рошен» правильно і заплатить вона гроші. Певною мірою цю прецедентну справу для пана Порошенка і його компанії, яка дозволить визначити, які їхні справжні стандарти».

У штаб-квартирі фірми «Рошен» кілька серйозних молодих співробітників нервово сміються, намагаючись захистити репутацію своєї компанії.

«Пан Москалевський - дивовижна людина, він не використовує мову звичайних людей, але вживає певні, властиві тільки йому одному речення, він завжди жартує, використовує цитати, і не завжди конкретний, - говорить Ірина Петренко, голова відділу зі зв’язків з громадськістю фірми «Рошен». - Можливо, деякі слова були сказані з його боку, але вони не мали відношення конкретно до пана Хадсона».

Reuters

Представники фірми «Рошен» стверджують, що вони заплатили Хадсону за початкові ескізи, і отримали таким чином авторські права, однак вони відмовилися оплачувати його робочі креслення, оскільки вони були такою мірою недосконалі, що їх не можна було використовувати.

Представники української компанії говорять про те, що наявний контракт дає їм право вийти з нього в односторонньому порядку, якщо буде зроблено висновок про те, що якість роботи є незадовільним і що проект був представлений пізніше самого останнього зазначеного в ньому терміну виконання.

Хоча люди з фірми «Рошен» і визнають той факт, що вони підписали акт про виконання роботи і визнали її виконаною, вони наполягають на тому, що це було зроблено з однією умовою - проект мав бути перероблений.

«Я підписав його (акт про завершення роботи) з умовою про можливість внесення змін, але після цього ми не стали змінювати креслення і вирішили перервати контрактні відносини і знайти іншу організацію, яка довела б до кінця цю роботу», - говорить Кирило Матяш, який був головним архітектором проекту з боку «Рошен».

Хадсон стверджує, що його фірма зробила все можливе для того, щоб вирішити проблеми, хоча вже тоді у нього виникли сумніви щодо того, що обговорення дрібних деталей буде використано як виправдання для відмови від оплати виконаної роботи.

Насправді підписані і забезпечені печатками копії контракту та акту приймання, надані тижневику Newsweek цією архітектурною фірмою, свідчать про те, що компанія «Рошен» взяла на роботу архітектора без будь-яких зауважень.

Українська фірма навіть відмовилася від права виставити зустрічну вимогу проти компанії Хадсона щодо цього проекту. Передані документи також говорять про те, що новий кінцевий строк не був встановлений і узгоджений з фірмою «Рошен» після того, як вона не змогла вчасно надати інформацію цієї архітектурної фірми.

Як спрацює суд?

У демократії з незалежною судовою системою Хадсон був би впевнений у своїй перемозі.

Однак в Україні мало що змінилося після того, як Порошенко став президентом.

Незважаючи на його обіцянку продати свою компанію і наявне в Конституції України однозначне положення, що забороняє президенту володіти прибутковим бізнесом, нещодавно проведене розслідування показало, що, крім «Рошен», Порошенко все ще залишається власником принаймні 10 інших багатомільйонних доларових компаній, у тому числі автомобільного заводу «Богдан», який виробляє більшу частину експлуатованих в Україні автобусів, які використовуються системою громадського транспорту.

Західні уряди вихваляють Порошенка як реформатора, проте правозахисні організації, що працюють в Україні, не поділяють подібної точки зору.

Я не бачу жодних помітних реформ у судовій системі, - говорить Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілкиз прав людини

«Всі зусилля зосереджені на люстрації, на звільнення суддів. Реальні наміри полягають у тому, щоб встановити контроль над судовою системою з боку виконавчої влади і парламенту. Новий уряд і новий президент також ігнорують принцип верховенства закону, як і попередній», - підкреслює він.

Репутація Порошенка вже давно пов’язана з створеною ним компанією, назва якої навіть складена з двох складів його прізвища.

Колись вона була тятивою його лука, приносить дохід, але сьогодні під загрозою судового викриття вона перетворюється в чашу з отрутою.

Або він буде використовувати неналежний вплив для того, щоб домогтися відмови в порушенні цієї справи, або він зіткнеться з тим, що його репутація буде перевірятися під мікроскопом у той момент, коли створена ним компанія відповідатиме в суді.

Третій варіант - виконати, нарешті, свою обіцянку і продати «Рошен» - може вже виявитися недостатнім і запізнілим.

Корреспондент


Теги статьи: РошенПорошенко

Дата и время 23 февраля 2015 г., 16:46     Просмотры Просмотров: 4234
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Порошенко и Зеленский постоянно играют в паре
Андрей Головачев: Любимый президент всех президентов
Порошенко стоит поспешить забронировать платную камеру лет на 8-12 — Богуцкая

ГБР закрыло дело против Порошенко о разжигании религиозной вражды при создании ПЦУ
До влади прийшли нікчеми?
"Сивочолість" должна быть кошерной. Порошенко эту кашу заварил, вот пусть и расхлебывает. Пусть покажет класс в Минске – Юрий Романенко

Миллионы на Порошенко и схемы с застройщиками: чем промышляет чиновник из КГГА Петр Оленич
Журналист: Кремль воспринимает Зеленского как неопытного мальчишку
Капитуляция или нет? В сети обсуждают Порошенко, улетевшего отдыхать в Турцию

Зеленский теряет доверие, но доверять больше некому - соцопрос
Жвания рассказал, о чем Порошенко умолял Януковича
Порошенко накануне митинга своей партии на Банковой улетел в Турцию на чартере за 15 тысяч евро

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Изменилось ли ваше отношение к Владимиру Зеленскому за последний год?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.22866