АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 18°C
Харьков: 16°C
Днепр: 16°C
Одесса: 18°C
Чернигов: 16°C
Сумы: 15°C
Львов: 14°C
Ужгород: 17°C
Луцк: 17°C
Ровно: 17°C

Глава "Дельта Вілмар СНД": "Раз лейтенант закрила завод за 235 млн дол., виходить, вона головна людина в Україні"

Глава "Дельта Вілмар СНД": "Раз лейтенант закрила завод за 235 млн дол., виходить, вона головна людина в Україні"
Глава "Дельта Вілмар СНД": "Раз лейтенант закрила завод за 235 млн дол., виходить, вона головна людина в Україні"

 У середу, 21 серпня, прем’єр-міністр України Микола Азаров, відкриваючи засідання уряду, заявив про успіхи у відновленні української економіки: "У листопаді 2013 р. буде введено в експлуатацію олієекстракційний завод з переробки соняшнику в місті Южному потужністю 1,2 тис. тонн на добу. Таких потужних заводів в Україні поки що не було". Дивний збіг — саме в цей номер DT.UA ми готували статтю про те, як Міністерство доходів і зборів заблокувало відкриття цього заводу та фінансово-виробничу діяльність компанії-власника! Державна податкова служба опечатала юридичний відділ і по суті призупинила операційну діяльність "Дельта Вілмар СНД" — компанії, що входить у групу гіганта Wilmar International. Безпрецедентний тиск державних фіскальних органів на іноземного інвестора, який входить у рейтинги 500 найбільших компаній світу за версіями Forbes, Fortune і Financial Times, цілком імовірно, стане подією міжнародного масштабу та одним із найбільш знакових прикладів нинішніх проблем іноземних інвесторів в Україні.

Довідка DT.UA

"Дельта Вілмар СНД" — українське підприємство, що входить у групу транснаціональної агропромислової корпорації Wilmar International, ринкова капіталізація якої на фондових ринках нині становить близько 22 млрд дол. США. "Дельта Вілмар СНД" спеціалізується на поставках і переробці продукції з країн Південно-Східної Азії — тропічних олій. Із цією метою сінгапурці зробили серйозні інвестиції в Україну та розвивають цілий кластер з перевантаження й переробки олій, який складатиметься з групи промислових підприємств. За 150 млн дол. в Одеській області побудовано і введено в експлуатацію термінал з перевантаження і завод з переробки тропічних олій. Ба більше, цього року за 86 млн дол. "Дельта Вілмар СНД" побудувала поруч із терміналом другу чергу проекту — новітній олієекстракційний завод, відкриття якого заплановано на вересень 2013 р. Середня зарплата на підприємстві "Дельта Вілмар СНД" становить 6129 грн, усі працівники забезпечені соціальним пакетом на рівні європейських підрозділів Wilmar International. У 2012 р. підприємство заплатило податків (з урахуванням митних платежів) до бюджету України на суму 259 млн 840 тис. грн.

31 липня на територію підприємства зайшли співробітники Одеської обласної податкової міліції в супроводі підрозділу фізичного захисту й провели обшук, який завершився вилученням документів та опечатуванням юридичного відділу "Дельта Вілмар СНД", у якому зберігається ділова документація компанії, оригінали правовстановлюючих документів, а також процесуальні документи з поточних судових спорів. Таким чином, поточну операційну діяльність "Дельта Вілмар СНД" Державна податкова служба України по суті заблокувала, а запуск нового заводу може бути зірвано. Формальна причина безпрецедентного втручання в діяльність підприємства — кримінальна справа за фактом можливого ухиляння від сплати податків у 2011 р. на суму близько 3 млн грн.

Скандальності ситуації додає той факт, що для остаточної реалізації проекту олієекстракційного заводу, відкриття якого заблокувало Міндоходів і зборів, "Дельта Вілмар СНД" має намір залучити додаткові кредитні ресурси від провідних світових фінансових установ. Крім того, в обговоренні перебуває проект будівництва нового заводу третьої черги промислового кластера вартістю 100 млн дол., й інвестори "Дельта Вілмар СНД" нині ведуть переговори щодо фінансування з європейськими банками.

В останні роки триває падіння рівня іноземних інвестицій в Україну. За даними Держстату, у 2012 р. вони становили лише 4,13 млрд дол., що на 400 млн менше порівняно з 2011-м. У рейтингу Doing Busines Світового банку Україна посідає 137-ме місце. У березні 2013 р. в Україні з цієї проблеми відбувся форум представників міжнародних фінансових установ, інвесторів й українського уряду, який представляв особисто глава Міністерства доходів і зборів Олександр Клименко.

