АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -7°C
Харьков: -1°C
Днепр: -2°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -8°C
Сумы: -2°C
Львов: -5°C
Ужгород: -5°C
Луцк: -4°C
Ровно: -4°C

Реформіада: здобутки і провали уряду за рік реформ

Реформіада: здобутки і провали уряду за рік реформ
Реформіада: здобутки і провали уряду за рік реформ

Після оголошення урядом України масштабного курсу реформ минуло вже чимало часу, багато хто в них зневірився.

DW намагалася з’ясувати, чого досягла в реформуванні українська влада.

За темпами реформ Україна ледь вийшла на "прийнятний рівень". Принаймні так стверджують експерти компанії VoxUkraine, яка розраховує Індекс моніторингу реформ (ІМоРе). Нині він становить 2,1 бала за п’ятибальною шкалою. ІМоРе розраховується двічі на місяць, починаючи від січня 2015 року. За попередній моніторинговий період цей показник становив лише 0,9 бала.

За словами експертів з VoxUkraine, на підвищення індексу наприкінці квітня - початку травня в першу чергу вплинуло ухвалення закону про ринок природного газу, який є однією з умов програми кредитування Міжнародного валютного фонду (МВФ). Крім того, позитивно аналітики відгукнулись про ухвалення низки інших рішень, серед яких - закон, який зобов’язує розпорядників бюджетних коштів оприлюднювати інформацію про виконання бюджету, та закон про держзакупівлю ліків за участі міжнародних організацій.

Можна було б і значно швидше

За словами учасниці редколегії VoxUkraine, головна економістка Dragon Capital Олени Білан, "реформи просуваються, але не так швидко, як того хотілося б та як того вимагає ситуація". Вона зазначає, що ІМоРе за останній час коливався в діапазоні від 0,4 до 2,6 бала. Тричі індекс досягав позначки "прийнятний рівень".

Як пояснила Білан, позитивно на показник вплинуло виконання зобов’язань України перед зовнішніми кредиторами: МВФ та Світовим банком. "Тобто бачимо рух у правильному напрямі, але він повільний і іноді завдячує поштовху ззовні", - констатує експертка. Серед головних проблем, які гальмують реформи, вона називає корумповане середовище, "працювати в якому вже багато хто звик".

Натомість член Дорадчої міжнародної ради реформ при президенті України Андерс Аслунд "загалом задоволений" темпом реформ. "Основне питання, яке уповільнилося, - це люстрація. Усі старі прокурори та судді повинні бути звільнені і деякі з них повторно прийняті на роботу", - радить Аслунд. Він ще раз наголосив, що зараз робота зосереджена на енергетичному секторі, боротьбі з корупцією, дерегуляції та фінансовому регулюванні.

Представник VoxUkraine доцент Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городніченко зазначає, що для громадськості швидкість проведення реформ видається такою, що розчаровує. На його думку, уряд мав би більше роз’яснювати свої дії. "Є досить радикальні зміни, наприклад, відкриття газового ринку для більшої конкуренції. Уряд повинен витрачати набагато більше часу, пояснюючи, що було досягнуто. Таким чином, люди стануть обізнаними щодо прогресу й матимуть відчуття причетності до реформ", - зазначає Городніченко і додає, що зараз стиль політики схожий на радянський - підхід "згори-вниз".

Чого очікує бізнес

За словами виконавчої директорки Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Анни Дерев’янко, бізнес теж хотів би бачити більшу швидкість у проведенні реформ. Вона звернула увагу на позитивні зрушення в питаннях дерегуляції, зміни в Національному банку й енергетичному секторі. Однак, як і інші експерти, Дерев’янко нарікає на корупцію, яка нікуди не зникла, ту ж судову владу, яка "суттєво не змінилася" та перевіряючи інстанції, які так само тиснуть на бізнес.

"Якщо ж говорити про пересічного бізнесмена, то він навряд чи відчув на собі позитивний ефект від проведення реформ, хоч певні кроки в правильному напрямку й відбуваються", - констатує очільниця ЄБА. Тим не менше, вона покладає сподівання на нових очільників відомств, "стиль роботи яких змінився".

Потрібна реформа державного управління

Практично всі експерти, з якими вдалось поспілкуватись DW, вважають за необхідне прискорити реформування системи державного управління. На їхню думку, модернізація державного управління є "основою основ" і вливає на швидкість інших перетворень. Серед першочергових також - судова та податкова реформи, децентралізація та реформування міліції.

"Крім того, необхідно мінімізувати взаємодію держави з бізнесом та населенням. Це суттєво знизить можливості для корупції, - зазначає Білан. - Йдеться про дерегуляцію - ліквідацію зайвих ліцензій, сертифікатів, контролюючих установ та впровадження он-лайн сервісів з надання адміністративних послуг, про приватизацію привабливих та ліквідацію непривабливих державних підприємств".

Успіх у впровадженні реформ може зробити Україну більш привабливою для інвесторів, зокрема, у сфері інформаційних технологій, енергетики, експорту металів, сільського господарства, машинобудування, інфраструктури, наголошують аналітики. Але для цього потрібна консолідована робота. "Ми бачимо в парламенті різні законопроекти - як хороші так і не дуже, - але якщо ці дії (щодо послідовного впровадження реформ, - Ред.) не сфокусовані, то дуже складно помітити, які реформи ведуться, а які ні", - додає Дерев’янко.

"Поточна інфляція на рівні 61 відсотка повинна бути знижена до менше, ніж 20 відсотків, і встановлені законодавством покращення бізнес-середовища повинні вкоренитися. У разі успіху, ми могли б сподіватися на початок відновлення інвестицій до кінця 2015 року", - прогнозує Андерс Аслунд.

Обозреватель


Теги статьи: РеформыРеформи

Дата и время 23 мая 2015 г., 21:49     Просмотры Просмотров: 2924
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Это лучшая иллюстрация всех реформ в компании "Укрпошта"
В 2019 году в Украине замедлится экономический рост – эксперт
Не стоит ожидать взлета реформ, восторга от МВФ, новых высот в рейтингах – Валетов про 2019 год

Опять реформируют налоговую и таможню. Только один вопрос: зачем?
Эксперты определили пятерку главных реформаторов Украины
Заветам партии верны: Окружение Порошенко идет по стопам Януковича

«Украинский народ заслуживает лучших правителей»: в США разбили реформы от Порошенко
Алексей Кущ: “Инвестор понимает, что “Роттердам+” канет в Лету вместе с нынешней властью”
Юрий Романенко: “Ломающийся поезд до Борисполя – это квинтэссенция реформ”

Реформа субсидий от Порошенко-Гройсмана превратилась в очередной фурункул — эксперт
Гордость за страну: я вышел бы на Майдан снова!
Эксперты Chatham House назвали успехи и провалы реформ в Украине

Комментарии:

comments powered by Disqus
18 января 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.076146