АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -10°C
Харьков: -6°C
Днепр: -3°C
Одесса: -3°C
Чернигов: -11°C
Сумы: -9°C
Львов: -9°C
Ужгород: -5°C
Луцк: -7°C
Ровно: -7°C

Пенсійна реформа-2015: правда і кривда

Пенсійна реформа-2015: правда і кривда
Пенсійна реформа-2015: правда і кривда

Лише з п’ятої спроби увечері 2 березня 2015 року парламент схвалив чергову пенсійну реформу — законопроект №2212. Щоправда, в менш радикальному варіанті, аніж вимагав МВФ. Прийняттю документу передував виступ прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, який, на його думку, «розвіяв низку міфів» про цей закон. Зокрема, брехнею від назвав те, що «закон підвищує пенсійний вік з 60 до 65 років».

Такого дійсно в законі №2212 не було і не відомо, хто використовував такий аргумент проти. Щоправда, подальші заяви пана Яценюка межували з тою самою брехнею, боротьбі з якою і присвятив він свій виступ. Закон навіть у версії, погодженій комітетом ВР із соціальної політики, зберіг чимало «кривди» для пенсіонерів та працівників. З його ж слів виходило, що документ зашкодить хіба що суддям та можновладцям.

По-перше, урізання пенсій працюючим пенсіонерам будуть — їм виплачуватиметься не більше 85% від призначеного розміру пенсії.

Хоча ця норма прийнята у «пом’якшеній» формі — обмеження не торкнеться тих, чия пенсія менше 1423 гривень. Враховано і пропозицію не обмежувати пенсії для інвалідів усіх груп, учасників бойових дій, членам сімей загиблих учасників бойових дій.
Але найгірше те, що збереглися норми про поетапне підвищення пенсійного віку — те, на відсутності чого наполягав прем’єр-міністр Арсеній Яценюк і мабуть наполягатиме далі. За його словами, спецстаж для отримання пільгової пенсії не зміниться. Однак у погодженому тексті Закону мовиться, що, приміром, жінки-водії трамваїв зможуть вийти на пенсію лише після 55 років. Але про все по порядку.

Вікові зміни

Змінюються пільгові умови виходи на пенсію, що передбачені для працівників особливо шкідливих виробництв. Яких категорій громадян торкнеться реформа?

«Список №1» (підземні роботи). Працівники зможуть виходити на пільгових умовах на пенсію, якщо матимуть наступний стаж: 25 років для чоловіків і 20 років для жінок (обидва показники підвищились на 5 років).

«Список №2» (гірничі роботи, добування газу, рудна промисловість, металургія). Працівники зможуть виходити на пільгових умовах на пенсію, якщо матимуть наступний стаж: 30 років для чоловіків і 25 років для жінок (обидва показники підвищились на 5 років). При цьому жінки зможуть скористатись цією можливістю лише після 55 років (вік виходу на пенсію зріс на 5 років). Аналогічні зміни відчують на собі водії міського пасажирського транспорту.

Для трактористів-машиністів стаж підвищується на 5 років і складатиме 30 років для чоловіків, і 25 — для жінок.

Також реформа погіршить становище доярок та жінок, зайнятих в збиранні тютюну — стаж підвищується на 5 років і складатиме 25 років.

Змінилось також регулювання призначення пенсії за вислугу років. На 5 років підвищиться спеціальний стаж для чоловіків і жінок, зайнятих на залізниці та в метрополітені, а також для водіїв-вантажників, що працюють на шахтах і кар’єрах. Стаж складатиме 30 і 25 років відповідно. При цьому жінки зможуть скористатись цією можливістю лише після 55 років, тобто на 5 років пізніше.

Аналогічні реформи торкнуться: працівників експедицій, зайнятих на польових геологорозвідувальних та геодезичних роботах; робітників та майстрів, зайнятих на лісозаготівлі; — механізаторів комплексних бригад, задіяних на вантажно-розвантажувальних роботах у портах; плавскладу річного і рибного флоту.