Заступник директора ЄБРР в Україні Грем Хатчінсон заявив: "Відсутність упевненості в захисті своїх капіталовкладень і нестабільність українського ринку найчастіше відлякують інвесторів від приходу в Україну. А корупція та вибірковий підхід при контролі над бізнесом з боку держави ставлять під загрозу залучення інвестицій".

Керівник діяльності Міжнародної фінансової корпорації (один з укладачів Doing business) в Україні Олена Волошина зазначила, що в групі Світового банку поділяють таку оцінку.

Однак пан Клименко відповів, що "ситуацію з інвесткліматом не слід драматизувати". Він вважає: "Ще рік-два, і ми ввійдемо в першу сотню країн за легкістю ведення бізнесу Doing business. Ми бачимо проблеми і працюємо над ними".

Член ради директорів Delmar PTE LTD (засновника "Дельта Вілмар СНД") пан Дхруба Чаран Панда є незмінним учасником усіх великих міжнародних інвестиційних форумів в Україні та бере участь у щорічному опитуванні керівників найбільших корпорацій, на підставі якого й формується власне сам рейтинг Світового банку Doing business. Пан Панда в інтерв’ю DT.UA вирішив допомогти виправити недоліки в роботі окремих посадових осіб Міністерства доходів і зборів, які по суті саботують ініціативу міністра О.Клименка, підриваючи його зусилля з поліпшення інвестиційного клімату в Україні.

— Пане Панда, розкажіть, чому в "Дельта Вілмар СНД" виник конфлікт із Міністерством доходів і зборів?

— У нас немає конфлікту з Міністерством доходів і зборів. У нас є проблема невиконання закону та судових рішень окремими співробітниками міністерства в Одеській області. При цьому в нас зберігаються прекрасна взаємодія й взаємоповага з більшістю співробітників цього відомства, оскільки ми багато років є одними з найбільших і найсумлінніших платників податків Одеської області. Нам виявляють увагу та підтримку більшість керівників податкового відомства!

Та, на мій глибокий жаль, "Дельта Вілмар СНД" із незрозумілих для мене причин потрапила в немилість до однієї дуже могутньої людини — слідчого лейтенанта податкової міліції Тоболток Є.В. Судячи з того, що пані Тоболток фактично зупинила підприємство вартістю 235 млн дол., де працює майже 700 чоловік і зробила це всупереч рішенням судів і рішенням самої податкової служби Одеської області, їй, очевидно, ніхто не указ. З матеріалів нашої історії може скластися враження, що ця чарівний лейтенант — головна людина в Одеській області, а може, і в усій Україні, якій дозволено все.

Напевно, я ще погано розуміюся на українській владі. Я ж очолюю сінгапурську компанію. Сінгапур посідає перше місце у світі в рейтингу Doing business, але за 25 років роботи я жодного разу не стикався та не знайомий із жодним співробітником податкової служби Сінгапуру. В Україні ж я повинен постійно спілкуватися зі співробітниками податкової служби. Зізнатися, я не очікував, що лейтенант Тоболток має в Україні такі необмежені повноваження. Гадаю, це дуже могутня людина, бо якби в Сінгапурі якийсь лейтенант закрив би завод, такий, як ми побудували з нуля в Україні, то до нього застосували б заходи кримінальної відповідальності.

— У чому суть обвинувачень, висунутих проти вас податковою міліцією?

— Справа, у рамках якої опечатано юридичний відділ "Дельта Вілмар СНД", — це фікція. 6 липня 2012 р. за результатами податкової перевірки ми одержали рішення-повідомлення про те, що в 2010—2011 р. підприємство нібито здійснило порушення в нарахуванні податків, у результаті яких на 3 млн грн було занижено суму податку на прибуток і, відповідно, на 3 млн завищено ПДВ. Виявили в ланцюзі постачальників підприємство, яке вони вважають фіктивним, тобто таким, котре мало на меті лише "відмивання грошей". Ця фірма ніяк не була пов’язана з нами, ми ніколи раніше не були помічені в ухилянні від сплати податків і, навпаки, значимося сумлінними платниками податків. Ми спокійно відреагували на цю справу, написали скаргу, де виклали обставини. Державна податкова адміністрація в Одеській області розглянула нашу скаргу. У результаті 18 вересня 2012 р. ДПА Одеської області прийняла рішення, яким первинну скаргу підприємства задовольнила частково. А саме: скасувала повідомлення, яке донараховувало нам 3 млн грн податків.

