АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -2°C
Харьков: 0°C
Днепр: 0°C
Одесса: 3°C
Чернигов: -3°C
Сумы: -1°C
Львов: 0°C
Ужгород: 3°C
Луцк: 0°C
Ровно: 0°C

СКІПАЛЬСКИЙ: ПРО СИЛОВІ СЦЕНАРІЇ В КРИМУ ТА НА ДОНБАСІ Я КАЗАВ ЩЕ У 92-МУ

СКІПАЛЬСКИЙ: ПРО СИЛОВІ СЦЕНАРІЇ В КРИМУ ТА НА ДОНБАСІ Я КАЗАВ ЩЕ У 92-МУ
СКІПАЛЬСКИЙ: ПРО СИЛОВІ СЦЕНАРІЇ В КРИМУ ТА НА ДОНБАСІ Я КАЗАВ ЩЕ У 92-МУ

ЧОМУ УКРАЇНА ЗБЕРЕГЛА КРИМ У 1995-МУ І ЧОМУ ВТРАТИЛА В 2014-МУ, РОЗПОВІВ «БАТЬКО» ВІЙСЬКОВОЇ РОЗВІДКИ ТА КОНТРРОЗВІДКИ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ - ГЕНЕРАЛ-ЛЕЙТЕНАНТ ОЛЕКСАНДР СКІПАЛЬСЬКИЙ

Анексія Криму та намагання створити на теренах Донбасу кишенькові «республіки» готувалися Росією роками. Далекого 1995-го Україна вже заледве не втратила Крим. Лише рішучі та швидкі дії керівництва держави, українського парламенту та спецслужб дозволили погасити в зародку наміри президента АРК Юрія Мєшкова, фактично, оголосити Крим незалежною державою.

Чому тоді наша держава спромоглася відстояти територіальну цілісність, і чому це не вдалося зробити 2014-го року розповів «батько» військової розвідки та контррозвідки незалежної України, генерал-лейтенант Олександр Скіпальський.

 

Генерал-лейтенант Олександр Скіпальський

 

- Олександре Олександровичу, під час подій у Криму 1995 року ви очолювали Головне управління розвідки МО України. Чому двадцять років потому спецслужби не змогли чи не побажали відреагувати на прояви сепаратизму та дії росіян?

- Ситуацію категорично не можна порівнювати. Російське керівництво, звичайно, шкодувало, що Україна стала незалежною. Але Росія, фактично, не вела підривної діяльності в Україні й, зокрема, в Криму. Деякі сили, зокрема спеціальні, тоді спонтанно Мєшкова підтримали. Однак це здійснювалося без багаторічної підготовчої роботи та без наказу керівництва російської держави, президента Єльцина.

По-друге, українські спецслужби тоді очолювали професіонали і патріоти. Не забувайте також, що в розпорядженні української влади була окрема бригада спеціального призначення, дислокована у Старому Криму (10-та окрема бригада спеціального призначення ГУР МО України. У червні 1998 року була переформована в 1-й окремий полк спеціального призначення. У вересні 2000-го 1-й окремий полк спеціального призначення був перейменований у 3-й окремий полк спеціального призначення і в липні 2003 року був передислокований з міста Старий Крим до міста Кіровоград, - Ред.). Була Національна гвардія, створена лише кілька років перед тим, до якої прийшли патріотично налаштовані офіцери. Неподалік від Криму, на острові Первомайському, дислокувалася бригада спеціальних операцій, яка тоді була повноцінною потужною військовою одиницею. (7-а окрема бригада Спеціальних операцій військово-морських сил України. У 2004 році частина передислокована з острова Первомайський на територію одного з військових містечок Очаківського гарнізону, - Ред.). Морська піхота, Національна гвардія, розташовані в Криму, були готові не те що не допустити на територію Криму іноземні війська - вони були готові скинути Чорноморській флот Російської Федерації з  усіма базами у воду. Тому ситуація була абсолютно іншою.

«Співвідношення рівнів агресивності з боку Росії в цілому і її спецслужб зокрема тоді і минулого року можна оцінити як 5% до 100%».

- Якою була роль спецслужб, зокрема військової розвідки, у придушенні заколоту Мєшкова?

- Я не буду вдаватися у деталі, оскільки робота розвідки має свою специфіку. І не про все можна говорити, навіть сьогодні. Зазначу лише, що велику роль відіграла наявність у Криму вірних Україні, патріотично налаштованих сил, про які говорилося вище. Ми чітко дали зрозуміти усім, хто дивився у сторону Мєшкова, що маємо можливість та рішучість боронити територіальну недоторканість країни. Окрім того, була проведена велика робота по персоналіям. Ми використали свої оперативні можливості в найближчому оточенні Мєшкова, залишивши його без підтримки, створивши вакуум навколо нього. Зрештою, люди, на яких Мєшков покладався, яких вважав своїми прибічниками та товаришами, допомогли його усунути.

