АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 6°C
Харьков: 10°C
Днепр: 11°C
Одесса: 10°C
Чернигов: 6°C
Сумы: 8°C
Львов: 7°C
Ужгород: 8°C
Луцк: 7°C
Ровно: 7°C

Дилема судді Усатого: що робити, коли у справі - невістка секретаря кваліфікаційної комісії суддів?

Дилема судді Усатого: що робити, коли у справі - невістка секретаря кваліфікаційної комісії суддів?
Дилема судді Усатого: що робити, коли у справі - невістка секретаря кваліфікаційної комісії суддів?

Всі ми чули про судову корупцію і кругову поруку суддів, але не завжди уявляємо, як це виглядає на практиці. А виглядає це, наприклад, так: харківський суддя Усатий розглядає майновий спір невістки секретаря кваліфікаційної комісії суддів Устименко у той час, коли йому треба пройти в цій комісії так би мовити атестацію. І що суддя робить у таких умовах? А нічого не робить! Вичікує...

Є така собі суддя у відставці Валентина Євгенівна Устименко, нині Секретар кваліфікаційної палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ). У харківських суддівських колах вона добре відома, бо понад 30 років - з 1986-го по 2016-й - працювала  суддею Апеляційного суду Харківської області. Має сина Євгена - прокурора Головної військової прокуратури та невістку Олену - викладача з цивільного права юридичного факультету ХНУ ім Каразіна. Всі, як бачимо, держслужбовці, живуть переважно, на зарплатню.

У 2016 році молодші Устименки вирішили зайнятися бізнесом - здавати нерухомість в оренду. Стартовий капітал син-прокурор отримав від матері-судді: згідно декларації за 2016 рік, це 655 тис грн так званої “безповоротної фінансової допомоги”. Напрочуд коштовний подарунок для людини, що три десятка років працювала суддею і не мала жодних додаткових заробітків. Мабуть, Валентина Євгенівна довго відкладала з зарплати  - копійка до копійки.

Євген у свою чергу віддав матусині гроші дружині, а згодом додав до них ще 3,5 млн грн. Непогано  живуть у нас молоді війскові прокурори! Хоча звідки в нього така сума не зовсім зрозуміло, оскільки його заробітна плата за місцем основної роботи складає лише  214,1 тис  грн. Олена в університеті отримала ще менше - 89,4 тис   грн. Щоправда ще 255 тис надійшло від її зайняття підприємницькою діяльністю, а  691,4 тис грн - з продажу нерухомого майна громадянину Швецову Андрію Анатолійовичу.

Саме разом із  Швецовим суддівські діти вирішили прокрутити цікаву оборудку з  придбання у самому центрі Харкова по вул Сумській, 14  нежитлових  приміщень загальною площею 455,6 кв.м. Оформили це так: Олена позичила Швецову 2,5 млн грн, а він передав їй майно як забезпечення застави — в іпотеку.

Але справа у тому, що реальна ринкова вартість цієї нерухомості складала $900 тис або близько 23 млн грн. Тобто майже вдесятеро дорожче. А дісталась вона Швецову від ТОВ "ГВП", яке придбало приміщення на аукціоні з продажу майна збанкрутілого ФОП Мкртчян ще дешевше — всього за 315,8 тис  грн. Майже надурняк!

Звідки така фортуна? Це питання до ліквідатора Катерини Сасіної, яка, незважаючи на багаторічний досвід роботи арбітражним керуючим, чомусь сильно “наплутала” з ціною і продала приміщення ринковою вартістю 23 млн грн за 330 тисяч грн. Не менш загадковою є і поведінка  ТОВ «ГВП», яке не залишило лисий шматок собі, а миттєво позбулося, віддавши невістці судді Устименко (за посередництва Швецова), теж значно нижче ринкової ціни. 

Але далі  все пішло не так, як сподівалися наші герої.  З’ясувалося, що продаж майна боржника ФОП Мкртчяна відбувся за вкрай заниженою ціною та з кричущими порушеннями. З огляду на це 6.07.2017 Харківський апеляційний господарський суд визнав аукціон недійсним. Вищий господарский суд України 26.10.2017 залишив постанову в силі; згодом новоутворений Верховний Суд також підтвердив цю позицію.

На підставі цих рішень, Харківський апеляційний господарський суд  20.12.2017 вилучів  за позовом ФОП Мкртчяна спірні приміщення  з незаконного володіння Швецова та повернув попередньому власнику. Олена Устименко опинилася перед загрозою втрати привабливої нерухомості в самому сердці Харкова, ще й придбаної фантастично дешево.

Що роблять у такому разі родичі судді? Звичайно починають судитися. Тим паче у суддівських колах майже всі свої. Новий Верховний Суд, обраний за участі Вищої кваліфікаційної комісії суддів, де працює Валентина Устименко, приходить до висновку, що права  її невістки  були порушені, оскільки її не залучили до участі у попередній справі (про визнанні недійсним аукціону).

