АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 1°C
Днепр: 0°C
Одесса: 2°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 1°C
Львов: 0°C
Ужгород: 5°C
Луцк: 1°C
Ровно: 0°C

НБУ знайшов “під матрацами” $92 мільярди

НБУ знайшов “під матрацами” $92 мільярди
НБУ знайшов “під матрацами” $92 мільярди

За підрахунками НБУ, громадяни і підприємства послуговуються десятками мільярдів готівки в американській валюті А саме близько 92 мільярдів доларів перебуває в обігу на території країни.

Такими є дані Міжнародної інвестиційної позиції за підсумками 2014 року, яку днями оприлюднив Нацбанк. Спираючись на цей документ, НБУ порахував, що в середньому на кожного жителя нашої держави припадає майже 2140 готівкових доларів. А якщо суму поділити тільки на працездатне населення, то виходить, що кожен працездатний українець тримає вдома близько 4600 доларів заощаджень. Звісно ж, більшість людей таких грошей не мають, отже, меншість має у кільканадцять разів більше!

– Яким чином Нацбанк вирахував ці цифри?

– Нацбанк має статистичну інформацію про те, скільки готівкої валюти завезли на територію країни банки. Крім того, НБУ володіє статистикою, що відображає, скільки валюти продали населенню в обмінних пунктах. Якщо люди скуповують більше, аніж продають, виходить від’ємне сальдо, яке є частиною неорганізованих заощаджень фізичних осіб. Також Нацбанк враховує, скільки валюти на територію України переказують з-за кордону. За підсумками 2014 року українці забрали з валютних депозитів близько 9 мільярдів доларів. А ще купили готівкової валюти майже на 3 мільярди “зелених”. Отже, можна дійти висновку, що лише торік сума готівкової валюти, яка є в обігу в країні, збільшилася, за найпримітивнішими підрахунками, на 12 мільярдів доларів США.

– А скільки ж валюти населення скуповувало у попередні роки?

– На кінець 2004 року загальна сума готівкової валюти, яка перебувала в обігу в країні, становила 12 мільярдів доларів. Але вже з 2005-го обсяги готівкової валюти почали стрімко зростати. Це відбувалося в результаті скуповування доларів населенням. В українців зростали гривневі доходи, і вони несли їх в обмінники. У період кризи 2008 – 2009 років скуповування готівкової валюти стало набувати нездорових масштабів. І вже на початку 2010-го сума готівкової валюти в обігу в Україні збільшилася до 60 мільярдів. Однак на цьому українці не спинилися – і тепер обсяг готівкової іноземної валюти в країні наближається до 100 мільярдів доларів. Традиція зберігати гроші в доларах дуже популярна у нас (що й не дивно в умовах нашої нестабільної економіки). А в умовах кризи ця традиція перетворюється на паніку.

– Чи можете сказати, які обсяги національної валюти нині в обігу?

– Це близько 304 мільярдів гривень. Тобто, у доларовому еквіваленті гривневої готівки в обігу менше в 11 разів, ніж готівкових євро і доларів! Притім на депозитах у банках населення зберігає ще 184 мільярди гривень і майже 12 мільярдів доларів. Якщо припустити, що громадяни бодай половину своєї готівкової валюти поміняють на гривні і покладуть у банки на депозити, то загальна сума гривневих депозитів в Україні зросте до 1 трильйона 300 мільярдів гривень.

– Але навіщо населенню організовано проводити таку операцію?

– Якщо буде багато грошей на депозитах, банки зможуть видавати чимало кредитів. І кредитні ставки можуть бути мінімальними – на рівні 3 – 5% річних. Коли говорять про те, що в Євросоюзі низькі кредитні ставки, забувають сказати, що в країнах ЄС взагалі немає в обігу готівкової валюти інших держав. Навіть у Польщі більше користуються злотими, аніж доларами. Тим часом чимало проблем нашої економіки пов’язано саме з тим, що на руках у населення дуже багато готівкової інвалюти. Тому і кредитні ставки за кредитами високі, і банкам важко працювати, і час від часу валютна паніка просто добиває українську економіку.

Джерело: expres.ua


Теги статьи: Нацбанк

Дата и время 04 мая 2015 г., 21:46     Просмотры Просмотров: 3687
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Крупнейшая платежная система подала иск против Нацбанка
Курс гривны заметно укрепился
Нацбанк выпустил шестиугольные монеты

СБУ помогает Константину Ворушилину устранять конкурентов
Доллар подешевел, а евро подорожал в курсах Нацбанка на четверг
Стало известно сколько украинцы должны МВФ и как будем отдавать: график выплат

В Украине могут закрыть три банка: кто из вкладчиков рискует потерять депозиты
В НБУ отрицают, что хотели включать "денежный станок" и печатать деньги, чтобы спасти экономику
Суд обязал НАБУ допросить фигурантку дела о растрате рефинансирования Нацбанка – СМИ

Выводить деньги из Украины станет еще проще
Доллар бьет рекорды: почему нужно сейчас покупать валюту
Хорошие платят за плохих. Преступления в банковской сфере: результаты работы правоохранителей выглядят более чем неприлично

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Уйдет ли Луценко в отставку?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.070115