Успіх був обумовлений, зокрема, чіткою координацією дій багатьох державних структур. Там брали участь і дипломати, і Служба безпеки, і розвідка, і контррозвідка. Координував роботу Євген Кирилович Марчук. Багато зробив Василь Дурдинець. І спробу відокремити Крим нам вдалося задушити у зародку. Авантюриста Мєшкова викинули, як кота паршивого.

Довідка ТОЧНО:

У січні 1994 року президентом Автономної Республіки Крим був обраний Юрій Мєшков, що проголосив курс на відєднання від України. Мєшков планував введення на півострові рубльової зони, укладання військово-політичної угоди з Росією, надання жителям Криму російського громадянства, введення московського часу тощо. 17 березня того ж року Верховна Рада України ухвалює низку рішень щодо політико-правової ситуації в Криму. Зокрема, ліквідує «інститут президентства» в Криму. Одночасно повноваження парламенту і уряду АРК були збережені. В результаті істеблішмент Криму був розколотий, президент Мєшков не був підтриманий більшістю впливових політиків півостріва та згодом емігрував у Росію.

- Російські спецслужби не протидіяли вам 1994-го року?

- Співвідношення рівнів агресивності з боку Росії в цілому, та її спецслужб зокрема, тоді і минулого року можна оцінити як 5% до 100%.

- Коли розпочалося це зростання - від 5 - до 100%? З приходом до влади Путіна? В одному зі своїх інтерв’ю, ще перебуваючи на посаді голови ГУР, ви зазначали, що чекаєте негативних змін у ставленні Росії до України, та пов’язували це із призначенням на посаду глави МЗС РФ Євгена Примакова.

- Інтерес Росії до окремих територій України був відомий з початку 90-х. Ще будучи начальником військової контррозвідки, полковником, в 1992 році, я написав службову записку. Де послався на оперативну інформацію, що Росія розглядає Донбас і Крим, а особливо Донбас, як території, де можна реалізувати силові сценарії. Такі, які реалізуються сьогодні... Я зазначав, що в якості упереджувальних дій необхідно розмістити низку додаткових гарнізонів на цих територіях. На записці є резолюція, що воно дійсно так є. І що потрібно над цим думати. Так от уяви собі, 21 рік думали, торгували, продавали, і ніхто нічого не робив.

Дійсно, саме Євген Примаков, перебуваючи ще керівником ГРУ, вперше зробив доповідь щодо необхідності збереження і збільшення впливу в Україні. В якості аргументу було зазначено, що без України в Росії деформуватиметься демографічна складова. Бо для Росії Україна - це 50 мільйонів європейців, що постійно вливали європейську кров в азійське російське середовище. Окрім того, важливими стратегічними цілями, з огляду на інтереси Росії, були названі транзитні артерії, ВПК тощо. До речі, самим впливовим чинником на утримання України у сфері московських інтересів у доповідній записці була названа церква Московського патріархату. Саме тому Путін згодом так активізував роботу з церквою, перетворивши церкву Московського патріархату в потужну російську резидентуру.

Ще будучи начальником військової контррозвідки, полковником, в 1992 році, я написав службову записку, де послався на оперативну інформацію, що Росія розглядає Донбас і Крим, а особливо Донбас, як території, де можна реалізувати силові сценарії. На записці є резолюція, що воно дійсно так є. І що потрібно над цим думати. Так от уяви собі, 21 рік думали, торгували, продавали, і ніхто нічого не робив.

Аргументи, зазначені Примаковим у доповіді, залишаються актуальними для Росії і зараз. А зовсім не ті, що озвучує Кремль. Наближення НАТО до кордонів Росії - це дурниця для внутрішнього російського споживання. Нещодавно НАТО провело парад у Нарві. Так от, від Нарви до Москви приблизно така ж відстань, як від Харкова. А до Санкт-Петербургу значно ближче. Тому, звичайно, загроза НАТО - це міф.

- Якщо позиція Росії не була таємницею для українських спецслужб, то чому українські спецслужби виявилися нездатними протистояти роботі російських «колег»?

- Зрозумійте, розвідка може бути ефективною лише тоді, коли є завдання. Про яку проукраїнську спрямованість і жорсткий захист національних інтересів можна говорити, якщо з часів Януковича на чолі розвідки української стояли персони проросійської орієнтації? Я знаю, що були патріотично налаштовані люди, які дійсно збирали інформацію, аналізували та доповідали Януковичу про російську загрозу. Але його це дратувало.