Таким чином, первинне рішення податкової в силу статті 60.3 Податкового кодексу України вважається скасованим. Тому 14 листопада 2012 р. старший уповноважений відділу оперативного обслуговування спецінспекції по роботі з великими платниками податків Державної податкової служби майор Буравцов А.Г. прийняв рішення про відмову в порушенні кримінальної справи. Більш того, ми вирішили домогтися повного скасування всіх отриманих повідомлень-рішень і закриття всіх порушених кримінальних справ. Для цього було подано відповідні звернення до судів. На нашу користь було винесено п’ять судових рішень Одеським окружним адміністративним судом, Одеським апеляційним адміністративним судом, Приморським районним судом Одеси (у частині скасування постанови про відкриття кримінальної справи), Апеляційним судом Одеської області.

Попри це, 17 грудня 2012 р. слідчий податкової міліції Тоболток, користуючись Кримінальним процесуальним кодексом України, який щойно вступив у силу, все одно порушила справу й нині фактично не виконує рішення Одеської податкової служби та рішення п’яти судів про закриття справи! Для п. Тоболток Є.В., співробітниці податкової міліції, закон не писаний. У результаті до нас за місяць чотири рази вламувалася з перевіркою податкова міліція, яка не посоромилася використовувати для своїх незаконних обшуків спецпідрозділ фіззахисту, ніби вони прийшли не до однієї з провідних міжнародних корпорацій, яка щороку проводить міжнародний аудит, а в якесь бандитське гніздо. 24 липня податкова міліція з’явилася з обшуком на "Дельта Вілмар СНД", санкцію на який видав Приморський районний суд м. Одеси. Той самий суд, який за рік до цього прийняв рішення закрити дану справу, і це рішення було підтверджене в апеляції! Тобто за новим Кримінальним процесуальним кодексом справу зобов’язані закрити, однак співробітники податкової міліції не поставили суддю до відома про раніше ухвалені рішення та домоглися незаконної санкції на обшук. Хоча за законом вони були зобов’язані справу закрити та санкцію на обшук мали одержати в рамках якоїсь іншої справи. Незаконний обшук закінчився 25 липня і був проведений із численними процесуальними порушеннями.

Та й це не все! Нас просто обурило, що 31 липня на підприємстві знову влаштували маски-шоу та вломилися вдруге на підставі все того самого необґрунтованого рішення Приморського суду. Хоча ч. 1 ст. 235 КПК прямо говорить про те, що ухвала слідчого судді з дозволом на обшук надає право проникнути в приміщення лише один раз! Однак співробітники податкової міліції здійснили справжнє свавілля. Під час незаконного обшуку 31 липня вони опечатали юридичний відділ і по суті заблокували нашу операційну діяльність. Тепер ми позбавлені навіть можливості залучити банківське фінансування для добудови заводу й не маємо доступу до правовстановлюючої та процесуальної документації для адекватного захисту своїх інтересів. І це робиться напередодні запуску заводу, тому що вони чудово розуміють, наскільки це важливо для нашого бізнесу.

— Навряд чи лейтенант могла діяти проти вас без замовлення з боку керівництва податкової служби та прокуратури Одеської області. Може, вам пропонували дати хабар і "порішати питання"?

— Я не співробітник правоохоронних органів, я лише інформую шановного пана міністра Клименка про те, які порушення допускаються на місцях конкретним офіцером у конкретних рішеннях, і як ці рішення суперечать закону. Сподіваюся, після того, як мене змусили перейти до публічної дискусії, керівництво податкової служби зверне більш пильну увагу на невиконання судових рішень слідчим. Співробітники податкової служби неодноразово натякали мені справді зайти та "порішати питання" з різними посадовими особами. Не знаю, чи мали на увазі хабар, або ж просто в мене хотіли взяти автограф. Але хабар я в будь-якому разі дати не можу, оскільки це єдина позиція Wilmar International. Щороку авторитетна міжнародна аудиторська компанія перевіряє всю нашу діяльність. Ми прозора, публічна структура, в якій немає фондів для хабарів. Сподіваюся, що про хабарі від "Дельта Вілмар СНД" співробітники податкової в Одесі не думають.

— Пане Панда, як вплинуть на компанію "Дельта Вілмар СНД" дії Міністерства доходів і зборів України на вашому заводі в Одесі?

—Я представляю інтереси однієї з найбільших міжнародних корпорацій. Живу в Україні 28 років, це моя друга батьківщина. Тут я навчався, тут створив сім’ю, і мої діти живуть тут і вільно розмовляють українською. Мене не дивує, що у 2012 р. ми пережили 20 перевірок різних контролюючих органів.

