АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 12°C
Харьков: 12°C
Днепр: 12°C
Одесса: 13°C
Чернигов: 13°C
Сумы: 12°C
Львов: 14°C
Ужгород: 16°C
Луцк: 14°C
Ровно: 13°C

Пропорційна система і відкриті списки: до чого призведе виборча реформа


Виборча реформа є однією з небагатьох, яка не потребує значних бюджетних витрат і навколо якої вже сформовано консенсус у середовищі політиків, експертів та представників громадськості й міжнародних організацій, повідомляє Громадянська мережа ОПОРА.

Водночас відсутність щонайменшого прогресу на шляху виборчої реформи за останні 3 місяці роботи Парламенту і подальше її відтермінування можуть призвести до кризи довіри громадськості й експертного середовища до правлячої більшості, іміджевих втрат України через порушення міжнародних зобов’язань, зокрема, перед Євросоюзом, Радою Європи і ОБСЄ, та поставити під загрозу отримання повноцінної міжнародної фінансової і політичної підтримки на шляху реформ.

Саме тому групою неурядових організацій у складі Громадянської мережі ОПОРА, Українського незалежного центру політичних досліджень та «Інтерньюз-Україна» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем було проведено вже другу у цьому році широку публічну дискусію про щодо змісту та принципів підготовки змін до законодавства про вибори. У відвертій розмові взяли участь народні депутати України, члени ЦВК, представники міжнародних організацій і посольств, експерти та громадські активісти з різних регіонів України.

Концепція нової редакції Закону «Про вибори народних депутатів України»

Наприкінці листопада 2014 р. фракції парламентської більшості зафіксували в Коаліційній угоді, що протягом 1 кварталу 2015 року буде ухвалено новий Закон «Про вибори народних депутатів України» на основі пропорційної системи з відкритими списками. Разом з тим, ще у 2010 р. Парламентська Асамблея Ради Європи наголосила на необхідності запровадження на виборах народних депутатів України пропорційної виборчої системи, яка базуватиметься на відкритих виборчих списках і регіональних виборчих округах (Резолюція 1755 [2010]). Подібні рекомендації щодо впровадження пропорційної виборчої системи з голосуванням у регіональних округах за відкритими партійними списками висловлювалися також і Венеціанською комісією, зокрема – у її висновку на Закон «Про вибори народних депутатів України» у 2011 р.

Пропорційна виборча система з відкритими регіональними списками дозволяє усунути ряд недоліків чинної в Україні змішаної виборчої системи (50 % парламентарів обираються за мажоритарною виборчою системою, інші 50 % – за пропорційною виборчою системою із закритими партійними списками). Вона також сприятиме інституційній розбудові партій, збільшенню впливу виборців на партії та кандидатів через право на обрання черговості проходження депутатів від однієї й тієї ж партії до Парламенту. Перехід до виборчої системи з відкритими регіональними списками сприятиме оновленню політичних еліт і розбудові внутрішньопартійної демократії та конкуренції.

З іншого боку, впровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками ставить владу і суспільство перед рядом викликів, серед яких – ускладнена (порівняно з мажоритарними системами) процедура голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів. Тому реалізація виборчої реформи потребує проведення активної роз’яснювальної роботи серед виборців та членів виборчих комісій. Разом з тим, впровадження невдалого варіанту системи з відкритими списками може призвести до недієвості Парламенту, послаблення ролі партій та інших негативних наслідків, властивих мажоритарним системам.

Експерти наголосили на тому, що процес реформування виборчого законодавства має базуватися на принципах відкритості, прозорості та інклюзивності з ключовою роллю Парламенту і профільного Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, а також залученням експертного середовища до розробки відповідних законодавчих новацій.

На заході було представлено концепцію нової редакції Закон «Про вибори народних депутатів України».

 

nf.dp.ua


Теги статьи: Верховная радаВерховна рада

Дата и время 06 марта 2015 г., 09:48     Просмотры Просмотров: 11383
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Рада возьмется за импичмент президенту Украины: названы сроки
Парубий заявил, что не позволит Зеленскому распустить парламент
Парубий прокомментировал возможность внеочередных выборов в Раду

Похоже, в ближайшее время мы будемъ жить в условиях коабитации – Корчилава
Савченко решилась на важный шаг в Раде: о чем речь
Верховна Рада внесла зміни до статті про незаконне збагачення

Рада примет закон о языке 25 апреля, - Парубий
Роль Верховной Рады должна быть усилена – Парубий
Большинство депутатов будут «тушковаться» в пользу Зеленского - политолог

Свежие партийные рейтинги: чем удивили Медведчук и Порошенко, новый сюрприз от Смешко
Савченко пообещала проблемы политическому "старью" в Раде
"Я не убегаю из Украины и докажу свою невиновность в суде": Савченко намерена вернуться в Раду в ближайшее время

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто станет президентом Украины?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.144289