АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -7°C
Харьков: -14°C
Днепр: -6°C
Одесса: -1°C
Чернигов: -9°C
Сумы: -14°C
Львов: -5°C
Ужгород: 0°C
Луцк: -8°C
Ровно: -9°C

Пропорційна система і відкриті списки: до чого призведе виборча реформа


Виборча реформа є однією з небагатьох, яка не потребує значних бюджетних витрат і навколо якої вже сформовано консенсус у середовищі політиків, експертів та представників громадськості й міжнародних організацій, повідомляє Громадянська мережа ОПОРА.

Водночас відсутність щонайменшого прогресу на шляху виборчої реформи за останні 3 місяці роботи Парламенту і подальше її відтермінування можуть призвести до кризи довіри громадськості й експертного середовища до правлячої більшості, іміджевих втрат України через порушення міжнародних зобов’язань, зокрема, перед Євросоюзом, Радою Європи і ОБСЄ, та поставити під загрозу отримання повноцінної міжнародної фінансової і політичної підтримки на шляху реформ.

Саме тому групою неурядових організацій у складі Громадянської мережі ОПОРА, Українського незалежного центру політичних досліджень та «Інтерньюз-Україна» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем було проведено вже другу у цьому році широку публічну дискусію про щодо змісту та принципів підготовки змін до законодавства про вибори. У відвертій розмові взяли участь народні депутати України, члени ЦВК, представники міжнародних організацій і посольств, експерти та громадські активісти з різних регіонів України.

Концепція нової редакції Закону «Про вибори народних депутатів України»

Наприкінці листопада 2014 р. фракції парламентської більшості зафіксували в Коаліційній угоді, що протягом 1 кварталу 2015 року буде ухвалено новий Закон «Про вибори народних депутатів України» на основі пропорційної системи з відкритими списками. Разом з тим, ще у 2010 р. Парламентська Асамблея Ради Європи наголосила на необхідності запровадження на виборах народних депутатів України пропорційної виборчої системи, яка базуватиметься на відкритих виборчих списках і регіональних виборчих округах (Резолюція 1755 [2010]). Подібні рекомендації щодо впровадження пропорційної виборчої системи з голосуванням у регіональних округах за відкритими партійними списками висловлювалися також і Венеціанською комісією, зокрема – у її висновку на Закон «Про вибори народних депутатів України» у 2011 р.

Пропорційна виборча система з відкритими регіональними списками дозволяє усунути ряд недоліків чинної в Україні змішаної виборчої системи (50 % парламентарів обираються за мажоритарною виборчою системою, інші 50 % – за пропорційною виборчою системою із закритими партійними списками). Вона також сприятиме інституційній розбудові партій, збільшенню впливу виборців на партії та кандидатів через право на обрання черговості проходження депутатів від однієї й тієї ж партії до Парламенту. Перехід до виборчої системи з відкритими регіональними списками сприятиме оновленню політичних еліт і розбудові внутрішньопартійної демократії та конкуренції.

З іншого боку, впровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками ставить владу і суспільство перед рядом викликів, серед яких – ускладнена (порівняно з мажоритарними системами) процедура голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів. Тому реалізація виборчої реформи потребує проведення активної роз’яснювальної роботи серед виборців та членів виборчих комісій. Разом з тим, впровадження невдалого варіанту системи з відкритими списками може призвести до недієвості Парламенту, послаблення ролі партій та інших негативних наслідків, властивих мажоритарним системам.

Експерти наголосили на тому, що процес реформування виборчого законодавства має базуватися на принципах відкритості, прозорості та інклюзивності з ключовою роллю Парламенту і профільного Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, а також залученням експертного середовища до розробки відповідних законодавчих новацій.

На заході було представлено концепцію нової редакції Закон «Про вибори народних депутатів України».

 

nf.dp.ua


Теги статьи: Верховная радаВерховна рада

Дата и время 06 марта 2015 г., 09:48     Просмотры Просмотров: 10090
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

“Продайте кепку и накормите голодных”: Королевская в дорогущем прикиде запела о бедности
Перебитые номера кузова автомобиля: Рада готовит важные изменения
Кабмин планирует восстановить проверки бизнеса без предупреждения

Верховная Рада рассмотрит снятие неприкосновенности с нардепа Бакулина
МВФ выдвинул ультиматум украинской власти, пригрозив прекращением внешнего кредитования — The Financial Times
Кабмин хочет ввести проверки бизнеса без предупреждения

"Инвесторы отвернутся от Украины": в Раде забили тревогу из-за налога на выведенный капитал
Адміністрація Президента готує вибори до ВРУ на 26 серпня, – Тягнибок
Нардепы получили за 3,5 рабочих дня в январе рекордную зарплату

Принудительное добавление биоэтанола в бензин: чем это грозит украинцам
Нардепам заплатили за работу в январе более 14 млн грн
Луценко просит Раду разрешить привлечь к уголовной ответственности и задержать нардепа Бакулина

Комментарии:

comments powered by Disqus
22 февраля 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Имеют ли право Порошенко и Луценко тратить миллионы на отдых?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.063098