А загалом, система почала руйнуватися ще задовго до Януковича. Система відбору кадрів в країні деформована. Хто у нас займався кадровою політикою на вищих щаблях? Яка посадова особа? Я скажу: без глави Адміністрації президента, без узгодження, або утряски, або вивчення жодна кандидатура не проходила. Хоч у Кабмін, хоч у силові структури. А тепер проаналізуйте, хто у нас очолював Адміністрацію президента. Дайте оцінку головам адміністрації, починаючи з Табачника. Ви бачите, який українофоб Табачник? Міг він відшукувати або погоджувати на посади тих людей, які були б чесні, які б захищали національні інтереси? Міг це зробити Медведчук?

З іншого боку, далася взнаки планомірна робота російських спецслужб. Довгі роки Росія вербувала в Криму, на Донбасі і працівників СБУ, і прикордонників. Всі ті, хто мав боротися, як правило, були нейтралізовані. Хто завербований, хто підкуплений, зокрема за допомогою контрабанди. До речі, на місці нинішньої влади я б приділив посилену увагу боротьбі з контрабандою. Контрабандними шляхами Росія завозила значну підтримку для антиукраїнського підпілля. Гроші, зброю, агітаційну продукцію. Це триває й понині. Ми мусимо ліквідувати контрабанду як явище. Бо це небезпека проникнення агентури, зброї. Людина, що працює начальником митниці, застави, попадає на «гачок», скоївши злочин контрабанди, а потім вимушена виконувати завдання російських спецслужб...

Ми мусимо ліквідувати контрабанду як явище. Бо це небезпека проникнення агентури, зброї. 

- Але ж сьогодні спецслужби, як і армія, Національна гвардія, сумлінно виконують завдання із захисту України. Тобто не можна говорити, що в керівництві спецслужб не залишилося патріотів...

- Залишились, але їх мало. Спецслужби, як і держава, потребують докорінних змін та оновлення. Загалом, на сьогодні я бачу три ключових завдання для спецслужб України. По-перше, потрібно відновити систему професійної та патріотичної підготовки кадрів. Зв’язок поколінь втрачається, нині молоді працівники спецслужб мають інші пріоритети. Гроші, а не захист інтересів держави. Поки так триватиме, ми й надалі отримуватимемо дошкульних ударів з боку спецслужб Росії, які використовують досвід роботи попередників ще з часів Івана Грозного. По-друге, спецслужби мають працювати, незважаючи на персоналії. Бути принциповим і на давати можливості людям, які пробралися у владу - на різних рівнях, - продовжувати розбазарювати державу. Трете - не давати їм можливості прикривати свої гріхи загрозою з боку Росії. Нарешті, спецслужби мають нейтралізувати терористів у Донбасі. Це життєво необхідні завдання.

Довідка ТОЧНО: 

Генерал-лейтенант Олександр Скіпальський - Почесний голова правління Об’єднання ветеранів розвідки України. Колишній начальник Управління військової контррозвідки СБУ. Перший керівник Управління воєнної стратегічної розвідки (з 1994 року - Головне управління розвідки Міністерства оборони України), екс-заступник голови СБУ.

tochno.media


Теги статьи: Скипальский

Дата и время 19 мая 2015 г., 18:48     Просмотры Просмотров: 2905
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Генерал ответил Савченко о готовности ВСУ к госперевороту
Теракт с Мосийчуком — на 80% внутренняя заготовка
Фейк про постачання в КНДР українських ракетних технологій поширюють, щоб перешкоджати наданню Києву летального озброєння, - Скіпальський

Мне безумно стыдно — генерал Скипальский об организации охраны Вороненкова
Экс-замглавы СБУ Скипальский: На случай вторжения у россиян уже все готово, а у нас – только линия обороны Яценюка
Шеремета вбили, щоб натиснути на Порошенка – генерал Скіпальський

Россия перешла к новому виду борьбы против Украины – экс-глава ГУР
Россия не ведет гибридную войну, она системно уничтожает Украину, — Скипальский
Генерал СБУ объяснил, почему АТО на Донбассе противоречит Конституции Украины

Не гибридная война: генерал заявил, что Россия уничтожает Украину по всем фронтам
Главная марионетка Путина – кто работает против Украины
Экс-замглавы СБУ Скипальский: Российские спецслужбы на 9 мая будут готовить провокации, чтобы скомпрометировать Украину

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Уйдет ли Луценко в отставку?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.467336