АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -2°C
Харьков: -4°C
Днепр: -4°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -3°C
Сумы: -5°C
Львов: 4°C
Ужгород: 8°C
Луцк: 4°C
Ровно: 3°C

ВЕЛИКИМ ВКЛАДНИКАМ БАНКІВ-БАНКРУТІВ ХОЧУТЬ ПОВЕРТАТИ ГРОШІ ЧЕРЕЗ КІЛЬКА РОКІВ

ВЕЛИКИМ ВКЛАДНИКАМ БАНКІВ-БАНКРУТІВ ХОЧУТЬ ПОВЕРТАТИ ГРОШІ ЧЕРЕЗ КІЛЬКА РОКІВ
ВЕЛИКИМ ВКЛАДНИКАМ БАНКІВ-БАНКРУТІВ ХОЧУТЬ ПОВЕРТАТИ ГРОШІ ЧЕРЕЗ КІЛЬКА РОКІВ

Однією з основних проблем, з якої стикається на сьогодні Фонд гарантування вкладів фізосіб під час пошуку найефективніших шляхів виведення неплатоспроможних банків з ринку, - це відсутність можливості реструктуризації зобов’язань фізичних та юридичних осіб при їх передачі до приймаючого банку.

Значний розрив ліквідності, що виникає в цьому випадку, призводить до втрати економічної доцільності в такій операції, що унеможливлює залучення приймаючого банку або передачу активів та зобов’язань до перехідного банку. Зрештою це призводить до втрати коштів фізичних та юридичних осіб, вкладників та клієнтів банків, що ліквідуються. Таким чином, механізм виведення неплатоспроможних банків з ринку є неефективним в сьогоднішніх умовах, посилює недовіру до банківської системи та потребує удосконалення.

Для вирішення цієї проблеми пропонується розширити інструментарій ФГВФО через надання права пролонгувати депозити клієнтів банків-банкрутів на «певні розумні строки» без права дострокового їх розірвання для подальшої передачі до приймаючого або перехідного банку разом з відповідної кількістю активів неплатоспроможних банків.

Про це йдеться в проекті рекомендацій парламентських слухань "Про шляхи стабілізації банківської системи України", які відбулися 18 лютого поточного року та які Верховній Раді пропонує затвердити голова парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності С. Рибалка.

«Ці обмеження права дострокового розірвання мають стосуватись лише сум вкладів, що не покриваються ФГВФО [тобто понад 200 тис грн, - ред.]. Це підвищить зацікавленість банків у прийнятті активів та зобов’язань неплатоспроможних банків, оскільки вирішить проблему розриву ліквідності та надасть банкам час для ефективної роботи з активами, що передаються, без необхідності негайної виплати депозитів.

Можливість тимчасового заморожування вказаних депозитів допускається в якості одного із ефективних заходів боротьби із системною банківською кризою відповідно до рекомендацій Міжнародного валютного фонду і Світового банку.

Враховуючи зазначене, на думку учасників слухань, необхідне якнайскоріше опрацювання та ухвалення Проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розширення інструментарію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по виведенню неплатоспроможних банків з ринку з метою збереження заощаджень вкладників неплатоспроможних банків (реєстр. № 2188)», - констатується в документі.

Уточнимо, що законопроектом №2188 пропонується внести до Цивільного кодексу (Стаття 1060. Види банківських вкладів) такі норми:

- вклади, передані приймаючому або перехідному банку неплатоспроможним банком, не можуть бути видані на першу вимогу вкладника;
- порядок повернення суми строкового вкладу, переданого приймаючому або перехідному банку неплатоспроможним банком встановлюється Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”.

«Це дозволить надати можливість приймаючому або перехідному банку “заморожувати” передані їм вклади клієнтів неплатоспроможного банку на певні розумні терміни без права дострокового розірвання для підтримки ліквідності приймаючого або перехідного банку», - зауважується в пояснювальній записці до законопроекту (серед його авторів – Кубів С., Рибалка С., Довбенко М., Романюк В., Соловей Ю., Фурсін І., Лаврик О.).

Також пропонується внести до Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” такі зміни і доповнення, які розширять перелік способів реалізації майна банку, а саме шляхом передачі всіх або частини активів та зобов’язань банку приймаючому або перехідному банку та нададуть приймаючому або перехідному банку можливість заморозити депозити вкладників-фізичних осіб терміном до 3 років, а вкладникам-юридичним особам - до 5 років.

«Запропоновані зміни дозволять розширити можливість задоволення зобов`язань неплатоспроможного банку перед кредиторами – фізичними та юридичними особами та підвищити зацікавленість банківських установ у прийнятті активів та зобов`язань неплатоспроможних банків», - зауважують нардепи.

Крім того, у Верховній Раді був зареєстрований альтернативний законопроект№2188-1 (автор – П. Різаненко), в якому також пропонується надати право Фонду гарантування вкладів реструктуризовувати зобов’язання неплатоспроможного банку перед клієнтами-фізичними особами.

Згідно з документом, термін виплат фізособам по договорам банківського вкладу та банківського рахунку обсягом до 200 тис. грн (які підпадають під гарантії ФГВФО) може бути збільшений до 1 року. А по вкладам понад 200 тис. грн – на строк від 1 до 3 років.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, він розроблений з метою «підвищення захисту коштів вкладників та інших кредиторів неплатоспроможних банків і відновлення довіри до банківської системи України», «забезпечення можливості задоволення максимального обсягу вимог вкладників та інших кредиторів (не тільки вкладів до 200 тис.грн.)».

У законопроекті визначено, що він фактично може мати зворотню силу та поширюватися на вкладників фінустанов, рішення про виведення яких з ринку було ухвалено до вступу документу в силу (в разі його прийняття).

«Для банків, рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних щодо яких прийнято Національним банком України у 2014-2015 роках до дня набрання чинності цим Законом, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб може застосовувати процедуру щодо передачі активів та зобов‘язань та реструктуризації зобов‘язань з відповідним внесенням змін до планів врегулювання», - йдеться в документі.

Законопроектом також передбачено, що

- зобов‘язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров‘ю громадян, та грошові вимоги щодо заробітної плати, які виникли із зобов‘язань банку перед працівниками, не можуть бути реструктуризовані і виплачуються у порядку, встановленому цим законом;

- кошти вкладників фізичних осіб за договорами банківського рахунку, що надійшли внаслідок виплати заробітної плати, пенсії, стипендії, інших соціальних виплат, та на які поширюються гарантії Фонду за цим законом, не реструктуризуються та підлягають виплаті на першу вимогу вкладника після завершення тимчасової адміністрації або відшкодовуються Фондом у порядку, встановленому цим законом;

- зобов‘язання перед Фондом реструктуризуються на строк до 5 років або на умовах субординованого боргу;

- зобов‘язання перед НБУ за кредитом рефінансування реструктуризуються на строк до 5 років. Фонд узгоджує з Нацбанком умови реструктуризації кредиту рефінансування;

- інші зобов‘язання реструктуризуються на строк від 2 до 5 років або на умовах субординованого боргу.

При цьому допускається реструктуризація зобов‘язань із одночасною заміною валюти зобов‘язання.

http://finbalance.com.ua


Теги статьи: ДепозитДепозитыФонд гарантирования вкладов

Дата и время 17 мая 2015 г., 09:27     Просмотры Просмотров: 5816
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
12 ноября 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Уйдет ли Луценко в отставку?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.054738