АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 19°C
Харьков: 23°C
Днепр: 22°C
Одесса: 15°C
Чернигов: 20°C
Сумы: 21°C
Львов: 17°C
Ужгород: 21°C
Луцк: 19°C
Ровно: 19°C

З банку "Надра" вивели 2 млрд грн. Перед введенням тимчасової адміністрації

З банку "Надра" вивели 2 млрд грн. Перед введенням тимчасової адміністрації
З банку "Надра" вивели 2 млрд грн. Перед введенням тимчасової адміністрації

У січні депозитний портфель юридичних осіб у банку «Надра» скоротився відразу на 2,17 млрд грн, або на 37,5%, тоді як обсяг вкладів фізичних осіб (які скаржилися на суттєві затримки з поверненням депозитів, - ред.) зменшився лише на 25 млн грн, або на 0,5%. Про це свідчить статистика Асоціації українських банків.

Зауважимо, що подібна тенденція мала місце і в 4-му кварталі 2014 року. 

Згідно з даними НБУ, в жовтні-грудні обсяг гривневих вкладів юросіб у банку «Надра» зменшився на 1,37 млрд грн. (-33,2%), що є одним з найвищих показників серед банків з І групи класифікації Нацбанку. При цьому портфель гривневих депозитів фізосіб у вказаний період скоротився на відчутно меншу суму – 275,3 млн грн (-13,7%). Портфель валютних вкладів юросіб в 4-му кварталі минулого року знизився на 26,3 млн дол (-13,6%), тоді як фізосіб – на 15 млн дол (-5,8%).

З огляду на це, виникає питання: чи не була це така своєрідна "підготовка" до ймовірного введення тимчасової адміністрації та, не виключено, ліквідації банку, що в перспективі робило повернення коштів юрособам дуже примарним (у т.ч. підприємствам, пов`язаним з кінцевим бенефіціаром банку Д. Фірташем, які, як відомо, активно взаємодіяли з фінустановою)?

Нагадаємо, що тимчасова адміністрація була введена у банк «Надра» 06 лютого.

Водночас звернемо увагу, що за даними АУБ, у січні депозитний портфель юросіб у банку «Кліринговий дім» (який пов’язують у т.ч. з нардепом І. Фурсіним – молодшим бізнес-партнером Д. Фірташа, який був основним контролером банку «Надра») збільшився відразу на 1 млрд грн, або на 29,7%. Теоретично це може означати, що частина вкладів юросіб «перекочувала» в банк «Кліринговий дім» з банку «Надра».

Мегазбитки та від`ємний капітал

За даними Асоціації українських банків, у січні збиток банку «Надра» становив 5,8 млрд грн, а його капітал став від’ємним – на рівні -5,28 млрд грн.

Нагадаємо, за даними Фонду гарантування вкладів, сума коштів фізичних осіб, що може бути відшкодована Фондом гарантування вкладів фізосіб вкладникам банку «Надра», на 06.02.2015 (дата введення тимчасової адміністрації) складала 3,83 млрд грн.

Нагадаємо, у фінансовій звітності за 2014 рік банк «Надра» спробував замаскувати за підсумками 2014 року потребу докапіталізації, вказавши, що адекватність (достатність) його регулятивного капіталу (повинна бути не менше 10%) складала 13,2%.

Однак ймовірний оманливий «фінт вухами» бухгалтерів видавав невисокий рівень резервування під кредитний портфель фізосіб, який у «Надра» був валютизований (а відповідно, в нинішніх реаліях проблемний), що називається, по самі помідори (валютні позики складали на кінець грудня 88% відповідного портфелю). Для порівняння: в інших ТОП-банків з теж дуже валютизованими портфелями рівень покриття їх резервами сягає від 50% до понад 100%.

Тобто «Надра», швидше за все, недоформував резерви, щоб уникнути ще більших збитків (які торік і так склали більш ніж значні 1,04 млрд грн), а значить і скорочення капіталу та ще більшого порушення нормативів НБУ. Причому слід врахувати, що фінрезультат банку міг бути ще гіршим, аби не великий «плюс» для балансу у вигляді переоцінки валюти на 4,5 млрд грн (завдяки довгій валютній позиції банку – перевищенню його валютних активів над валютними пасивами на 9,87 млрд грн).

Судячи зі звітності банку, торік темпи погашення його позичальниками кредитів відставали від динаміки відтоку депозитів, який у цілому був більш інтенсивним, ніж загалом по банківській системі (портфель валютних вкладів фізосіб у «Надра» торік скоротився на 50,6%, гривневих – на 32,4%; обсяг гривневих вкладів юросіб зменшився на 46,6%, а валютних, щоправда, лише на 0,5%). Високий рівень проблемності кредитного портфелю «Надра» видає, зокрема, й торішнє перевищення його процентних витрат над процентними доходами на 475 млн грн.

Утворену в балансі діру доводилося закривати рефінансуванням Нацбанку. За даними НБУ, ще в березні-квітні він надав «Надра» позик на 3,3 млрд грн., причому 2,5 млрд грн. – це були стабілізаційні кредити (надаються під програму фінансового оздоровлення на 2-5 років). Якщо ж згадати ще рефінансування, отримане в 2008-2009 рр., вимальовується сума заборгованості «Надра» перед НБУ під 10 млрд грн.

coruption.net


Теги статьи: Банк НадраНадра Банк

Дата и время 07 марта 2015 г., 20:03     Просмотры Просмотров: 5064
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто станет президентом Украины?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.459373