І  тут на арену виходить суддя Усатий (саме Усатий, а не Уссатий, як інколи помилково пишуть його прізвище) - голова Господарського суду Харківської області. Справа родичів судді Устименко потрапила до Віталія Олександровича у непостий для нього момент. Він якраз  готувався проходити переатестацію (офіційно це називається кваліфікаційне оцінювання) у... пані Валентини. Тобто — у  ВККСУ. І дуже хвлювався з цього приводу.

Тут треба пояснити, що Віталій Усатий — не менш  цікава і  відома у юридичних колах Харківщини персона, ніж Устименко. Великий спеціаліст з  питань банкрутства.  Особливо “схемного”. Практично усі скандальні  справи цієї категорії походили через його руки, які “нічого не крали”.

Дійсно за декларацією  суддя живе доволі скромно. У нього значно менше офіційних заощаджень, ніж у багатьох колег. Та й земельні ділянки крихітні. Проте на широку ногу живуть його теща та мати — обидві пенсіонерки.

У  власності матері дві земельні ділянки у котеджному містечку на околиці Харкова та квартира 87 кв. м.  А теща (теж землевласниця) у 2016 році придбала новенький джип Mercedes Benz GLE 350D 4MATIC ціною від 1,7 млн грн.  У той час, як в її зятя офіційно лише Skoda Octavia A7 2013 року.

Зрозуміло, що до судді були питання від Громадської ради доброчесності. Тому перша співбесіда -  24.07.2018 не стала для нього остаточною. Другий раз Усатого  викликали для продовження “іспиту” 19.03.2019 . Але в цей день він на засідання він не з’явився , бо його начебто облили зеленкою.

Чи був це справжній напад чи інсценізація через побоювання Віталія Олександровича, що він не зможе пройти  оцінювання (перед входом на нього вже чекав пікет антикорупціонерів),   достеменно невідомо.  Але вочевидь Усатий опинився на  кваліфікаційному гачку в Устименко. 

Як він діяв у цій ситуації? Прийнявши на початку кілька сумнівних рішень на користь суддівських родичів, далі - зачаївся. Останні засідання у справі були ще в лютом цього року.   Розгляд, призначений на  22.02.2019, не відбувся через відрядження судді до Києва. Жодної інформації про дату наступного засіданні на теперішній час немає.  

Зрозуміло, що Усатий свідомо тягне час, бо чекає на подальшу долю Валентини Євгенівни у складі  ВККСУ. Справа у тому, що термін її повноважень збіг  ще 28 березня 2019 року. У квітні ДБР відкрило кримінальне впровадження  за ст. 353 ч. 1  ККУ “Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи” проти Устименко та її колег.

Щодо відсутності повноважень інших  членів кваліфікаційної комісії  - Сергія Козякова, Станіслава Щотки та Тетяни Весельскої  є рішення  Окружного адмінсуду Києва — їх вже фактично звільнено. Проте Устименко все ще не полишає свого робочого місця і як секретар має змогу впливати на інших членів ВККСУ. Хоча юридично брати участь у роботі комісії вона не має права.

Що мав би зробити будь-який суддя на місці Усатого? Подати заяву щодо самовідводу через потенційний конфлікт інтересів, у відповідності до ч.10 ст.134 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Але він цього не робить, аби не викликати невдоволення Устименко.  Прийняти неправосудне рішення, віддавши 455,6 кв.м. її невістці, він теж побоюється.  А судити по закону і справедливості, знаходячись у лещатах неписаних правил  судівської корупційної поруки — мабуть, занадто важко.

Хоча інші судові інстанції, такі як Харківський апеляційний господарський суд та Вищий господарський суд України, ухвалювали цілком законні рішення у передбачений ГПК строк. Можливо, це тому, що  апеляційні судді вже пройшли кваліфікаційне оцінювання у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, а  суддям ВГСУ взагалі не потрібно його проходити.

Автор: Олег Бойко

 


Теги статьи: КорупціяУсатый ВиталийСасина ЕкатеринамахінаціїУстименко ЕвгенийВкксУсатий ВіталійсуддіСуддяСудУстименко Валентина

Автор статьи:
Олег Бойко
Все статьи автора

Дата и время 20 мая 2019 г., 11:28     Просмотры Просмотров: 4518
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Не прийшли прокурори: суд переніс розгляд апеляції на арешт Кузьменко
Сергій Жадан: Культурна царина чи не єдина, де влада має і системність, і стратегію
Ройтбурд судитиметься за посаду директора музею, – голова ОДА

Апелляционный суд Одессы уволил Ройтбурда с должности директора худмузея
Венедиктову обязали открыть дело о госизмене Медведчука и Ко
Волонтерка Звіробій повідомила, що подає до суду на Зеленського

Суд хоче отримати доступ до розслідування Kroll по ПриватБанку
В.о. голови ДФС Сергій Солодченко: корупційні схеми та багатомільйонні оборудки недолюстрованного поплічника Клименка
Новая власть, а в Одессе депутат облсовета Олег Бабенко практикует рейдерство

И все-таки они существуют даже в Украине. Судья-изобличитель, которая не сдается
Суд избрал меру пресечения участникам стрельбы в Броварах: Аваков рассказал детали
Суд відправив під варту 20 фігурантів перестрілки у Броварах

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Как карантин сказался на вашем материальном положении?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.16956