АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 1°C
Днепр: 1°C
Одесса: 0°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 1°C
Львов: -1°C
Ужгород: 0°C
Луцк: -1°C
Ровно: -1°C

Лановий про гривню: Якщо цю вакханалію не зупинити, розвал споживчого ринку не відвернути

Лановий про гривню: Якщо цю вакханалію не зупинити, розвал споживчого ринку не відвернути
Лановий про гривню: Якщо цю вакханалію не зупинити, розвал споживчого ринку не відвернути

Падіння курсу гриві – це комплексна проблема, що пов’язана як з непрофесійними діями Нацбанку, так і з діяльністю уряду.

Про це сьогодні у коментарі ІА ZIK заявив відомий економіст, колишній віце-прем’єр Володимир Лановий.

Він нагадав, девальвація гривні почалася ще до війни і була спричинена різними обставинами зовнішнього і внутрішнього характеру.

«Стосовно зовнішніх обставин, то українські підприємства втрачають експортні ринки через свою немодернізованість і застарілість. А з іншої сторони, наша внутрішня грошова політика ще з березня минулого страждає від невиправданого кредитного фінансуванням окремих банків у великих сумах. Така емісія дала поштовх потягу, який покотився вниз, і тепер його не можуть зупинити. Адже провал курсу одразу позначився на кредитоспроможності всієї банківської системи. Банки почали вимагати у НБУ нових кредитів, щоб виправити свої дисбаланси. Нічого іншого Нацбанк не робив, окрім того, що допомагав окремим банкам, і тим самим ще більше розігнав швидкість цього потягу, який іде під укіс», – сказав він.

На його думку, тепер Нацбанк не знає, як зупинити ці процеси. «Крім того, це, звичайно, комплексна проблема, яка пов’язана з діяльністю уряду. Уряд у нас подає бюджет, в якому насправді не 70 млрд грн дефіциту, а 200 млрд, оскільки від виділяє понад 100 млрд різним державним корпораціям, банкам, а також на облігації, які видаються під гарантії уряду. А це додаткова емісія. І так виникає залежність між потребами уряду і друком грошей Нацбанком. Тобто таке замкнене коло, з якого вони не можуть вирватися. Спробували адміністративно регулювати, але ситуація ще погіршилася, тому що це психологічний чинник. З’явилася недовіра до уряду, до гривні, до банків, люди ще більше почали забирати грошей, що ще більше поглибило кризу банківської системи», – додав Лановий.

Стосовно спекуляцій на валютному ринку він зазначив, що спекуляції виникають при перепродажі валютних коштів: хто має змогу купити валюту за одним курсом, а продати за іншим, той є реальним спекулянтом. «Але коли проводиться ліберальна грошова політика, то не виникає різних курсів, чорного ринку і легального ринку, на різниці між якими заробляють спекулянти. Тобто декілька місяців у нас діяв такий спекулятивний оборот. Він, можливо, був великим, але не більшим, ніж банківський оборот і оборот експортерів з валютою», – зазначив економіст.

За його словами, зараз складність у тому, що експортери не довіряють владі і не довіряють гривні, тому коли вони отримують валюту за вивезену з України продукцію, то не завозять цю валюту в Україну.

«Уже зараз баланс експорту та імпорту досягнутий, немає перевищення імпорту над експортом. Але експортери не повертають валюту в Україну. І до цього, до речі, призвела сама влада, коли змусила експортерів продавати валютну виручку за фіксованим курсом і продавати 75% цієї виручки. Це негативно позначилося на поведінці експортерів. Вони шукають контракти за кордоном, за якими, наприклад, мають там витрачати валюту нібито для імпорту в Україну якихось товарів чи сировини. НБУ вчора заявив, що буде контролювати всі імпортні контракти, щоб не було такої практики. Але я думаю, що це буде дуже складно зробити, це просто суперечить ринку – не можна все проконтролювати, ринок сам має діяти», – наголосив Лановий.

На його переконання, щоб уникнути повторення ситуації початку 90-х років та гіперінфляції, потрібно комплекс заходів в економічній політиці. Натомість те, що зараз робить уряд і Нацбанк, – це аматорський і некваліфікований підхід.

«Треба змінити податкову систему, змінити механізми дій НБУ, його резервних функцій, досягнути збалансованості на грошових ринках – не друкувати грошей, а дати можливість досягти певної рівноваги. Тоді почнуть встановлювати реальні відсоткові ставки. Також треба говорити про тарифну політику. В умовах падіння гривні взагалі не можна підняти тарифи і догнати реальну вартість нафти і газу, тому що вона в гривнях весь час збільшується. Якщо цю вакханалію не зупинити, то розвал внутрішнього споживчого ринку не відвернути – зараз уже роздрібна внутрішня торгівля впала на 20%. Також необхідно боротися з монополями на ринках, обмежувати вплив олігархів на економіку, надавати стимули підприємництву», – вважає Лановий.

Нагадаємо, вчора, 23 лютого, Національний банк України (НБУ) заборонив банкам видавати гривневі кредити для купівлі валюти. Також НБУ вирішивзаборонити валютні платежі на суму понад 500 тисяч доларів без наявності підтвердженого іноземним банком з інвестиційним класом акредитива.

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева заявила, що НБУ має у своєму розпорядженні додатковий інструментарій для стабілізації ситуації на валютному ринку на той випадок, якщо вжиті сьогодні регулятором обмеження не дадуть очікуваного результату.

zik.ua


Теги статьи: ЛановийГривняГривна

Дата и время 24 февраля 2015 г., 16:28     Просмотры Просмотров: 3259
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.078589