Всі рівні, але дехто рівніший

Серед «компромісних» називається норм те, що обмеження пенсій буде тимчасовим — з 1 квітня по 31 грудня 2015 року. Але, як відомо, «військовий збір» теж спочатку запроваджувався до кінця 2014 року…

Відповідно до Прикінцевих положень Закону №2212, Кабмін має підготувати та подати до 1 червня 2015 року на розгляд ВРУ проект Закону України про скасування пенсій, призначених на спеціальних підставах. Під «зрівнялівку» потраплять не лише ненависні нардепи і судді, але й вчені з держслужбовцями всіх рівнів. У разі неподання в зазначений термін відповідного проекту закону з 1 червня 2015 року скасовуються всі спецпенсії. Якщо визнати, що цей крок є обґрунтованим, то можна дещо засумніватися у щирості цих намірів. Адже Закон №2212 говорить про те, що спецпенсії діятимуть мінімум до 1 січня 2016 року і лише після нового року будуть замінені на «звичайні» пенсії (наприклад, це містить нова редакція частини 5 статті 141 Закону «Про судоустрій і статус суддів».

Пенсії працівникам, що зайняті на «спецпосадах» у період їх роботи на таких посадах (судді, прокурори, народні депутати, держслужбовці) не виплачуватимуть. Але торкнеться така економія не всіх. Так, збережуть у повному об’ємі спецпенсії суддів, обраних до Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради юстиції.

Ще один підводний камінь — можливість оскарження Закону №2212 у Конституційному Суді України у частині обмеження суддівської пенсії 10-ма прожитковими мінімумами.

Нагадаємо, що 3 червня 2013 року КСУ оприлюднив рішення у справі за конституційним поданням Верховного суду України щодо відповідності Конституції закону про пенсійну реформу №7455. КСУ заявив, що обмеження розміру довічного грошового утримання звужує гарантії незалежності суддів (тоді пропонувалось максимальне обмеження на рівні 14 прожиткових мінімумів). Не виключено, що судді знову звернуться за захистом своїх корпоративних інтересів до КСУ і доб’ються скасування неприйнятних для себе норм. При цьому решта норм Закону збережуть чинність.

Правда полягає у тому, що відповідно до Закону №2212, судді у відставці, працюючи на посадах, передбачених Законом «Про наукову і науково-технічну діяльність», не зможуть отримувати спецпенсію.

В той же час право на спецпенсію зберігається за колишніми прокурорами, міністрами і депутатами, які вирішать піти у сферу науки.

Однак усім цим реформаторський запал Кабміну не обмежується. З метою подолання кризової ситуації у пенсійній сфері обіцяється запровадження накопичувальної пенсійної системи вже у поточному році. Це — ще один виклик українському суспільству. Уряд не лякає негативний досвід наших найближчих сусідів — Росії та Польщі — де така система потерпіла крах. Йдеться про те, що від зарплат будуть братися нові відрахування (7%) і спрямовуватимуться на персональні рахунки застрахованих осіб. Теоретично ці кошти будуть використовуватись у різних інвестиційних операціях з метою ймовірного збільшення накопичень. На практиці ж рівень інфляції може «з’їсти» накопичення, а відрахування виявляться марними. Закон про пенсійну реформу авторства Сергія Тігіпка передбачає запровадження накопичувальної систему лише у разі досягнення бездефіцитності Пенсійного фонду України. Нинішні очільники держави зрозуміли, що чекати настання цього моменту можна нескінченно довго, тому готові самі впровадити цей небезпечний експеримент. А чи готові до цього громадяни?

Віталій Дудін

socportal.info


Теги статьи: ПенсионерыРеформыРеформиРеформаПенсия

Дата и время 03 марта 2015 г., 22:17     Просмотры Просмотров: 14585
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Украинцы не оценили реформаторских усилий Порошенко
Адвокаты просят Раду принять закон о реформе адвокатуры
В Кривом Роге пенсионер вышел к горисполкому протестовать против коммунальных тарифов

Александр Гончаров: “Теперь в Украине на 10 работающих приходится 11 пенсионеров”
Заветам партии верны: Окружение Порошенко идет по стопам Януковича
У Чернігові пенсіонер стріляв із вікна по дитячих візочках

В Украине возникла проблема с пенсиями: что случилось
В Украине на 10 работающих приходится 11 пенсионеров
Всемирный банк предупредил Украину о повышении пенсионного возраста

«Украинский народ заслуживает лучших правителей»: в США разбили реформы от Порошенко
Алексей Кущ: “Инвестор понимает, что “Роттердам+” канет в Лету вместе с нынешней властью”
В Одесской области внучку которая терроризировала свою бабушку арестовали на 7 суток

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.070048