Ми до цього пристосувалися, самі ініціюємо перевірки, звертаємося до компетентних органів, щоб вони нас відвідали та швидше висловили свої претензії. Усе, що нам пред’являють, ми, безумовно, виконуємо. У результаті ми в числі перших 24 компаній в Україні як добросовісні платники податків одержали право на автоматичне відшкодування ПДВ у 2011 р.

Ми максимально публічні та прозорі, тому ані найменшої тіні на своїй репутації ми не потерпимо. Понад те, я не бачу проблем у взаємодії "Дельта Вілмар СНД" з державними органами. Проблеми створює податкова служба в Одеській області. Причому для "Дельта Вілмар СНД" податкова створює проблеми фінансові, а для держави — проблеми репутаційні та проблему несплати податків. У вересні ми планували відкриття найбільшого в Україні олієекстракційного заводу вартістю 86 млн дол., яке створює 200 високооплачуваних робочих місць. Цей завод діє в єдиному комплексі із заводами по переробці та перевантаженню тропічних олій, які ми побудували раніше. У нас уже працює понад 500 чоловік. Ми хочемо дати Україні нові податки до бюджету, відкрити нові ринки та створили ще 200 нових робочих місць.

У результаті незаконної перевірки 31 липня податкова міліція безпідставно опечатала офіс юридичного відділу "Дельта Вілмар СНД", заблоковане надання нових кредитних ліній. Це означає, що "Дельта Вілмар СНД" може зазнати збитків, а за кордоном інвестори можуть подумати, що причина цих збитків — корупція та рекет з боку ряду окремих співробітників Міністерства доходів і зборів України.

— Чи є надія, що після згадування прем’єром Азаровим про швидке відкриття вашого заводу 21 серпня це змінить позицію податкових органів?

— Я дуже вдячний прем’єр-міністру Миколі Азарову за те, що він згадав наш олієекстракційний завод і назвав терміни відкриття на такому високому рівні. Але мені дуже гірко усвідомлювати, що деякі підпорядковані уряду чиновники податкових органів дискредитують прем’єр-міністра та ганьблять ініціативи влади зі стабілізації економіки. Якщо пан Азаров нам не допоможе вирішити нашу проблему, завод не буде відкрито. Користуючись нагодою, ми направляємо запрошення Миколі Яновичу відвідати наше підприємство. Сподіваюся, що лейтенант Тоболток хоча б з поваги до глави уряду все-таки дозволить "Дельта Вілмар" відкрити завод. Колись під час візиту в Сінгапур нинішнього прем’єр-міністра, а тоді — першого віце-прем’єра М.Азарова я був одним із учасників зустрічі представників урядів України та Сінгапуру, і Микола Янович назвав мене як приклад керівника компанії, що ризикнула інвестувати в Україну, і закликав інших сінгапурських бізнесменів іти нашими стопами. Хочу звернути увагу прем’єр-міністра, що зараз приклад "Дельта Вілмар СНД" — дуже поганий для іноземних інвесторів.

Звісно, ми з допомогою посольств Сінгапуру та Індії направили нашу інформацію дипломатичними каналами. На наше прохання до офіційних органів України звернулися щодо цієї справи Європейська бізнес-асоціація та Американська торговельна палата, які однозначно виступили на нашу підтримку та спрямували звернення в усі компетентні органи України. Але, на жаль, поки що й цих звернень недостатньо, щоб довести незаконність позиції лейтенанта Тоболток. Ми були вимушені також звернутися в правоохоронні органи із заявою про реєстрацію кримінального провадження за фактами, викладеними вище. Я хочу цим інтерв’ю поінформувати прем’єр-міністра та іноземних інвесторів — в Одеській області необхідно узгоджувати свої бізнес-плани не з законами України, а з конкретними співробітницями слідчого управління податкової міліції, тому що без цього неможливо вести бізнес.

— Яким ви бачите вихід із ситуації? Чи є ймовірність подачі позовів Wilmar International за завдання збитків до українських державних органів?

— У нас немає виходу, крім як залишатися в рамках закону та боротися щосили за відновлення нормальної роботи підприємства, зняття опечатування з юридичного відділу "Дельта Вілмар СНД". Оскільки рішення українських судів співробітники Міністерства доходів і зборів не виконують, разом із юристами ми розглядаємо питання про подачу позову для компенсації збитків нашому бізнесу та ущербу діловій репутації. Якщо ми не можемо домогтися виконання рішень судів в Україні, ми захищатимемо наше чесне ім’я там, де це дозволяє закон.

Юрий Бутусов

ЗН


Теги статьи: Министерство налогов и сборовДельта Вілмар СНД

Дата и время 23 августа 2013 г., 00:00     Просмотры Просмотров: 5403
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
23 июля 2021 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Обрадовались ли вы отставке Авакова?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.040877