АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 9°C
Харьков: 12°C
Днепр: 12°C
Одесса: 13°C
Чернигов: 8°C
Сумы: 9°C
Львов: 9°C
Ужгород: 12°C
Луцк: 10°C
Ровно: 10°C

Кому Україна продає озброєння

Кому Україна продає озброєння
Кому Україна продає озброєння

Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI) опублікував своє дослідження щодо розвитку індустрії експорту-імпорту зброї у світі впродовж 2009-2014 років.

Згідно з наведеними в ньому даними, у 2014-му Україна посіла 10-те місце серед найбільших експортерів зброї у світі. А найбільшим її контрагентом, попри заборону президента, стала Росія.

Остання ж постачала системи ПВО, БТРи і танки сепаратистам у Донецькій і Луганській областях.

Найбільші експортери

Найбільшим експортером озброєння у світі є США. У 2014 році американці продали військової техніки на $10,2 мільярда, майже вдвічі обігнавши свого головного конкурента – Росію. Загальна вартість продажів останньої становила $6 мільярдів.

За результатами п’яти років США (31%) та Росія (27%) охопили більш ніж половину глобального експорту озброєння і залишаються постійними лідерами ринку.

Крім них, до топ-10 увійшли Франція, Великобританія, Німеччина, Іспанія, Китай, Ізраїль, Італія та Україна. Рік від року їх позиції у рейтингу змінюються, але ці зміни є незначними і склад десятки лідерів майже завжди залишається однаковим.

Найбільші експортери зброї | Create infographics

Найбільшими країнами-імпортерами зброї у 2014-му стали: Індія ($4243 млн), Саудівська Аравія ($2629 млн), Туреччина ($1550 млн), Китай ($1357 млн), Індонезія ($1200 млн), В’єтнам ($1058 млн), Тайвань ($1039 млн), ОАЕ ($1031 млн), Австралія ($843 млн) та Оман ($738 млн).

За даними SIPRI, впродовж останніх п’яти років зброю закуповували 153 країни, тобто дві третини всіх держав світу.

Заборонений експорт

Продажі України на зовнішньому ринку озброєння становлять лише 3% від глобального експорту. Проте порівняно з 2005-2009 роками вони зросли на половину – з 2%.

У 2014 році Україна експортувала військової техніки на $664 мільйони. Найбільшим її покупцем стала Росія, купивши озброєння на $155 мільйонів.

У червні 2014 року президент Петро Порошенко своїм указом заборонив експорт до Російської Федерації військової продукції та продукції подвійного призначення. Але по факту співпраця продовжилася.

У серпні минулого року The Washington Post повідомив, що Україна, незважаючи на воєнний конфлікт, і далі продає Росії військове обладнання. За даними видання, серед найбільших компаній, що продовжили співпрацю з РФ, – запорізький завод "Мотор Січ", який експортував двигуни і запчастини для військових літаків і вертольотів.

Цю інформацію підтверджує і дослідження Стокгольмського інституту. В опублікованому звіті вказано, що серед товарів, які закуповувала Росія, - двигуни для навчально-бойових літаків Як-130 (розробки "Мотор Січ") і літаки Ан-140, Ан-148 (виробництва "Антонов").

Коментуючи ситуацію, представник "Мотор Січі" Анатолій Малиш повідомив, що розірвати підписані контракти вони не можуть. У такому разі підприємство доведеться закрити.

"Ми залежимо від РФ", - заявив Малиш. Лідери в Києві "вважають, що національні інтереси важливіші, ніж економічні. Але нехай вони поговорять із людьми, які живуть без роботи. Ми теж патріоти", - сказав Малиш.

Фото: airliners.net

Крім Росії, значну частину озброєння українського виробництва було відправлено в Таїланд, Китай, Гвінею, Хорватію та Індію.

Якщо розглядати обсяги експорту в період з 2009 року, то на перше місце серед покупців українського озброєння виходить Китай. За п’ять років він імпортував техніки на $877 мільйонів.

Різноманітність оборонної продукції, яку Україна експортувала в 2014 році, суттєво скоротилася. В основному продавали літаки, авіадвигуни і кораблі. Крім того, при розрахунках було взято до уваги БТРи, які Україна робила для Іраку і Казахстану ще в 2009-му та 2012 роках, але кілька разів отримувала на доопрацювання через дефекти.

До початку війни на Донбасі Україна також експортувала системи протиповітряної оборони і радіолокаційне обладнання.

Будь-які дані про імпорт озброєння Україною в дослідженні SIPRI відсутні.

Ще одним цікавим пунктом у звіті Стокгольмського інституту стала стаття експорту російської техніки в Україну. За матеріалами дослідження, у 2014 році РФ не продала Києву жодної одиниці озброєння. Проте забезпечила сепаратистів так званих "ДНР" і "ЛНР" технікою на $23 мільйони.

У звіті задокументовано постачання бойовикам протитанкових ракетних комплексів "Корнет", ракетних комплексів "Грім", БТРів і танків Т-72.

Инсайдер


Теги статьи: ОружиеУкраина

Дата и время 19 марта 2015 г., 10:42     Просмотры Просмотров: 5316
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.154073